Uvodna riječ
USTROJSTVO
PRORAČUN BBŽ
VODIČ ZA GRAĐANE
PET GODINA BBŽ U EU
Preuzmite .pdf
VI. IZMJENE I DOPUNE PROSTORNOG PLANA BBŽ
PRUZMITE ZAHTJEV ZA
OSTVARIVANJE PRAVA NA NAKNADU ZA NOVOROĐENČAD
FOTO GALERIJA
FOTO GALERIJA BBŽ
KOMUNICIRAJTE
S VAŠIM ŽUPANOM
Komunicirajte sa županom
ANKETA
KORISNIKA USLUGA BBŽ
english
deutch

BBŽ Županijske vijesti

2019.
Travanj
8

ZA POLJOPRIVREDNIKE OPĆINE KAPELA USKORO NATJEČAJ ZA ZAKUP DRŽAVNOG POLJOPRIVREDNOG ZEMLJIŠTA

Boris Tomšić pročelnik Upravnog odjela za poljoprivredu, zaštitu okoliša i ruralni razvoj, uz prisustvo župana Damira Bajsa, uručio je načelniku Općine Kapela Danijelu Kovačecu Program raspolaganja poljoprivrednim zemljištem u vlasništvu Republike Hrvatske za područje Općine Kapela koji je izradio županijski Upravni odjel za poljoprivredu.
ZA POLJOPRIVREDNIKE OPĆINE KAPELA USKORO NATJEČAJ ZA ZAKUP DRŽAVNOG POLJOPRIVREDNOG ZEMLJIŠTA

Predajom Programa raspolaganja poljoprivrednim zemljištem u vlasništvu Republike Hrvatske za Općinu Kapela za koji je stigla suglasnost nadležnog Ministarstva na Općini Kapela je sada da provodi Program i krene u raspisivanje natječaja vezanih uz državno poljoprivredno zemljište na svom području.

Riječ je o 250 hektara državne poljoprivredne zemlje, odnosno 650 čestica koje će biti ponuđene za zakup na 25 godina našim poljoprivrednim proizvođačima, a maksimalna površina koju jedan poljoprivrednik može zakupiti je 10 hektara.

Time će poljoprivrednici ostvariti svoje pravo temeljem zakona i doći do mogućnosti raspolaganja zemljištem, a samim time i krenuti u obradu tla i zemljište staviti u funkciju naše poljoprivrede.

Inače, Bjelovarsko-bilogorska županija, točnije županijski Upravni odjel za poljoprivredu, zaštitu okoliša i ruralni razvoj preuzeo je ishođenje Programa vezanih za raspolaganje državnim poljoprivrednim zemljištem za naših 10 jedinica lokalne samouprave, a na Program raspolaganja državnim poljoprivrednim zemljištem za općinu Kapela stigla je prva suglasnost.

„Ovom prilikom ja se moram zahvaliti županu i Odjelu za poljoprivredu što su preuzeli taj dio posla od nas. Evo ja govorim u više navrata i svaki put kažem nas je u Općini troje, pročelnik, kolegica u knjigovodstvu i ja. Niti stignemo niti imamo kapaciteta da možemo sve odraditi s time da mi smo započeli taj Program, no međutim nismo dobili sve potvrde od nadležnih tijela u vremenskom roku, pa smo donijeli taj plan poslije 30.06. i zakonski to je Županija preuzela kasnije. Tako da danas ćemo mi to dobiti natrag i idemo na raspolaganje i trudit ćemo se da u što kraćem vremenu raspišemo natječaj za raspolaganje državnom zemljom na našem području“, istaknuo je Danijel Kovačec načelnik Općine Kapela.


