• BBŽ - BJELOVARSKO BILOGORSKA Županija

BBŽ Županijske vijesti

2019.
Listopad
25

15 MILIJUNA KUNA ULAGANJA BJELOVARSKO-BILOGORSKE ŽUPANIJE U ŠKOLSTVO NA PODRUČJU OPĆINE VELIKI GRĐEVAC

Bjelovarsko-bilogorska županija u najvećoj je obnovi županijskih škola u svojoj povijesti, a riječ je o trenutno 44 školska objekta u čiji će se obnovu u konačnici uložiti oko 160 milijuna kuna.
POSJET ŽUPANA BAJSA OPĆINI VELIKI GRĐEVAC

Neke od škola već su temeljito obnovljene od temelja do krova, na pojedinim objektima radovi su u tijeku, a za dio škola trenutno je otvoren postupak javne nabave za izvođača radova.

Kada govorimo o školskim objektima na području općine Veliki Grđevac Bjelovarsko-bilogorska županija u partnerskom odnosu sa svojom ustanovom Osnovnom školom Mate Lovraka do sada je uložila 8 milijuna kuna u energetsku obnovu Matične škole, od temelja do krova obnovljena je i Područna škola u Pavlovcu, europski projekt vrijedan 1,5 milijuna kuna.

Odabir izvođača radova uskoro se očekuje za školsko-sportsku dvoranu pri Osnovnoj školi Mate Lovraka u Velikom Grđevcu projekt vrijedan 2,8 milijuna kuna te Područnu školu u Donjoj Kovačici, projekt vrijedan 1,2 milijuna kuna.

„Obnova znači jako puno jer je škola u dosta lošem stanju. Zbog samog izgleda sela, ali i za djecu će biti puno ljepša i prihvatljivija za odgoj i obrazovanje. Bez obzira na to što je ovo ruralna sredina, mi bismo se željeli približiti modernijim središtima. Želimo da i naša djeca imaju ozbiljnije uvjete za dalje“, rekao je Josip Begić, predsjednik mjesnog odbora Donja Kovačica.

„Obnova škole u Donjoj Kovačici mnogo će nam značiti jer je škola dosta stara. Djeca i roditelji se svemu tome jako vesele“, naglasila je Mira Rišanek, predstavnica Vijeća roditelja Područne škole u Donjoj Kovačici.

Kada se ti radovi privedu kraju svi školski objekti na području općine Veliki Grđevac bit će obnovljeni i imati standard 21. stoljeća, a u financijskom smislu to znači ulaganja od 15 milijuna kuna.

„Kada govorimo o Velikom Grđevcu, u projektima imamo partnerski odnos, jer kad radimo zajedno možemo napraviti više. U zajedničkom nastojanju napravili smo dosta projekata. Ukupno predviđeni projekti za školstvo u Velikom Grđevcu će doći do 15 milijuna kuna. Time će biti obnovljeni svi školski objekti – od matične do područnih škola, uključujući i školsko-sportsku dvoranu kod OŠ Mate Lovraka u Velikom Grđevcu i Područnu školu u Donjoj Kovačici, za koje su raspisani natječaji i u najskorije vrijeme očekujemo odabir izvođača“, rekao je župan Damir Bajs.

Tako će naši učenici, njih 190 na velikogrđevačkom području te njihovi učitelji i nastavnici, odnosno zaposlenici škole, njih 31, dobiti uvjete rada prilagođene 21. stoljeću, jer upravo ulaganje u školstvo i obrazovanje na vrhu je prioriteta Bjelovarsko-bilogorske županije koja je po ulaganjima u školstvo druga u Hrvatskoj. 

No, uz ulaganja u prostore i opremanje škola Bjelovarsko-bilogorska županija ulaže i u programe koji podižu znanja i kompetencije našim učenicima, primjerice programom poput Centara izvrsnosti, ali i drugim programima koje provodi u partnerskom odnosu sa svojim školama.

Jedan od projekata je i europski projekt „Kad se sportske ruke slože“ vrijedan milijun kuna kojemu je nositelj Osnovna škola Mate Lovraka u Velikom Grđevcu, a partneri na projektu su  Bjelovarsko-bilogorska županija, Općini Veliki Grđevac te Teniski klub Feniks, a program traje 2 godine.

Projekt ima za cilj uključivanje djece i mladih u riziku od socijalne isključenosti te osoba s invaliditetom i djecu s teškoćama u razvoju uključiti u zajednicu kroz sport. Tako je cilj projekta  povećati dostupnost besplatnih sportskih sadržaja, a uključivanje djece i mladih kroz sport pomoći će njihovoj integraciji i pravilnijem razvoju i formiranjem ličnosti.

Također, kod djece iz rizičnih obitelji i djece s poremećajima u ponašanju sport je važan zbog zadovoljenja potrebe za pripadanjem, samoostvarenjem te zbog osjećaja sigurnosti i poticanja samopouzdanja i samopoštovanja.

U sklopu projekta tako su predviđene brojne sportske aktivnosti poput škole tenisa, plivanja, karatea, stolnog tenisa, nogometa i rukometa.

