• BBŽ - BJELOVARSKO BILOGORSKA Županija

BBŽ Županijske vijesti

2019.
Srpanj
31

PRIJEM POVODOM MEĐUNARODNOG TJEDNA DOJENJA

Povodom obilježavanja Međunarodnog tjedna dojenja, bjelovarsko-bilogorski župan Damir Bajs sa suradnicima primio je mr.sc. Mariju Čatipović predsjednicu Koordinacijskog odbora „Bjelovarsko-bilogorska županija prijatelj dojenja“ sa članicama spomenute Koordinacije Zdenku Mužina- glavnu sestru rodilišta OB Bjelovar, Jasenku Janeš – bacc. med. teh patronažnu sestru Doma zdravlja BBŽ, Ivanku Fehir Radanović, dr.med.- voditeljicu Dječjeg odjela OB Bjelovar, Katarinu Fehir Šola, mr.ph.- ravnateljicu Ljekarne Bjelovar, Senku Mariju Ivanušec- ravnateljicu DV Ciciban, Snježanu Berak dipl. knjižničarku, Danijelu Vusić- direktoricu Alfa radia, Ninu Kafadar učenicu Medicinske škole i Irenu Brezak Fijala.
PRIJEM POVODOM MEĐUNARODNOG TJEDNA DOJENJA

Svake godine u prvom tjednu kolovoza diljem svijeta obilježava se Međunarodni tjedan dojenja, kako bi se pokazale koristi dojenja za dijete i majku. Ovogodišnji Međunarodni tjedan dojenja obilježava se od 1. do 7. kolovoza pod motom: "Osnažimo roditelje – omogućimo dojenje."

„Dojenje je za dijete važno kako iz zdravstvenih, tako i iz emotivnih razloga. Djeca majki dojilja rjeđe su bolesna te imaju manje respiratornih i gastrointestinalnih bolesti. Osim toga, dojenje je također korisno i za majku. Potvrđeno je da dojilje rjeđe obolijevaju od raka dojke i maternice te osteoporoze. To je lijek i hrana i emocionalni odnos. Ne postoji nijedna druga stvar na ovom svijetu koja ima takva tri sinergistička djelovanja. Dojenje je personalizirana medicina, te je majčino mlijeko svakog trenutka drukčije baš za to dijete koje majka doji“, naglasila je dr.sc. Marija Čatipović i zahvalila Bjelovarsko-bilogorskoj županiji i županu Bajsu i što podržavaju sve akcije vezane za promociju dojenja.

Inače, u siječnju 2013. godine osnovan je Koordinacijski odbor Bjelovarsko–bilogorske županije za „Županiju prijatelj dojenja“. Riječ je o programu koji se provodi u suradnji s UNICEF-om i Ministarstvo zdravstva s ciljem promicanja svih aktivnosti vezanih za dojenje. Predsjednica Odbora je i začetnica ovog projekta, mr. sc. Marija Čatipović, koja već godinama promovira dojenje raznim akcijama i čija ordinacija već dugo nosi naslov „Savjetovalište za djecu – prijatelj dojenja“, u čemu su joj se pridružile i druge ustanove.
Tako se u našoj županiji provode mnoge aktivnosti putem kojih se promiče dojenje kroz edukacije, poboljšavanja uvjeta u rodilištima, izdavanjem promidžbenih materijala, osnivanjem grupa za potporu dojenja, uključena je i Narodna knjižnica Petar Preradović potičući čitanje, a velika pažnja pridaje se i mladima u srednjim školama.

Dom zdravlja Bjelovarsko-bilogorske županije uspješno provodi programe potpore za trudnice i majke. Tako su u cijeloj županiji organizirane grupe potpore dojenja, tečajevi za trudnice, ali i obilazak rodilišta, odnosno mama i beba. Jedan od projekata je i projekt „Ljepota majčinstva“ koji je samo dio aktivnosti kojima se promovira dojenje u našoj županiji. Ljekarna Bjelovar također se može pohvaliti titulom „prijatelj dojenja“. Naime, Ljekarna Bjelovar otvorila je kutak za dojenje i prematanje djece, a  organiziraju i predavanja.
„Obilazimo naše trudnice i pripremamo ih za dojenje već kod kuće u individualnom radu, a to se nastavlja kroz cijelu trudnoću i nakon poroda. U našoj županiji trenutno ima 15-ak grupa koje trenutno posjećuje 219 majki. Isto tako, na dojenje ih usmjeravamo i kroz tečajeve za trudnice koji traju već 17 godina, a moramo se pohvaliti da je kroz prošlu godinu prošlo 228 polaznika, od čega 129 majki i 99 očeva“, naglasila je Jasenka Janeš, patronažna sestra Doma zdravlja BBŽ.
„Htjela bih se zahvaliti svima kao prvo gospodinu županu i doktorici Čatipović i nadovezati se na doktoricu Čatipović koja je rekla jednu lijepu rečenicu vezanu uz emocionalnu povezanost. Ja sam ovdje i kao predstavnik Dječjeg odjela, a zna se da na naš odjel dolaze bolesna djeca, a dojenje je najpotrebnije kad je dijete bolesno. Naš Odjel podržava dojenje već 30-ak godina i kada je god bila mogućnost da se majka primi na Odjel i da doji to je uvijek bilo omogućeno i majka može biti s djetetom i dojiti, jer dojenje je lijek i to smo odavno znali“, naglasila je doktorica Ivanka Fehir Radanović, voditeljica Dječjeg odjela Opće bolnice Bjelovar.


