• BBŽ - BJELOVARSKO BILOGORSKA Županija

BBŽ Županijske vijesti

2021.
Travanj
27

SURADNJA BJELOVARSKO-BILOGORSKE I VARAŽDINSKE ŽUPANIJE U PRIPREMI RAZVOJNOG SPORAZUMA

U radnom posjetu Bjelovarsko-bilogorskoj županiji boravio je župan Varaždinske županije Radimir Čačić, temeljem izvrsne suradnje dviju županija koje veže potpisani sporazum o suradnji, a čiji su dio i Krapinsko-zagorska, Međimurska i Koprivničko-križevačka županija.
Konferencija za medije na temu projekta Distributivnog centra na prostoru Bjelovarskog sajma

Suradnja je to koja se očitovala i u zajedničkom nastupu na brojnim sastancima te najvažnije, pripremi Razvojnog sporazuma za središnju i sjevernu Hrvatsku koji je kao takav usuglašen od strane svih pet Županija, spreman za potpis, a bio je prezentiran i predsjedniku Vlade RH Andreju Plenkoviću.

Svaka od navedenih pet županija predložila je niz projekata koji bi bili osnova za korištenje sredstava Europske unije u novom proračunskom razdoblju, a sam Sporazum bi se pridružio Sporazumu za Slavoniju, Baranju i Srijem.

Jedan od projekata koje je predložio bjelovarsko-bilogorski župan Damir Bajs je projekt Distributivnog centra na prostoru Bjelovarskog sajma koji bi sadržavao hladnjaču, dvoranu za edukacije i prezentacije, izložbene prostore, kuhinje i ostalo, ukupne vrijednosti 380 milijuna kuna.

Navedeni projekt nudio bi mogućnost korištenja prostora za potrebe proizvodno uslužnih djelatnosti, uredske prostore, kuhinju, dvoranu za edukacije poljoprivrednika, poduzetnika i ostalo.

Distributivni centar na prostoru Bjelovarskog sajma ne bi bio samo za potrebe poljoprivrednika s područja Bjelovarsko-bilogorske županije, već i za druge poljoprivrednike s područja Republike Hrvatske.

Bjelovarsko-bilogorska županija vodeća je po poljoprivrednoj proizvodnji u Hrvatskoj, a posebice u stočarstvu kako po količinama, tako i kvaliteti mesa i mlijeka proizvedenih na našem području. Na to se nadovezuje i druga poljoprivredna proizvodnja poput povrtlarskih i voćarskih kultura koje su iznimno napredovale u posljednje vrijeme.

Naime, od ukupno 90 tisuća hektara obrađenih poljoprivrednih površina u našoj županiji oko 3 800 hektara odnosi se na voćarske i povrtlarske kulture.

Distributivni centar između ostalog omogućio bi distribuciju proizvoda poljoprivrednim proizvođačima, ali i skladištenje istih, jer projekt podrazumijeva i izgradnju hladnjače. Naime, Bjelovarsko-bilogorska županija nema značajnih skladišnih kapaciteta za skladištenje voća i povrća. Upravo kroz te usluge taj problem bi se riješio, jer proizvođači bi mogli svoj proizvode skladištiti i prodavati kada to njima odgovaralo čekajući veću cijenu proizvoda.

„Ključan element je suradnja sa središnjom vlasti, ali i između županija. Bjelovarsko-bilogorska županija ima sporazum o suradnji s još 4 županije sjeverne i središnje Hrvatske i surađujemo na nizu projekata. Međutim, daleko najveći projekt koji je pred nama je potpisivanje Razvojnog sporazuma za sjevernu i središnju Hrvatsku. Želimo da nam se omogući vođenje značajnih i velikih projekata, što smo rekli i premijeru Plenkoviću. Distributivni centar na prostoru Bjelovarskog sajma bio bi projekt koji bi trebao obuhvatiti mogućnost da naši poljoprivrednici, koji imaju potrebu da negdje plasiraju svoju robu, da to naprave ovdje. Naša županija je po ukupnoj proizvodnji druga u državi, što znači da se svaka peta kuna obrne u poljoprivredi. U Distributivnom centru predviđeno je i niz drugih sadržaja, a možda najvažniji je hladnjača kojom bi se omogućila pohrana njihovih proizvoda. Distributivni centar je najveći poljoprivredni projekt koji je neka od Županija priložila. Radi se o ključnom elementu konkurentnosti naše Županije. Bjelovarsko – bilogorska  županija vodeća je po poljoprivrednoj  proizvodnji u Hrvatskoj, a posebice u stočarstvu kako po količinama, tako i po kvaliteti mesa i mlijeka proizvedenih na našem području. Na to se nadovezuje i druga poljoprivredna proizvodnja poput povrtlarskih i voćarskih kultura koje su u posljednje vrijeme iznimno napredovale. Naime, od ukupno 90 tisuća hektara obrađenih poljoprivrednih površina u našoj županiji, oko 3 800 hektara odnosi se na voćarske i povrtlarske kulture. Moram naglasiti da već imamo sve ono što je potrebno za početak izgradnje centra. Očekuje se jedino odobrenje projekta od strane Vlade RH“, poručio je bjelovarsko – bilogorski župan Damir Bajs.

