Uvodna riječ
USTROJSTVO
PRORAČUN BBŽ
VODIČ ZA GRAĐANE
PET GODINA BBŽ U EU
Preuzmite .pdf
V. IZMJENE I DOPUNE PROSTORNOG PLANA BBŽ
PRUZMITE ZAHTJEV ZA
OSTVARIVANJE PRAVA NA NAKNADU ZA NOVOROĐENČAD
FOTO GALERIJA
FOTO GALERIJA BBŽ
KOMUNICIRAJTE
S VAŠIM ŽUPANOM
Komunicirajte sa županom
ANKETA
KORISNIKA USLUGA BBŽ
english
deutch

BBŽ Županijske vijesti

2019.
Veljača
1

NOVI SET UGOVORA BBŽ S LIJEČNICIMA VEZAN UZ PRVE TRAJNE MJERE ZA ZADRŽAVANJE I PRIVLAČENJE NOVIH LIJEČNIKA U HRVATSKOJ

Bjelovarsko-bilogorska županija kao prva županija u Hrvatskoj uvela je trajne mjere potpore za zapošljavanje i ostanak liječnika i medicinskog osoblja u zdravstvenim ustanovama na području županije za koje je u tri godine osigurala 3 milijuna kuna. Riječ je o mjerama u sklopu programa „Za najveću vrijednost zdravstvenog sustava - liječnike i medicinsko osoblje“, kojeg je na prijedlog župana Damira Bajsa usvojila i Županijska skupština.
Potpis novog seta ugovora s liječnicima

Bjelovarsko-bilogorski župan Damir Bajs potpisao je novi set ugovora vezan uz potpore Bjelovarsko-bilogorske županije za zadržavanje i privlačenje novih liječnika za rad u zdravstvenim ustanovama na području županije, a ugovori se odnose na sufinanciranje troškova podstanarstva, a liječnicima se sufinanciraju troškovi za stanovanje do 20 tisuća kuna godišnje.

Uz subvenciju troškova podstanarstva Bjelovarsko-bilogorska županija uvela je i mjere subvencije kamata na stambene kredite te sufinanciranja stručnog usavršavanja i doškolovanja, a mjere su dogovorene u suradnji s Hrvatskom liječničkom komorom, ali i ostalim predstavnicima zdravstvenih ustanova.

Javni poziv po sve tri mjere otvoren je trajno, a do sada se na njega stigao 61 zahtjev. Do sada je potpisano 15 ugovora s liječnicima vezanih uz subvencioniranje kamata njihovih stambenih kredita, a današnjim potpisom novih 10 liječnika ostvarilo je potpore za sufinanciranje troškova podstanarstva.

Manjak liječnika problem je koji je zahvatio ne samo našu županiju, već i cijelu Hrvatsku, a Bjelovarsko-bilogorska županija uvela je posebne mjere kako bi zadržala, ali i privukla nove liječnike. Danas možemo govoriti o nedostatku 30-ak liječnika u zdravstvenim ustanovama na području županije.

Inače, Općoj bolnici Bjelovar odobrena su sredstva za gradnju nove zgrade bolnice – europski projekt vrijedan 160 milijuna kuna, koja će omogućiti objedinjenje svih kirurških djelatnosti te modernu novu dnevnu bolnicu i uvelike poboljšati uvjete liječenja za oko 130 tisuća osiguranika koji svoju zdravstvenu zaštitu ostvaruju u bjelovarskoj Općoj bolnici. Ovih dana raspisuje se i natječaj za izvođača radova za energetsku obnovu zgrade bolnice i stomatologije vrijedan preko 8 milijuna kuna.

Također, Bjelovarsko-bilogorska županija je u sveobuhvatnom projektu obnove naših ambulanti i Domova zdravlja, ali i opremanju istih. Ulagalo se u laboratorije županijskog Zavoda za javno zdravstvo, a i pred Daruvarskim toplicama je investicija izgradnje novih smještajnih kapaciteta. No, uz materijalne uvjete potrebno je osigurati i liječnike koji će tamo raditi, jer bez liječnika i medicinskog osoblja uređeni prostori nemaju svoju svrhu.

„Kada govorimo o zdravstvu u Hrvatskoj i u Bjelovarsko-bilogorskoj županiji, reći ću da je dio ukupnosti zdravstva u odgovornosti županija. Sasvim sigurno mi tome ozbiljno pristupamo. Ono što je pred nama, što je u tijeku i što će biti je kompletna obnova primarne zdravstvene zaštite, naših ambulanti i ispostava. Pred nama je gradnja nove zgrade Opće bolnice Bjelovar, koja će uskoro biti u fazi raspisa natječaja. No, bez obzira na naša ulaganja u zdravstvene objekte, pitanje je tko će u tim ustanovama raditi. Imajući na umu da i naša županija i ukupnost Hrvatske imaju manjak liječnika, mi smo odlučili da kao prva županija u Republici Hrvatskoj napravimo jedan set mjera koje će ići za time da se podupre ostanak liječnika na našem području. Moram reći da je razlika između aktivnosti Bjelovarsko-bilogorske županije i mjera drugih u trajnosti. Tri su mjere, jedna je potpora koja ide prema sufinanciranju stambenih kredita kroz subvencioniranje kamate, druga je mjera subvencioniranja podstanarstva na području županije i treća je mjera stručnog usavršavanja. Mjere koje ćemo danas potpisati i koje jesmo potpisali su trajne mjere. Moram naglasiti da smo predvidjeli za naredne tri godine tri milijuna kuna i da ćemo potpisom ovih ugovora osigurati gotovo 400 tisuća kuna potpore.  Naime, mi ćemo isplatiti i ovaj bruto iznos tako da liječnici imaju plaćene sve poreze i doprinose kako bi ta razlika u potpori koju im damo bila značajna. Ovim mjerama dajemo poruku da su zajednici važni liječnici, da je bitno podupirati ukupnost ostanka i dolaska liječnika ovdje“, rekao je bjelovarsko-bilogorski župan Damir Bajs.

