Uvodna riječ

BBŽ Županijske vijesti

2020.
Svibanj
20

ŽUPANIJSKE POTICAJNE MJERE ZA OSTANAK I RAD LIJEČNIKA I MEDICINSKOG OSOBLJA U NAŠIM ZDRAVSTVENIM USTANOVAMA DAJU REZULTATE- DO SADA UKUPNO POTPISANO 114 UGOVORA U SKLOPU ŽUPANIJSKOG PROGRAMA „ZA NAJVEĆU VRIJEDNOST ZDRAVSTVENOG SUSTAVA-LIJEČNIKE I MEDICINSKO OSOBLJE“

Bjelovarsko-bilogorski župan Damir Bajs potpisao je novih pet ugovora vezanih uz potpore Bjelovarsko-bilogorske županije za zadržavanje i privlačenje liječnika i medicinskog osoblja za rad u zdravstvenim ustanovama na području županije.
Potpis novog seta ugovora s liječnicima i medicinskim osobljem u okviru programa „Za najveću vrijednost zdravstvenog sustava-liječnike i medicinsko osoblje“

Naime, Bjelovarsko-bilogorska županija kao prva županija u Hrvatskoj uvela je trajne mjere potpore za zapošljavanje i ostanak liječnika i medicinskog osoblja u zdravstvenim ustanovama na području županije.

Riječ je o mjerama u sklopu programa „Za najveću vrijednost zdravstvenog sustava - liječnike i medicinsko osoblje“, kojeg je na prijedlog župana Damira Bajsa usvojila i Županijska skupština.

Mjere podrazumijevaju sufinanciranje stambenih kredita, sufinanciranje troškova podstanarstva te sufinanciranje stručnog usavršavanja i doškolovanja od strane Bjelovarsko-bilogorske županije.

Danas, dvije godine kasnije, vidi se opravdanost i rezultati uvedenih mjera, jer do sada je potpisano 114 ugovora s našim liječnicima i medicinskim osobljem, od kojih je danas potpisano 5 ugovora. Ustrajnost i rezultati doveli su do toga da se upravo dio liječnika odlučuje za rad u našim zdravstvenim ustanovama  zbog  poticajnih mjera koje im se nude.

To je i bio cilj Bjelovarsko-bilogorske županije da se liječnici kada se odlučuju gdje će raditi odluče za zdravstvene ustanove na području naše županije i da sufinanciranje bilo stambenog kredita ili pak podstanarstva i stručnog usavršavanja bude poticaj da dođu ili ostanu raditi u našem kraju.

Jedan od današnjih potpisnika ugovora je magistar logopedije iz OB Bjelovar Marko Opačić: „Želim zahvaliti županu Damiru Bajsu i Bjelovarsko-bilogorskoj županiji što su omogućili da se kandidiramo za korištenje ovih subvencija. Mislim da to puno znači svakome od nas, kao materijalna nadoknada troškova, a s druge strane, to nam je podrška u radu jer znamo da smo željeni na ovom području, što se odražava na angažman na poslu“, istaknuo je Opačić.

Bjelovarsko-bilogorska županija je u godinu dana provođenja ovih mjera izdvojila 1,5 milijun kuna iz svog proračuna, a podsjetimo putem navedenih mjera sufinanciraju se kamate stambenih kredita do 20 tisuća kuna godišnje po korisniku, isto toliko je osigurano po korisniku i za troškove podstanarstva. Kada govorima o potporama za stručno usavršavanje one iznose 50% školarine, no ne više od 20 tisuća kuna godišnje.

Važnost cjelokupnog zdravstvenog sustava osobito dolazi do izražaja u ova krizna vremena kada smo suočeni s velikim izazovom u obliku pandemije koronavirusa. Najvažnija je uloga upravo liječnika i medicinskog osoblja koji su na prvoj liniji obrane u borbi protiv koronavirusa.

Stoga, Bjelovarsko-bilogorska županija provedbom ovoga projekta želi zadržati liječnike i medicinsko osoblje na svom području, ali i potaknuti sve druge zainteresirane izvan naše županije da dođu raditi u neku od zdravstvenih ustanova u Bjelovarsko-bilogorskoj županiji.

„Zahvaljujući programu uspjeli smo do sad zaposliti 4 nova liječnika specijalista, 8 specijalizanata, 6 sekundaraca, magistra kliničke farmakologije, magistra psihologije i dva magistra biokemije. Do sada je pedesetak naših zaposlenika iskoristilo ovu subvenciju, manji broj za podstanarstvo, a veći za otplatu stambenog kredita, što znači da su kandidati odlučili ostati u našoj županiji. Najviše me veseli da je više od polovice njih iskoristilo subvenciju za stručno usavršavanje jer znamo da je investicija u znanje najvrjednija investicija i uvijek se višestruko vraća“, naglasio je ravnatelj Opće bolnice Bjelovar dr. Ali Allouch.

Bjelovarsko-bilogorska županija brine i o tome da uvjeti rada budu prilagođeni vremenu u kojem živimo. Stoga, Opća bolnica Bjelovar u projektu je gradnje nove zgrade bolnice – europskom projektu vrijednom 272 milijuna kuna, koja će omogućiti objedinjenje svih kirurških djelatnosti te modernu novu dnevnu bolnicu. Završeni su radovi na energetskoj obnovi „nove“ zgrade bolnice te zgrade stomatologije – projektu vrijednom gotovo 7 milijuna kuna.

Također, Bjelovarsko-bilogorska županija obnovila je i opremila potrebnom opremom ambulante i Domove zdravlja. No, uz materijalne uvjete potrebno je osigurati i liječnike koji će tamo raditi, jer bez liječnika i medicinskog osoblja uređeni prostori nemaju svoju svrhu.