„To je iznimno važna aktivnost jer omogućava učenicima veću integraciju te da kroz sport postanu bolji, da promijene svoje ponašanje. A ono što je važno da svima koji si ne mogu priuštiti sportske aktivnosti, odnosno nemaju financijskih sredstava, da im mi to omogućimo. Kada govorimo o iznosu za projekt, to je na ovom području prvi projekt koji direktno daje milijun kuna u sportske aktivnosti djece gdje ćemo mi poboljšati dostupnost sportskih sadržaja. Uključit ćemo djecu u zajednicu kroz sport, i ono što je najvažnije, kod djece iz rizičnih obitelji i djece s poremećajima u ponašanju zadovoljit će se potreba za pripadanjem, osjećajem sigurnosti, samopouzdanjem i slično“, istaknula je ravnateljica OŠ „Mate Lovraka“Veliki Grđevac Marina Balen zahvalivši županu Bajsu na pomoći u provedbi svih projekata.

„Izuzetno nam je drago što sudjelujemo u ovom projektu. Kako i sam naziv projekta kaže, kad se sportske ruke slože, puno toga se može.  S pameti, trudom i puno dobrih vibracija sve ide“, naglasio je predsjednik Teniskog kluba Feniks Goran Popadić.

„Ovo je idealan projekt za Veliki Grđevac kojim se ne pruža pomoć samo djeci nego i roditeljima, nastavnicima jer kada imate sretniju djecu imate i sretnije društvo. Zahvaljujem svima koji su pomogli u ovom projektu“, naglasio je načelnik Općine Veliki Grđevac Marijan Dautanac.

„Projekt je namijenjen onima kojima je to potrebito te mi je veselje da će se kroz njegovo provođenje omogućiti socijalna inkluzija svima kojima je najpotrebnija. Takvi projekti su većinom vezani uz veće sredine, međutim nema razlike – to je samo do ljudi. I mi u maloj sredini možemo to provesti jednako dobro, pa i bolje od velikih sredina“, naglasio je na početnoj konferenciji projekta „Kad se sportske ruke slože“ župan Damir Bajs.

Prilikom posjeta općini Veliki Grđevac, odnosno Donjoj Kovačici, govorilo se i o obnovi tamošnjeg mosta koji je važan za poljoprivrednike tog kraja.

  Galerija fotografija - klikni na sliku za povećanje
POSJET ŽUPANA BAJSA OPĆINI VELIKI GRĐEVAC
POSJET ŽUPANA BAJSA OPĆINI VELIKI GRĐEVAC
POSJET ŽUPANA BAJSA OPĆINI VELIKI GRĐEVAC
POSJET ŽUPANA BAJSA OPĆINI VELIKI GRĐEVAC
POSJET ŽUPANA BAJSA OPĆINI VELIKI GRĐEVAC
POSJET ŽUPANA BAJSA OPĆINI VELIKI GRĐEVAC
POSJET ŽUPANA BAJSA OPĆINI VELIKI GRĐEVAC
POSJET ŽUPANA BAJSA OPĆINI VELIKI GRĐEVAC
POSJET ŽUPANA BAJSA OPĆINI VELIKI GRĐEVAC
POSJET ŽUPANA BAJSA OPĆINI VELIKI GRĐEVAC
POSJET ŽUPANA BAJSA OPĆINI VELIKI GRĐEVAC
POSJET ŽUPANA BAJSA OPĆINI VELIKI GRĐEVAC
POSJET ŽUPANA BAJSA OPĆINI VELIKI GRĐEVAC
POSJET ŽUPANA BAJSA OPĆINI VELIKI GRĐEVAC
POSJET ŽUPANA BAJSA OPĆINI VELIKI GRĐEVAC
POSJET ŽUPANA BAJSA OPĆINI VELIKI GRĐEVAC
POSJET ŽUPANA BAJSA OPĆINI VELIKI GRĐEVAC
POSJET ŽUPANA BAJSA OPĆINI VELIKI GRĐEVAC
POSJET ŽUPANA BAJSA OPĆINI VELIKI GRĐEVAC
POSJET ŽUPANA BAJSA OPĆINI VELIKI GRĐEVAC
POSJET ŽUPANA BAJSA OPĆINI VELIKI GRĐEVAC
POSJET ŽUPANA BAJSA OPĆINI VELIKI GRĐEVAC
POSJET ŽUPANA BAJSA OPĆINI VELIKI GRĐEVAC
POSJET ŽUPANA BAJSA OPĆINI VELIKI GRĐEVAC
POSJET ŽUPANA BAJSA OPĆINI VELIKI GRĐEVAC
POSJET ŽUPANA BAJSA OPĆINI VELIKI GRĐEVAC
POSJET ŽUPANA BAJSA OPĆINI VELIKI GRĐEVAC
POSJET ŽUPANA BAJSA OPĆINI VELIKI GRĐEVAC
POSJET ŽUPANA BAJSA OPĆINI VELIKI GRĐEVAC
POSJET ŽUPANA BAJSA OPĆINI VELIKI GRĐEVAC
   Povratak na sve Vijesti BBŽ-a