Uvodna riječ
USTROJSTVO
PRORAČUN BBŽ
VODIČ ZA GRAĐANE
PET GODINA BBŽ U EU
Preuzmite .pdf
V. IZMJENE I DOPUNE PROSTORNOG PLANA BBŽ
PRUZMITE ZAHTJEV ZA
OSTVARIVANJE PRAVA NA NAKNADU ZA NOVOROĐENČAD
FOTO GALERIJA
FOTO GALERIJA BBŽ
KOMUNICIRAJTE
S VAŠIM ŽUPANOM
Komunicirajte sa županom
ANKETA
KORISNIKA USLUGA BBŽ
english
deutch

BBŽ Županijske vijesti

2019.
Veljača
5

“OKUSI BJELOVARSKO-BILOGORSKOG KRAJA”

Bjelovarsko-bilogorski župan Damir Bajs, ujedno i predsjednik Turističke zajednice Bjelovarsko-bilogorske županije uručio je ugostiteljskim objektima s područja županije standard „Okusi bjelovarsko-bilogorskog kraja“ u sklopu istoimenog projekta kojeg je provela županijska Turistička zajednica u suradnji s tvrtkom DMK Vall 042.
Okusi bjelovarsko-bilogorskog kraja

Naime, županijskoj Turističkoj zajednici prošao je spomenuti projekt u Hrvatskoj turističkoj zajednici i za njega je ostvarena financijska potpora od 40 tisuća kuna, a dodatnih 10 tisuća kuna osigurala je sama Turistička zajednica i Bjelovarsko-bilogorska županija. Projekt je bio usmjeren na unapređenje ponude tradicijskih jela i pića u našim ugostiteljskim objektima i još je jedan vid proširenja ponude na području eno-gastronomije u turizmu.

Naime, naši ugostiteljski objekti koji su bili zainteresirani za uključivanje u projekt „Okusi bjelovarsko-bilogorskog kraja“ u dnevnoj ponudi moraju imati minimalno dva lokalna tradicijska jela i šest pića, od kojih najmanje četiri vrsta vina te koji vrednovanjem kroz 5 kategorija (hrana, usluga, piće, ambijent, okoliš) zadovoljavaju uvjete.

Nakon pripremne radionice s potencijalnim nosiocima standarda Okusi Bjelovarsko-bilogorskog kraja, napravljeno je  istraživanje, obrada, izrada popisa tradicijskih jela te izrada pravilnika.

Projekt u Bjelovarsko-bilogorskoj županiji je uspješno proveden, a uvjete je u ispunilo 12 ugostiteljskih objekata:

RESTORAN&CATERING ROKO, AGROTURIZAM VINIA, RESTORAN BJELOVAR, IZLETIŠTE VRATA BILOGORE, IZLETIŠTE NA MALENOM BRIJEGU, GOSTIONICA ANA, VILA GARIĆ, BISTRO KOD BAKE, HOTEL GARIĆ, HOTEL BILOGORA, KAVANA QUEEN i RESTORAN TERASA – DARUVARSKE TOPLICE.

Navedeni ugostiteljski objekti su verificirani, izrađeni su im jelovnici (s ponudom tradicijske hrane bjelovarsko-bilogorskog kraja) na hrvatskom i engleskom jeziku i table standarda „Okusi Bjelovarsko-bilogorskog kraja“, a napravljen im je i promocijski materijal.

Svakog ugostitelja se zasebno obrađivalo i oblikovao mu se jelovnik prema lokalnim namirnicama koje koristi u svojoj ponudi. Isto tako, svi podaci, jelovnici  i ponuda bit će postavljeni na web stranicu - www.okusi.hr, a time ujedno i na mobilnu aplikaciju. Također, pregled svih nosioca standarda objavljuje se i u specijaliziranom turističkom magazinu „Way to Croatia“, kao i na istoimenom portalu.

To je samo jedan od projekata koji je prepoznat kao mogućnost koja može poboljšati i promovirati turističku ponudu našega kraja.

Kontinuirani rad i ulaganja u turističku ponudu naše županije posljednjih godina donose dobre rezultate i bilježimo značajan turistički rast. 2018. godine na području Bjelovarsko-bilogorske županije prema nacionalnom sustavu evidencije eVisitor ostvareno je 29 685 dolazaka i 102 446 noćenja što je povećanje u odnosnu na godinu ranije za 19% u dolascima i 27% u noćenjima. Po trendu rasta  u ukupnom dvanaestomjesečnom prometu naša županija po porastu dolaska je 5 županija u Hrvatskoj, a po noćenjima na 4 mjestu od svih hrvatskih županija.


