• BBŽ - BJELOVARSKO BILOGORSKA Županija

BBŽ Županijske vijesti

2019.
Travanj
29

RADNI POSJET ŽUPANA DAMIRA BAJSA OPĆINI VELIKA PISANICA

Bjelovarsko-bilogorski župan Damir Bajs sa suradnicima boravio je u radnom posjetu Općini Velika Pisanica i tom prilikom predao Općini Program raspolaganja poljoprivrednim zemljištem u vlasništvu RH za područje općine Velika Pisanica koji je izradila Bjelovarsko-bilogorska županija i za koji je stigla potrebna suglasnost Ministarstva poljoprivrede. Također, prilikom boravka u općini Velika Pisanica župan Bajs najavio je i početak projekta dovršetka školsko-sportske dvorane u sklopu tamošnje Osnovne škole.
Posjet općini Velika Pisanica

VIŠE OD 400 HEKTARA POLJOPRIVREDNOG ZEMLJIŠTA NA RASPOLAGANJU POLJOPRIVREDNICIMA OPĆINE VELIKA PISANICA

Nakon što je županijski Upravni odjel za poljoprivredu, zaštitu okoliša i ruralni razvoj izradio Program raspolaganja poljoprivrednim zemljištem za općinu Kapela i predao ga načelniku Općine Danijelu Kovačecu, navedeni Program uručen je i načelniku Općine Velika Pisanica Frediju Paliju.

Naime,  dobivanjem suglasnosti Ministarstva poljoprivrede na Program raspolaganja poljoprivrednim zemljištem zadovoljeni su svi uvjeti da se u Općini Velika Pisanica počnu raspisivati javni natječaji za zakup/prodaju poljoprivrednog zemljišta.

Riječ je o 431,59 hektara odnosno 1556 katastarskih čestica od kojih je 76,55 hektara, tj. 310 katastarskih čestica predviđeno za prodaju,a 355,04 hektara odnosno 1246 čestica za zakup. Maksimalna površina za zakup iznosi 100 hektara i daje se na zakup na 25 godina.

Time će se omogućiti poljoprivrednicima ovoga kraja da koriste poticaje, ostvare svoje pravo temeljem  zakona i dođu do mogućnosti raspolaganja zemljištem.  Samim time pruža im se mogućnost da krenu u obradu tla i zemljište stave u funkciju naše poljoprivrede.

„Zahvaljujem se Županiji. U rekordnom vremenu je Program završen, dobio je suglasnost Ministarstva poljoprivrede tako da možemo raspisati prvi natječaj za ono što imamo saznanja da su ljudi zainteresirani za kupnju odnosno zakup“, rekao je načelnik Općine Velika Pisanica Fredi Pali.

„Bjelovarsko-bilogorska županija preuzela je od naših Općina izradu dijela Programa raspolaganja poljoprivrednim zemljištem. Ključni je to dokument koji će omogućiti našim poljoprivrednicima, OPG-ima da dođu u zakoniti posjed ili u vlasništvo poljoprivrednog zemljišta. Moram naglasiti da je korištenje poticaja vezano uz ugovore koji se mogu na taj način postići. Bjelovarsko-bilogorska županija nije to ništa naplatila Općinama, radimo besplatno, želimo da se to što prije riješi,a ukupan prihod će u najvećoj mjeri ići upravo Općinama. To je iskorak u pravom smjeru“, istaknuo je bjelovarsko-bilogorski župan Damir Bajs.

Inače, županijski Upravni odjel za poljoprivredu, zaštitu okoliša i ruralni razvoj do sada je izradio sedam Programa raspolaganja poljoprivrednim zemljištem u vlasništvu RH za jedinice lokalne samouprave s područja Bjelovarsko-bilogorske županije koje to nisu napravile u zakonom predviđenom roku dok su tri preostala Programa pred završetkom izrade.

Svih sedam Programa poslano je u Ministarstvo poljoprivrede za izdavanje suglasnosti na izrađeni Program, a do sada su tri Programa dobila suglasnost Ministarstva poljoprivrede, i to za Općine Kapela, Velika Pisanica, Šandrovac .


