• BBŽ - BJELOVARSKO BILOGORSKA Županija

BBŽ Županijske vijesti

2020.
Ožujak
17

BJELOVARSKO-BILOGORSKA ŽUPANIJA NADOVEZALA SE NA MJERE VLADE RH ZA POMOĆ GOSPODARSTVU U BORBI PROTIV KORONAVIRUSA I TO U OBLIKU SUFINANCIRANJA KAMATA I POJAČANJA INVESTICIJA U VIDU POMOĆI SVOJIM GOSPODARSTVENICIMA I OBRTNICIMA

Nakon radnog sastanka bjelovarsko-bilogorskog župana Damira Bajsa i predsjednika Gospodarske i Obrtničke komore naše županije Jakova Ćorića i Gorana Grgića održana je konferencija za medije na kojoj je župan Bajs iznio mjere pomoći Bjelovarsko-bilogorske županije našim gospodarstvenicima i obrtnicima.
Najava mjera Bjelovarsko-bilogorske županije za pomoć gospodarstvu

Riječ je o mjerama vezanim uz smanjenje negativnih gospodarskih posljedica koronavirusa, a odnose se na sufinanciranje kamata za kredite gospodarskim subjektima te povećanje investicija prvenstveno u građevinskom sektoru.

Tom  prilikom župan Bajs  je istaknuo: „Mjere Vlade koje su sada predočene su ono što apsolutno podržavamo i smatramo ključnim u ovom trenutku. Međutim, na to će se nadovezati i mjere Županija, pa tako i naše Bjelovarsko-bilogorske. U dogovoru s Gospodarskom i Obrtničkom komorom, Bjelovarsko-bilogorska županija je predvidjela izvanrednu sjednicu Županijske skupštine idući tjedan gdje ćemo donijeti izmjene i dopune Proračuna, niz mjera koje će omogućiti pomoć Županije našem gospodarstvu i nadovezati se na mjere same Vlade Republike Hrvatske. Pod time mislim posebice na mogućnost da Županija sufinancira dio kredita koji će se davati gospodarskim subjektima vezan uz likvidnost istih, financiranje plaća, režijskih troškova, ostalih troškova poslovanja, koje bi u tom slučaju, ukoliko se napravi promjena Proračuna, bile blizu 0%. Nadamo se da ćemo to uspjeti i da ćemo uspjeti sufinancirati taj ukupni dio  kredita koji je bio vezan za to, da bude beskamatni, u iznosu od 300 do 500 milijuna kuna za naše gospodarstvo“, istaknuo je na konferenciji za medije župan Bajs i dodao: „Ključni element naše politike su investicije koje su započete i s kojima ćemo nastaviti. Ovoga trenutka županija ima 20-ak investicija koje su u tijeku, a predviđamo uskoro raspis natječaja posebice za građevinske i druge radove u vrijednosti 300 milijuna kuna i mi ne mislimo u ovom trenutku štedjeti nego mislimo investirati. Mi ćemo poduprijeti javnu potrošnju kroz narudžbe koje će ići preko naših korisnika, a koje idu u konačnici prema privatnom sektoru koji treba to sve odraditi. U dogovoru s našim Gospodarskom i Obrtničkom komorom, napravit ćemo povjerenstvo koje će pratiti mjere Europske unije i Vlade kako bi mogli reagirati posebice na način da naši poduzetnici budu s time upoznati“, zaključio je župan Bajs.

Mjere kojima Bjelovarsko-bilogorska županija nastoji pomoći svojim gospodarstvenicima i obrtnicima pohvalio je predsjednik HGK-Županijske komore Bjelovar Jakov Ćorić.

„Ovo što čini naša Županija na čelu sa županom Bajsom je u slijedu sveukupnog pametnog  činjenja. Što se tiče ukupnog djelovanja na gospodarstvo, prvi efekti osjetit će se na izvozu , dobrim dijelom zbog nemogućnosti plasmana roba, a i zbog izostanka ukupne potrošnje. Štete na ukupno gospodarstvo su već sada značajne. Transportna poduzeća su u teškoj situaciji“, istaknuo je Ćorić.

„Obrtnicima treba brza i efikasna pomoć . Ja sam stoga sretan i zadovoljan što je to krenulo vrlo kvalitetno i konkretno s državne razine, što se odmah brzo idući dan nastavlja i ovdje u Županiji. Ključna je odluka i najava župana da će pojačati investicijske aktivnosti . To je sjajna najava. Nama je uvijek bolje da nam se da posla da zaradimo novac“, rekao je predsjednik Obrtničke komore BBŽ Goran Grgić.

  Galerija fotografija - klikni na sliku za povećanje
Najava mjera Bjelovarsko-bilogorske županije za pomoć gospodarstvu
Najava mjera Bjelovarsko-bilogorske županije za pomoć gospodarstvu
Najava mjera Bjelovarsko-bilogorske županije za pomoć gospodarstvu
Najava mjera Bjelovarsko-bilogorske županije za pomoć gospodarstvu
Najava mjera Bjelovarsko-bilogorske županije za pomoć gospodarstvu
Najava mjera Bjelovarsko-bilogorske županije za pomoć gospodarstvu
Najava mjera Bjelovarsko-bilogorske županije za pomoć gospodarstvu
Najava mjera Bjelovarsko-bilogorske županije za pomoć gospodarstvu
   Povratak na sve Vijesti BBŽ-a