Uvodna riječ
USTROJSTVO
PRORAČUN BBŽ
VODIČ ZA GRAĐANE
PET GODINA BBŽ U EU
Preuzmite .pdf
VI. IZMJENE I DOPUNE PROSTORNOG PLANA BBŽ
PRUZMITE ZAHTJEV ZA
OSTVARIVANJE PRAVA NA NAKNADU ZA NOVOROĐENČAD
FOTO GALERIJA
FOTO GALERIJA BBŽ
KOMUNICIRAJTE
S VAŠIM ŽUPANOM
Komunicirajte sa županom
ANKETA
KORISNIKA USLUGA BBŽ
english
deutch

BBŽ Županijske vijesti

2017.
Srpanj
5

BJELOVARSKO-BILOGORSKA ŽUPANIJA DRUGU GODINU ZA REDOM NA VRHU TRANSPARENTNOSTI U HRVATSKOJ

Bjelovarsko-bilogorski župan Damir Bajs preuzeo je priznanje vezano uz uspješnost transparentnosti Bjelovarsko-bilogorske županije, a prema istraživanju Instituta za javne financije. Objava rezultata transparentnosti jedinica regionalne i lokalne samouprave održana je jučer u Kući Europe u Zagrebu uz prisutnost ministra financija Zdravka Marića i ministra uprave Lovre Kuščevića.

Spomenimo i to kako je Bjelovarsko-bilogorska županija lani dobila i bezuvjetan nalaz Državne revizije kao jedna od rijetkih jedinica lokalne i regionalne samouprave u Hrvatskoj. Samim tim jasno je vidljivo kako se na najbolji mogući način upravlja javnim novcem što je dokaz odgovornosti rada s jedne strane i transparentnosti rada s druge strane u Bjelovarsko-bilogorskoj županiji.

„Prije tek nekoliko godina prema istraživanju Instituta za javne financije Republike Hrvatske naša županija bila je 18 od 20 županija u Republici Hrvatskoj po transparentnosti. Mi smo rekli da moramo to promijeniti i županijske službe, ja kao župan, ali i svi naši Upravni odjeli, posebice Upravni odjel za financije, napravio je svaki napor da budemo prvi vrhu ljestvice kada govorimo o toj važnoj stvari, a to je kako trošimo javni novac. Ovo je druga godina za redom kako dobivamo priznanje, na vrhu smo transparentnosti i to pokazuje ne samo da smo došli na vrh, nego da smo na vrhu i ostali“, naglasio je bjelovarsko-bilogorski župan Damir Bajs, dodavši da je još važnije da imamo bezuvjetan nalaz Ureda državne revizije – „On utvrđuje ne samo zakonitost nego i učinkovitost. To pokazuje ponašamo li se pažnjom dobrog domaćina svakog od nas. To pokazuje da naplaćujemo svoje prihode i da pokušamo smanjiti svoje rashode. Kroz te dvije stvari, kako priznanja Instituta tako i bezuvjetan nalaz Državne revizije vodi nas na vrh transparentnosti u Republici Hrvatskoj“, zaključio je župan Bajs.  

Drugu godinu za redom, dakle, Bjelovarsko-bilogorska županija može se pohvaliti maksimalnom transparentnosti prema građanima, a vezanoj uz objavu svojih financija. Naime, transparentnost podrazumijeva potpune, točne, pravovremene i razumljive informacije o proračunu i omogućuje kontrolu prikupljanja i trošenja javnog novca.

„To je iznimno važno za građane, jer svi moramo voditi računa za novce koje uplaćujemo u proračun da se troše na najbolji mogući način i da se pružaju usluge koje su zaista nama potrebne. Da bi mi mogli reći što je nama potrebno, nama je neophodno da dokumenti budu objavljeni kako bi mogli znati koliki su prihodi s kojima se raspolaže i na što se trenutno troši, kako bi dali svoj prijedlog što je prioritetno i na što se treba trošiti. Nekima je teže jer nemaju dovoljno ljudi i imaju manje prihode, ali oni su servis građanima, a da bi surađivali s građanima moraju objaviti te dokumente. Proračun je najvažniji akt u kojemu se vidi što točno radi svaka jedinica i neophodno je objavljivanje tih dokumenata, nekima je teže, a nekima je lakše objavljivanje, ali moguće je“, rekla je na predstavljanju rezultata transparentnosti Mihaela Bronić, znanstvenica na Institutu za javne financije. 

„Čestitam županu i svim djelatnicima na izvrsnom rezultatu. Transparentnost je jedan od preduvjeta dobrog i kvalitetnog rada naših županija. Naše županije moraju biti one koji će pokazati put možda malo lošijim općinama i gradovima. Transparentnost je uvjet da se izbaci korupcija iz rada, uvjet da se građanima iz čijeg proračuna svi primamo plaće ,da im damo jasno na uvid što se radi i kako se njihov novac troši. Sve ovisi o čelnom čovjeku koji je u stanju nametnuti projekte i tempo za izvršavanje tih projekata. Pozivam sve da se ugledaju u dobre primjere općine, gradova i županija, jer ponavljam da je transparentnost u cilju dobrog i kvalitetnog rada i u cilju pravovremenog izvještavanja naših sugrađana o korištenju novaca koji su oni uplatili u proračun“, naglasio je ministar uprave Lovro Kuščević. 

„Institut za javne financije radi ovo istraživanje kroz koje se vidi napredak. Prostora za napredak još ima, pogotovo za općine i gradove koji ne objavljuju transparentno financijske izvještaje i proračune, ali županije su tu apsolutni lideri. Pokazuju se kao vrlo odgovorni prema građanima i mislim da svi trebamo biti odgovorni prema građanima i tu treba vezati element odgovornosti. S jedne strane moramo govoriti o ulogama, o decentraliziranim funkcijama, zadaćama koje stoje pred lokalnom samoupravom, a na centralnoj državi je da kroz zakonske izmjene i promjene osigura adekvatni fiskalni kapacitet. Nužno je da moraju ići skupa ta funkcionalna i fiskalna decentralizacija kao preduvjet da Hrvatska bude zemlja s puno ravnomjernijim razvojem svih njenih regija, ali svima treba omogućiti uvjete rada“, istaknuo je ministar financija Zdravko Marić.

I dok Bjelovarsko-bilogorska županija drži vodeću poziciju transparentnosti u Hrvatskoj veseli i činjenica kako i naše općine i gradovi polako rastu na ljestvici transparentnosti. Naime, dok smo lani gledajući ukupnost svih općina i gradova bili na začelju ljestvice, ove godine vidi se rast i sada smo na sredini hrvatskih županija. Nisu sve Općine iste po rezultatima, a dobar primjer u Bjelovarsko-bilogorskoj županiji je Općina Veliko Trojstvo koja je također primila priznanje i samim time ušla u vrh transparentnih općina u Republici Hrvatskoj.

„Drago mi je da je naša općina među odlikašima, nije teško jer taj rezultat se postiže radom. Situacija sazrijeva iz dana u dan, jasno je da se potpuna transparentnost ne može postići, ali treba nastojati da bude što bolje. Potreban je ljudski kapacitet jer bez toga ne možemo postići ovo, dolaze mladi i stručni ljudi koji odrađuju sve što je potrebno, jer je to njima daleko jednostavnije“, istaknuo je načelnik Općine Veliko Trojstvo Ivan Kovačić.

  Galerija fotografija - klikni na sliku za povećanje
   Povratak na sve Vijesti BBŽ-a