„Bjelovarsko-bilogorska županija, točnije Upravni odjel za poljoprivredu, zaštitu okoliša i ruralni razvoj preuzeo je izradu Programa raspolaganja poljoprivrednim zemljištem za deset jedinica lokalne samouprave na području naše županije koji to nisu stigli na vrijeme. Zbog opsežnosti samog posla prikupljanja cijele dokumentacije mi smo iskreno prionuli poslu, sve raspoložive djelatnike stavili na izradu samih programa. Do sada smo izradili sedam programa raspolaganja poljoprivrednim zemljištem za jedinice lokalne samouprave, pet ih je poslano u Ministarstvo na izdavanje suglasnosti, a dva će još biti tijekom ovih dana kada se završi sva potrebna dokumentacija. Suglasnost od Ministarstva poljoprivrede smo dobili za dvije općine, prva je bila općina Kapela i tim povodom smo se danas tu i okupili kako bismo općinskom načelniku i Općini Kapela predali program raspolaganja poljoprivrednim zemljištem za Općinu Kapela i time ustvari završili jedan zakonski proces i omogućili Općini Kapela da počne s raspisivanjem javnih natječaja za zakup i prodaju poljoprivrednog zemljišta, a samim time omogućili našim poljoprivrednicima što bolje raspolaganje samim tim zemljištem i stavljanjem toga zemljišta u vlasništvu RH u funkciju“, naglasio je Boris Tomšić pročelnik Upravnog odjela za poljoprivredu, zaštitu okoliša i ruralni razvoj.


„Razlog zbog čega smo danas ovdje je jasan. Bjelovarsko-bilogorska županija je županija koja je kada govorimo o poljoprivredi, ona koja je na vrhu udjela BDP-a poljoprivrede u ukupnom našem proizvodu. Svaka peta kuna u našoj županiji okrene se upravo u tom dijelu gospodarstva. To je daleko iznad i državnog prosjeka i bilo koje županije u Hrvatskoj. M smo i dalje vodeća županija u stočarstvu, u proizvodnji mlijeka, proizvodnji meda i proizvodnji gljiva. Ovog trenutka dio poljoprivrednog zemljišta se nalazi u režimu tzv. poljoprivrednog zemljišta u vlasništvu Republike Hrvatske i to je jedno dobro koje moramo što prije staviti u funkciju. Kada govorimo o tome onda ću reći da 22 općine i grada, u ovom slučaju 17 općina bez Velikog Trojstva koje nema poljoprivredno zemljište na svojem području, i pet gradova trebaju kao preduvjet raspolaganja donijeti upravo Programe raspolaganja poljoprivrednim zemljištem. Zakon je na snazi od prošle godine i u tom zakonu trebali su se pripremiti u vrlo kratkom roku za mnoge općine Programi raspolaganja. Međutim, on nije vezan  samo za rad Općina, nego i za suglasnost koja se mora dobiti od niza državnih organa. Onda su rokovi prebrzi, kada govorimo o tome nakon proteka tog roka Županija je trebala preuzeti izradu tih programa. Ovog trenutka za deset općina o kojima govorimo u izradi su Programi i mi ćemo kako nam dolaze suglasnosti predavati jednoj po jednoj općini Program raspolaganja kako bi one mogle provesti i natječaj za isti. Moram naglasiti da radi se o 5.700 hektara ukupnog državnog zemljišta za tih deset općina. Kada govorimo o općini Kapela, govorimo o 250 hektara državnog poljoprivrednog zemljište, ali koje se proteže na 650 čestica u zemljišnim knjigama i koje su predviđene da idu u zakup na 25 godina. Ovdje je predviđeno da  površina koju jedan poljoprivrednik može zakupiti bude deset hektara. Govorim to zato što su te temeljne stvari dogovorene s načelnikom, odnosno s Općinom, i tako ćemo postupati u svakoj drugoj situaciji, obzirom da postoje različite potrebe u različitim dijelovima županije. Naš Upravni odjel za poljoprivredu u relativno kratkom roku, ne samo da je riješio ukupnost državnog poljoprivrednog zemljišta kroz Programe koji se sada izrađuju, nego i dobio suglasnost  Ministarstva. Kada govorimo o tome može se riješiti problem poljoprivrednog zemljišta, pa i u roku, ali ne može se krenuti ka natječajima dok se ne dođe do potrebite suglasnosti koja nije tako jednostavna za dobiti. Međutim, programe koje smo mi poslali, mi sada polako dobivamo jednu po jednu suglasnost i zasada nam ni jedna nije odbijena.  Očekujemo da to bude tako i do kraja. Samim time konkretno u općini Kapela moći će se raspolagati sa 250 hektara, time će se poljoprivrednicima ovoga kraja omogućiti da koriste u konačnici poticaje i sve što je vezano uz raspolaganje kroz dobivanje ugovora o zakupu. Mi se nadamo da ćemo u jedno kraće vrijeme dobiti ukupno deset tih planova i time razriješiti, ipak jedan od krucijalnih problema koji postoje, a to je zapravo da što više zemljišta bude u korištenju. Znamo i sami da je najgore kada se nešto ne koristi. Za poljoprivredu je možda to i posebno bitno, jer ako nije u korištenju dođe onda u situaciju praktički to zemljište tek treba vratiti u prvobitnu namjenu, jer ako imate parlog kako se to kod nas kaže onda tek to morate riješiti kako biste mogli kasnije posijati kukuruz, pšenicu ili nešto treće. Prihodi od raspolaganja zemljištem će biti prihodi Općine, dakle u cijelosti trošak će preuzeti Županija u ukupnosti Programa i ja se nadam kada se preuzme i kada se formira komisija i kada se napravi sve što je potrebno, onda će se uz dogovor s Ministarstvom krenuti u natječaj za naše poljoprivrednike“, zaključio je župan Damir Bajs.