„Bjelovarsko-bilogorska županija je još prije dvije godine krenula u prvi i zasad jedini javni poziv prema zdravstvenim djelatnicima za potporu za dolazak ili ostanak na području naše županije. Potpisom današnjih ugovora dolazimo do ukupno 114 ugovora s našim liječnicima i medicinskim osobljem, a jedini uvjet koji imaju jest samo da rade u našim zdravstvenim ustanovama.  Bjelovarsko-bilogorska županija  će u 2020. godini izdvojiti  1,5 milijuna kuna za navedene namjene. Prema tome, to je značajni iznos u proračunu koji izdvajamo za to, ali to je iznos koji mi je među najdražima. To znači da u našim zdravstvenim ustanovama imamo ljude koji rade u zaštiti zdravlja za sve nas. U vrijeme koronavirusa to se pokazalo kao iznimno bitno, ali zdravstveni sistem je ključan u svako vrijeme. Dok god sam ja župan, Županija će na ovaj način podupirati naše djelatnike“, naglasio je prilikom potpisa ugovora župan Damir Bajs.

  Galerija fotografija - klikni na sliku za povećanje
Potpis novog seta ugovora s liječnicima i medicinskim osobljem u okviru programa „Za najveću vrijednost zdravstvenog sustava-liječnike i medicinsko osoblje“
Potpis novog seta ugovora s liječnicima i medicinskim osobljem u okviru programa „Za najveću vrijednost zdravstvenog sustava-liječnike i medicinsko osoblje“
Potpis novog seta ugovora s liječnicima i medicinskim osobljem u okviru programa „Za najveću vrijednost zdravstvenog sustava-liječnike i medicinsko osoblje“
Potpis novog seta ugovora s liječnicima i medicinskim osobljem u okviru programa „Za najveću vrijednost zdravstvenog sustava-liječnike i medicinsko osoblje“
Potpis novog seta ugovora s liječnicima i medicinskim osobljem u okviru programa „Za najveću vrijednost zdravstvenog sustava-liječnike i medicinsko osoblje“
Potpis novog seta ugovora s liječnicima i medicinskim osobljem u okviru programa „Za najveću vrijednost zdravstvenog sustava-liječnike i medicinsko osoblje“
Potpis novog seta ugovora s liječnicima i medicinskim osobljem u okviru programa „Za najveću vrijednost zdravstvenog sustava-liječnike i medicinsko osoblje“
Potpis novog seta ugovora s liječnicima i medicinskim osobljem u okviru programa „Za najveću vrijednost zdravstvenog sustava-liječnike i medicinsko osoblje“
Potpis novog seta ugovora s liječnicima i medicinskim osobljem u okviru programa „Za najveću vrijednost zdravstvenog sustava-liječnike i medicinsko osoblje“
Potpis novog seta ugovora s liječnicima i medicinskim osobljem u okviru programa „Za najveću vrijednost zdravstvenog sustava-liječnike i medicinsko osoblje“
Potpis novog seta ugovora s liječnicima i medicinskim osobljem u okviru programa „Za najveću vrijednost zdravstvenog sustava-liječnike i medicinsko osoblje“
Potpis novog seta ugovora s liječnicima i medicinskim osobljem u okviru programa „Za najveću vrijednost zdravstvenog sustava-liječnike i medicinsko osoblje“
Potpis novog seta ugovora s liječnicima i medicinskim osobljem u okviru programa „Za najveću vrijednost zdravstvenog sustava-liječnike i medicinsko osoblje“
Potpis novog seta ugovora s liječnicima i medicinskim osobljem u okviru programa „Za najveću vrijednost zdravstvenog sustava-liječnike i medicinsko osoblje“
Potpis novog seta ugovora s liječnicima i medicinskim osobljem u okviru programa „Za najveću vrijednost zdravstvenog sustava-liječnike i medicinsko osoblje“
Potpis novog seta ugovora s liječnicima i medicinskim osobljem u okviru programa „Za najveću vrijednost zdravstvenog sustava-liječnike i medicinsko osoblje“
Potpis novog seta ugovora s liječnicima i medicinskim osobljem u okviru programa „Za najveću vrijednost zdravstvenog sustava-liječnike i medicinsko osoblje“
Potpis novog seta ugovora s liječnicima i medicinskim osobljem u okviru programa „Za najveću vrijednost zdravstvenog sustava-liječnike i medicinsko osoblje“
Potpis novog seta ugovora s liječnicima i medicinskim osobljem u okviru programa „Za najveću vrijednost zdravstvenog sustava-liječnike i medicinsko osoblje“
Potpis novog seta ugovora s liječnicima i medicinskim osobljem u okviru programa „Za najveću vrijednost zdravstvenog sustava-liječnike i medicinsko osoblje“
Potpis novog seta ugovora s liječnicima i medicinskim osobljem u okviru programa „Za najveću vrijednost zdravstvenog sustava-liječnike i medicinsko osoblje“
Potpis novog seta ugovora s liječnicima i medicinskim osobljem u okviru programa „Za najveću vrijednost zdravstvenog sustava-liječnike i medicinsko osoblje“
Potpis novog seta ugovora s liječnicima i medicinskim osobljem u okviru programa „Za najveću vrijednost zdravstvenog sustava-liječnike i medicinsko osoblje“
Potpis novog seta ugovora s liječnicima i medicinskim osobljem u okviru programa „Za najveću vrijednost zdravstvenog sustava-liječnike i medicinsko osoblje“
   Povratak na sve Vijesti BBŽ-a