• BBŽ - BJELOVARSKO BILOGORSKA Županija

BBŽ Županijske vijesti

2019.
Lipanj
7

GOSPODARSKI UZLET I POLA MILIJARDE KUNA UGOVORENIH EUROPSKIH PROJEKATA OBILJEŽILI PROTEKLI PERIOD BJELOVARSKO-BILOGORSKE ŽUPANIJE

U petak, 7.lipnja, obilježen je Dan Bjelovarsko-bilogorske županije. Program je počeo odavanjem počasti poginulim hrvatskim braniteljima polaganjem vijenca u središnjem gradskom parku, nastavio se svetom misom u katedralnoj crkvi Svete Terezije Avilske u Bjelovaru te svečanom sjednicom Županijske skupštine Bjelovarsko-bilogorske županije.
Dan Bjelovarsko-bilogorske županije

Na svečanoj sjednici Županijske skupštine Bjelovarsko-bilogorske županije okupili su se brojni uzvanici, među kojima i izaslanica predsjednice Republike Hrvatske, savjetnica za strateške politike, odnose sa Hrvatskim saborom i Vladom RH Mirjana Hrga, izaslanik predsjednika Hrvatskog sabora saborski zastupnik Miro Totgergeli, izaslanik predsjednika Vlade potpredsjednik Vlade i ministar graditeljstva i prostornog uređenja Predrag Štromar, saborski zastupnici Anka Mrak Taritaš, Vedran Babić, Vladimir Bilek, Željko Lacković, državni tajnik u Ministarstvu regionalnog razvoja i fondova Europske unije Velimir Žunac te brojni drugi.

Bjelovarsko-bilogorska županija u proteklom periodu bilježi odlične rezultate. Tu svakako treba izdvojiti gospodarski uzlet te pola milijarde kuna ugovorenih europskih projekata.

„Istaknuo bih kao prvo odluke koje su od posebnog značaja za realizaciju povlačenja sredstava iz europskih fondova. Zatim odluke vezane za izmjenu prostornog plana Bjelovarsko-bilogorske županije a koje su u najvećoj mjeri išle na ruku našim gospodarstvenicima i investitorima čime im je omogućeno stvaranje pretpostavki za funkcioniranje u konkurentnom i poticajnom okruženju. Također moram istaknuti i odluke koje su rezultirale značajno velikim investicijama u zdravstvu i školstvu te time imaju direktan utjecaj na poboljšanje standarda naših građana. Rezultati donošenja tih odluka jasno su vidljivi jer temeljem njih županija se prema svim pokazateljima nalazi među vodećima u Hrvatskoj“, rekao je predsjednik Županijske skupštine Bjelovarsko-bilogorske županije Mario Preskočil.

„Kada govorimo o naglascima ovoga dana, onda je to činjenica da županijsko gospodarstvo već niz godina bilježi iznimno dobre rezultate. Kao što znate, tri godine zaredom druga smo županija po porastu BDP-a u Hrvatskoj, ali i 2018. koja je iza nas pokazuje da se taj trend nastavlja. I ne samo da se nastavlja nego se i povećava. U 2018. imali smo gotovo pola milijarde kuna investicija, sve brojke vezane uz porast su bile dvoznamenkaste, kada govorimo o porastu broja tvrtki, prometu, ponajviše možda o zaposlenima kojih je bilo gotovo tisuću više u gospodarstvu. Sve to pokazuje da smo na pravom putu da se vratimo tamo gdje pripadamo, a to je u sredinu ljestvice hrvatskih županija. Naravno, tome pridonosi i ukupnost korištenja europskih sredstava. Mi smo prije koju godinu bili zadnji u Hrvatskoj po povlačenju sredstava,a sada sa ugovorenih pola milijarde kuna projekata koji su vezani uz naše školstvo, zdravstvo, ali i niz drugih programa na koje smo se javili, možemo reći da smo iskoristili šanse koje su bile pred nama. Kapitalni projekti kao što je gradnja nove zgrade Opće bolnice ili obnova naših škola idu svojim tijekom. Istaknuo bih još ono što je ostalo,a to je pitanje prometne izoliranosti. S jedne strane, imamo dobru vijest,a to je da će se pruga pustiti u promet, bit ćemo bliže Zagrebu. Dobro je i to da se očekuje konačno nastavak gradnje brze ceste prema Bjelovaru. Mi u 2019. očekujemo ulaganja koja će doseći milijardu kuna. To su ulaganja koja su vezana uz privatni sektor, ali riječ je o tvrtkama s područja županije. Da bi dobili greenfield investicije moramo imati brzu prometnicu jer to je preduvjet investicija u našem kraju“, istaknuo je župan Damir Bajs.