„Ponovno smo se sastali predstavljajući jednu lijepu korisnu mjeru naše Županije koja brine o svojim zdravstvenim ustanovama, pomaže nam u organiziranju i pružanju zdravstvene zaštite, financijski, što je velika stvar. Naime, da bi zadržali liječnike u primarnoj, sekundarnoj zdravstvenoj zaštiti mi ih moramo i nagraditi. Oni vrijedno rade, rade na više radnih mjesta i maksimalno se daju u pružanju zdravstvene zaštite pacijentima naše županije. Zato smatram da je ova mjera hvalevrijedna, da zadrži one liječnike koji su došli iz drugih dijelova Hrvatske raditi u našu županiju,a da će biti motiv da se drugi liječnici jave na javni poziv i dođu raditi u našu županiju“, izjavila je ravnateljica Doma zdravlja BBŽ Ljubica Čaić.

„Ove mjere razlikuju se od dosadašnjih mjera, zato ih Hrvatska liječnička komora podržava i ističe na svim mjestima gdje se o takvim situacijama i problemima razgovara. To je jedan skup mjera, za razliku od dosadašnjih koje su uglavnom bile izoliranog i uvijek vremenski nedefiniranog karaktera. Ove mjere su dugotrajnijeg karaktera i to je jako bitno. Ono što vidim u današnjim mjerama, i to zahvaljujem kolegicama i kolegama koje su se javili na ovaj program mjera, je nešto što će sigurno u jednoj najvulnerabilnijoj fazi takvih ljudi koji dođu raditi negdje u neku sredinu riješiti bar da taj dio budu sigurni da mogu dalje ostati u sredini, razvijati se.  Probajte se zamisliti da završite bilo koju školu, bilo koji fakultet, da dobijete posao dalje od mjesta stanovanja, prvo što morate riješiti je stambeno pitanje. Prema tome, mislim da je to mjera koja će definitivno pridonijeti ovome svemu što govorimo, a to je povećanje broja liječnika u našoj županiji. Na današnji dan u Hrvatskoj liječničkoj komori 1616 liječnika ima sve potrebne dokumente da ovaj tren može otići iz Republike Hrvatske. Ja se nadam da je ova mjera bar jednoga od tih 1616 zadržala na neko vrijeme,a neki novi programi i nove mjere dovedu do toga da nas što manje ode“, istaknuo  je dr. Goran Povh, predsjednik županijskog povjerenstva Hrvatske liječničke komore.

„Ove mjere su nas sve ugodno iznenadile jer, na kraju,stanovanje je egzistencijalni problem mladog čovjeka, odnosno čovjeka koji radi i veliki dio našeg osobnog dohotka ide za podmirivanje tih obaveza. Stoga, presretni smo zbog ove mjere i zahvaljujem se  Županiji što brine o nama. Ovo je prvi korak koji je konkretan i želimo da što duže traje, za sve koji dolaze“, naglasila je prilikom potpisa ugovora dr.med. Vesna Milošaković.

  Galerija fotografija - klikni na sliku za povećanje
Potpis novog seta ugovora s liječnicima
Potpis novog seta ugovora s liječnicima
Potpis novog seta ugovora s liječnicima
Potpis novog seta ugovora s liječnicima
Potpis novog seta ugovora s liječnicima
Potpis novog seta ugovora s liječnicima
Potpis novog seta ugovora s liječnicima
Potpis novog seta ugovora s liječnicima
Potpis novog seta ugovora s liječnicima
Potpis novog seta ugovora s liječnicima
Potpis novog seta ugovora s liječnicima
Potpis novog seta ugovora s liječnicima
Potpis novog seta ugovora s liječnicima
Potpis novog seta ugovora s liječnicima
Potpis novog seta ugovora s liječnicima
Potpis novog seta ugovora s liječnicima
Potpis novog seta ugovora s liječnicima
Potpis novog seta ugovora s liječnicima
Potpis novog seta ugovora s liječnicima
Potpis novog seta ugovora s liječnicima
Potpis novog seta ugovora s liječnicima
Potpis novog seta ugovora s liječnicima
Potpis novog seta ugovora s liječnicima
Potpis novog seta ugovora s liječnicima
Potpis novog seta ugovora s liječnicima
   Povratak na sve Vijesti BBŽ-a