• BBŽ - BJELOVARSKO BILOGORSKA Županija

BBŽ Županijske vijesti

2019.
Siječanj
4

BBŽ I OPĆINA VELIKO TROJSTVO U PARTNERSKOM ODNOSU PRIPREMILI SU PROJEKT DOGRADNJE OŠ VELIKO TROJSTVO I GRADNJE DJEČJEG VRTIĆA

Bjelovarsko-bilogorska županija u partnerskom odnosu provodi niz projekata sa svojim općinama i gradovima. Neki od njih su već završili, poput izgradnje velikogrđevačkih bazena, a neki su pred nama kao što je dogradnja škole i izgradnja vrtića u Velikom Trojstvu.
Konferencija za medije o dogradnji škole i gradnji vrtića u V.Trojstvu

Spomenutim projektom se predviđa da će se vrtić u Velikom Trojstvu graditi pri tamošnjoj Osnovnoj školi što će u konačnici rezultirati mogućnošću zajedničkog korištenja novih prostorija  škole i vrtića, poput nove školske kuhinje.

Općina Veliko Trojstvo putem europskih sredstava osigurala je 7,2 milijuna kuna za projekt gradnje vrtića i dogradnje škole, odnosno maksimalnih 100% sredstva koliko se moglo ostvariti na natječaju Ruralnog razvoja. Bjelovarsko-bilogorska županija u svom proračunu osigurala je 3,8 milijuna kuna za navedeni projekt.

Međutim, javna nabava je pokazala kako je projekt planirane vrijednosti od 11,2 milijuna kuna porastao na 13,8 milijuna kuna te bi sukladno tomu Općina Veliko Trojstvo i Bjelovarsko-bilogorska županija trebali osigurati 2,8 milijuna kuna izvornih sredstava.

Ukoliko Općina Veliko Trojstvo osigura još potrebnih 2 milijuna kuna i BBŽ dodatnih 800 tisuća kuna potpisat će se ugovor o izvođenju radova. Spomenimo kako i postojećih sada već osiguranih 3,8 milijuna kuna su, također, izvorna sredstva Bjelovarsko-bilogorske županije.

Projekt rekonstrukcije i dogradnje škole s dodatnim učionicama, dječjim vrtićom i jaslicama, kuhinjom i ostalim pratećim sadržajem obuhvaća gradnju dječjeg vrtića za dvije mješovite odgojne skupine ukupno 40 djece i jaslica za 12 mališana. Također, u projekt je uključena rekonstrukcija postojećih učionica te dogradnja 4 nove učionice s kabinetima, zbornicom, hodnikom i sanitarnim čvorom, zajednička blagovaona i kuhinja za školsku djecu i djecu polaznike vrtića.

Inače, Osnovnu školu Veliko Trojstvo trenutno pohađa 241 učenik, zajedno s područnim školama dok matična škola ima 188 učenika. Kako za njih tako i za nastavnike i ostale zaposlenike škole realizacija ovoga projekta doprinijet će poboljšanju kvalitete nastave, omogućit će jednosmjenski rad i općenito bolji standard školovanja.

Izgradnjom vrtića omogućit će se novi standard za najmlađe mještane općine koji sada pohađaju vrtiće na području grada Bjelovara, a sada će imati vrtić u svojoj općini što će uvelike olakšati svakodnevni život njihovim roditeljima.

Podsjetimo, župan Damir Bajs potpisao je Pismo namjere kojim je dao potporu provedbi ovoga projekta koji je nastavak dobre suradnje i partnerskog odnosa Bjelovarsko-bilogorske županije i Općine Veliko Trojstvo, a sada se realizacija tog projekta i ostvaruje.

Kada govorimo o ulaganju u školstvo i obrazovanje treba naglasiti da je to jedan od prioriteta Bjelovarsko-bilogorske županije i njenog čelnog čovjeka župana Damira Bajsa. U prilog tome ide podatak kako je u tijeku energetska obnova naših škola, kako velikih matičnih tako i manjih područnih, ukupne vrijednosti 130 milijuna kuna.

Riječ je o 40 projekata energetske obnove školskih zgrada, od kojih su neke već završene, na nekima su radovi u tijeku dok dio škola tek očekuje obnova od temelja do krova. Želja i cilj župana Damira Bajsa je da do kraja mandata sve županijske škole budu kompletno obnovljene, a nakon toga i opremljene novim namještajem.

Uz projekte koje Županija ostvaruje uz pomoć europskih sredstava svakako treba istaknuti projekte koji će se financirati isključivo županijskim sredstvima, a tu svakako ulazi izgradnja nove Glazbene škole u Bjelovaru u vrijednosti od 20 milijuna kuna te završetak školsko-sportskih dvorana u Velikoj Pisanici i Hercegovcu u iznosu od 10 milijuna kuna kroz dvije godine.

