• BBŽ - BJELOVARSKO BILOGORSKA Županija

BBŽ Županijske vijesti

2019.
Siječanj
30

TEMELJITA OBNOVA PODRUČNE ŠKOLE U SEVERINU

Bjelovarsko-bilogorski župan Damir Bajs sa suradnicima obišao je radove vezane uz europski projekt energetske obnove Područne škole Ivana Viteza Trnskog u Severinu. Riječ je o projektu vrijednom 914 tisuća kuna i jedna je to od škola koja se obnavlja na području naše županije koja je u najvećoj obnovi županijskih škola u svojoj povijesti, jer riječ je o 40-ak objekata vrijednih preko 130 milijuna kuna.
PŠ Severin- obilazak radova

Tako ta mala Područna škola na području općine Severin je u kompletnoj obnovi, od temelja do krova, a projekt podrazumijeva:

- Izmjenu vanjske ovojnice
- Izolaciju stropa prema tavanu i spuštanje stropova
- Zamjenu  stolarije
- Izgradnju rampe za osobe s invaliditetom
- Rekonstrukciju podova
- I druge potrebne radove

Naime, Bjelovarsko-bilogorska županija želi da uz velike školske objekte isti standard u školstvu imaju i male područne škole, kao što je ova u mjestu Severin. Tu područnu školu trenutno pohađa četrdesetak učenika, a nakon obnove školske zgrade uvelike će im se poboljšati uvjeta školovanja. Uz to smanjit će se i režijski troškovi, kao i troškovi održavanja, pa će više sredstava školi ostati za ulaganja u nadstandard.

„Jednu staru zgradu polako, ali sigurno pretvaramo u zgradu koja će biti reprezentativni primjerak ne samo ovog sela nego kompletno naše škole i naših triju općina čija djeca pohađaju OŠ „Ivana Viteza Trnskog“. Pored samih ušteda koje su predviđene projektom poboljšat će se općenito uvjeti rada i svim učenicima i svim djelatnicima škole. Što se dvorane tiče, ona ima višenamjenski značaj. Često se ovdje, u suradnji s kulturno umjetničkim udrugama, održavaju razne smotre folklora“, rekao je ravnatelj OŠ „Ivana Viteza Trnskog“ Nova Rača Dario Jaušić.

„Prilikom pokretanja cijelog zahvata naišli smo na dodatne radove koji su nužni da se izvedu. Bilo bi logično u jednom naletu sve završiti. Iz tog razloga nastojimo maksimalno optimizirati troškove dodatnih radnji te da sve skupa zaokružimo u jednu cjelinu kako bi na kraju zgrada bila kompletno obnovljena“, istaknuo je izvođač radova, vlasnik obrta GRAD-IM Ivan Marković.

Nakon energetske obnove Bjelovarsko-bilogorska županija osigurat će i novi namještaj što podrazumijeva nabavku opreme poput novih klupa, stolova, garderobnih ormarića, ormarića za cipele i slično za što je u ovogodišnjem proračunu naša Županija osigurala za sve svoje škole 1,2 milijuna kuna.

Kada govorimo o Osnovnoj školi Ivana Viteza Trnskog u Novoj Rači potrebno je naglasiti kako je matična školska zgrada već energetski obnovljena kao i Područna škola u Međurači, dok su sredstva za obnovu Područne škole u Dautanu osigurana.

Time se ulaganja u školstvo vezana uz Osnovnu školu Ivana Viteza Trnskog zajedno s područnim školama u posljednjih godina penju na preko 3 milijuna kuna, a njihovom realizacijom ostvaruje se cilj kompletno obnovljenih i opremljenih, ne samo matičnih već i područnih škola, i samim time našoj djeci, učenicima, učiteljima i nastavnicima omogućuju uvjeti rada i školovanja primjerni vremenu u kojemu živimo – vremenu 21. stoljeća.

„ Vezano za ovu školu vrijednost ugovora s Fondom iznosi 914 tisuća kuna, ali očekujemo da će to ukupno prijeći 1.5 milijuna kuna. Razlog je jednostavan. Radi se o objektu koji je star i neadekvatan i kada se radio projekt nije se moglo znati da je jedan dio zgrade u lošijem stanju nego što se očekivalo. Shodno tome, u dogovoru s izvođačem i samom školom rješavamo pitanje dopunskog financiranja tako da očekujemo da će od tih 1.5 milijuna kuna 500 tisuća kuna dati Europska unija,a milijun kuna Bjelovarsko-bilogorska županija. Međutim, kada već radimo ovakve objekte, kada radimo na podizanju standarda, onda želimo da u jednom poduhvatu počne rekonstrukcija škole i završi. Kruna na kraju će biti dječje igralište koje ćemo u cijelosti rekonstruirati tako da djeca uz školu imaju i igralište“, naglasio je prilikom obilaska radova bjelovarsko-bilogorski župan Damir Bajs.

  Galerija fotografija - klikni na sliku za povećanje
PŠ Severin- obilazak radova
PŠ Severin- obilazak radova
PŠ Severin- obilazak radova
PŠ Severin- obilazak radova
PŠ Severin- obilazak radova
PŠ Severin- obilazak radova
PŠ Severin- obilazak radova
PŠ Severin- obilazak radova
PŠ Severin- obilazak radova
PŠ Severin- obilazak radova
PŠ Severin- obilazak radova
PŠ Severin- obilazak radova
PŠ Severin- obilazak radova
PŠ Severin- obilazak radova
PŠ Severin- obilazak radova
PŠ Severin- obilazak radova
PŠ Severin- obilazak radova
PŠ Severin- obilazak radova
PŠ Severin- obilazak radova
PŠ Severin- obilazak radova
PŠ Severin- obilazak radova
PŠ Severin- obilazak radova
PŠ Severin- obilazak radova
PŠ Severin- obilazak radova
PŠ Severin- obilazak radova
PŠ Severin- obilazak radova
PŠ Severin- obilazak radova
PŠ Severin- obilazak radova
PŠ Severin- obilazak radova
PŠ Severin- obilazak radova
   Povratak na sve Vijesti BBŽ-a