„Ovogodišnji slogan Međunarodnog tjedna dojenja je osnažite i podržite roditelje. Referirajući se na taj slogan mi u rodilištu dajemo punu podršku majkama, a isto tako želimo uključiti i očeve koji su na porodu unutar onog zlatnog sata koji je svima poznat koža na kožu i prvog podoja. Tu je dobar odnos s očevima i partnerski odnos s našim kolegicama iz patronaže gdje nam patronaža dolazi na odjel kao jednom od rijetkih odjela gdje patronaža dolazi na odjel pa tu uspostavljamo vezu za daljnji tijek dojenja“, naglasila je Zdenka Mužina glavna sestra rodilišta Opće bolnice Bjelovar.


„Ono što bih htjela poručiti je da očevi u cijelom tom procesu dojenja nisu nepoželjni i nepotrebni da su oni itekako važni kako bi ih ohrabrili i bili uz majke bilo da donesu dijete ili da ih liše drugih obveza kako bi majka mogla nesmetano dojiti. Dojenje je lijepo, ali ponekad donosi i brojne izazove. Voljela bih da se više govori na tečajevima dojenja, uz dobrobiti koje dojenje donosi, i malo više govori o problemima pri dojenju kako bi majke bile spremne na njih“, rekla je Irena Brezak Fijala.


„Kada govorimo o ovom događaju, naglasit ću da je Bjelovarsko-bilogorska županija 2013. godine osnovala Koordinacijski odbor „Županija, prijatelj dojenja“. Naznačio bih da je to program koji je vezan uz UNICEF i Ministarstvo zdravstva te da smo mi bili prvi u Hrvatskoj koji smo s time krenuli i nadam se da smo dokazali da možemo nešto napraviti i ja  zahvaljujem i doktorici Čatipović što smo primjer dobre prakse za Republiku Hrvatsku. Iznimno me veseli i sve veća zainteresiranost i uključenost očeva u te, najranije početke roditeljstva. U ovom brzom svijetu neke stvari ipak treba gledati kroz prirodu. Broj dojilja u 2013. godini u našoj županiji bio je na samo 20%, ali kroz ovaj veliki broj aktivnosti, sada je u našoj županiji broj dojilja koje doje do 6 mjeseci porastao na 50%.To je rezultat niza aktivnosti, to nije samo program Županije već i svih nas diljem županije. Vrtići, knjižnice, mediji, privatne tvrtke, svi smo zajedno u htijenju da napravimo jedan iskorak koji je sada iza nas. Program nije završio, još uvijek ostaje činjenica da polovica majki ne doji svoju djecu, barem do 6 mjeseci. Stoga, aktivnosti koje se provode služe da se taj broj poveća. U tjednu smo koji se obilježava pod motom „Osnažimo roditelje – omogućimo dojenje“. Ja ću reći da je to vezano, ne samo za majke, već i za očeve i da sve veći broj očeva koristi pravo da bude na porodiljnom dopustu, ali da isto tako oni žele majkama omogućiti da i dalje doje i da je to nešto u čemu oba roditelja moraju sudjelovati. Veseli me činjenica da su i očevi zainteresirani za sudjelovanje u programu“, istaknuo je župan Damir Bajs.


Nakon prijema kod župana Bajsa na bjelovarskom Korzu održala  se promotivno-edukativna akcija povodom Međunarodnom tjedna dojenja. Naime, članice i članovi Koordinacijskog odbora BBŽ „Županija prijatelj dojenja“, majke s djecom i učenici Medicinske škole Bjelovar obilježili su Međunarodni tjedan dojenja dijeljenjem promotivnih materijala i letka u svrhu edukacije i promocije dojenja.
 

