Uvodna riječ
USTROJSTVO
PRORAČUN BBŽ
VODIČ ZA GRAĐANE
PET GODINA BBŽ U EU
Preuzmite .pdf
VI. IZMJENE I DOPUNE PROSTORNOG PLANA BBŽ
PRUZMITE ZAHTJEV ZA
OSTVARIVANJE PRAVA NA NAKNADU ZA NOVOROĐENČAD
FOTO GALERIJA
FOTO GALERIJA BBŽ
KOMUNICIRAJTE
S VAŠIM ŽUPANOM
Komunicirajte sa županom
ANKETA
KORISNIKA USLUGA BBŽ
english
deutch

BBŽ Županijske vijesti

2019.
Srpanj
5

ŽUPAN DAMIR BAJS I ČELNICI GRADA BJELOVARA I 9 OPĆINA POTPISALI SU PRVI SPORAZUM U ŽUPANIJI O ZAJEDNIČKOJ SURADNJI ZA PRIJAVU ŠIROKOPOJASNOG INTERNETA NA NATJEČAJ EUROPSKE UNIJE

Bjelovarsko-bilogorski župan Damir Bajs i čelnici Grada Bjelovara te Općina Velika Pisanica, Nova Rača, Kapela, Veliko Trojstvo, Zrinski Topolovac, Rovišće, Šandrovac, Severin i Veliki Grđevac potpisali su prvi zajednički Sporazum u županiji o zajedničkoj suradnji u svezi pripreme, prijave i provedbe projekta „Izgradnja mreža sljedeće generacije (NGN) pristupne mreže sljedeće generacije (NGA) u NGA „bijelim područjima“ Bjelovarsko-bilogorske županije“ – projekt vrijedan 80 milijuna kuna.
Potpis Sporazuma o suradnji na projektu razvoja širokopojasnog Interneta

Naime, Bjelovarsko-bilogorska županija kako bi pomogla Gradu Bjelovaru i navedenim Općinama u partnerskom odnosu preuzela je na sebe pripremu projekta širokopojasnog Interneta koji će biti od velikog značaja za više od polovice građana naše Županije, ali i velikog značaja za daljnji razvoj gospodarstva i obrtništva.

Bjelovarsko-bilogorska županija vodila je projekt vezan uz pripremu sve potrebne  dokumentacije, koja je obuhvaćala i izradu Studije o planu razvoja širokopojasnog Interneta te uložila u isti 600 tisuća kuna.

Bjelovarsko-bilogorska županija uspješno vodeći projekt dobila je potrebnu suglasnost HAKOM-a na Plan razvoja širokopojasnog Interneta za Grad Bjelovar i 9 Općina što je bio daljnji preduvjet za prijavu na natječaj.

Zadnji korak uoči prijave na natječaj je potpisivanje današnjeg Sporazuma o zajedničkoj suradnji kojeg je potpisao župan Damir Bajs sa čelnicima Grada Bjelovara i 9 Općina i time je projekt razvoja širokopojasnog Interneta spreman za prijavu.

Posebno je to bitno jer u najavi natječaja Europske unije za spomenuti projekt iskazan je veliki interes, iznad predviđenih sredstava, stoga je izuzetno bitno da će na isti među prvima u Hrvatskoj prijaviti projekt kojeg je vodila Bjelovarsko-bilogorska županija za Grad Bjelovar i 9 Općina.

Treba istaknuti kako će se omogućavanjem širokopojasnog Interneta potaknuti razvoj različitih usluga, povećati učinkovitost javnih institucija i gospodarstva, omogućiti brži pristup znanju kao i podizanje konkurentnosti ruralnih područja što je do sada pokazala iskustva zemalja koje su već provele takve projekte.

Projektom „ Izgradnja mreža sljedeće generacije (NGN) pristupne mreže sljedeće generacije (NGA) u NGA „bijelim područjima“ Bjelovarsko-bilogorske županije“ bit će  obuhvaćeno preko 14 603 priključaka širokopojasnog Interneta brzine 100 Mbit/s kao i  najsuvremenije povezivanje izravno optičkom mrežom do svakog korisnika.

Jedan je to u nizu europskih projekata koje Bjelovarsko-bilogorska županija provodi u suradnji sa svojim Gradovima i Općinama kojim će se omogućiti brža internetska veza za grad Bjelovar i devet općina, a na taj način Bjelovarsko-bilogorska županija bit će među prvim županijama u Hrvatskoj s pogodnostima širokopojasnog Interneta.

