• BBŽ - BJELOVARSKO BILOGORSKA Županija

BBŽ Županijske vijesti

2019.
Listopad
19

CIKLOTURIZAM SVE ATRAKTIVNIJI TURISTIČKI ADUT BJELOVARSKO-BILOGORSKE ŽUPANIJE

Bjelovarsko-bilogorski župan Damir Bajs sa suradnicima i koordinator za razvoj cikloturizma BBŽ Hrvoje Supančić predstavili su javnosti turističke adute cikloturizma na području naše županije, te mobilnu aplikaciju „Bjelovarsko-bilogorska bike routes“.
Predstavljanje turističkih aduta cikloturizma u našoj županiji

 

Naime, Bjelovarsko-bilogorska županija u tri godine uložila je oko 1,5 milijuna kuna u razvoj cikloturizma na svom području u sklopu programa razvoja cikloturizma osiguravši sredstva iz Ministarstva turizma te vlastita sredstva.
Tako je do sada:
1. Izrađen Operativni plan razvoja cikloturizma Bjelovarsko-bilogorske županije
2. Izrađena je mobilna aplikacija za bicikliste „Bjelovarsko-bilogorska bike routes“
3. Postavljene su stanice za popravak bicikala u Bjelovaru, Daruvaru, Grubišnom Polju, Gornjoj Garešnici, Velikom Grđevcu i Novoj Rači
4. Izrađen je prometni elaborat za izmještanje županijske rute na ceste s manjim intenzitetom prometa i postavljeni su novi biciklistički znakovi
5. Izrađen je prometni elaborat revitalizacije stare pruge Bjelovar – Garešnica sa odvojcima za Grubišno Polje i Banovu Jarugu
6. Napravljena je nova biciklistička karta Bjelovarsko-bilogorske županije
7. Izrađen je prometni elaborat za novu biciklističku rutu na području Općine Kapela i postavljeni su biciklistički znakovi
8. U tijeku je opremanje 7 biciklističkih odmorišta s natkrivenom sjenicom, stolom i dvije klupe, informativnom pločom i stalkom za bicikle i to na relacijama Bjelovar – Prgomelje, Daruvar, Grubišno Polje – Grbavac, Veliki Grđevac, Berek – Ošrti Zid te Kapela
9. U tijeku je izrada standarda za BIKE&BED smještaj za što je zainteresirano 15 iznajmljivača koji će dobiti spomenuti standard za smještaj biciklista

„Moram naglasiti da je to projekt koji vodimo zajedno s našim ljudima, Hrvojem Supančićem i Hrvojem Benšićem, koji su predvodnici biciklizma naše županije. Napravili smo ogroman pomak i Bjelovarsko-bilogorska županija sada je čvrsto ucrtana na biciklističkim kartama Hrvatske. U ove tri godine utvrđene su biciklističke staze, napravljene su stanice za popravak bicikala, a tu je i mobilna aplikacija koja omogućava biciklistima da izaberu rutu koju žele. Cikloturizam tek na ovaj način može biti sveobuhvatni dio naše turističke ponude. S druge strane, svi oni koji se bave cikloturizmom kažu da je upravo Bjelovarsko-bilogorska županija idealna za cikloturizam, imamo ravnice, uzbrdice, prekrasnu prirodu, kulturne znamenitosti, prirodne ljepote i to je ono što privlači naše bicikliste.“, rekao je župan Damir Bajs.

Inače, Bjelovarsko-bilogorska županija ima 400 kilometara biciklističkih staza, a županijska ruta duga je oko 200 kilometara, te postoji još 9 lokalnih ruta ukupnih dužina 291 kilometar te nova ruta na području Općine Kapela u dužini od 37 kilometara.

BBŽ

Besplatna mobilna aplikacija biciklističkih ruta obuhvaća šest županijskih biciklističkih ruta i omogućava ulazak u svaku pojedinu rutu te nudi kartični prikaz rute te pregled najbitnijih informacija poput dužine, težine ukupnog uspona i slično. Cikloturisti imaju i mogućnost selekcije rute po duljini i težini.

Aplikacija obuhvaća i važne informacije za cikloturiste poput prikaza rute na karti, mogućnosti prikaza različitih vrsti karata, prikaz presjeka ruti, oznaka gdje se osoba nalazi na ruti i usponu i slično.

