• BBŽ - BJELOVARSKO BILOGORSKA Županija

BBŽ Županijske vijesti

2018.
Ožujak
28

OKRUGLI STOL „ZAPADNA SLAVONIJA U DOMOVINSKOM RATU 1991. GODINE“

U Bjelovarsko-bilogorskoj županiji se 28. i 29. ožujka u Kukavici održava okrugli stol pod nazivom „Zapadna Slavonija u Domovinskom ratu 1991. godine“. Riječ je o okruglom stolu koji treba rasvijetliti činjenice i podrobnije upoznati javnost s događanjima iz Domovinskog rata, a vezanim uz prve oslobodilačke operacije u Domovinskom ratu „Otkos 10“, „Orkan '91“ i „Papuk '91“, zahvaljujući kojima je oslobođeno preko 2200 četvornih kilometara hrvatskog prostora, točnije 130 sela i zaseoka.

Nositelji organizacije okruglog stola su Ministarstvo obrane, Glavni stožer oružanih snaga RH i Hrvatsko vojno učilište te Krizni štabovi iz ratne 1991. godine, a svoju potporu dali su i Predsjednica Republike Hrvatske, Ministarstvo unutarnjih poslova, Ministarstvo hrvatskih branitelja i Bjelovarsko-bilogorska županija.
Na dvodnevnom okruglom stolu tako se održava niz prezentacija vezanih uz Domovinski rat, od oslobođenja vojarni, preko naoružanja hrvatskih branitelja, do oslobođenja prvih teritorija Republike Hrvatske.
Prve pobjedničke operacije u Domovinskom ratu Otkos 10, Papuk 91 i Orkan 91 trebaju se valorizirati i dati im mjesto u povijesti koje im pripada kao prvim oslobodilačkim operacijama u Domovinskom ratu složio se državni i vojni vrh te hrvatski umirovljeni i aktivni generali na dvodnevnom okruglom stolu koji se održao u Kukavici, a kojemu je domaćin župan Damir Bajs. Tako je okrugli stol okupio preko trideset izlagača koji su temeljito obradili događaje vezane uz oslobođenje Zapadne Slavonije 1991. godine, a sve one bit će objedinjene u znanstvenoj publikaciji.  Svi okupljeni na okruglom stolu vjeruju kako će se nakon 27 godina ustanoviti primjereno priznanje za sve one koji su te 91 branili Zapadnu Slavoniju.
„Danas ovdje u Kukavici, koja je u vrijeme Domovinskog rata bila obučni centar za hrvatske branitelje, održava se skup vezan uz Domovinski rat, zapadnu Slavoniju u 1991. godini. Odgovore o tim događanjima ćemo ovdje dobiti od 30 predavača, a to su zapravo svi ratni zapovjednici. To su svi oni koji su učestvovali u Domovinskom ratu, dat će odgovor na pitanje koliko je to zapravo vrijedno za sve nas kada govorimo o našoj županiji, o našem kraju. Ono što ću reći da je to oslobođenje 1/3 županije. Vrijeme kada je zapravo slomljena kičma napada na ovom djelu Hrvatske i kada su se odvijale operacije Otkos 10, Orkan 91 i Papuk 91 i oslobođeno preko 2200 četvornih kilometara. To je bio možda i presudni trenutak u Domovinskom ratu kada je Hrvatska vojska počela oslobađati naše okupirane krajeve. Oni će nama dati odgovore koji su značajni za sve nas. Odgovor će biti i u zbirci radova Ministarstva obrane i Vojnog učilišta Franjo Tuđman koji će izdati znanstvenu knjigu za koju ja vjerujem da će biti u konačnici i podloga za odličje zapadne Slavonije, a i utemeljenje akcije s datumom kada bi mogli proslaviti pobjedničke aktivnosti  Hrvatske vojske upravo na ovom području“, istaknuo je župan Bajs.

