• BBŽ - BJELOVARSKO BILOGORSKA Županija

BBŽ Županijske vijesti

2020.
Siječanj
9

BJELOVARSKO-BILOGORSKA ŽUPANIJA SA 70 TISUĆA KUNA PODUPIRE RAD HRVATSKE GORSKE SLUŽBE SPAŠAVANJA – STANICE BJELOVAR

Bjelovarsko-bilogorski župan Damir Bajs i Tomislav Pirak pročelnik Hrvatske gorske službe spašavanja - Stanice Bjelovar potpisali su Ugovor o dodjeli financijskih sredstava Bjelovarsko-bilogorske županije za financiranje djelatnosti Hrvatske gorske službe spašavanja Stanice Bjelovar vrijedan 70 tisuća kuna.
Potpisivanje ugovora između BBŽ i HGSS-a Stanice Bjelovar

Bjelovarsko-bilogorska županija sufinancira rad HGSS-a na svom području od 2008. godine, a danas govorimo o uspješnoj Stanici Hrvatske gorske službe spašavanja na području Republike Hrvatske.

Hrvatska gorska služba spašavanja Stanica Bjelovar trenutno je u završetku projekta izgradnje i opremanja svog sjedišta u naselju Mlinovac nedaleko od Bjelovara. Broje 25 članova i svake godine raspolažu sa sve više opreme kako bi se mogli priključiti što većem i zahtjevnijem broju intervencija.

Inače, Hrvatska gorska služba spašavanja na nivou Republike Hrvatske ustrojena je tako da svaka od 25 Stanica na području države u svakom trenutku može pozvati drugu Stanicu u pomoć ukoliko je potrebno prilikom spašavanja.

Što se tiče spašavanja i akcija na području Bjelovarsko-bilogorske županije mahom je to bila riječ o potragama za nestalim osobama, a naša Stanica Hrvatske gorske službe spašavanja na te izazove može u svakom trenutku odgovoriti. Naime, unutar svog tima imaju 8 licenciranih gorskih spašavatelja, 1 instruktora HGSS-a, 2 voditelja potražnih pasa i 4 potražna psa, kao i potrebnu opremu za rad.

Bjelovarsko-bilogorska županija sufinanciranjem Hrvatske gorske službe spašavanja želi da naša Stanica uvijek bude na raspolaganju našim građanima koji se nađu u nevolji kako bi im pravovremeno bila pružena pomoć i kako bi se izbjegle tragedije. Da bi to i bilo tako HGSS Stanica Bjelovar u svom programu rada „Razvoja djelatnosti obuka i izgradnje ljudskih kapaciteta“ tako ima redovito održavanje spremnosti svojih pripadnika, obvezne vježbe ljetnih tehnika spašavanja, zimskih tehnika spašavanja, spašavanja iz ruševina, spašavanja iz vode i poplava i niz drugih.

Također, HGSS radi i na prevenciji održavajući edukacije u našim školama na temu ponašanja u prirodi, ali i edukacije vezane uz pustolovni turizam. Ono što članove HGSS-a drži je prvenstveno entuzijazam i volja budući da su volonterska neprofitna organizacija, ali bez obzira na to oni su isto tako i interventna snaga civilne zaštite na državnoj razini. Jer, HGSS je služba koja je tu kada je potrebito, a druge službe kao što je hitna služba ili policija nam u određenim situacijama ne mogu pomoći i onda se obraćamo HGSS-u. Upravo u tom trenutku pomoć ćemo dobiti od HGSS i njihovih ljudi 365 dana u godini neovisno o danu ili noći.

„Hrvatska gorska služba spašavanja – Stanica Bjelovar djeluje na području Bjelovarsko-bilogorske županije. Naša najveća zadaća na području županije su potražne akcije koje obavljamo po zahtjevu centra 112 i policije. Isto tako radimo i ostale aktivnosti u spašavanju koje se od nas zatraže na cijelom području naše države. Mogu reći da trenutno imamo dobar odnos sa Županijom i većinom Općina i Gradova što se tiče suradnje i na kraju financiranja koje je nama bitno da možemo funkcionirati, jer mi moramo imati 24 sata hladni pogon koji mora biti aktivan da možemo izaći na bilo koju akciju koja se dogodi u bilo kojem trenutku“, naglasio je Tomislav Pirak pročelnik HGSS-a Stanice Bjelovar prilikom potpisivanja ugovora.

