• BBŽ - BJELOVARSKO BILOGORSKA Županija

BBŽ Županijske vijesti

2019.
Travanj
13

CENTRI IZVRSNOSTI IZ MATEMATIKE, ENGLESKOG JEZIKA, KEMIJE I INFORMATIKE U SLUŽBI ZNANJA NAŠIH UČENIKA

Bjelovarsko-bilogorska županija trenutno je u najvećoj energetskoj obnovi svojih škola u povijesti, a osigurana su europska sredstva za obnovu 44 školske zgrade u vrijednosti od 136 milijuna kuna. Neke od njih su već kompletno obnovljene, od temelje do krova, i opremljene novim namještajem, a dijelu škola obnova tek slijedi.
Obilazak Centara izvrsnosti

No, uz ulaganje u materijalne uvjete, Bjelovarsko-bilogorska županija provodi i programe namijenjene podizanju kvalitete obrazovanja, a jedan od programa su i Centri izvrsnosti i to iz matematike, engleskog jezika, kemije i informatike.

Bjelovarsko-bilogorska županija je kao druga županija u Hrvatskoj 2014. godine krenula s Centrom izvrsnosti iz matematike, a godinu kasnije s radom je krenuo i Centar izvrsnosti iz engleskog jezika, potom iz kemije, a od ove godine školske godine radi i četvrti Centar izvrsnosti, a riječ je o informatici. Svi Centri izvrsnosti pokrenuti su u suradnji sa školama i vezani uz interes naših učenika za predmete u kojima žele nadograđivati svoja znanja.

Naime, interes učenika i profesora za ovaj vid stjecanja dodatnih znanja je više i nego dobar, a i rezultati polako dolaze do izražaja. Samim time svrha Centara izvrsnosti došla je na plodno tlo, jer popularizira se matematika, engleski jezik, kemija i informatika te se samim time omogućuje kvalitetnije i brže napredovanje nadarenih učenika iz navedenih predmeta.

„Upisao sam Centar izvrsnosti najviše zbog toga što me zanimalo programiranje same robotike. Tu mi je ljepše nego na nastavi zato jer se profesori više posvete učenicima s kojima žele raditi, a i učenicima je ljepše raditi s profesorima s kojima su već ranije radili i koje poznaju. U školi se trenutno ne bavimo toliko puno programiranjem već jedino kad se pripremamo za natjecanja, u tome nam Centar pomaže“, rekao je Martin Cindrić, učenik 3. razreda Tehničke škole Bjelovar.

„Jako volim informatiku i mislim se njome kasnije baviti te pronalazim nešto lijepo u tome da mogu nešto automatizirati. Drago mi je subotom dolaziti u Centar izvrsnosti i nije mi teško rano se dići za nešto što jako volim“, istaknuo je Petar Bajsić, učenik 2. Osnovne škole Bjelovar.

„Ovdje mi je super, mogu naučiti programirati, što u školi baš nismo radili te mislim da će mi Centar pomoći za programiranje robota, što i planiram. Manje je učenika nego na regularnoj nastavi i učitelji se mogu fokusirati na učenike. Brže naučimo i čak bolje nego u školi“, kazao je Jan Ulovec iz Daruvara. 

Kroz Centre izvrsnosti radi se s talentiranim učenicima koji svaku subotu provode bruseći svoje znanje sada već na četiri lokacije – u Gimnaziji radi Centar izvrsnosti iz matematike, u Tehničkoj školi je smješten Centar izvrsnosti iz informatike, u Medicinskoj školi je Centar izvrsnosti iz kemije, dok je Komercijalna i trgovačka škola domaćin Centra izvrsnosti engleskog jezika.

Ravnatelj Tehničke škole Bjelovar Ante Šola iskazao je zadovoljstvo time što je Centar izvrsnosti iz informatike upravo u njegovoj školi: „Zadovoljstvo mi je, a i logično je da je u Tehničkoj školi jer mi imamo i program informatičara, odnosno računalnog tehničara. Također mi je drago i da djeca koja su u osnovnoj školi mogu vidjeti opremu naše škole da bi mogla upisati upravo nju“, pojasnio je Šola.

Voditelj Centra izvrsnosti iz informatike je Nikola Mihočka:“ Što se tiče opreme, jako smo zadovoljni. Ove godine je i Županija uložila u Tehničku školu da poboljša uvjete rada. Brinemo o 50-ak informatičara, a mi bismo ih rado vidjeli još, ali bi trebalo više opreme jer naš svaki učenik treba imati i tehničke preduvjete za rad“,  istaknuo je Mihočka.

