• BBŽ - BJELOVARSKO BILOGORSKA Županija

BBŽ Županijske vijesti

2019.
Svibanj
29

KONSTITUIRANA VIJEĆA NACIONALNIH MANJINA BJELOVARSKO-BILOGORSKE ŽUPANIJE

U Bjelovarsko-bilogorskoj županiji danas su održane konstituirajuće sjednice Vijeća albanske, češke, mađarske i srpske nacionalne manjine na kojima su izabrani predsjednici i zamjenici predsjednika.
Konstituirajuće sjednice Vijeća nacionalnih manjina BBŽ

Za predsjednika Vijeća albanske nacionalne manjine koje broji 24 člana izabran je Martin Gojani,a za njegovog zamjenika Skender Zogaj. Tom prilikom Gojani je istaknuo:

„Kao prvo zahvaljujem se Bjelovarsko-bilogorskoj županiji na čelu sa županom Damirom Bajsom. Što se ovih izbora tiče, zadovoljan sam što mi je ponovno ukazano povjerenje. Naš plan je i dalje da sačuvamo tradiciju, kulturu i naše podrijetlo. U nekim školama smo pokrenuli nastavu albanskog jezika, a koristim priliku i da najavim da sljedećeg mjeseca kupujemo kuću u Bjelovaru za našu zajednicu Albanaca“, istaknuo je predsjednik Vijeća albanske nacionalne manjine BBŽ Martin Gojani.

Baš kao i u prošlom mandatu, za predsjednika Vijeća češke nacionalne manjine koje čini 25 članova, ponovno je izabran Damir Malina,a zamjenica će mu biti Ana-Marija Štruml-Tuček.

„Zahvaljujem se svim mojim članicama i članovima Vijeća koji su jednoglasno podržali prijedlog da budem predsjednik i u trećem mandatu. U bivšem sazivu smo napravili plan rada i financijski plan za ovu godinu, toga ćemo se i držati. Neće biti velikih promjena jer je i dosta članova iz bivšeg saziva tako da će naš kontinuitet rada ostati prepoznatljiv“, naglasio je Malina.

  Najveće promjene u odnosu na prošli saziv dogodile su se u Vijeću mađarske nacionalne manjine koje broji 23 člana. Za predsjednicu je izabrana Zlata Berkeš,a za zamjenika predsjednice Antun Furjan: „ Donijet ćemo ili ćemo revidirati postojeći plan rada dosadašnjeg Vijeća mađarske nacionalne manjine. Pozvali smo sve predstavnike udruga koje kotiraju u našem Vijeću da nam se obrate sa svojim prijedlozima“, rekla je novoizabrana predsjednica Vijeća mađarske nacionalne manjine Zlata Berkeš.

Vijeće srpske nacionalne manjine sastoji se od 25 članova. Na današnjoj konstituirajućoj sjednici za predsjednika je izabran Darko Karanović,a za zamjenika predsjednika Radovan Dožudić. O planovima za nadolazeće razdoblje Karanović kaže:“ Temelj naših aktivnosti bit će ono što svi žarko želimo,a to je da svako manjinsko vijeće dobije prostor za rad. Moram napomenuti da imamo izuzetno dobru suradnju s Bjelovarsko-bilogorskom županijom, kao i sve ostale nacionalne manjine, te da je naša Županija primjer dobre prakse kako i na koji način se treba odnositi prema nacionalnim manjinama“ istaknuo je Karanović i dodao kako su danas počeli radovi na budućem Srpskom kulturnom centru „Isidor Dobrović“ u centru Daruvara.

Inače, Bjelovarsko-bilogorska županija poznata je po velikom broju nacionalnih manjina i to je jedna od njenih posebnosti. Također, manjinski narodi stoljećima žive na našem području u skladnom suživotu s većinskim narodom te pri tome promiču svoju kulturu i tradiciju.

Ne treba zaboraviti kako je upravo naša županija bila prva županija u Hrvatskoj koja je imala Vijeće nacionalnih manjina, a u ovoj godini za financiranje Vijeća nacionalnih manjina i manjinskih udruga u županijskom proračunu predviđeno je 570.000,00 kuna.

  Galerija fotografija - klikni na sliku za povećanje
Konstituirajuće sjednice Vijeća nacionalnih manjina BBŽ
Konstituirajuće sjednice Vijeća nacionalnih manjina BBŽ
Konstituirajuće sjednice Vijeća nacionalnih manjina BBŽ
Konstituirajuće sjednice Vijeća nacionalnih manjina BBŽ
Konstituirajuće sjednice Vijeća nacionalnih manjina BBŽ
Konstituirajuće sjednice Vijeća nacionalnih manjina BBŽ
Konstituirajuće sjednice Vijeća nacionalnih manjina BBŽ
Konstituirajuće sjednice Vijeća nacionalnih manjina BBŽ
Konstituirajuće sjednice Vijeća nacionalnih manjina BBŽ
Konstituirajuće sjednice Vijeća nacionalnih manjina BBŽ
Konstituirajuće sjednice Vijeća nacionalnih manjina BBŽ
Konstituirajuće sjednice Vijeća nacionalnih manjina BBŽ
Konstituirajuće sjednice Vijeća nacionalnih manjina BBŽ
Konstituirajuće sjednice Vijeća nacionalnih manjina BBŽ
Konstituirajuće sjednice Vijeća nacionalnih manjina BBŽ
Konstituirajuće sjednice Vijeća nacionalnih manjina BBŽ
Konstituirajuće sjednice Vijeća nacionalnih manjina BBŽ
Konstituirajuće sjednice Vijeća nacionalnih manjina BBŽ
Konstituirajuće sjednice Vijeća nacionalnih manjina BBŽ
Konstituirajuće sjednice Vijeća nacionalnih manjina BBŽ
Konstituirajuće sjednice Vijeća nacionalnih manjina BBŽ
Konstituirajuće sjednice Vijeća nacionalnih manjina BBŽ
Konstituirajuće sjednice Vijeća nacionalnih manjina BBŽ
Konstituirajuće sjednice Vijeća nacionalnih manjina BBŽ
Konstituirajuće sjednice Vijeća nacionalnih manjina BBŽ
Konstituirajuće sjednice Vijeća nacionalnih manjina BBŽ
Konstituirajuće sjednice Vijeća nacionalnih manjina BBŽ
Konstituirajuće sjednice Vijeća nacionalnih manjina BBŽ
Konstituirajuće sjednice Vijeća nacionalnih manjina BBŽ
Konstituirajuće sjednice Vijeća nacionalnih manjina BBŽ
Konstituirajuće sjednice Vijeća nacionalnih manjina BBŽ
Konstituirajuće sjednice Vijeća nacionalnih manjina BBŽ
Konstituirajuće sjednice Vijeća nacionalnih manjina BBŽ
Konstituirajuće sjednice Vijeća nacionalnih manjina BBŽ
Konstituirajuće sjednice Vijeća nacionalnih manjina BBŽ
Konstituirajuće sjednice Vijeća nacionalnih manjina BBŽ
Konstituirajuće sjednice Vijeća nacionalnih manjina BBŽ
Konstituirajuće sjednice Vijeća nacionalnih manjina BBŽ
Konstituirajuće sjednice Vijeća nacionalnih manjina BBŽ
Konstituirajuće sjednice Vijeća nacionalnih manjina BBŽ
Konstituirajuće sjednice Vijeća nacionalnih manjina BBŽ
   Povratak na sve Vijesti BBŽ-a