„Zgrada škole izgrađena je 1938.godine tako da zidovi škole itekako osjete zub vremena. Sama rekonstrukcija i dogradnja škole značit će puno, prvenstveno za nastavu. Iako smo mi u jednosmjenskom radu, dogradnjom škole potpuno bi ušli u jednosmjenski rad zato što nama nedostaju učionice. Prema pedagoškom standardu specijalizirani predmeti kao što su tehnička, likovna i glazbena kultura trebali bi se izvoditi upravo u specijaliziranim učionicama,a to kod nas nije slučaj. Osim toga dva razredna odjela se nalaze izvan zgrade škole baš kao i blagovaona tako da će  dogradnjom i rekonstrukcijom svi biti pod istim krovom“, rekla je ravnateljica OŠ Veliko Trojstvo Sanja Vranješević.

„Ovim projektom ćemo unaprijediti kompletan obrazovni dio naše djece, onaj koji mi možemo pružiti,a to je od jasličkog doba do završetka osmog razreda. Između stare škole i naše školsko sportske dvorane, u prizemlju će biti vrtić,a na katu će biti školski dio. Svi će biti pod istim krovom. Zahvaljujem se županu što , uz sve one zajedničke projekte koje smo radili, provodimo i ovaj projekt. Od onoga što smo imali kao projektantski troškovnik do onoga što je izlicitirano, za završetak ovoga projekta nedostaje nam još 2.7 milijuna kuna. Krajnja mogućnost je dizanje kredita, postoje i druge mogućnosti. No, mi ćemo završiti ovaj projekt i omogućiti izgradnju vrtića“, naglasio je načelnik Općine Veliko Trojstvo Ivan Kovačić.
„Bjelovarsko-bilogorska županija ima partnerske odnose s nizom Općina i Gradova.  Imamo niz projekata u koje zajedno ulazimo,a jedan od takvih projekata je upravo ovaj. Što se tiče same Općine, iskoristila je mogućnost da ishodi praktički maksimalan iznos koji se mogao za vrtiće od gotovo 7.5 milijuna kuna. Mi smo u županijskom proračunu predvidjeli za 2019.sredstva za početak ovoga projekta i za 2020. u projekciji i što se nas tiče spremni smo financirati prvu dogradnju i rekonstrukciju škole u županiji koja se temelji na županijskim sredstvima. Moram naglasiti da smo i kod dogovora oko raspisa natječaja rekli da će vjerojatno cijena ići na više od projektirane. Ovoga trenutka razlika je gotovo 3 milijuna kuna. Iako niti Županiji niti Općini nije lako da riješi taj dio priče, ovo je jedna šansa koja se sad pruža i nikad više, kada govorimo o vrtiću. Ne bih želio da se dogodi da roditelji i njihova djeca nemaju vrtić kakav mogu imati, a to je vrtić primjeren 21.stoljeću u svakom pogledu. Mi ćemo osigurati onaj dio sredstava koji se tiče našeg dijela povećanja cijene tako da će Županija osigurati skoro 5 milijuna kuna. Vidjet ćemo da se kroz županijski proračun osigura taj dio sredstava,a Općina će, vjerujem, naći mogućnost da onih nešto više od 2 milijuna kuna osigura kroz kredite koje daje HBOR, za kreditiranje nacionalne komponente u euro projektima“, zaključio je župan Damir Bajs.

  Galerija fotografija - klikni na sliku za povećanje
Konferencija za medije o dogradnji škole i gradnji vrtića u V.Trojstvu
Konferencija za medije o dogradnji škole i gradnji vrtića u V.Trojstvu
Konferencija za medije o dogradnji škole i gradnji vrtića u V.Trojstvu
Konferencija za medije o dogradnji škole i gradnji vrtića u V.Trojstvu
Konferencija za medije o dogradnji škole i gradnji vrtića u V.Trojstvu
Konferencija za medije o dogradnji škole i gradnji vrtića u V.Trojstvu
Konferencija za medije o dogradnji škole i gradnji vrtića u V.Trojstvu
Konferencija za medije o dogradnji škole i gradnji vrtića u V.Trojstvu
Konferencija za medije o dogradnji škole i gradnji vrtića u V.Trojstvu
Konferencija za medije o dogradnji škole i gradnji vrtića u V.Trojstvu
Konferencija za medije o dogradnji škole i gradnji vrtića u V.Trojstvu
Konferencija za medije o dogradnji škole i gradnji vrtića u V.Trojstvu
Konferencija za medije o dogradnji škole i gradnji vrtića u V.Trojstvu
Konferencija za medije o dogradnji škole i gradnji vrtića u V.Trojstvu
Konferencija za medije o dogradnji škole i gradnji vrtića u V.Trojstvu
Konferencija za medije o dogradnji škole i gradnji vrtića u V.Trojstvu
Konferencija za medije o dogradnji škole i gradnji vrtića u V.Trojstvu
Konferencija za medije o dogradnji škole i gradnji vrtića u V.Trojstvu
Konferencija za medije o dogradnji škole i gradnji vrtića u V.Trojstvu
Konferencija za medije o dogradnji škole i gradnji vrtića u V.Trojstvu
Konferencija za medije o dogradnji škole i gradnji vrtića u V.Trojstvu
Konferencija za medije o dogradnji škole i gradnji vrtića u V.Trojstvu
   Povratak na sve Vijesti BBŽ-a