Svečanoj sjednici prisustvovali su i župani drugih županija,a okupljenima se obratio župan Koprivničko-križevačke županije Darko Koren: „Kao susjedne županije izuzetno se cijenimo, poštujemo i nadopunjujemo. Iskoristit ću priliku i zahvaliti kolegi Bajsu na sve boljoj suradnji posljednjih godina. Ono što smo danas čuli pokazatelj je toga da ova županija sve više napreduje u svakom segmentu. Čestitam vam na tome i želim vam da svoj razvojni put nastavite u pravci i dinamici kakav si želite, i čestitam vam dan županije“, naglasio je župan Koren.

Izaslanik predsjednika Vlade RH na svečanoj sjednici bio je potpredsjednik Vlade i ministar graditeljstva i prostornog uređenja Predrag Štromar: „Čestitam i na rastu BDP-a što će utjecati i na poboljšanje života vaših građana. Ministarstvo graditeljstva i prostornog uređenja osiguralo je 104 milijuna kuna za projekte energetske učinkovitosti u ovoj županiji. To je 208 milijuna kuna ukupnih projekata za škole, vrtiće, bolnicu, građevinsku industriju, plaće za naše radnike. Plaće moraju rasti, mladi ljudi moraju rješavati svoja stambena pitanja, i tu su aktualni i subvencionirani krediti. Ti mladi ljudi će doprinositi ovom gospodarstvu, i ovdje će stvarati svoje obitelji. To je prava, dokazana demografska mjera.“, istaknuo je ministar Štromar.

Izaslanik predsjednika Hrvatskog sabora bio je saborski zastupnik Miro Totgergeli koji je tom prilikom rekao: „Tijekom današnje svečanosti vidjeli smo sve što nas veseli, i mene osobno kao građanina Bjelovarsko-bilogorske županije, ali i sve nas koji živimo u ovoj županiji, da postoje pomaci, da u svakom segmentu idemo naprijed i da ima pozitivnih iskoraka u svim sferama našeg života. Vidjeli smo značajne brojke koje su vezane uz povlačenje sredstava iz europskih fondova. Sve više novaca se slijeva u izvorni proračun županija i gradova zbog čega lokalni čelnici mogu više ulagati u ono što smatraju da je potrebnije. Fiskalna decentralizacija je dobro prihvaćena i to se vidi u svemu što se radi. S druge strane rastu i investicije u gospodarstvu, a ono mora jačati i stvarati još bolje uvjete za investicije kako bi slijedom toga rasla zaposlenost, plaće, ljudi ostajali ovdje i popravljala se demografska slika“, kazao je Totgergeli.

