• BBŽ - BJELOVARSKO BILOGORSKA Županija

BBŽ Županijske vijesti

2015.
Rujan
17

ŽUPANIJSKO GOSPODARSTVO PO PRVI PUTA NAKON PET GODINA IMA RAST PRIHODA, DOBITI, ULAGANJA I ZAPOSLENOSTI

RAST ZAPOSLENOSTI U GOSPODARSTVU I RAST DOBITI GOSPODARSTVA-ovog trenutka za gospodarstvo Bjelovarsko-bilogorske zupanije dostupni su podaci za 2014.godinu, te dio podataka koji se odnose na redovito praćenje u 2015., točnije stopa zaposlenosti i nezaposlenosti. Temeljem navedenog proizlazi da je u 2014. po prvi puta nakon niza godina uočen jasan trend rasta prihoda gospodarstva i posebice zaposlenosti u gospodarstvu. Time je prekinut negativan trend koji je trajao od 2009.- 2013. godine, a 2014. možemo okarakterizirati kao prekretnicu u kojoj su trednovi krenuli na gore, a posebice veseli veći broj zaposlenih u gospodarstvu.


RAST GOSPODARSTVA
Gospodarstvo Bjelovarsko-bilogorske županije raste, a pozitivni trendovi rasta započeli su još tijekom protekle godine. Naime, poduzetnici Bjelovarsko-bilogorske županije lani su ostvarili dobit od 117,9 milijuna kuna, što je  74% više nego na kraju 2013. godine. Paralelno ukupni prihodi gospodarstva dosegli su gotovo 7 milijardi kuna lani, što je za 0,3% više u odnosu na 2013. godinu

RAST ZAPOSLENOSTI U GOSPODARSTVU U 2014
U gospodarstvu Bjelovarsko-bilogorske županije  lani je  poslovalo 1610 poduzetnika koji su zapošljavali 14.449 osoba, što je za čak 3,4% više u odnosu na 2013.godinu. Iz toga proizlazi da je u gospodarstvu županije radilo gotovo 500 ljudi više od čega je najviše novozaposlenih do posla došlo u prerađivačkoj industriji njih 36,0%.

OPORAVAK EKONOMIČNOSTI POSLOVANJA
Prema godišnjim statističkim izvještajima Hrvatske gospodarske komore došlo je i do oporavka ekonomičnosti poslovanja u odnosu na prijašnje godine tako da je na 100 kuna rashoda ostvareno 102,3 kune prihoda, što je za 1,6 kuna više u odnosu na 2013.godinu.

RAST INVESTICIJSKIH ULAGANJA
Ono što dodatno veseli je rast investicijskih ulaganja od strane županijskih poduzetnika koji su tako lani povećali vlastite investicije za gotovo 4%. Najviše su investirali mali poduzetnici i to 133,6 milijuna kuna.

RAST ZAPOSLENOSTI U 2015.
Podaci za 2015.godinu za prihod i dobit gospodarstva bit će vidljivi u 2016., ali zato postoje podaci o zaposlenosti i nezaposlenosti.  Prema dostupnim podacima bjelovarskog Zavoda za zapošljavanje kraj kolovoza 2015. na njemu dočekalo je 10.534 osobe, dok je lani u isto vrijeme na bjelovarskom Zavodu za zapošljavanje bilo 1.268 osoba više što pokazuje smanjenje od 10,7%.

U IŠČEKIVANJU JOŠ BOLJIH GOSPODARSKIH REZULTATA
Trendovi županijskog gospodarstva definitivno su krenuli na bolje, no još uvijek nisu onakvi kakve želimo. Naime, kao i u mnogim drugim segmentima do sada želja je Bjelovarsko-bilogorsku županiju svrstati u gornju ljestvicu hrvatskih županija. Da smo na dobrom putu što se tiče gospodarstva pokazuju lanjske brojke i trendovi u ovoj godini. No još uvijek treba pričekati posljednja ulaganja u županijsko gospodarstvo posebice u bioenergane i prerađivačku industriju koja će zasigurno podignuti ljestvicu rasta županijskog gospodarstva na više.

OKRETANJE KA EUROPSKIM FONDOVIMA
Dakako rast županijskog gospodarstva očekuje se i kroz korištenje europskih fondova čija bi sredstva u konačnici mogla u velikoj mjeri utjecati na nova ulaganja, investicije i poboljšanje konkurentnosti, a samim time i bolje i veće zaposlenosti.

Nakon 2008. godine, 2014. bila je prva godina u kojoj su u biti svi pokazatelji pozitivni i govore o pomaku ka boljem. Ti pokazatelji govore da je gospodarstvo naše županije krenulo s najniže točke prema pozitivnim pomacima. U toj 2014.godini broj zaposlenih u gospodarstvu je za 3,4% veći, a moram reći da se taj trend rasta zaposlenosti u gospodarstvu nastavio i 2015. godine, istaknuo je predsjednik HGK BBŽ Zlatko Kufner.
         
2013. kada sam postao župan, u ovom četvrtom mandatu, ono što smo imali tada je bio značajan pad gospodarstva, niz predstečajnih nagodbi i sasvim sigurno nije bilo izgledno da ćemo u kraće vrijeme napraviti pomak koji smo svi željeli. To je bio porast gospodarstva. Ove brojke koje sada imamo pokazuju da gospodarstvo naše županije po prvi puta nakon pet godina u 2014. ima rast prihoda, dobiti, ulaganja i u konačnici zaposlenosti. Time su apsolutno svi trendovi županije pozitivni i moram reći u mnogome i iznad državnog prosjeka. To znači da smo se u kraće vrijeme oporavili no što smo očekivali. U konačnici ono što je svima najvažnije od svega je to da  imamo i rast zaposlenosti. Dakle, u 2014. u gospodarstvu –ne u javnoj upravi, nego upravo u gospodarstvu, tamo gdje je to najpotrebnije radi pet stotina ljudi više, a najviše njih u prerađivačkoj industriji, više od trećine, naglasio je župan Damir Bajs na konferenciji za medije.

  Galerija fotografija - klikni na sliku za povećanje
  Dokumenti za download
   Povratak na sve Vijesti BBŽ-a