  Galerija fotografija - klikni na sliku za povećanje
ZA POLJOPRIVREDNIKE OPĆINE KAPELA USKORO NATJEČAJ ZA ZAKUP DRŽAVNOG POLJOPRIVREDNOG ZEMLJIŠTA
ZA POLJOPRIVREDNIKE OPĆINE KAPELA USKORO NATJEČAJ ZA ZAKUP DRŽAVNOG POLJOPRIVREDNOG ZEMLJIŠTA
ZA POLJOPRIVREDNIKE OPĆINE KAPELA USKORO NATJEČAJ ZA ZAKUP DRŽAVNOG POLJOPRIVREDNOG ZEMLJIŠTA
ZA POLJOPRIVREDNIKE OPĆINE KAPELA USKORO NATJEČAJ ZA ZAKUP DRŽAVNOG POLJOPRIVREDNOG ZEMLJIŠTA
ZA POLJOPRIVREDNIKE OPĆINE KAPELA USKORO NATJEČAJ ZA ZAKUP DRŽAVNOG POLJOPRIVREDNOG ZEMLJIŠTA
ZA POLJOPRIVREDNIKE OPĆINE KAPELA USKORO NATJEČAJ ZA ZAKUP DRŽAVNOG POLJOPRIVREDNOG ZEMLJIŠTA
ZA POLJOPRIVREDNIKE OPĆINE KAPELA USKORO NATJEČAJ ZA ZAKUP DRŽAVNOG POLJOPRIVREDNOG ZEMLJIŠTA
ZA POLJOPRIVREDNIKE OPĆINE KAPELA USKORO NATJEČAJ ZA ZAKUP DRŽAVNOG POLJOPRIVREDNOG ZEMLJIŠTA
ZA POLJOPRIVREDNIKE OPĆINE KAPELA USKORO NATJEČAJ ZA ZAKUP DRŽAVNOG POLJOPRIVREDNOG ZEMLJIŠTA
ZA POLJOPRIVREDNIKE OPĆINE KAPELA USKORO NATJEČAJ ZA ZAKUP DRŽAVNOG POLJOPRIVREDNOG ZEMLJIŠTA
ZA POLJOPRIVREDNIKE OPĆINE KAPELA USKORO NATJEČAJ ZA ZAKUP DRŽAVNOG POLJOPRIVREDNOG ZEMLJIŠTA
ZA POLJOPRIVREDNIKE OPĆINE KAPELA USKORO NATJEČAJ ZA ZAKUP DRŽAVNOG POLJOPRIVREDNOG ZEMLJIŠTA
ZA POLJOPRIVREDNIKE OPĆINE KAPELA USKORO NATJEČAJ ZA ZAKUP DRŽAVNOG POLJOPRIVREDNOG ZEMLJIŠTA
ZA POLJOPRIVREDNIKE OPĆINE KAPELA USKORO NATJEČAJ ZA ZAKUP DRŽAVNOG POLJOPRIVREDNOG ZEMLJIŠTA
ZA POLJOPRIVREDNIKE OPĆINE KAPELA USKORO NATJEČAJ ZA ZAKUP DRŽAVNOG POLJOPRIVREDNOG ZEMLJIŠTA
ZA POLJOPRIVREDNIKE OPĆINE KAPELA USKORO NATJEČAJ ZA ZAKUP DRŽAVNOG POLJOPRIVREDNOG ZEMLJIŠTA
   Povratak na sve Vijesti BBŽ-a