• BBŽ - BJELOVARSKO BILOGORSKA Županija

BBŽ Županijske vijesti

2020.
Siječanj
23

450 TISUĆA KUNA POTPORA LOVAČKIM UDRUGAMA ZA RAZVOJ I UNAPREĐENJE LOVSTVA NA PODRUČJU NAŠE ŽUPANIJE

Bjelovarsko-bilogorski župan Damir Bajs potpisao je ugovore s predstavnicima 46 lovačkih saveza i udruga koji su se javili na županijski Javni poziv za dodjelu novčanih potpora za razvoj i unapređenje lovstva na području Bjelovarsko-bilogorske županije.
Potpis ugovora s lovačkim udrugama

Među njima su i Lovački savez Bjelovarsko-bilogorske županije te, po prvi put, Hrvatski lovački savez. Naime, promjenom Zakona o lovstvu prihvatljivi korisnici županijskih subvencija su lovoovlaštenici zajedničkih i državnih lovišta na području naše županije.

„Mi gospodarimo s 2800 hektara ukupne površine od čega je 1600 hektara lovnoproduktivne površine. Dobivena sredstva puno će nam značiti, a javili smo se za pomoć Županije za sredstva za zaštitu usjeva, doškolovanje lovnika i liječenje bolesti velikog američkog metilja. Hvala Županiji“, rekao je Antun Jambrišak, predsjednik Lovačkog društva „Berek“.

„Čast je i zadovoljstvo da i Županija osjeća sve naše probleme na području naše županije te da nam određenim financijskim aktivnostima pomaže. Svaka kuna jako puno znači“, naglasio je načelnik Općine Berek Mato Tonković.

„Mi smo ovdje najmlađi lovozakupnik i prvi put smo se javili na ove mjere koje su u svakom slučaju poticaj. Kada gledamo kroz cijelu Hrvatsku i druge županije, Bjelovarsko-bilogorska županija konstantno prati lovce što je za svaku pohvalu te ovim mjerama omogućuje da se razvija lovstvo“, izjavio je glavni tajnik Hrvatskog lovačkog saveza Ivica Budor.
U okviru navedenog Javnog poziva, koji sadrži 12 mjera, Bjelovarsko-bilogorska županija odobrila je 155 zahtjeva, a osigurana sredstva iznose 450 tisuća kuna.

Riječ je o sljedećim mjerama:
-Unos pernate divljači- odobreno 87.512,50 kuna
-Unos zeca običnog- odobreno 10.200,00 kuna
-Stimulacija odstrjela predatora – odobreno 47.250,00 kuna
-Nabava sredstava za zaštitu usjeva u poljoprivredi- odobreno 39.214,17 kuna         
-Promidžba lovstva- odobreno 12.901,08 kuna
-Izgradnja, rekonstrukcija ili dogradnja lovačkih kuća za smještaj lovaca turista- odobreno 9.874,70 kuna
-Kupovina zemljišta za osnivanje remiza za divljač- odobreno 39.900,00 kuna
-Osposobljavanje lovnika, lovočuvara i ocjenjivača trofeja divljači –odobreno 57.150,00 kuna
-Lovna kinologija- odobreno 38.000,00
-Lovno streljaštvo- odobreno 24.000,00 kuna
-Izgradnja, rekonstrukcija, dogradnja i opremanje lovačkih strelišta- odobreno 28.562,50 kuna
-Prevencija i liječenje srneće i jelenske divljači od velikog američkog metilja- odobreno 55.159,11 kuna

Najviše sredstava Bjelovarsko-bilogorska županija dodijelit će korisnicima koji su se javili za mjeru unos pernate divljači, zatim za osposobljavanje lovnika, lovočuvara i ocjenjivača trofeja divljači te za prevenciju i liječenje srneće i jelenske divljači od velikog američkog metilja.

Sve te mjere ugovorene su upravo s našim lovcima, jer oni najbolje znaju u što je potrebno ulagati kako bi se lovišta diljem Bjelovarsko-bilogorske županije na najbolji mogući način održavala, a samim time i unapređivala.

