Uvodna riječ
USTROJSTVO
PRORAČUN BBŽ
VODIČ ZA GRAĐANE
PET GODINA BBŽ U EU
Preuzmite .pdf
VI. IZMJENE I DOPUNE PROSTORNOG PLANA BBŽ
PRUZMITE ZAHTJEV ZA
OSTVARIVANJE PRAVA NA NAKNADU ZA NOVOROĐENČAD
FOTO GALERIJA
FOTO GALERIJA BBŽ
KOMUNICIRAJTE
S VAŠIM ŽUPANOM
Komunicirajte sa županom
ANKETA
KORISNIKA USLUGA BBŽ
english
deutch

BBŽ Županijske vijesti

2019.
Rujan
13

NASTAVLJA SE NAJVEĆI INVESTICIJSKI CIKLUS ULAGANJA U ŽUPANIJSKO ŠKOLSTVO

Bjelovarsko-bilogorskoj županiji ulaganje u obrazovanje visoko je na ljestvici prioriteta, a dokazuju to i činjenice jer naša Županija druga je Županija u Hrvatskoj po ukupnosti ulaganja u obrazovanje, točnije čak 25% županijskog proračuna ove godine odlazi na programe i projekte u obrazovanju.
Konferencija za medije- ulaganja u školstvo

Najveći dio sredstava odlazi na projekte energetske obnove županijskih osnovnih i srednjih škola u sklopu kojih se obnavljaju 44 školske zgrade, a vrijednost ulaganja doseći se 160 milijuna kuna. Također,  po povlačenju europskih sredstava putem Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost Bjelovarsko-bilogorska županija druga je u Hrvatskoj.

Samim time ostvaruje se zacrtani cilj Bjelovarsko-bilogorske županije, a to je obnova svih matičnih i područnih škola.

Da smo na dobrom putu pokazuje i podatak kako je u novu školsku godinu 2000 naših osnovnoškolaca i srednjoškolaca krenulo u potpuno obnovljene školske zgrade, odnosno petina naših učenika, u novom standardu – standardu 21. stoljeća.

Tako je energetska obnova škola završena u 12 županijskih osnovnih i srednjih škola u koje je uloženo 40 milijuna kuna, a riječ je o:

1. Osnovnoj školi Ivana Nepomuka Jemeršića Grubišno Polje,
2. Osnovnoj školi Garešnica,
3. Osnovnoj školi Sirač,
4. Osnovnoj školi Nova Rača,
5. Osnovnoj školi Štefanje,
6. Osnovnoj školi Trnovitički Popovac,
7. Područnoj školi Međurača,
8. Područnoj školi Pavlovac,
9. Područnoj školi Predavac,
10. Područnoj školi Severin,
11. Glazbenoj školi Brune Bjelinskog Daruvar,
12. Srednjoj školi Bartola Kašića Grubišno Polje.

„S ponosom mogu reći da je naša Bijela labudica, sagrađena 1956. godine, kompletno energetski obnovljena, od poda do stropa. Oko 12 milijuna kuna uloženo je u našu prekrasnu zgradu. Kada govorimo o kompletnoj energetskoj obnovi, tada mislim na obnovu krovišta, stolarije, fasade, kako naše Osnovne škole, tako i Srednje škole te školsko-sportske dvorane. Dobili smo i dizalo za invalide. Nakon završetka energetske obnove, ugovorili smo i dosta dodatnih radova u vrijednosti 700 tisuća kuna koji su pri kraju. Tako s ponosom mogu reći da smo u novu školsku godinu, u Školu za život, ušli s 13 učenika više, u potpuno obnovljenoj zgradi, od poda do stropa. Mogu najaviti i da su dvije naše područne škole, u Ivanovom Selu i Velikim Zdencima, također prošle na projektima.  Od srca zahvaljujem našoj Bjelovarsko-bilogorskoj županiji na čelu sa županom Damirom Bajsom što su nam bili financijska, tehnička i moralna podrška“, rekla je na konferenciji za medije Snježana Šeliš, ravnateljica OŠ Ivana Nepomuka Jemeršića Grubišno Polje.


Trenutno su u fazi javne nabave, odnosno raspisani su natječaji za izvođača radova za obnovu 4 županijske škole ukupno vrijedni 25 milijuna kuna, a riječ je o:

1. Osnovnoj školi Čazma
2. Područnoj školi Gornji Draganac
3. Osnovnoj školi Rovišće
4. Područnoj školi Kraljevac

„Projekt energetske obnove OŠ Čazma s dvoranom vrijedan je više od 8 milijuna kuna. Projekt će školi donijeti poboljšanje uvjeta rada i unaprjeđenje kvalitete nastave. Osim potpisivanja ugovora s izvođačem radova za matičnu školu s dvoranom na pragu je i obnova Područne škole Gornji Draganac, a slijedi nam i  obnova PŠ Miklouš te PŠ Dapci. U svemu nam je podrška Bjelovarsko-bilogorska županija i ovom prilikom se na tome zahvaljujem“, naglasila je ravnateljica OŠ Čazma Lidija Osman.