Ne treba zanemariti, a samim tim i pohvaliti i trud i zalaganje mentora kako bi učenicima prenijeli svoje znanje, ali s druge strane i trud i zalaganje učenika koji su voljni svaku subotu u mjesecu provesti u Centrima izvrsnosti. Radi se o učenicima 7. i 8. razreda Osnovnih škola te zainteresiranim učenicima svih razreda srednjih škola i to s područja cijele Bjelovarsko-bilogorske županije.

„ Ovo je već peta godina Centra izvrsnosti iz matematike i imamo u starijim razredima, trećem i četvrtom, učenike koji su tu od samog početka. Naravno, i ovi mlađi, od kada su se uključili u sedmom razredu, ostaju vjerni Centru izvrsnosti i u srednjoj školi, ne odlaze“, naglasila je voditeljica Centra izvrsnosti iz matematike Blanka Iličić.

U konačnici tako je ove školske godine tristotinjak učenika pohađalo Centre izvrsnosti iz matematike, engleskog jezika, kemije i informatike, a s njima je radilo preko četrdeset mentora. Za rad Centra izvrsnosti u proračunu Bjelovarsko-bilogorska županija je osigurano milijun kuna. Naime, Bjelovarsko-bilogorska županija pokriva troškove prijevoza učenika, prehranu za vrijeme odvijanja Centara izvrsnosti te troškove rada mentora.

„Projekt je to koji je krenuo 2014. godine, mi smo druga županija koja je uvela takav sistem rada. Veseli me da svake godine uvodimo nove Centre, tako je na red došla i informatika. U Centrima radi otprilike 300 učenika i 40-ak mentora, a sve je dobrovoljno. Županija osigurava ukupan prijevoz s bilo koje točke u županiji i osigurava sve troškove rada Centara. Svi učenici su jednaki, svi imaju pravo na to i svima je to omogućeno. Pomoću ovog programa dolazimo do onoga što želimo, a to je viša razina znanja u našim osnovnim i srednjim školama. To se vidi i po rezultatima naših učenika na državnim natjecanjima, koji su sve bolji i bolji. Želimo da se taj trend nastavi i da imamo nove Centre izvrsnosti. Projekt je započela Županija, ona ga i financira, ali ga vode naši profesori i učitelji. I mentori i učenici su vrlo zadovoljni. Želimo zajednički rad na znanju jer bez znanja nema ni budućnosti kako za Hrvatsku tako i za našu Bjelovarsko-bilogorsku županiju.“, zaključio je bjelovarsko-bilogorski župan Damir Bajs.

  Galerija fotografija - klikni na sliku za povećanje
Obilazak Centara izvrsnosti
Obilazak Centara izvrsnosti
Obilazak Centara izvrsnosti
Obilazak Centara izvrsnosti
Obilazak Centara izvrsnosti
Obilazak Centara izvrsnosti
Obilazak Centara izvrsnosti
Obilazak Centara izvrsnosti
Obilazak Centara izvrsnosti
Obilazak Centara izvrsnosti
Obilazak Centara izvrsnosti
Obilazak Centara izvrsnosti
Obilazak Centara izvrsnosti
Obilazak Centara izvrsnosti
Obilazak Centara izvrsnosti
Obilazak Centara izvrsnosti
Obilazak Centara izvrsnosti
Obilazak Centara izvrsnosti
Obilazak Centara izvrsnosti
Obilazak Centara izvrsnosti
Obilazak Centara izvrsnosti
Obilazak Centara izvrsnosti
Obilazak Centara izvrsnosti
Obilazak Centara izvrsnosti
Obilazak Centara izvrsnosti
Obilazak Centara izvrsnosti
Obilazak Centara izvrsnosti
Obilazak Centara izvrsnosti
Obilazak Centara izvrsnosti
Obilazak Centara izvrsnosti
Obilazak Centara izvrsnosti
Obilazak Centara izvrsnosti
Obilazak Centara izvrsnosti
Obilazak Centara izvrsnosti
Obilazak Centara izvrsnosti
Obilazak Centara izvrsnosti
Obilazak Centara izvrsnosti
Obilazak Centara izvrsnosti
Obilazak Centara izvrsnosti
Obilazak Centara izvrsnosti
Obilazak Centara izvrsnosti
Obilazak Centara izvrsnosti
Obilazak Centara izvrsnosti
Obilazak Centara izvrsnosti
Obilazak Centara izvrsnosti
Obilazak Centara izvrsnosti
Obilazak Centara izvrsnosti
Obilazak Centara izvrsnosti
Obilazak Centara izvrsnosti
Obilazak Centara izvrsnosti
Obilazak Centara izvrsnosti
Obilazak Centara izvrsnosti
Obilazak Centara izvrsnosti
Obilazak Centara izvrsnosti
Obilazak Centara izvrsnosti
   Povratak na sve Vijesti BBŽ-a