„Ove godine prioritet nam je liječenje jelenske i srneće divljači od velikog američkog metilja. Mi smo to prezentirali županu koji je shvatio da je to vrlo važno za nas, ne samo za nas lovce nego i za čitavu županiju. Naime, od velikog američkog metilja srneća divljač ugiba i  iz tih razloga moramo prionuti poslu. Posebno se zahvaljujem županu na pomoći“, istaknuo je Mato Kovačević, predsjednik Lovačkog saveza BBŽ.

Inače, Bjelovarsko-bilogorska županija bogata je lovištima u sklopu kojih su 43 zajednička i 20 državnih. Treba istaknuti i kako su lovišta na području naše županije jedna od najljepših i najbogatijih u Republici Hrvatskoj, a dodjelom subvencija lovačkim udrugama želi se dati dodatan vjetar u leđa te na taj način doprinijeti i razvoju lovnog turizma.

„Kada govorimo o lovstvu Bjelovarsko-bilogorske županije, nema sumnje da smo mi po kvaliteti naših lovišta i brizi za njih pri vrhu hrvatskog lovstva. Ono što je ključno i na što smo ponosni, pa i ja kao župan, jest da tu kvalitetu održavaju i na njoj rade ponajviše ipak domaći lovci jer sva 43 lovišta imaju udruge s područja županije. Mi smo jedna od rijetkih županija gdje se to nije promijenilo od prvog dana. Nisu se promijenili ni lovozakupnici ni iznos lovozakupnine. Ono što je nama ključno je da domaći ljudi brinu o domaćim lovištima koliko  je to moguće. Ponekad javnost misli da lovci samo love, no briga o prirodi, o autohtonim vrstama, borba protiv bolesti nešto je što je uobičajen posao svakog lovca. Tako smo ove godine, na prijedlog gospodina Kovačevića, na Županijsku skupštinu uvrstili i sufinanciranje i liječenje srneće i jelenske divljači od velikog američkog metilja kao prva Županija u Hrvatskoj“, naglasio je župan Damir Bajs.

Nakon potpisa ugovora župan Bajs obišao je i obnovljene objekte Lovačkog društva „Berek“.

  Galerija fotografija - klikni na sliku za povećanje
Potpis ugovora s lovačkim udrugama
Potpis ugovora s lovačkim udrugama
Potpis ugovora s lovačkim udrugama
Potpis ugovora s lovačkim udrugama
Potpis ugovora s lovačkim udrugama
Potpis ugovora s lovačkim udrugama
Potpis ugovora s lovačkim udrugama
Potpis ugovora s lovačkim udrugama
Potpis ugovora s lovačkim udrugama
Potpis ugovora s lovačkim udrugama
Potpis ugovora s lovačkim udrugama
Potpis ugovora s lovačkim udrugama
Potpis ugovora s lovačkim udrugama
Potpis ugovora s lovačkim udrugama
Potpis ugovora s lovačkim udrugama
Potpis ugovora s lovačkim udrugama
Potpis ugovora s lovačkim udrugama
Potpis ugovora s lovačkim udrugama
Potpis ugovora s lovačkim udrugama
Potpis ugovora s lovačkim udrugama
Potpis ugovora s lovačkim udrugama
Potpis ugovora s lovačkim udrugama
Potpis ugovora s lovačkim udrugama
Potpis ugovora s lovačkim udrugama
Potpis ugovora s lovačkim udrugama
Potpis ugovora s lovačkim udrugama
Potpis ugovora s lovačkim udrugama
Potpis ugovora s lovačkim udrugama
Potpis ugovora s lovačkim udrugama
Potpis ugovora s lovačkim udrugama
Potpis ugovora s lovačkim udrugama
Potpis ugovora s lovačkim udrugama
Potpis ugovora s lovačkim udrugama
Potpis ugovora s lovačkim udrugama
Potpis ugovora s lovačkim udrugama
   Povratak na sve Vijesti BBŽ-a