• BBŽ - BJELOVARSKO BILOGORSKA Županija

BBŽ Županijske vijesti

2018.
Studeni
27

BJELOVARSKO-BILOGORSKA ŽUPANIJA SA 60 TISUĆA KUNA PODUPIRE RAD HRVATSKE GORSKE SLUŽBE SPAŠAVANJA – STANICE BJELOVAR

Bjelovarsko-bilogorski župan Damir Bajs i Dalibor Pleskalt tajnik Stanice Hrvatske gorske službe spašavanja Bjelovar potpisali su Ugovor o dodijeli financijskih sredstava Bjelovarsko-bilogorske županije za financiranje djelatnosti Hrvatske gorske službe spašavanja Stanice Bjelovar vrijedan 60 tisuća kuna.
POTPORA BBŽ HGSS-U STANICE BJELOVAR

Bjelovarsko-bilogorska županija sufinancira rad HGSS-a na svom području od 2008. godine, dakle punih deset godina, a danas govorimo o uspješnoj Stanici Hrvatske gorske službe spašavanja na području Republike Hrvatske.

Hrvatska gorska služba spašavanja Stanica Bjelovar trenutno je u završetku projekta izgradnje i opremanja svog sjedišta u naselju Mlinovac nedaleko od Bjelovara. Broje 21 člana i svake godine raspolažu sa sve više opreme kako bi se mogli priključiti što većem i zahtjevnijem broju intervencija.

Ove godine imali su petnaestak intervencija i spašavanja, dio na području Bjelovarsko-bilogorske županije, a dio izvan nje. Naime, Hrvatska gorska služba spašavanja na nivou Republike Hrvatske ustrojena je tako da svaka od 25 Stanica na području države u svakom trenutku može pozvati drugu Stanicu u pomoć ukoliko je potrebno prilikom spašavanja.

Što se tiče spašavanja i akcija na području Bjelovarsko-bilogorske županije mahom je to bila riječ o potragama za nestalim osobama, a naša Stanica Hrvatske gorske službe spašavanja na te izazove može u svakom trenutku odgovoriti. Naime, unutar svog tima imaju 7 licenciranih gorskih spašavatelja, 1 instruktora HGSS-a, 2 voditelja potražnih pasa i 4 potražna psa, kao i potrebnu opremu za rad.

Bjelovarsko-bilogorska županija sufinanciranjem Hrvatske gorske službe spašavanja želi da naša Stanica uvijek bude na raspolaganju našim građanima koji se nađu u nevolji kako bi im pravovremeno bila pružena pomoć i kako bi se izbjegle tragedije. Da bi to i bilo tako HGSS Stanica Bjelovar u svom programu rada „Razvoja djelatnosti obuka i izgradnje ljudskih kapaciteta“ tako ima redovito održavanje spremnosti svojih pripadnika, obvezne vježbe ljetnih tehnika spašavanja, zimskih tehnika spašavanja, spašavanja iz ruševina, spašavanja iz vode i poplava i niz drugih.

„Drago mi je da smo se  danas našli i da ćemo u pozitivnom smislu kao i do sada nastaviti suradnju sa Županijom koja je tu kroz naš rad od deset godina koliko smo tu na području županije, uvijek bila prva što se tiče bilo kakve potpore. Stanica Bjelovar raspolaže trenutno s 21 članom. Od toga imamo 7 licenciranih gorskih spašavatelja, jednog instruktora HGSS-a, dvoje voditelja potražnih pasa i četiri potražna psa. S tim bez obzira što smo mi Stanica koja relativno kratko djeluje samo 10 godina, a tradicija službe je već od 1950.-te mi smo se isprofilirali i specijalizirali u svim vidovima spašavanja. Od spašavanja na divljim vodama, spašavanja na stijeni, pokrili smo sve vidove rada HGSS-a kao službe. Trenutno ono s čim mi raspolažemo za 10 godina  je jako puno. Ono što nas  sve drži ovdje je prvenstveno entuzijazam i volja pošto smo mi volonterska neprofitna organizacija, ali bez obzira na to mi smo isto tako i interventna snaga civilne zaštite na državnoj razini. Što je još jedno priznanje s obzirom da smo mi jedna volonterska organizacija, ali naše su specijalnosti prepoznate na način na koji to radimo i zbog toga smo se i našli tu. Zadnjih godinu dana smo imali ukupno nekih 15-ak akcija od kojih dio otpada i na akcije van naše županije pošto HGSS funkcionira na način da gdje god postoji potreba bez obzira gdje u Hrvatskoj pa i van granica RH mi se svi odazivamo“, naglasio je Dalibor Pleskalt tajnik HGSS-a Stanice Bjelovar.


