• BBŽ - BJELOVARSKO BILOGORSKA Županija

BBŽ Županijske vijesti

2019.
Studeni
22

CILJ POSTIGNUT - U GODINU DANA ŽUPAN BAJS POTPISAO 94 UGOVORA S LIJEČNICIMA I MEDICINSKIM OSOBLJEM U SKLOPU POTICAJNIH MJERA ŽUPANIJE ZA OSTANAK I RAD U NAŠIM ZDRAVSTVENIM USTANOVAMA

Bjelovarsko-bilogorska županija kao prva županija u Hrvatskoj prije godinu dana uvela je trajne mjere potpore za zapošljavanje i ostanak liječnika i medicinskog osoblja u zdravstvenim ustanovama na području županije. Riječ je o mjerama u sklopu programa „Za najveću vrijednost zdravstvenog sustava - liječnike i medicinsko osoblje“, kojeg je na prijedlog župana Damira Bajsa usvojila i Županijska skupština.
Potpis novog seta ugovora s liječnicima i medicinskim osobljem

Danas godinu dana kasnije vidi se opravdanost i rezultati uvedenih mjera, jer do sada je potpisano 94 ugovora s našim liječnicima i medicinskim osobljem, od kojih je danas potpisan 21 ugovor. Ustrajnost i rezultati doveli su do toga da se upravo dio liječnika odlučuje za rad u našim zdravstvenim ustanovama  zbog  poticajnih mjera koje im se nude.

To je i bio cilj Bjelovarsko-bilogorske županije da se liječnici kada se odlučuju gdje će raditi odluče za zdravstvene ustanove na području naše županije i da sufinanciranje bilo stambenog kredita ili pak podstanarstva i stručnog usavršavanja bude poticaj da dođu ili ostanu raditi u našem kraju.

„Drago mi je da je Bjelovarsko-bilogorska županija na čelu sa županom Damirom Bajsom na ovako vrijedan način krenula u rješavanje problema odlaska liječnika koji je prisutan kako u Hrvatskoj tako i u našoj županiji. Zahvaljujem se“, rekao je dr.med. Cvjetko Štambuk, potpisnik ugovora. 

„Zahvaljujem Bjelovarsko-bilogorskoj županiji što me pratila u mom stručnom usavršavanju. Ova subvencija predstavlja dobru pomoć da lakše riješimo svakodnevne brige i obaveze te da se više posvetimo našem profesionalnom životu i radu te što nam pruža mogućnost da poboljšamo uvjete u našem zdravstvenom sustavu“, istaknuo je dr.med. Mario Markovinović, potpisnik ugovora.

Naime, kada se mjere provode godinu dana i kada liječnici sami međusobno vide da je program zaživio i da se provodi javljaju se na županijske mjere i ostvaruju ponuđena sredstva. Naše zdravstvene ustanove prilikom objavljivanja natječaja za zapošljavanje navedu i mogućnost korištenja poticajnih mjera Bjelovarsko-bilogorske županije, a iste su dogovorene i pohvaljene od strane struke, točnije Hrvatske liječničke komore, Hrvatskog liječničkog zbora te Hrvatske komore medicinskih sestara.

„Veliki je angažman župana i Bjelovarsko-bilogorske županije na strukturi kojoj liječnici i medicinsko osoblje rade, tu je ulaganje u primarnu zdravstvenu zaštitu, energetska obnova Opće bolnice Bjelovar i ovaj najkapitalniji projekt, izgradnja nove zgrade bolnice kojoj se svi veselimo. Još jednom pozdravljam ideju i inicijativu za ovim projektom i nadam se da će se nastaviti trend koji smo u zadnje vrijeme uočili, a to je povećanje članstva u našoj podružnici i to mlađih ljudi, koji vide svoju budućnost na ovom području“, naglasila je dr.med. Gordana Kesić-Valpotić, predsjednica Hrvatskog liječničkog zbora-Podružnice Bjelovar.

Bjelovarsko-bilogorska županija je u godinu dana provođenja ovih mjera izdvojila 1,1 milijun kuna iz svog proračuna, a podsjetimo putem navedenih mjera sufinanciraju se kamate stambenih kredita do 20 tisuća kuna godišnje po korisniku, isto toliko je osigurano po korisniku i za troškove podstanarstva. Kada govorima o potporama za stručno usavršavanje one iznose 50% školarine, no ne više od 20 tisuća kuna godišnje.

„Jedan od najvećih problema u Hrvatskoj je odlazak naših ljudi u inozemstvo što pogađa mnoge struke. Međutim, možda nikoga tako teško kao zdravstvo. Nije na nama samo da utvrdimo da postoji problem, nego da ga pokušamo i riješiti. Stoga, prije godinu i pol dana krenuli smo u pripremu projekta u kojem bi Županija kao jedina u Hrvatskoj dala trajne mjere potpore prema medicinskom osoblju, liječnicima, farmaceutima, svima onima koji rade u zdravstvu. Ovaj program od ostalih razlikuje to što je trajan, nema natječaja, liječnici i sestre se u bilo koje vrijeme mogu javiti i potpisati ugovore s nama. Osim toga, mi ulažemo i u uvjete rada. Obnovili smo naše Domove zdravlja, ambulante, a tu je i niz drugih investicija u zdravstvu. Meni je drago da je projekt gradnje bolnice u Bjelovaru došao do toga da je odabran izvođač. Rokovi u javnom nadmetanju su prošli,a Radnik Križevci je onaj koji pravomoćno može potpisati ugovor kada se za to steknu uvjeti“, naglasio je župan Damir Bajs.