„Ovo je jedan od, ne samo regionalno, nego i nacionalno značajnih projekata. U Varaždinskoj županiji ćemo također ići s takvim, oko deset puta manjim centrom. Stočarstvo, voćarstvo i povrtlarstvo su također zastupljeni i u Varaždinskoj županiji gdje imamo oko osam tisuća OPG-ova, a za njih 500-njak to je ozbiljan posao. Itekako imamo lokalnu potrebu i za hladnjačom i distributivnim centrom. Važno je i potrebno da regije djeluju jedinstveno. Ovaj sporazum pet sjevernih županija nas pretvara u snažnu regiju i mi tu prepoznajemo što su posebno naglašene prednosti svakog od nas, a Bjelovarski sajam posebnost je i snaga Bjelovarsko-bilogorske županije. Vidljivo je da se na području Bjelovarsko – bilogorske županije, prvenstveno zahvaljujući kvalitetnom vodstvu Županije radi strahovito puno“, poručio je župan Varaždinske županije Radimir Čačić.

„Zahvaljujem županu Damiru Bajsu koji je svojim je trudom i htijenjem iscrpno radio i dogovarao s našom Vladom da dođemo do ovog trenutka te da se projekt realizira. Mislim da je napokon vrijeme da sagledamo sve naše potrebe, bez ikakvih podjela jer jedino zajednički možemo nešto učiniti jer ako se razjedinimo tada uspjeha nema“, istaknuo je predsjednik Udruge voćara „Dar Bilogore“ Nenad Horvat.

„Mi projekte putem kojih bi naši proizvodi bili objedinjeni i ponuđeni krajnjim potrošačima čekamo jako dugo. Na ovaj način ćemo proizvode moći s jednom odgođenom vremenskom dispozicijom ponuditi na tržištu, a ne da ih nudimo u onom momentu kada moramo završiti ciklus proizvodnje. Ovi iskoraci, ujedinjenje institucija čekamo više desetaka godina i sada se dogodio klik. Proizvođači su odgovorni za svoj proizvod i oni na ovaj način postaju konkurentniji“,  rekao je član Udruge Baby Beef Toni Rajić.

  Galerija fotografija - klikni na sliku za povećanje
Konferencija za medije na temu projekta Distributivnog centra na prostoru Bjelovarskog sajma
Konferencija za medije na temu projekta Distributivnog centra na prostoru Bjelovarskog sajma
Konferencija za medije na temu projekta Distributivnog centra na prostoru Bjelovarskog sajma
Konferencija za medije na temu projekta Distributivnog centra na prostoru Bjelovarskog sajma
Konferencija za medije na temu projekta Distributivnog centra na prostoru Bjelovarskog sajma
Konferencija za medije na temu projekta Distributivnog centra na prostoru Bjelovarskog sajma
Konferencija za medije na temu projekta Distributivnog centra na prostoru Bjelovarskog sajma
Konferencija za medije na temu projekta Distributivnog centra na prostoru Bjelovarskog sajma
Konferencija za medije na temu projekta Distributivnog centra na prostoru Bjelovarskog sajma
Konferencija za medije na temu projekta Distributivnog centra na prostoru Bjelovarskog sajma
Konferencija za medije na temu projekta Distributivnog centra na prostoru Bjelovarskog sajma
Konferencija za medije na temu projekta Distributivnog centra na prostoru Bjelovarskog sajma
Konferencija za medije na temu projekta Distributivnog centra na prostoru Bjelovarskog sajma
Konferencija za medije na temu projekta Distributivnog centra na prostoru Bjelovarskog sajma
Konferencija za medije na temu projekta Distributivnog centra na prostoru Bjelovarskog sajma
Konferencija za medije na temu projekta Distributivnog centra na prostoru Bjelovarskog sajma
Konferencija za medije na temu projekta Distributivnog centra na prostoru Bjelovarskog sajma
Konferencija za medije na temu projekta Distributivnog centra na prostoru Bjelovarskog sajma
Konferencija za medije na temu projekta Distributivnog centra na prostoru Bjelovarskog sajma
Konferencija za medije na temu projekta Distributivnog centra na prostoru Bjelovarskog sajma
Konferencija za medije na temu projekta Distributivnog centra na prostoru Bjelovarskog sajma
Konferencija za medije na temu projekta Distributivnog centra na prostoru Bjelovarskog sajma
Konferencija za medije na temu projekta Distributivnog centra na prostoru Bjelovarskog sajma
   Povratak na sve Vijesti BBŽ-a