„Kada govorimo o značaju zapadne Slavonije, prije svega istaknuti treba da se tu dogodilo par napadnih operacija koje su imale značajan doprinos u stvaranju uvjeta za civilni život i povratak normalnog civilnog života na ovom prostoru, a i ono što smo kasnije samo potvrđivali dalje u ostalim operacijama na prostoru Republike Hrvatske, na svim prostorima pa zaključujući s Olujom. Vidimo koliko je važan čovjek kao čimbenik u cijelom sustavu, dakle, hrvatski vojnik sa svojim moralom, sa svojom spremnošću na žrtvu da bi oslobodili, odnosno 91. godine obranili, a 95. u potpunosti oslobodili Republiku Hrvatsku. Smatram da je vrlo važno Okrugle stolove organizirati iz razloga zbog toga što moramo pisati istinu, dakle, činjenice o Domovinskom ratu, o tom značajnom trenutku hrvatske povijesti, odnosno o jednom razdoblju i mlađe generacije učiti o tome i na tim vrijednostima graditi sadašnjost i budućnost.  Prošao sam mnoga ratišta uključujući i ovo ovdje. O tome da li je nešto više ili manje doprinijelo, svaki prostor je značajno dao doprinos u obrani Hrvatske. Smatram da ipak možda zapadna Slavonija nije imala tu jednu težinu koju je trebala obzirom da su ovdje bile prve uspješne napadne operacije. Što se tiče medalja, to ostavljam ipak drugima koji su odgovorni za to da se pokrene taj proces iako ga treba kao takav ustanovit“, naglasio je general pukovnik Drago Matanović, zamjenik načelnika Glavnog stožera oružanih snaga RH.

„Naš Centar kada je osnovan 2005. godine, prve su znanstvene stručne tribine bile upravo vezane uz oslobodilačke akcije, oslobađanja zapadne Slavonije. Imali smo nekoliko Okruglih stolova u Hrvatskom institutu za povijest u Lipiku, Pakracu i Grubišnom Polju i mislim da smo tada to postavili na jednu razinu - znanstvenu. Ovo bi trebala biti kruna istraživanja i rasprave o oslobodilačkim operacijama u zapadnoj Slavoniji i ja se nadam da će i rezultat ovoga Okruglog stola biti možda i priznanje koje će se dodjeljivati . Svaka oslobodilačka operacija u ovome ratu zaslužila je svoje mjesto pa tako i medalje“, rekao je Ante Nazor ravnatelj Hrvatskog memorijalnog dokumentacijskog centra Domovinskog rata.

„Prošlo je puno godina od ovih operacija i svega što se događalo na Bilogori i zapadnoj Slavoniji. Vidjeli ste i sami da su se izlagači dobro pripremili, mislim da će doći do odličja za one ljude koji su to i zavrijedili.  Ovdje je bitan čovjek, nismo bitni mi, bitni su ljudi koji su ratovali, puno je godina prošlo pa su ti ljudi zaboravljeni. Prema tome mi se moramo spomenuti tih ljudi, spomenut se ljudi koji su poginuli na ovom području i spomenut se njihovih obitelji kojima je najteže“, naglasio je general Mile Ćuk izaslanik Predsjednice RH.
„1991. godine Hrvatska vojska u povojima je izvojevala pobjedu koju je verificirala 3. siječnja mirovnim Sporazumom, odnosno primirjem koje je potpisano u Sarajevu. Operacije Otkos, Orkan i Papuk 91 koje su oslobodile više od 2/3 zapadne Slavonije 91. godine jedne su od operacija koje su utjecale na to da Milošević i Kadijević zatraže primirje od doktora Franje Tuđmana. 91. godina je zapostavljena.  Vi gledate svake godine na Maslenici paradu s barjacima proslavljene Hrvatske vojske, gledate istu takvu paradu u Vukovaru, Dubrovniku. Nikada nismo gledali paradu za  zapadnu Slavoniju i pobjedu Hrvatske vojske u 91. godini, ne samo ove operacije, nego i operacije zauzimanja vojarni kada je potpuno deklasirana 5. vojna oblast i izbačena iz SFRJ, odnosno JNA. Ovo nije prvi skup, ovo je jedan od skupova u kojemu se govori u zapadnoj Slavoniji, međutim, nekome zapadna Slavonija smeta, nekome od političara . Vjerujem da će se poslije ovoga nešto i napraviti. 2011. godine pokrenuo sam inicijativu za ustanovljenje odličja, odnosno medalje oslobađanja zapadne Slavonije. Pisao sam ministru obrane, ministru branitelja i tadašnjem predsjedniku Josipoviću, međutim svi se slažu, međutim ništa od toga. Nadam se da će poslije ovoga steći uvjeti da predsjednica Republike u okviru svojih ovlasti naredi da se proizvede medalja zapadne Slavonije i da se ta medalja na neki način i jednog dana uruči svim sudionicima operacija Orkan, Otkos i Papuk“, istaknuo je umirovljeni general Rudi Stupčić.
„Želim se zahvaliti Bjelovarsko-bilogorskoj županiji na inicijativi i na organizaciji ovog okruglog stola. Važno je razgovarati o povijesti, širiti spoznaje i čuvati istinu o pobjedničkom Domovinskom ratu. Operacije u zapadnoj Slavoniji 1991. godine i oslobađanje vojarni često su nepravedno zapostavljene. Zato mi je osobito drago da se o njima piše, razgovara, istražuje i ja vjerujem da rezultat ovog vašeg rada, ovog našeg rada isto tako bude rezultirao nekim materijalom koji će biti podloga za buduće aktivnosti i buduća istraživanja, a isto tako da bude podloga da se može izučavati u našim školama. Kažem da su bile nepravedno zapostavljene operacije, jer su one bile svojevrsna prekretnica u Domovinskom ratu. Prvi vidljivi dokaz da se nismo samo branili, nego i sami oslobodili okupirana područja 91. Deblokadom vojarni i operacijama Otkos 10, Orkan 91 i Papuk 91 oslobođeni su prvi veći okupirani prostori u Republici Hrvatskoj. Upravo su one omogućile naoružavanje i opremanje Hrvatske vojske i policije. To su bile prve veće pobjede Hrvatske vojske, znak da prerastamo u ozbiljnu vojnu silu dovoljno opremljenu i sposobnu poduzimati složene vojne operacije“, naglasio je državni tajnik Ministarstva obrane Zdravko Jakop i izaslanik ministra Krstičevića.