Inače, Opća bolnica Bjelovar u projektu je gradnje nove zgrade bolnice – europskom projektu vrijednom 272 milijuna kuna, koja će omogućiti objedinjenje svih kirurških djelatnosti te modernu novu dnevnu bolnicu i uvelike poboljšati uvjete liječenja za oko 130 tisuća osiguranika koji svoju zdravstvenu zaštitu ostvaruju u bjelovarskoj Općoj bolnici. U energetskoj obnovi je i „nova“ zgrade bolnice te zgrada stomatologije – projekt vrijedan 8 milijuna kuna.

„Veseli me što vas vidim u tako velikom broju te što naš program daje rezultate. Prije no što smo krenuli s tim programom konzultirali smo se oko toga što treba napraviti da ne dođemo u situaciju kakva je u drugim bolnicama u kojima su liječnici odlazili. Zahvaljujem županu koji je imao originalnu ideju i viziju, znao što treba i rekao da idemo u tri smjera djelovati, na objekte, opremu,a najviše na čovjeka“, izjavio je dr.med. Ali Allouch, ravnatelj Opće bolnice Bjelovar.

Također, Bjelovarsko-bilogorska županija je u sveobuhvatnom projektu obnove naših ambulanti i Domova zdravlja, ali i opremanju istih. Ulagalo se u laboratorije županijskog Zavoda za javno zdravstvo. No, uz materijalne uvjete potrebno je osigurati i liječnike koji će tamo raditi, jer bez liječnika i medicinskog osoblja uređeni prostori nemaju svoju svrhu.

„Drago mi je što potpisnika ugovora ima u toliko velikom broju. Naime, to sve dokazuje da mjere koje je gospodin župan osmislio sa svojim suradnicima pokazuju rezultate. U Domu zdravlja BBŽ veliki je investicijski zamah posljednje tri godine. To znači da su obnovljene ambulante, došla je nova oprema za koju zdravstveni radnici koji ju koriste kažu da je vrhunska. Dobili smo liječnike koji su s mjerama zadovoljni, samim time je i njihov materijalni položaj poboljšan. Tu su medicinske sestre koje se školuju za magistre, medicinske sestre koje se školuju za prvostupnice, liječnici stomatolozi, liječnici obiteljske medicine. Zahvaljujem našoj Županiji što podržava svoje zdravstvene ustanove“, naglasila je ravnateljica Doma zdravlja BBŽ Ljubica Čaić.
 

  Galerija fotografija - klikni na sliku za povećanje
Potpis novog seta ugovora s liječnicima i medicinskim osobljem
Potpis novog seta ugovora s liječnicima i medicinskim osobljem
Potpis novog seta ugovora s liječnicima i medicinskim osobljem
Potpis novog seta ugovora s liječnicima i medicinskim osobljem
Potpis novog seta ugovora s liječnicima i medicinskim osobljem
Potpis novog seta ugovora s liječnicima i medicinskim osobljem
Potpis novog seta ugovora s liječnicima i medicinskim osobljem
Potpis novog seta ugovora s liječnicima i medicinskim osobljem
Potpis novog seta ugovora s liječnicima i medicinskim osobljem
Potpis novog seta ugovora s liječnicima i medicinskim osobljem
Potpis novog seta ugovora s liječnicima i medicinskim osobljem
Potpis novog seta ugovora s liječnicima i medicinskim osobljem
Potpis novog seta ugovora s liječnicima i medicinskim osobljem
Potpis novog seta ugovora s liječnicima i medicinskim osobljem
Potpis novog seta ugovora s liječnicima i medicinskim osobljem
Potpis novog seta ugovora s liječnicima i medicinskim osobljem
Potpis novog seta ugovora s liječnicima i medicinskim osobljem
Potpis novog seta ugovora s liječnicima i medicinskim osobljem
Potpis novog seta ugovora s liječnicima i medicinskim osobljem
Potpis novog seta ugovora s liječnicima i medicinskim osobljem
Potpis novog seta ugovora s liječnicima i medicinskim osobljem
Potpis novog seta ugovora s liječnicima i medicinskim osobljem
Potpis novog seta ugovora s liječnicima i medicinskim osobljem
Potpis novog seta ugovora s liječnicima i medicinskim osobljem
Potpis novog seta ugovora s liječnicima i medicinskim osobljem
Potpis novog seta ugovora s liječnicima i medicinskim osobljem
Potpis novog seta ugovora s liječnicima i medicinskim osobljem
Potpis novog seta ugovora s liječnicima i medicinskim osobljem
Potpis novog seta ugovora s liječnicima i medicinskim osobljem
Potpis novog seta ugovora s liječnicima i medicinskim osobljem
Potpis novog seta ugovora s liječnicima i medicinskim osobljem
Potpis novog seta ugovora s liječnicima i medicinskim osobljem
Potpis novog seta ugovora s liječnicima i medicinskim osobljem
Potpis novog seta ugovora s liječnicima i medicinskim osobljem
Potpis novog seta ugovora s liječnicima i medicinskim osobljem
Potpis novog seta ugovora s liječnicima i medicinskim osobljem
Potpis novog seta ugovora s liječnicima i medicinskim osobljem
Potpis novog seta ugovora s liječnicima i medicinskim osobljem
Potpis novog seta ugovora s liječnicima i medicinskim osobljem
Potpis novog seta ugovora s liječnicima i medicinskim osobljem
Potpis novog seta ugovora s liječnicima i medicinskim osobljem
   Povratak na sve Vijesti BBŽ-a