„Kada govorimo o HGSS-u i Stanici Bjelovar Bjelovarsko-bilogorska županija od početka i ustanovljenja iste podupire aktivnost HGSS-a kod nas. Razlog je vrlo jednostavan. HGSS je služba koja je tu kada je potrebito, a druge službe kao što je hitna služba ili policija nam u određenim situacijama ne mogu pomoći i onda se obraćamo HGSS-u.  Kroz sve ove godine to podupiranje je dovelo do toga da HGSS u našem kraju čini jednu značajnu snagu. Oni su volonteri, dakle nisu plaćeni za posao koji obavljaju. Govorimo da razne specijalnosti koje HGSS ima nema nijedna druga služba, pa ni Hrvatska vojska, ni policija nemaju specijalnost koju HGSS ima. HGSS pokazuje iz godine u godinu jednu vrsnost i izvrsnost u radu, a naša služba u kojoj radi 21 član ima niz aktivnosti na samom području naše Bjelovarsko-bilogorske županije. To je možda i premalo poznato, ali te akcija su vezane uz akcije spašavanja, nalaženja, traženja po Bilogori, a  jedina služba koja tu može pomoći je upravo HGSS. Mene veseli da su sve akcije dobro završile, da ste napravili ono što ste trebali, ali ću istaknuti još jednu stvar. HGSS i svi koji sudjeluju kod nas ne rade samo na području naše županije. Oni rade i na području Hrvatske gdje je potrebno i prisjetimo se samo onih katastrofalnih poplava koje su bile u Gunji i naša Stanica iz Bjelovara je bila tamo aktivna. Ona je pomagala ljudima u spašavanju prvo života, a onda i imovine i moram reći da je to bio jedan izazov koji su naši dečki i pripadnici HGSS-a u cijelosti položili sa svim pohvalama i time su se iskazali u najtežem trenutku. Tako je zapravo svake godine. Čuli smo da je ove godine to bio Jasenovac, gdje god je to potreba HGSS naše županije je aktivan. Mene veseli da ćemo potpisati ugovor, da ćemo osigurati 60 tisuća kuna u županijskom proračunu koji ćemo prebaciti na račun HGSS-a. Što se tiče nas, možemo biti svi sigurni kako u županiji tako i u drugim dijelovima Hrvatske da u slučaju potrebe možete nazvati broj HGSS-a i službe spašavanja. U tom trenutku pomoć ćete dobiti od HGSS i njihovih ljudi 365 dana u godini neovisno o danu ili noći“, naglasio je bjelovarsko-bilogorski župan Damir Bajs prilikom potpisivanja ugovora.

  Galerija fotografija - klikni na sliku za povećanje
POTPORA BBŽ HGSS-U STANICE BJELOVAR
POTPORA BBŽ HGSS-U STANICE BJELOVAR
POTPORA BBŽ HGSS-U STANICE BJELOVAR
POTPORA BBŽ HGSS-U STANICE BJELOVAR
POTPORA BBŽ HGSS-U STANICE BJELOVAR
POTPORA BBŽ HGSS-U STANICE BJELOVAR
POTPORA BBŽ HGSS-U STANICE BJELOVAR
POTPORA BBŽ HGSS-U STANICE BJELOVAR
POTPORA BBŽ HGSS-U STANICE BJELOVAR
POTPORA BBŽ HGSS-U STANICE BJELOVAR
POTPORA BBŽ HGSS-U STANICE BJELOVAR
POTPORA BBŽ HGSS-U STANICE BJELOVAR
POTPORA BBŽ HGSS-U STANICE BJELOVAR
POTPORA BBŽ HGSS-U STANICE BJELOVAR
POTPORA BBŽ HGSS-U STANICE BJELOVAR
POTPORA BBŽ HGSS-U STANICE BJELOVAR
POTPORA BBŽ HGSS-U STANICE BJELOVAR
POTPORA BBŽ HGSS-U STANICE BJELOVAR
POTPORA BBŽ HGSS-U STANICE BJELOVAR
POTPORA BBŽ HGSS-U STANICE BJELOVAR
POTPORA BBŽ HGSS-U STANICE BJELOVAR
   Povratak na sve Vijesti BBŽ-a