• BBŽ - BJELOVARSKO BILOGORSKA Županija

BBŽ Županijske vijesti

2019.
Listopad
18

BJELOVARSKO-BILOGORSKA ŽUPANIJA OSIGURALA SREDSTVA DA SVI UČENICI S TEŠKOĆAMA U RAZVOJU KOJI IMAJU NA TO PRAVO DOBIJU POMOĆNIKA U NASTAVI

Bjelovarsko-bilogorski župan Damir Bajs danas je potpisao Odluke o dodjeli pomoćnika u nastavi učenicima za koje financiranje nije osigurano putem europskog projekta „Uz potporu sve je moguće faza III“.
Konferencija za medije i potpis Odluke o dodjeli pomoćnika u nastavi učenicima za koje financiranje nije osigurano putem europskog projekta „Uz potporu sve je moguće faza III“.

Riječ je o 8 učenika za čije je pomoćnike u nastavi u županijskom proračunu planirano 414.300,00 kuna.  Naime, politika Bjelovarsko-bilogorske županije i župana Damira Bajsa je da svako dijete kojemu je pomoć potrebna ima pomoćnika u nastavi.

Na taj način Bjelovarsko-bilogorska županija omogućava učenicima koji imaju znatne razvojne teškoće, da se uz rehabilitacijsku i stručnu profesionalnu potporu uspješno uključe u sustav odgoja i obrazovanja u sredini u kojoj žive.

Inače, Ministarstvo znanosti i obrazovanja do sada je u 2019. godini na zahtjeve za dobivanje prethodne suglasnosti za uključivanje pomoćnika u nastavi dalo prethodnu suglasnost za 91 učenika u 16 osnovnih i 5 srednjih škola kojima je osnivač Bjelovarsko-bilogorska županija.

Od navedenog broja učenika za 53 njih osigurana su sredstva iz europskih fondova i to putem projekta „Uz potporu sve je moguće faza III“ u vrijednosti 2,6 milijuna kuna. Trideset učenika pomoćnika u nastavi dobit će preko četiri udruge i to Udruge osoba oštećena sluha BBŽ, Udruge osoba s invaliditetom Daruvar, Udruge slijepih Daruvar te Udruge osoba s invaliditetom Grubišno Polje.


„Posebno se zahvaljujem županu Damiru Bajsu što je prepoznao važnost uključivanja pomoćnika te omogućio učenicima koji imaju suglasnost ministarstva da dobiju svog pomoćnika i time da se ravnopravno uključe u nastavni proces. Stvoreni su uvjeti i za zapošljavanje, osigurana su sredstva u županijskom proračunu, a naši učenici vratit će se u školske klupe zajedno sa svojim pomoćnicima“, rekla je Marina Balen, ravnateljica OŠ Mate Lovraka Veliki Grđevac.

„Ja sam pomoćnica u nastavi već treću školsku godinu. Biti pomoćnik u nastavi meni jako puno znači. Kada radiš s djetetom kojemu je pomoć potrebna tada stvarno postaneš svjestan koliko nekome pomažeš u obrazovanju, povežeš se s njim i s roditeljima. Naravno, mi pomoćnici puno radimo s djecom i vežemo se uz njih, i to ne samo u školi nego i izvan nastave“, istaknula je pomoćnica u nastavi u OŠ Rovišće Ivana Matić.

„Franko je učenik drugog razreda i sada je prvi put ostvario mogućnost pomoćnika u nastavi tako da smo radi toga jako sretni. Ovo nije pomoć samo Franku nego i učiteljici i svoj drugoj djeci u razredu. Mislim da će ovo biti veliki korak i da će atmosfera u razredu sada biti još ljepša i bolja. Još jednom hvala županu i Bjelovarsko-bilogorskoj županiji što nam je to omogućila“, naglasila je Višnja Jakšić, mama učenika koji će dobiti pomoćnika u nastavi.

Podsjetimo, Bjelovarsko-bilogorska županija osigurava sredstva za pomoćnike u nastavi od školske godine 2014./2015. Tada je Ministarstvo znanosti i obrazovanja osiguralo 25 pomoćnika u nastavi učenicima s teškoćama u razvoju, a Bjelovarsko bilogorska županija sufinancirala je njih 20 i u tu svrhu izdvojila 400.000,00 kuna.

Osiguravanje sredstava da bi svi učenici s teškoćama u razvoju imali pomoćnika u nastavi nastavilo se i iduće školske godine i to putem projekta „Uz potporu sve je moguće“. Tijekom dosadašnjih godina, uključujući i školsku godinu 2019./2020., Bjelovarsko-bilogorska županija osigurala je pomoćnike u nastavi za 24 učenika koji istu potporu nisu ostvarili putem europskog projekta ili projekata udruga. U tu svrhu naša je Županija izdvojila preko milijun kuna.