KREĆE PROJEKT DOVRŠETKA ŠKOLSKO-SPORTSKE DVORANE U OPĆINI VELIKA PISANICA

Prilikom boravka u općini Velika Pisanica župan Damir Bajs najavio je i početak projekta dovršetka školsko-sportske dvorane u sklopu tamošnje Osnovne škole. Naime, od 2010. godine školsko-sportske dvorane u Velikoj Pisanici i Hercegovcu stoje nedovršene u roh bau fazi. Kako bi se dvorane stavile u svoju funkciju potrebno je iste završiti, a Bjelovarsko-bilogorska županija u svom proračunu za ovu i iduću godinu osigurala je 10 milijuna kuna.

Za dovršetak dvorane u Velikoj Pisanici pri kraju je natječaj za izradu projektne dokumentacije  za izmjene lokacijske i građevinske dozvole nakon čega će uslijediti javna nabava.

„Već od 1971.godine, od kada je sagrađena ova zgrada, djeca imaju tjelesni u društvenom domu u Velikoj Pisanici. Prostor je to koji ne zadovoljava svim potrebama i uvjetima koji bi po pedagoškom standardu djeca trebala imati. Tako da će završetak izgradnje ove dvorane značiti mnogo našim učenicima. Sada, OŠ Velika Pisanica ima 206 učenika, a ovu dvoranu koristilo bi preko 150 djece i oni bi imali, po pedagoškom standardu, uvjete za tjelesnu i zdravstvenu kulturu“, pojasnila je ravnateljica OŠ Velika Pisanica Ivana Haić.

„U dogovoru s Bjelovarsko-bilogorskom županijom predvidjeli smo i ove godine u proračunu određena sredstva. Kroz dvije do tri faze bi uspjeli dvoranu završiti. Potrebne su određene promjene vezane uz građevinsku dozvolu što u jednom dijelu smanjuje određene troškove gdje će i Općina preuzeti dio infrastrukturnih radova. Zajedničkom suradnjom privest ćemo sve kraju, na radost prvenstveno učenika, ali i kulturnog i sportskog života ne samo u općini nego i šire“, izjavio je načelnik Općine Velika Pisanica Fredi Pali.

„Kada govorimo o Općini Velika Pisanica, pohvalio bih načelnika Fredija Palija, uz ravnateljstvo škole i sve koji ovdje rade,a to je mogućnost da u dvije faze riješimo ukupnost dovođenja ove dvorane u ono stanje koje želimo, a to je da se ovdje može odvijati nastava, ali i da ju mogu koristiti građani, sportske udruge, kulturna društva i ostali. Pri kraju je natječaj za izradu projektne dokumentacije za izmjene lokacijske i građevinske dozvole, a nakon toga slijedi i postupak javne nabave“, naglasio je prilikom obilaska školsko-sportske dvorane župan Damir Bajs.

  Galerija fotografija - klikni na sliku za povećanje
Posjet općini Velika Pisanica
Posjet općini Velika Pisanica
Posjet općini Velika Pisanica
Posjet općini Velika Pisanica
Posjet općini Velika Pisanica
Posjet općini Velika Pisanica
Posjet općini Velika Pisanica
Posjet općini Velika Pisanica
Posjet općini Velika Pisanica
Posjet općini Velika Pisanica
Posjet općini Velika Pisanica
Posjet općini Velika Pisanica
Posjet općini Velika Pisanica
Posjet općini Velika Pisanica
Posjet općini Velika Pisanica
Posjet općini Velika Pisanica
Posjet općini Velika Pisanica
Posjet općini Velika Pisanica
Posjet općini Velika Pisanica
Posjet općini Velika Pisanica
Posjet općini Velika Pisanica
Posjet općini Velika Pisanica
Posjet općini Velika Pisanica
Posjet općini Velika Pisanica
   Povratak na sve Vijesti BBŽ-a