Na posljednji natječaj Fonda za sufinanciranje europskih projekata Ministarstva regionalnog razvoja i fondova Europske unije Bjelovarsko-bilogorska županija i njene ustanove prijavile su 26 projekata energetske obnove u školstvu i zdravstvu ukupne vrijednosti 68 milijuna kuna.  Zatražena sredstva za sufinanciranje, pored već osiguranih europskih sredstava, iznose 25 milijuna kuna. Riječ je o energetskoj obnovi 25 naših školskih ustanova, a među zatraženim sredstvima za sufinanciranje je i energetska obnova Doma za starije osobe Bjelovar.

Bjelovarsko-bilogorska županija i njene ustanove svih 26 projekata za sufinanciranje prijavile su odmah po otvorenju natječaja, točnije u prvoj minuti kako bi se otvorila mogućnost odobrenja svih zatraženih 25 milijuna kuna.

Ovih dana Bjelovarsko-bilogorskoj županiji, odnosno njenim obrazovnim ustanovama stižu Odluke o odobrenim sredstvima o sufinanciranju provedbe europskih projekata, a za sada riječ je o devet prijavljenih projekata vezanih uz energetsku obnovu županijskih škola za koje je u potpunosti odobren zatraženi iznos sufinanciranja.

Riječ je o europskim projektima energetske obnove škola ukupno vrijednim 18 milijuna kuna, a riječ je o:

1.Osnovnoj školi Velika Trnovitica, 
2. Osnovnoj školi Mirka Pereša Kapela,
3. Područnoj školi Kip,
4. Područnoj školi Doljani,
5.Područnoj školi Miklouš,
6.Područnoj školi Blagorodovac,
7.Područnoj školi Ivanovo Selo,
8.Osnovnoj školi Vladimira Nazora, objekt Franskopanska,
9.Tehničkoj školi Daruvar – obnovi strojarsko prometnog praktikuma.

„Krećemo u energetsku obnovu strojarskih praktikuma gdje se nalaze školske radionice, školski praktikumi, laboratoriji i bit će obnovljene i učionice za učenike. Naše dvije zgrade su stare, jedan dio s kraja 19., a drugi s početka 20. stoljeća i mislim da ćemo ovom energetskom obnovom napraviti uvjete za naše učenike koji promiču strukovno obrazovanje“, rekla je ravnateljica Tehničke škole Daruvar Sanja Klubička.

Za 16 projekata energetske obnove škola čekaju se daljnje suglasnosti za sufinanciranje od strane Ministarstva regionalnog razvoja i fondova Europske unije, a paralelno s tim pripremaju se natječaji za javnu nabavu, odnosno za izbor izvođača radova.

„Ulaganje u školstvo jedan je od naših prioriteta i to pokazujemo u praksi. Ono što je iza nas je 12 objekata koji su u cijelosti završeni. Ukupna vrijednost tih projekata je 40 milijuna kuna, a riječ je o školama koje ukupno pohađa 2000 učenika. To znači da svaki peti učenik sada ide u novoobnovljene škole. Naš cilj je, naravno, da taj broj bude i bitno veći. Ovih 26 projekata mi smo prijavili u prvih 26 sekundi natječaja i prema onome što nam je javljeno, očekujemo da svi projekti koje smo prijavili budu i odobreni. Fond je ugovorio oko 300 milijuna kuna tako da možemo reći da će gotovo svaka deseta kuna doći u ovu županiju i njeno školstvo temeljem brzine i kvalitete pripreme istih. Mi ćemo praktički s današnjim danom početi objavljivati natječaj po natječaj, školu po školu. To je investicijski ciklus koji će biti vodeći u Hrvatskoj. Također, treba nas veseliti i činjenica da nakon niza godina imamo povećan broj upisa naših prvašića i nadamo se da će to biti trend koji će se nastaviti“, istaknuo je župan Damir Bajs.

  Galerija fotografija - klikni na sliku za povećanje
Konferencija za medije- ulaganja u školstvo
Konferencija za medije- ulaganja u školstvo
Konferencija za medije- ulaganja u školstvo
Konferencija za medije- ulaganja u školstvo
Konferencija za medije- ulaganja u školstvo
Konferencija za medije- ulaganja u školstvo
Konferencija za medije- ulaganja u školstvo
Konferencija za medije- ulaganja u školstvo
Konferencija za medije- ulaganja u školstvo
Konferencija za medije- ulaganja u školstvo
Konferencija za medije- ulaganja u školstvo
Konferencija za medije- ulaganja u školstvo
Konferencija za medije- ulaganja u školstvo
Konferencija za medije- ulaganja u školstvo
Konferencija za medije- ulaganja u školstvo
Konferencija za medije- ulaganja u školstvo
Konferencija za medije- ulaganja u školstvo
Konferencija za medije- ulaganja u školstvo
Konferencija za medije- ulaganja u školstvo
Konferencija za medije- ulaganja u školstvo
Konferencija za medije- ulaganja u školstvo
Konferencija za medije- ulaganja u školstvo
Konferencija za medije- ulaganja u školstvo
   Povratak na sve Vijesti BBŽ-a