„Bjelovarsko-bilogorska županija je u ime Grada Bjelovara i devet Općina pristupila izradi sve potrebne dokumentacije kako bi na ovom dijelu županije koji obuhvaća gotovo polovicu stanovništva, pa i iznad toga, uvela Internet na način da u onom nekomercijalnom dijelu, u bijelim zonama, za koje ne postoji interes operatera, kroz europski projekt omogućimo jedan značajan iskorak. Iskorak je to uvođenja Interneta velikih brzina, u ovom slučaju 100 Mbita/s. Govorimo o činjenici da bez ovog projekta to ne bi bilo moguće u bilo koje dogledno vrijeme. Sama Županija je osigurala 600 tisuća kuna, financirala je sve što se do sada dešavalo, a posebno mi je zadovoljstvo istaknuti da je time omogućeno da u zajedničkom projektu i Grad Bjelovar koji ima veliki dio komercijalnog segmenta Interneta uz ovakav zajednički nastup ima mogućnost pokriti onaj dio koji ne bi bio moguć kroz studije s obzirom na uvjete natječaja.  To znači da kada zajedno radimo možemo napraviti taj iskorak. Očekujemo natječaj koji će uskoro biti raspisan. Ono što je važno da smo se odlučili za model A, u kojem će operateri sami kroz natječaj koji će provesti država provesti ukupnu mrežu. I naši sugrađani će imati standard 21. stoljeća, digitalne optičke kablove visoke brzine, i to je onaj još jedan dopunski iskorak koji nam je ovdje bitan“,  rekao je župan Damir Bajs zahvalivši se svima koji su sudjelovali  na projektu.

„Izrazito mi je drago što jedan ovakav pozitivan primjer zajedničke suradnje Bjelovarsko-bilogorske županije, Grada Bjelovara i 9 Općina može pokazati kako mi zajedno možemo i trebamo funkcionirati.  Naglašavamo u Gradu Bjelovaru koliko je važno prijavljivati se na europske fondove pa upravo je i ovo jedan od razloga što želim izraziti zahvalnost na zajedničkoj suradnji županu Damiru Bajsu i načelnicima Općina“, istaknuo je zamjenik gradonačelnika Bjelovara Igor Brajdić.

„Intencija je u zadnje vrijeme udruživanje u bilo kakve natječaje i mi idemo tim putem kako bi nas bilo više i kako bi što kvalitetnije i lakše uspjeli u nekom natječaju odnosno u realizaciji određenog projekta. Kada postavljamo pitanje što to znači za naše Općine tada je važno reći da se na taj način barem u nekim segmentima izjednačujemo s velikim gradovima, kao što je primjerice Grad Zagreb. Povezani smo sa svijetom, studenti mogu učiti, mogu brzo skidati određene dokumente i sve što im treba. Mislim da je ovo posebno važno i da na taj način obogaćujemo područja naše općine. I ovim putem još jednom zahvaljujem svima na suradnji, a posebno inicijatoru županu Damiru Bajsu sa suradnicima“, naglasio je uoči potpisa Sporazuma načelnik Općine Rovišće Slavko Prišćan.

  Galerija fotografija - klikni na sliku za povećanje
Potpis Sporazuma o suradnji na projektu razvoja širokopojasnog Interneta
Potpis Sporazuma o suradnji na projektu razvoja širokopojasnog Interneta
Potpis Sporazuma o suradnji na projektu razvoja širokopojasnog Interneta
Potpis Sporazuma o suradnji na projektu razvoja širokopojasnog Interneta
Potpis Sporazuma o suradnji na projektu razvoja širokopojasnog Interneta
Potpis Sporazuma o suradnji na projektu razvoja širokopojasnog Interneta
Potpis Sporazuma o suradnji na projektu razvoja širokopojasnog Interneta
Potpis Sporazuma o suradnji na projektu razvoja širokopojasnog Interneta
Potpis Sporazuma o suradnji na projektu razvoja širokopojasnog Interneta
Potpis Sporazuma o suradnji na projektu razvoja širokopojasnog Interneta
Potpis Sporazuma o suradnji na projektu razvoja širokopojasnog Interneta
Potpis Sporazuma o suradnji na projektu razvoja širokopojasnog Interneta
Potpis Sporazuma o suradnji na projektu razvoja širokopojasnog Interneta
Potpis Sporazuma o suradnji na projektu razvoja širokopojasnog Interneta
Potpis Sporazuma o suradnji na projektu razvoja širokopojasnog Interneta
Potpis Sporazuma o suradnji na projektu razvoja širokopojasnog Interneta
Potpis Sporazuma o suradnji na projektu razvoja širokopojasnog Interneta
Potpis Sporazuma o suradnji na projektu razvoja širokopojasnog Interneta
Potpis Sporazuma o suradnji na projektu razvoja širokopojasnog Interneta
Potpis Sporazuma o suradnji na projektu razvoja širokopojasnog Interneta
Potpis Sporazuma o suradnji na projektu razvoja širokopojasnog Interneta
Potpis Sporazuma o suradnji na projektu razvoja širokopojasnog Interneta
Potpis Sporazuma o suradnji na projektu razvoja širokopojasnog Interneta
Potpis Sporazuma o suradnji na projektu razvoja širokopojasnog Interneta
Potpis Sporazuma o suradnji na projektu razvoja širokopojasnog Interneta
Potpis Sporazuma o suradnji na projektu razvoja širokopojasnog Interneta
Potpis Sporazuma o suradnji na projektu razvoja širokopojasnog Interneta
Potpis Sporazuma o suradnji na projektu razvoja širokopojasnog Interneta
Potpis Sporazuma o suradnji na projektu razvoja širokopojasnog Interneta
Potpis Sporazuma o suradnji na projektu razvoja širokopojasnog Interneta
   Povratak na sve Vijesti BBŽ-a