• BBŽ - BJELOVARSKO BILOGORSKA Županija

BBŽ Županijske vijesti

2016.
Rujan
30

ZAVRŠNA KONFERENCIJA PROJEKTA „VLAKOM KREACIJE DO BAZENA IMAGINACIJE“

Nakon uspješne sezone velikogrđevačkih bazena održana je završna konferencija na kojoj su predstavljeni rezultati projekta „Vlakom kreacije do bazena imaginacije“, najvrjednijeg europskog projekta Bjelovarsko-bilogorske županije.

Riječ je o projektu vrijednom 19 milijuna kuna, a bespovratna sredstva dodijelila je Europska unija u iznosu od 15,5 milijuna kuna. No, kako ostali dio ne bi pao na županijski i općinski proračun, Općina, Županija i Regionalna razvojna agencija Bjelovarsko-bilogorske županije dali su zahtjev za refinanciranje prema Ministarstvu regionalnog razvoja i fondova Europske unije. Resorno ministarstvo prihvatilo je zahtjev i preuzelo daljnje obveze u iznosu od 2,6 milijuna kuna, čime Županija i Općina snose samo 2,5% troškova projekta.

Projekt „Vlakom kreacije do bazena imaginacije“ omogućio je izgradnju tri bazena u Velikom Grđevcu, ali i dodatne sadržaje koji su otvoreni tijekom cijele godine, a to su igrališta za odbojku i tenis, te dječje igralište. Također, omogućio je i zapošljavanje za šest, mahom mladih i nezaposlenih osoba. Sve je to dio ponude koja uključuje Centar Mato Lovrak, a obogaćuje ukupnu turističku ponudu Bjelovarsko-bilogorske županije.

Ovo je ogromna priča. Veliku dobit su dobili stanovnici ovog kraja i to ne samo Velikog Grđevca, jer taj društveni standard koji mi gradimo je nešto što je od neprocjenjive vrijednosti. Ja moram zahvaliti Europskoj uniji, a i Županiji što je sufinancirala, Ministarstvu regionalnog razvoja i našem općinskom proračunu koji smo uspješno iskoristili. Kulturni centar „Mato Lovrak“ je osnovan u sporazumu sa Bjelovarsko-bilogorskom županijom i danas nudi, od posjeta Lovrakovom centru, boravak i raznorazne aktivnosti na samoj Kukavici, a i isto tako upravlja i s bazenima i sportskim terenima. Znači, aktivnosti uz ovo je sve više. Također, zadovoljstvo nam je da ljudi iz susjednih županija dolaze u naš kraj, u našu županiju, rekao je načelnik Dautanc te izrazio zadovoljstvo što su ove sezone privukli 20 000 posjetitelja. 

Ovaj najvrjedniji projekt Bjelovarsko-bilogorske županije je dokaz da se sredstva mogu i moraju povlačiti preko Županije, Gradova i Općina, jer projekt je uspješno proveden u zadanom roku, a radove su izvodili izvođači s područja naše županije.   

Kad govorimo o ovom projektu, ja ću reći da je to jedan od najvećih projekata odobrenih u Hrvatskoj iz sredstava Europske unije. Pod time mislim na projekte koji vode Županija, ili Općina. Moram reći da kao i drugdje i ovdje smo zapravo nastupili partnerski. Nije nastupila samo Županija, nije samo Općina, niti Razvojna regionalna agencija, nego na partnerskom odnosu nam je povjereno da vodimo ovakav projekt. Mi smo time stvorili jednu turističku atrakciju za Veliki Grđevac, ali i za ovaj dio Hrvatske. Mi očekujemo još i više, a to je povezivanje jednog paketa usluga onima koji žele doći ovdje. Na tome se radi i to se već i ove godine pokazalo. Moram reći da se radi o kvaliteti koju nemaju drugi i koja je privukla sve posjetitelje koji su mjesec dana prije i mjesec dana poslije svih ostalih bazena mogli nastaviti se kupati. Što se tiče ovog projekta, on nema nikakvih kredita, niti financijskih obveza. Jedina obveza bazena je da tekuće godine bude pozitivan, a to znači da privuče turiste. I ne samo turiste, nego sve one koji žele provesti jedan prekrasan dan u Grđevcu u našem kraju, pojasnio je župan Bajs, te nastavio. Nemam što drugo za reći, nego da smo ovaj dio završili. Pred nama je onaj drugi dio posla, a to je da uvedemo ovaj projekt u cijelosti u pozitivne vode, a ove godine je krenulo izvan očekivanja jer brojke koje smo imali od prodaje ulaznica zapravo nadilaze bilo koji drugi bazen u ovom dijelu Hrvatske, posebice u nekim danima. To pokazuje i da se dobar glas ipak čuje i da ima ljudi koji dakle žele doći ovdje i platiti, zaključio je Bajs.

Nakon završne konferencije župan Bajs sa suradnicima, načelnik Marijan Dautanac i ravnatelj kulturnog centra „Mato Lovrak“ Matija Jasenko obišli su bazene u Velikom Grđevcu koji su za ovu sezonu zatvorili vrata za svoje kupače.

  Galerija fotografija - klikni na sliku za povećanje
   Povratak na sve Vijesti BBŽ-a