• BBŽ - BJELOVARSKO BILOGORSKA Županija

BBŽ Županijske vijesti

2018.
Studeni
13

ZIMSKA SLUŽBA SPREMNA ZA NADOLAZEĆE ZIMSKO RAZDOBLJE

Bjelovarsko-bilogorski župan Damir Bajs sa suradnicima pridružio se smotri vozila za zimsku službu 2018./2019. za područje Bjelovarsko-bilogorske županije. Tom prilikom bila su izložena vozila za potrebe održavanja prometnica na području gradova Bjelovara i Čazme, dok će se smotra vozila za Daruvar, Garešnicu i Grubišno Polje održati sutra, 14.studenog.
Smotra vozila za zimsku službu 2018./2019.

Inače, zimska služba tvrtke Ceste d.d. za vrijeme zimskog perioda brine o održavanju 265 kilometara državnih i 914 kilometara županijskih i lokalnih cesta. Na raspolaganju im je 26 vozila koji su smješteni u stacionarima u svih pet županijskih gradova. Uz 26 kamiona s ralicama i posipačima tvrtka Ceste d.d. raspolaže i sa radnim strojevima za utovar te kombi vozilima. Zimska služba osigurala je i odgovarajuće količine soli i kamenog agregata. Tako je za našu županiju predviđeno 4375 tona soli za lokalne, županijske i državne prometnice te 3825 m3 kamenog agregata.

„Postoje prioriteti čišćenja prometnica , a to su prvo državne ceste i glavne županijske ceste. Nakon toga slijede ostale županijske i lokalne ceste. Pravilnik govori za prvi prioritet cesta da je dozvoljeno do 10 centimetara snijega. No, mi nikad ne čekamo da snijeg napada nego čim počne padati ide se na preventivno posipavanje da se snijeg ne ugazi na kolnik. Najveći nam je problem ako puše jak vjetar i tada može mjestimično biti snježnih zapuha, ali nikada se ne dogodi da se kompletno prekine promet“, rekao je Krunoslav Knezić, voditelj Stožera zimske službe u Cestama d.d.

„Na ovoj smotri pregledavamo ispravnost vozila koja su predviđena za zimsku službu, ispravnost guma, pripadajuće opreme, da li je osigurano dovoljno materijala za predstojeću zimu te, u konačnici, konstatiramo da je sve u redu“, istaknuo je Žarko Čanađija, voditelj Odsjeka za sigurnost cestovnog prometa i naveo nekoliko savjeta kojih bi se vozači trebali pridržavati: „Vozači, prije svega, moraju pratiti vremensku prognozu. Naša županija nije zimski opterećena, no dionice ceste D5 i D3 su zimske dionice na kojima se , u određenim situacijama, u vrijeme nastupanja zimskih uvjeta, mora koristiti zimska oprema. Zimske gume potrebne su već od sutra i tko ima ljetne gume mora imati u pripremi i lance“, pojasnio je Čanađija.

„Prati nas neuobičajeno lijepo vrijeme. Evo i sada, krajem 11.mjeseca, još uvijek je sunčano i temperature su visoke. Međutim, neovisno o tome, zimska služba mora biti spremna, očekuje se promjena vremena. Građani, posebice vozači, mogu biti sigurni da smo, neovisno o lijepom vremenu, potpuno spremni za ono što predstoji, a to je zima pred nama. U prosječnoj zimi u našoj županiji, trošak ŽUC-a može biti između 5 i 8 milijuna kuna, ovisno o tome koliko je snijega palo i koliko je potrebno intervencija na cesti“, istaknuo je prilikom smotre vozila za zimsku službu župan Damir Bajs.


Podsjetimo, zimsko razdoblje počinje 15.studenog i završava 15.travnja iduće godine.

Dodajmo i to  kako je jučer, 12.studenog, u Bjelovarsko-bilogorskoj županiji održan sastanak na temu mjera sustava civilne zaštite u nepovoljnim vremenskim uvjetima na kojem su sudjelovali članovi sustava civilne zaštite i predstavnici Gradova i Općina naše županije. Na sastanku su sudionici prezentirali svoja izvješća s ocjenom stupnja spremnosti za reagiranje u nepovoljnim vremenskim uvjetima. Na kraju sastanka zaključeno je da su sve nadležne službe spremne za zimski period koji je pred nama.

  Galerija fotografija - klikni na sliku za povećanje
Smotra vozila za zimsku službu 2018./2019.
Smotra vozila za zimsku službu 2018./2019.
Smotra vozila za zimsku službu 2018./2019.
Smotra vozila za zimsku službu 2018./2019.
Smotra vozila za zimsku službu 2018./2019.
Smotra vozila za zimsku službu 2018./2019.
Smotra vozila za zimsku službu 2018./2019.
Smotra vozila za zimsku službu 2018./2019.
Smotra vozila za zimsku službu 2018./2019.
Smotra vozila za zimsku službu 2018./2019.
Smotra vozila za zimsku službu 2018./2019.
Smotra vozila za zimsku službu 2018./2019.
   Povratak na sve Vijesti BBŽ-a