„Današnji skup na kojem se nalazimo ne znači samo za mene i za naš lokal, našu ponudu i promociju već za kompletnu destinaciju jer sačinjavamo jedan cjelokupni niz sadržaja koje jedna destinacija može ponuditi u našoj županiji, našem gradu. Ono što će definitivno privući turiste u našu županiju i na jedan kreativan način omogućiti turistima da okuse okuse zavičaja što sigurno svi priželjkuju. To je jedna drugačija ponuda na tržištu i sama izvedba jela i ponuda pića naših okolnih vinara. Po tome smo posebni i zato je ovaj projekt hvalevrijedan za našu destinaciju i nas kao ugostitelje“, rekao je Roko Tulić, vlasnik restorana & cateringa Roko.

„Moram naglasiti da smo mi ugostiteljski objekt s više od 50 godina tradicije u ugostiteljstvu. Kod nas su isključivo tradicijska jela po tradicijskoj recepturi. Specifična jela koja se pripremaju su jela koja imamo svakodnevno u ponudi. Često u ponudi imamo grah, špek fileke, buncek s dinstanim zeljem i krumpirom, zeleno varivo od mahunarki i špinata. Možemo se pohvaliti da smo ove godine u ponudu uveli meso iz masti“, istaknula je Danijela Crnjak Andri, vlasnica bistroa „Kod bake“.

„Ovo nam je poticaj za dalje i jedno priznanje naše kuhinje, naših recepata i nastojanja da koristimo što više domaćih proizvoda. Ponuda je šarolika. Aktivan turizam je u trendu, možemo ponuditi jahanje kao vrlo atraktivnu turističku ponudu kao i okuse tradicije“, izjavio je Vladimir Vlajinić, vlasnik izletišta „Na malenom brijegu“.

„Ugostitelji su morali zadovoljiti kriterije u nekoliko kategorija. Osnovno je da svaki od objekata mora imati u dnevnoj ponudi, tijekom 365 dana, najmanje 2 tradicijska jela s prilogom i pet etiketa domaćih lokalnih pića, od čega mogu biti dva žestoka i tri vina. Lokalno, ono što obilježava područje na kojem objekt djeluje. Sve su to oni ispunili, a nakon toga morali su u toku verifikacije ostvariti minimum 70 do maksimalno 100 bodova. Meni je zadovoljstvo kazati da su objekti, ovih 12 koji danas ulaze pod standard Okusi hrvatske tradicije- Okusi bjelovarsko-bilogorskog kraja izuzetno visoko ocijenjeni i da je to jedan značajan doprinos u ukupnoj kvaliteti, ukupnoj ponudi našeg projekta Okusi hrvatske tradicije“, pojasnio je voditelj projekta Borislav Šimenc.

„Turizam Bjelovarsko-bilogorske županije, kada govorimo o dolascima i noćenjima nalazi se pri vrhu hrvatskog turizma općenito. Međutim, mi moramo i trebamo napraviti pomake tamo gdje mislimo da postoji mogućnost dovođenja novih turista. Kada govorimo o kontinentalnom turizmu, gastronomija, tradicija jedan je od aduta, u ovom slučaju Bjelovarsko-bilogorske županije. Veseli me da se 12 ugostitelja iz našeg kraja uključilo u ovaj program, da su danas dobili mogućnost da u svojim objektima imaju oznaku da se u njima jedu jela koja su vezana uz našu tradiciju i kraj, ali i ujedno, ono što  je možda ključno, da uđu u oglašavanje preko interneta, mobilne aplikacije.“, zaključio je župan Damir Bajs.

  Galerija fotografija - klikni na sliku za povećanje
Okusi bjelovarsko-bilogorskog kraja
Okusi bjelovarsko-bilogorskog kraja
Okusi bjelovarsko-bilogorskog kraja
Okusi bjelovarsko-bilogorskog kraja
Okusi bjelovarsko-bilogorskog kraja
Okusi bjelovarsko-bilogorskog kraja
Okusi bjelovarsko-bilogorskog kraja
Okusi bjelovarsko-bilogorskog kraja
Okusi bjelovarsko-bilogorskog kraja
Okusi bjelovarsko-bilogorskog kraja
Okusi bjelovarsko-bilogorskog kraja
Okusi bjelovarsko-bilogorskog kraja
Okusi bjelovarsko-bilogorskog kraja
Okusi bjelovarsko-bilogorskog kraja
Okusi bjelovarsko-bilogorskog kraja
Okusi bjelovarsko-bilogorskog kraja
Okusi bjelovarsko-bilogorskog kraja
Okusi bjelovarsko-bilogorskog kraja
Okusi bjelovarsko-bilogorskog kraja
Okusi bjelovarsko-bilogorskog kraja
Okusi bjelovarsko-bilogorskog kraja
Okusi bjelovarsko-bilogorskog kraja
Okusi bjelovarsko-bilogorskog kraja
Okusi bjelovarsko-bilogorskog kraja
Okusi bjelovarsko-bilogorskog kraja
Okusi bjelovarsko-bilogorskog kraja
Okusi bjelovarsko-bilogorskog kraja
Okusi bjelovarsko-bilogorskog kraja
Okusi bjelovarsko-bilogorskog kraja
   Povratak na sve Vijesti BBŽ-a