„Ugovor koji ćemo danas potpisati je na 70 tisuća kuna i moram reći da prije koju godinu kada smo davali sredstva ona su bila i više nego upola manja. Sada kako Županija ima veći proračun može pratiti i s većim iznosima one službe i aktivnosti koje smatra bitnima. A kada govorimo o tome onda govorimo da HGSS naša Stanica Bjelovar postoji od 2008. godine da je to jedna od starijih stanica u ovom dijelu Hrvatske i da imaju 25 ljudi. Često se spominje HGSS u vrijeme ljeta kada ima dosta turista, međutim, HGSS radi 365 dana u godini i oni su interventna snaga civilne zaštite i često kada se pozove pomoć upravo oni dolaze. Svi ljudi koje rade u HGSS-u su volonteri. Entuzijazam, volja i znanje koje oni imaju i vrijeme koje posvećuju je hvalevrijedno i svi im moramo zahvaliti na tome. Nije lako, ali vidim da svake godine upravo naša Stanica se unapređuje. Naš HGSS s obzirom da je jedan od starijih na području Hrvatske je bio mentor onima koji su došli iza njega. To pokazuje znanje i entuzijazam ljudi našega kraja, a po prirodi stvari ne rade samo na području naše županije nego na području Republike Hrvatske“, istaknuo je župan Damir Bajs, posebno istaknuvši doprinos našeg HGSS-a za vrijeme ljetnih mjeseci, ali i velikih nepogoda poput poplava koje su bile u Gunji kada su članovi HGSS-a Stanice Bjelovar spašavali ljude i imovinu i obavili jedan izvrstan posao na najvećem stupnju profesionalnosti.
 

  Galerija fotografija - klikni na sliku za povećanje
Potpisivanje ugovora između BBŽ i HGSS-a Stanice Bjelovar
Potpisivanje ugovora između BBŽ i HGSS-a Stanice Bjelovar
Potpisivanje ugovora između BBŽ i HGSS-a Stanice Bjelovar
Potpisivanje ugovora između BBŽ i HGSS-a Stanice Bjelovar
Potpisivanje ugovora između BBŽ i HGSS-a Stanice Bjelovar
Potpisivanje ugovora između BBŽ i HGSS-a Stanice Bjelovar
Potpisivanje ugovora između BBŽ i HGSS-a Stanice Bjelovar
Potpisivanje ugovora između BBŽ i HGSS-a Stanice Bjelovar
Potpisivanje ugovora između BBŽ i HGSS-a Stanice Bjelovar
Potpisivanje ugovora između BBŽ i HGSS-a Stanice Bjelovar
Potpisivanje ugovora između BBŽ i HGSS-a Stanice Bjelovar
Potpisivanje ugovora između BBŽ i HGSS-a Stanice Bjelovar
Potpisivanje ugovora između BBŽ i HGSS-a Stanice Bjelovar
Potpisivanje ugovora između BBŽ i HGSS-a Stanice Bjelovar
Potpisivanje ugovora između BBŽ i HGSS-a Stanice Bjelovar
Potpisivanje ugovora između BBŽ i HGSS-a Stanice Bjelovar
Potpisivanje ugovora između BBŽ i HGSS-a Stanice Bjelovar
Potpisivanje ugovora između BBŽ i HGSS-a Stanice Bjelovar
Potpisivanje ugovora između BBŽ i HGSS-a Stanice Bjelovar
Potpisivanje ugovora između BBŽ i HGSS-a Stanice Bjelovar
Potpisivanje ugovora između BBŽ i HGSS-a Stanice Bjelovar
Potpisivanje ugovora između BBŽ i HGSS-a Stanice Bjelovar
Potpisivanje ugovora između BBŽ i HGSS-a Stanice Bjelovar
Potpisivanje ugovora između BBŽ i HGSS-a Stanice Bjelovar
Potpisivanje ugovora između BBŽ i HGSS-a Stanice Bjelovar
Potpisivanje ugovora između BBŽ i HGSS-a Stanice Bjelovar
Potpisivanje ugovora između BBŽ i HGSS-a Stanice Bjelovar
Potpisivanje ugovora između BBŽ i HGSS-a Stanice Bjelovar
Potpisivanje ugovora između BBŽ i HGSS-a Stanice Bjelovar
Potpisivanje ugovora između BBŽ i HGSS-a Stanice Bjelovar
Potpisivanje ugovora između BBŽ i HGSS-a Stanice Bjelovar
Potpisivanje ugovora između BBŽ i HGSS-a Stanice Bjelovar
Potpisivanje ugovora između BBŽ i HGSS-a Stanice Bjelovar
Potpisivanje ugovora između BBŽ i HGSS-a Stanice Bjelovar
   Povratak na sve Vijesti BBŽ-a