„Meni je drago da se to napokon održalo, to se govori već niz godina, stalno se pokušava dati važnost svim ovim akcijama koje su bile. Svi mi govorimo o jednoj Maslenici, Bljesku,Oluji, a o ovom se najmanje govorilo, a ustvari da nije bilo ovih akcija ne bi bilo ničega, da nije bilo ovoga što je počelo ovdje, što se događalo ovdje i da se nije napravilo kako je, ne bi bilo ni Bljeska ni Oluje, vjerujte mi. Meni je drago da je organizator Okruglog stola  okupio sve one koje su sudjelovali, sve one koji su bili čimbenici u akcijama koje su se tad  provodile i bitno da su danas oni ovdje. Ove akcije itekako treba valorizirat i one su početak rata ono što je počelo u Pakracu i sve što se događalo ovdje na zapadnom Slavonskom dijelu. Otkos, Papuk i Orkan 91 operacije su itekako bitne za tijek svih događaja u Hrvatskoj 90-ih godina“, rekao je pomoćnik ministra hrvatskih branitelja i njegov izaslanik Dinko Tandara.
„Ovo što će se održati danas i sutra u Bjelovarskoj regiji to je ono što je najbitnije za 1991. godinu. Moram reći da je baš Bjelovar, odnosno ovaj dio Slavonije 91. bio izuzetno aktivan u smislu blokade vojarni koje su se nalazile na ovom prostoru i mi smo u obliku blokade vojarni uspjeli i u Varaždinu i Virovitici i Bjelovaru da glavne snage, oklopne snage da blokiraju JNA, da to oružje ne može iskoristiti i da se mi naoružamo tim sredstvima i tehnikom koja je za borca, a to su puške, municija i sve ostalo. Tako da je to prvi dio i najvažniji , odnosno, blokadom skladišta JNA gdje su bile rezerve za razvoj u Hrvatskoj za još 6 korpusa . Mi  smo dobili 250 tenkova u Hrvatskoj, preko 350 oklopnih transportera i sve dalje da ne nabrajam, to je ogromna tehnika da smo mogli razviti vojsku oko 230 000 ljudi i 20 000 u policiji i na taj način omogućiti Hrvatskoj da se obrani 91. godine“, rekao je umirovljeni general Anton Tus.

 

  Galerija fotografija - klikni na sliku za povećanje
   Povratak na sve Vijesti BBŽ-a