„Svi zajedno uvijek moramo gledati kako pomoći onima kojima je pomoć najpotrebnija, a to su uvijek djeca. Bjelovarsko-bilogorska županija od 2013. pa nadalje ima stav da neovisno o financijskim problemima ili mogućnostima županijskog proračuna, sva djeca u našoj županiji koja na to imaju pravo dobiju  asistenta u nastavi. Od te školske godine pa nadalje mi to redovito i osiguravamo. Mislim da je to ključno jer inkluzija počinje od škole. U ovoj školskoj godini za sada je odobrena 91 suglasnost od strane resornog ministarstva. Od toga, mi ćemo kroz program „Uz potporu sve je moguće“ za 53 učenika osigurati asistenta u nastavi. Za osam učenika to nije bilo moguće osigurati stoga će njihovo financiranje ići preko županijskog proračuna. Za ovu školsku godinu za to smo osigurali 414 tisuća kuna. Vidjet ćemo da li će to biti dovoljno. Ukoliko će biti još djece koja neće dobiti sredstva putem europskih fondova ili kroz potporu udruga, mi ćemo i to osigurati. Briga o djeci, osobito o djeci s teškoćama u razvoju mora biti apsolutni prioritet“, zaključio je župan Damir Bajs.

  Galerija fotografija - klikni na sliku za povećanje
Konferencija za medije i potpis Odluke o dodjeli pomoćnika u nastavi učenicima za koje financiranje nije osigurano putem europskog projekta „Uz potporu sve je moguće faza III“.
Konferencija za medije i potpis Odluke o dodjeli pomoćnika u nastavi učenicima za koje financiranje nije osigurano putem europskog projekta „Uz potporu sve je moguće faza III“.
Konferencija za medije i potpis Odluke o dodjeli pomoćnika u nastavi učenicima za koje financiranje nije osigurano putem europskog projekta „Uz potporu sve je moguće faza III“.
Konferencija za medije i potpis Odluke o dodjeli pomoćnika u nastavi učenicima za koje financiranje nije osigurano putem europskog projekta „Uz potporu sve je moguće faza III“.
Konferencija za medije i potpis Odluke o dodjeli pomoćnika u nastavi učenicima za koje financiranje nije osigurano putem europskog projekta „Uz potporu sve je moguće faza III“.
Konferencija za medije i potpis Odluke o dodjeli pomoćnika u nastavi učenicima za koje financiranje nije osigurano putem europskog projekta „Uz potporu sve je moguće faza III“.
Konferencija za medije i potpis Odluke o dodjeli pomoćnika u nastavi učenicima za koje financiranje nije osigurano putem europskog projekta „Uz potporu sve je moguće faza III“.
Konferencija za medije i potpis Odluke o dodjeli pomoćnika u nastavi učenicima za koje financiranje nije osigurano putem europskog projekta „Uz potporu sve je moguće faza III“.
Konferencija za medije i potpis Odluke o dodjeli pomoćnika u nastavi učenicima za koje financiranje nije osigurano putem europskog projekta „Uz potporu sve je moguće faza III“.
Konferencija za medije i potpis Odluke o dodjeli pomoćnika u nastavi učenicima za koje financiranje nije osigurano putem europskog projekta „Uz potporu sve je moguće faza III“.
Konferencija za medije i potpis Odluke o dodjeli pomoćnika u nastavi učenicima za koje financiranje nije osigurano putem europskog projekta „Uz potporu sve je moguće faza III“.
Konferencija za medije i potpis Odluke o dodjeli pomoćnika u nastavi učenicima za koje financiranje nije osigurano putem europskog projekta „Uz potporu sve je moguće faza III“.
Konferencija za medije i potpis Odluke o dodjeli pomoćnika u nastavi učenicima za koje financiranje nije osigurano putem europskog projekta „Uz potporu sve je moguće faza III“.
Konferencija za medije i potpis Odluke o dodjeli pomoćnika u nastavi učenicima za koje financiranje nije osigurano putem europskog projekta „Uz potporu sve je moguće faza III“.
Konferencija za medije i potpis Odluke o dodjeli pomoćnika u nastavi učenicima za koje financiranje nije osigurano putem europskog projekta „Uz potporu sve je moguće faza III“.
Konferencija za medije i potpis Odluke o dodjeli pomoćnika u nastavi učenicima za koje financiranje nije osigurano putem europskog projekta „Uz potporu sve je moguće faza III“.
Konferencija za medije i potpis Odluke o dodjeli pomoćnika u nastavi učenicima za koje financiranje nije osigurano putem europskog projekta „Uz potporu sve je moguće faza III“.
Konferencija za medije i potpis Odluke o dodjeli pomoćnika u nastavi učenicima za koje financiranje nije osigurano putem europskog projekta „Uz potporu sve je moguće faza III“.
Konferencija za medije i potpis Odluke o dodjeli pomoćnika u nastavi učenicima za koje financiranje nije osigurano putem europskog projekta „Uz potporu sve je moguće faza III“.
Konferencija za medije i potpis Odluke o dodjeli pomoćnika u nastavi učenicima za koje financiranje nije osigurano putem europskog projekta „Uz potporu sve je moguće faza III“.
Konferencija za medije i potpis Odluke o dodjeli pomoćnika u nastavi učenicima za koje financiranje nije osigurano putem europskog projekta „Uz potporu sve je moguće faza III“.
   Povratak na sve Vijesti BBŽ-a