  Galerija fotografija - klikni na sliku za povećanje
PRIJEM POVODOM MEĐUNARODNOG TJEDNA DOJENJA
PRIJEM POVODOM MEĐUNARODNOG TJEDNA DOJENJA
PRIJEM POVODOM MEĐUNARODNOG TJEDNA DOJENJA
PRIJEM POVODOM MEĐUNARODNOG TJEDNA DOJENJA
PRIJEM POVODOM MEĐUNARODNOG TJEDNA DOJENJA
PRIJEM POVODOM MEĐUNARODNOG TJEDNA DOJENJA
PRIJEM POVODOM MEĐUNARODNOG TJEDNA DOJENJA
PRIJEM POVODOM MEĐUNARODNOG TJEDNA DOJENJA
PRIJEM POVODOM MEĐUNARODNOG TJEDNA DOJENJA
PRIJEM POVODOM MEĐUNARODNOG TJEDNA DOJENJA
PRIJEM POVODOM MEĐUNARODNOG TJEDNA DOJENJA
PRIJEM POVODOM MEĐUNARODNOG TJEDNA DOJENJA
PRIJEM POVODOM MEĐUNARODNOG TJEDNA DOJENJA
PRIJEM POVODOM MEĐUNARODNOG TJEDNA DOJENJA
PRIJEM POVODOM MEĐUNARODNOG TJEDNA DOJENJA
PRIJEM POVODOM MEĐUNARODNOG TJEDNA DOJENJA
PRIJEM POVODOM MEĐUNARODNOG TJEDNA DOJENJA
PRIJEM POVODOM MEĐUNARODNOG TJEDNA DOJENJA
PRIJEM POVODOM MEĐUNARODNOG TJEDNA DOJENJA
PRIJEM POVODOM MEĐUNARODNOG TJEDNA DOJENJA
PRIJEM POVODOM MEĐUNARODNOG TJEDNA DOJENJA
PRIJEM POVODOM MEĐUNARODNOG TJEDNA DOJENJA
PRIJEM POVODOM MEĐUNARODNOG TJEDNA DOJENJA
PRIJEM POVODOM MEĐUNARODNOG TJEDNA DOJENJA
PRIJEM POVODOM MEĐUNARODNOG TJEDNA DOJENJA
PRIJEM POVODOM MEĐUNARODNOG TJEDNA DOJENJA
PRIJEM POVODOM MEĐUNARODNOG TJEDNA DOJENJA
PRIJEM POVODOM MEĐUNARODNOG TJEDNA DOJENJA
PRIJEM POVODOM MEĐUNARODNOG TJEDNA DOJENJA
PRIJEM POVODOM MEĐUNARODNOG TJEDNA DOJENJA
PRIJEM POVODOM MEĐUNARODNOG TJEDNA DOJENJA
PRIJEM POVODOM MEĐUNARODNOG TJEDNA DOJENJA
PRIJEM POVODOM MEĐUNARODNOG TJEDNA DOJENJA
PRIJEM POVODOM MEĐUNARODNOG TJEDNA DOJENJA
PRIJEM POVODOM MEĐUNARODNOG TJEDNA DOJENJA
PRIJEM POVODOM MEĐUNARODNOG TJEDNA DOJENJA
PRIJEM POVODOM MEĐUNARODNOG TJEDNA DOJENJA
PRIJEM POVODOM MEĐUNARODNOG TJEDNA DOJENJA
PRIJEM POVODOM MEĐUNARODNOG TJEDNA DOJENJA
PRIJEM POVODOM MEĐUNARODNOG TJEDNA DOJENJA
PRIJEM POVODOM MEĐUNARODNOG TJEDNA DOJENJA
PRIJEM POVODOM MEĐUNARODNOG TJEDNA DOJENJA
PRIJEM POVODOM MEĐUNARODNOG TJEDNA DOJENJA
PRIJEM POVODOM MEĐUNARODNOG TJEDNA DOJENJA
PRIJEM POVODOM MEĐUNARODNOG TJEDNA DOJENJA
PRIJEM POVODOM MEĐUNARODNOG TJEDNA DOJENJA
PRIJEM POVODOM MEĐUNARODNOG TJEDNA DOJENJA
PRIJEM POVODOM MEĐUNARODNOG TJEDNA DOJENJA
PRIJEM POVODOM MEĐUNARODNOG TJEDNA DOJENJA
   Povratak na sve Vijesti BBŽ-a