• BBŽ - BJELOVARSKO BILOGORSKA Županija

BBŽ Županijske vijesti

2018.
Studeni
8

ČETRNAESTA GODINA PROVEDBE PROJEKTA „ZNAJUĆI PROŠLOST U SIGURNIJU BUDUĆNOST“

Bjelovarsko-bilogorski župan Damir Bajs sa suradnicima i predsjednik UHDDR-a BBŽ Stipe Šola posjetili su učenike Gimnazije Bjelovar koji su pisali test znanja o Domovinskom ratu u sklopu projekta „Znajući prošlost u sigurniju budućnost“.
Župan Damir Bajs posjetio učenike Gimnazije povodom pisanja testa znanja o Domovinskom ratu

Naime, Udruga hrvatskih dragovoljaca Domovinskog rata Bjelovarsko-bilogorske županije pod pokroviteljstvom Ministarstva hrvatskih branitelja i Bjelovarsko-bilogorske županije već četrnaestu godinu provodi projekt „Znajući prošlost u sigurniju budućnost“ koji obuhvaća učenike svih drugih razreda županijskih srednjih škola, ove godine njih 1150.  Razredi koji postignu najbolje rezultate na testu znanja bit će nagrađeni putovanjem u Vukovar povodom Dana sjećanja na vukovarsku tragediju 18.studenog.

Kroz dosadašnjih trinaest godina provođenja projekta test znanja o Domovinskom ratu pisalo je preko 28 000 učenika, a put Vukovara kao nagradu za najbolje rezultate išlo je njih preko 5500.
Time se u konačnici i ispunjava osnovni cilj provođenja projekta, očuvanje istine i digniteta na Domovinski rat, ali i približavanje učenicima najvažnijih zbivanja vezanih uz povijest nastanka neovisne i suverene Republike Hrvatske.
„Znao sam dosta o Domovinskom ratu i prije jer smo išli u Vukovar u osnovnoj školi. Bilo je to vrlo emotivno putovanje. Ali, naravno, sada ipak znam puno više jer sam dosta čitao o Domovinskom ratu“, rekao je učenik Karlo Katić.

„Dosta znam o Domovinskom ratu jer je veći dio moje obitelji bio u ratu. Tata, stric i ujak su bili u ratu. Tata ne priča puno o tome i razumijem ga zašto. Mama mi je dosta o tome pričala i jako mi je žao zbog svega toga što se dogodilo. Mislim da bi mladi trebali znati o tim događanjima“, istaknula je učenica Magdalena Grgić.
„Mi imamo bogatu povijest i povijest s kojom se moramo ponositi i istinu o toj povijesti moramo prenositi na mlađe generacije. To je izuzetno važno i bitno za opstanak hrvatskog naroda i budućnost“, naglasio je predsjednik UHDDR-a BBŽ Stipe Šola.
„Mladi u Hrvatskoj pa naravno i u našoj županiji trebaju imati što više informacija o nečemu što je bilo relativno blizu, a to je o Domovinskom ratu. Posebice možda kod nas stoga što je dio županije bio okupiran, što je rat zahvatio naše prostore i što je pogodio svakoga pojedinačno tko je živio ovdje. Mene veseli da su sve naše srednje  škole uključene u ovaj projekt, da postoji zainteresiranost naših srednjih škola za saznanja o Domovinskom ratu te da će oni najbolji moći posjetiti Vukovar i tamo iz prve ruke vidjeti što znači Domovinski rat u jednom okruženju koje još uvijek podsjeća na ona vremena iz devedesetih.“, rekao je prilikom posjeta Gimnaziji župan Damir Bajs.

Osim navedenog, UHDDR BBŽ provodi još jedan projekt namijenjen našim učenicima. Riječ je o programu terenske nastave pod nazivom „Putevima bjelovarskih branitelja“ u kojem sudjeluju učenici sedmih razreda osnovnih škola. Projekti su to za koje veliki interes pokazuju učenici i nastavnici,a koje je UHDDR BBŽ i pokrenula kako bi naše mlade generacije dobile pravu i istinitu informaciju o događajima iz Domovinskog rata.

  Galerija fotografija - klikni na sliku za povećanje
Župan Damir Bajs posjetio učenike Gimnazije povodom pisanja testa znanja o Domovinskom ratu
Župan Damir Bajs posjetio učenike Gimnazije povodom pisanja testa znanja o Domovinskom ratu
Župan Damir Bajs posjetio učenike Gimnazije povodom pisanja testa znanja o Domovinskom ratu
Župan Damir Bajs posjetio učenike Gimnazije povodom pisanja testa znanja o Domovinskom ratu
Župan Damir Bajs posjetio učenike Gimnazije povodom pisanja testa znanja o Domovinskom ratu
Župan Damir Bajs posjetio učenike Gimnazije povodom pisanja testa znanja o Domovinskom ratu
Župan Damir Bajs posjetio učenike Gimnazije povodom pisanja testa znanja o Domovinskom ratu
Župan Damir Bajs posjetio učenike Gimnazije povodom pisanja testa znanja o Domovinskom ratu
Župan Damir Bajs posjetio učenike Gimnazije povodom pisanja testa znanja o Domovinskom ratu
Župan Damir Bajs posjetio učenike Gimnazije povodom pisanja testa znanja o Domovinskom ratu
Župan Damir Bajs posjetio učenike Gimnazije povodom pisanja testa znanja o Domovinskom ratu
   Povratak na sve Vijesti BBŽ-a