Na svečanoj sjednici kao izaslanica Predsjednice Republike Hrvatske sudjelovala je savjetnica Predsjednice za strateške politike, odnose sa Hrvatskim saborom i Vladom RH Mirjana Hrga: „U predsjednici imate prijatelja koji se veseli vašim uspjesima, i osobu kojoj se možete obratiti. Dopustit ćete mi reći da je ova županija najljepša, naravno i zato što je moja. Plodna zemlja i velike mogućnosti koje sam ponovo promatrala vozeći se ovamo podsjetile su me na tu svu ljepotu, međutim podsjetilo me i na činjenicu da ne možemo još dugo čekati na izgradnju posljednjih sedamnaest kilometara prometnice jer naša županija je već dugo nepravedno nisko na ljestvici. Unatoč tome postiže dobre rezultate, a oni su produkt velikog rada. Čestitamo na svim tim rezultatima, zvuče impresivno. Sanjam taj dan kada će neki Zagrepčani živjeti u Bjelovaru i možda raditi u Zagrebu, kada će ljudi zbog prometne povezanosti prema poslu moći doći živjeti ovdje u kraj koji je idealan za obiteljski život“, istaknula je Hrga.

Na sjednici su uručena županijska priznanja i nagrade. Povelju Bjelovarsko-bilogorske županije za naročite uspjehe na svim područjima gospodarskog i društvenog života od značaja za županiju dobili su:  Ivica Ćurić, MILAK, obrt za pružanje usluga turističke agencije i prijevoz, PAL, obrt za strojobravarske radove, HARD JURA d.o.o. Bjelovar, Češka beseda Doljani.

Plaketu Tihomir Trnski za izuzetne rezultate na obrazovnom, kulturnom, sportskom i drugim područjima kulturnog života županije dobili su SKD Prosvjeta Pododbor Garešnica, Osnovna škola Čazma, Marinko Ban, NK „BŠK“ Brezovac, Josip Sodomka, Centar za odgoj i obrazovanje Rudolf Steiner Daruvar, Damir Štefulinac, Društvo esperantista Bjelovar, Hrvatska čitaonica Hercegovac, Ogranak Hrvatskog pedagoškog-književnog zbora Bjelovar.

Medalju Bjelovarsko-bilogorske županije za izuzetan doprinos u demokratskom usmjerenju i promicanju ugleda Bjelovarsko-bilogorske Županije dobili su Udruga hrvatskih branitelja Domovinskog rata policije Garešnica,Miroslav Dmejhal,Vojislav Kranželić, Đuro Crkvenac i  Dalibor Petrović.