Također, putem aplikacija dostupni su i svi sadržaji vezani uz događanja na području županije te turistički objekti i znamenitosti županije na svakoj od pojedinih ruta. U svakom slučaju mobilna aplikacija doprinijet će razvoju cikloturizma naše županije te promovirati turističke sadržaje neophodne za sve zaljubljenike u biciklizam.

„Županija je uložila, prije svega, u pripremu logistike koja je baza da bismo ozbiljnije mogli razgovarati o cikloturizmu u našoj županiji. Napravljeni su projekti koji su krucijalni za daljnji razvoj da bismo mogli imati realni početak. Između ostaloga, napravili smo tečaj za ciklovodiče tako da Bjelovarsko-bilogorska županija ima po prvi put trenutno sedam ovlaštenih ciklovodiča koji mogu raditi s turistima. Zatim, napravili smo i početni prometni elaborat za staru prugu Bjelovar-Garešnica s odvojkom za Grubišno Polje. Kompletan prometni elaborat je gotov tako da imamo osnovu za dalje da možemo konkurirati na europskim fondovima. Jako značajno je i to da smo sada u provedbi bike&bed standarda što je krajnja osnova da bismo mogli dovoditi turiste.  Mi smo inače prije desetak godina proglašeni za najpoželjniju cikloturističku destinaciju, što je nama volonterima veliki izazov za dalje“, istaknuo je Hrvoje Supančić, koordinator za razvoj cikloturizma BBŽ. 

„Od ovog projekta očekujemo da se pridruži još više ljudi, da vide kako imamo lijepu prirodu u cijeloj županiji. Ja ne vozim duge rute, više sam tu zbog užitka, druženja, boravka u prirodi. Biciklizam je takav sport da svatko za sebe može odabrati način bicikliranja koji mu najviše odgovara. Ovdje kod nas ceste su krasne, lagane, teren savršen, lagano brežuljkast. Nema toga na puno lokacija i to je nešto s čime se možemo ponositi", istaknula je biciklistica Silvia Kolarić.

BBŽ

BBŽ

  Galerija fotografija - klikni na sliku za povećanje
Predstavljanje turističkih aduta cikloturizma u našoj županiji
Predstavljanje turističkih aduta cikloturizma u našoj županiji
Predstavljanje turističkih aduta cikloturizma u našoj županiji
Predstavljanje turističkih aduta cikloturizma u našoj županiji
Predstavljanje turističkih aduta cikloturizma u našoj županiji
Predstavljanje turističkih aduta cikloturizma u našoj županiji
Predstavljanje turističkih aduta cikloturizma u našoj županiji
Predstavljanje turističkih aduta cikloturizma u našoj županiji
Predstavljanje turističkih aduta cikloturizma u našoj županiji
Predstavljanje turističkih aduta cikloturizma u našoj županiji
Predstavljanje turističkih aduta cikloturizma u našoj županiji
Predstavljanje turističkih aduta cikloturizma u našoj županiji
Predstavljanje turističkih aduta cikloturizma u našoj županiji
Predstavljanje turističkih aduta cikloturizma u našoj županiji
Predstavljanje turističkih aduta cikloturizma u našoj županiji
Predstavljanje turističkih aduta cikloturizma u našoj županiji
Predstavljanje turističkih aduta cikloturizma u našoj županiji
Predstavljanje turističkih aduta cikloturizma u našoj županiji
Predstavljanje turističkih aduta cikloturizma u našoj županiji
Predstavljanje turističkih aduta cikloturizma u našoj županiji
Predstavljanje turističkih aduta cikloturizma u našoj županiji
Predstavljanje turističkih aduta cikloturizma u našoj županiji
Predstavljanje turističkih aduta cikloturizma u našoj županiji
Predstavljanje turističkih aduta cikloturizma u našoj županiji
Predstavljanje turističkih aduta cikloturizma u našoj županiji
Predstavljanje turističkih aduta cikloturizma u našoj županiji
Predstavljanje turističkih aduta cikloturizma u našoj županiji
Predstavljanje turističkih aduta cikloturizma u našoj županiji
Predstavljanje turističkih aduta cikloturizma u našoj županiji
Predstavljanje turističkih aduta cikloturizma u našoj županiji
   Povratak na sve Vijesti BBŽ-a