  Galerija fotografija - klikni na sliku za povećanje
Dan Bjelovarsko-bilogorske županije
Dan Bjelovarsko-bilogorske županije
Dan Bjelovarsko-bilogorske županije
Dan Bjelovarsko-bilogorske županije
Dan Bjelovarsko-bilogorske županije
Dan Bjelovarsko-bilogorske županije
Dan Bjelovarsko-bilogorske županije
Dan Bjelovarsko-bilogorske županije
Dan Bjelovarsko-bilogorske županije
Dan Bjelovarsko-bilogorske županije
Dan Bjelovarsko-bilogorske županije
Dan Bjelovarsko-bilogorske županije
Dan Bjelovarsko-bilogorske županije
Dan Bjelovarsko-bilogorske županije
Dan Bjelovarsko-bilogorske županije
Dan Bjelovarsko-bilogorske županije
Dan Bjelovarsko-bilogorske županije
Dan Bjelovarsko-bilogorske županije
Dan Bjelovarsko-bilogorske županije
Dan Bjelovarsko-bilogorske županije
Dan Bjelovarsko-bilogorske županije
Dan Bjelovarsko-bilogorske županije
Dan Bjelovarsko-bilogorske županije
Dan Bjelovarsko-bilogorske županije
Dan Bjelovarsko-bilogorske županije
Dan Bjelovarsko-bilogorske županije
Dan Bjelovarsko-bilogorske županije
Dan Bjelovarsko-bilogorske županije
Dan Bjelovarsko-bilogorske županije
Dan Bjelovarsko-bilogorske županije
Dan Bjelovarsko-bilogorske županije
Dan Bjelovarsko-bilogorske županije
Dan Bjelovarsko-bilogorske županije
Dan Bjelovarsko-bilogorske županije
Dan Bjelovarsko-bilogorske županije
Dan Bjelovarsko-bilogorske županije
Dan Bjelovarsko-bilogorske županije
Dan Bjelovarsko-bilogorske županije
Dan Bjelovarsko-bilogorske županije
Dan Bjelovarsko-bilogorske županije
Dan Bjelovarsko-bilogorske županije
Dan Bjelovarsko-bilogorske županije
Dan Bjelovarsko-bilogorske županije
Dan Bjelovarsko-bilogorske županije
Dan Bjelovarsko-bilogorske županije
Dan Bjelovarsko-bilogorske županije
Dan Bjelovarsko-bilogorske županije
Dan Bjelovarsko-bilogorske županije
Dan Bjelovarsko-bilogorske županije
Dan Bjelovarsko-bilogorske županije
Dan Bjelovarsko-bilogorske županije
Dan Bjelovarsko-bilogorske županije
Dan Bjelovarsko-bilogorske županije
Dan Bjelovarsko-bilogorske županije
Dan Bjelovarsko-bilogorske županije
Dan Bjelovarsko-bilogorske županije
Dan Bjelovarsko-bilogorske županije
Dan Bjelovarsko-bilogorske županije
Dan Bjelovarsko-bilogorske županije
Dan Bjelovarsko-bilogorske županije
Dan Bjelovarsko-bilogorske županije
Dan Bjelovarsko-bilogorske županije
Dan Bjelovarsko-bilogorske županije
Dan Bjelovarsko-bilogorske županije
Dan Bjelovarsko-bilogorske županije
Dan Bjelovarsko-bilogorske županije
Dan Bjelovarsko-bilogorske županije
Dan Bjelovarsko-bilogorske županije
Dan Bjelovarsko-bilogorske županije
Dan Bjelovarsko-bilogorske županije
Dan Bjelovarsko-bilogorske županije
Dan Bjelovarsko-bilogorske županije
Dan Bjelovarsko-bilogorske županije
Dan Bjelovarsko-bilogorske županije
Dan Bjelovarsko-bilogorske županije
Dan Bjelovarsko-bilogorske županije
Dan Bjelovarsko-bilogorske županije
Dan Bjelovarsko-bilogorske županije
Dan Bjelovarsko-bilogorske županije
Dan Bjelovarsko-bilogorske županije
Dan Bjelovarsko-bilogorske županije
Dan Bjelovarsko-bilogorske županije
Dan Bjelovarsko-bilogorske županije
Dan Bjelovarsko-bilogorske županije
Dan Bjelovarsko-bilogorske županije
Dan Bjelovarsko-bilogorske županije
Dan Bjelovarsko-bilogorske županije
Dan Bjelovarsko-bilogorske županije
Dan Bjelovarsko-bilogorske županije
Dan Bjelovarsko-bilogorske županije
Dan Bjelovarsko-bilogorske županije
Dan Bjelovarsko-bilogorske županije
Dan Bjelovarsko-bilogorske županije
Dan Bjelovarsko-bilogorske županije
Dan Bjelovarsko-bilogorske županije
Dan Bjelovarsko-bilogorske županije
Dan Bjelovarsko-bilogorske županije
Dan Bjelovarsko-bilogorske županije
Dan Bjelovarsko-bilogorske županije
Dan Bjelovarsko-bilogorske županije
Dan Bjelovarsko-bilogorske županije
Dan Bjelovarsko-bilogorske županije
Dan Bjelovarsko-bilogorske županije
Dan Bjelovarsko-bilogorske županije
Dan Bjelovarsko-bilogorske županije
Dan Bjelovarsko-bilogorske županije
Dan Bjelovarsko-bilogorske županije
Dan Bjelovarsko-bilogorske županije
Dan Bjelovarsko-bilogorske županije
Dan Bjelovarsko-bilogorske županije
Dan Bjelovarsko-bilogorske županije
   Povratak na sve Vijesti BBŽ-a