• BBŽ - BJELOVARSKO BILOGORSKA Županija

BBŽ Županijske vijesti

2019.
Studeni
15

KREĆE INVESTICIJSKI CIKLUS OD 20 MILIJUNA KUNA ULAGANJA U ŠKOLSTVO NA PODRUČJU GRADA ČAZME

Bjelovarsko-bilogorski župan Damir Bajs sa suradnicima prisustvovao je početnoj konferenciji europskog projekta energetske obnove Područne škole u Gornjem Dragancu u sklopu koje se potpisao i ugovor s izvođačem radova.
Početna konferencija europskog projekta energetske obnove PŠ u Gornjem Dragancu i potpis ugovora s izvođačem radova

Riječ je o projektu vrijednom 1,6 milijuna kuna, a posao energetske obnove dobila je tvrtka DOVINO d.o.o. Inače, na čazmanskom području Bjelovarsko-bilogorska županija u energetskoj je obnovi četiri školska objekta za koja su osigurana sredstva, a radi se o ulaganjima od 20 milijuna kuna.

Pred Područnom školom u Gornjem Dragancu tako su radovi energetske obnove koji obuhvaćaju zamjenu stolarije, izolaciju zidova, izolaciju podova, uređenje fasade, rekonstrukciju grijanja, novu led rasvjetu, gradnju pristupne rampe za invalide i drugi.

Završetkom energetske obnove Bjelovarsko-bilogorska županija školu u Gornjem Dragancu opremit će i novim namještajem, a sve s ciljem da 55 učenika i 6 zaposlenika dobiju uvjete školovanja i rada u objektu 21. stoljeća.

„Ova zgrada izgrađena je 1984.godine. Projektom će se osigurati ušteda toplinske energije od 51 posto. Za projekt su dodijeljena bespovratna sredstva EU fonda za Regionalni razvoj u iznosu od 544 tisuće kuna što predstavlja 51 posto ukupno prihvatljivih troškova. Razliku financiranja do ukupne vrijednosti projekta osigurala je Bjelovarsko-bilogorska županija“, rekla je ravnateljica OŠ Čazma Lidija Osman zahvalivši županu Bajsu na pomoći u provedbi projekata.

„Zahvaljujem gospodinu županu Damiru Bajsu što nas je podržao u ostvarenju ovog projekta koji je jako velik za stanovnike Draganca te naravno za učitelje i djecu ove škole.  Uz župana najzaslužniji za ovaj projekt je dožupan Neven Alić i velika zahvala njima.  Hvala svima što ste omogućili da ovaj projekt krene i nalazimo se sada u jednom novom momentu za djecu naše škole“, istaknula je Danijela Šajtar, predstavnica Školskog odbora.

Uz Područnu školu u Gornjem Dragancu uskoro će u kompletnu obnovu od temelja do krova i Osnovna škola u Čazmi projekt vrijedan gotovo 10 milijuna kuna za koji je izabran izvođač radova. Pred raspisom natječaja za izvođača radova za obnovu školskih zgrada su i Područne škole u  Gornjem Mikloušu i Dapcima ukupno vrijedne 3,2 milijuna kuna.

Projekti su to čija ukupna vrijednost iznosi 15 milijuna kuna, no kada građevinski radovi budu završeni, Bjelovarsko-bilogorska županija će škole opremiti novim namještajem tako da će ulaganja u školstvo na području grada Čazme dosegnuti iznos od 20 milijuna kuna.

Bjelovarsko-bilogorskoj županiji ulaganje u obrazovanje visoko je na ljestvici prioriteta, a dokazuju to i činjenice jer naša Županija druga je Županija u Hrvatskoj po ukupnosti ulaganja u obrazovanje, točnije čak 25% županijskog proračuna ove godine odlazi na programe i projekte u obrazovanju.

Najveći dio sredstava odlazi na projekte energetske obnove županijskih osnovnih i srednjih škola u sklopu kojih se obnavlja 44 školske zgrade, a vrijednost ulaganja doseći se 160 milijuna kuna. Također,  po povlačenju europskih sredstava putem Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost Bjelovarsko-bilogorska županija druga je u Hrvatskoj.

Samim time ostvaruje se zacrtani cilj Bjelovarsko-bilogorske županije, a to je obnova svih matičnih i područnih škola.

Da smo na dobrom putu pokazuje i podatak kako je u novu školsku godinu 2000 naših osnovnoškolaca i srednjoškolaca krenulo u potpuno obnovljene školske zgrade, odnosno petina naših učenika, u novom standardu – standardu 21. stoljeća.

„Kada pričamo o zemlji znanja, na nama je da  napravimo uvjete za tu zemlju znanja. Mi ćemo u ove dvije godine uložiti oko 250 milijuna kuna u školstvo.  Ovoga trenutka 12 projekata je gotovo, a pred nama je obnova još 32 škole.  Današnji potpis ugovora tek je prvi u nizu koji će uslijediti  u Čazmi. Mi smo završili svoj posao, osigurali sredstva za financiranje i želimo da izvođači uđu u posao. Kada radovi budu završeni, i namještaj će u cijelosti biti promijenjen.  Sve dopunske radove i opremanje će na sebe preuzeti proračun Bjelovarsko-bilogorske županije. Mi želimo da školstvo županije bude riješeno do kraja.  Već je toliko toga napravljeno , a 20% učenika ide u potpuno obnovljene škole“, naglasio je župan Damir Bajs.

  Galerija fotografija - klikni na sliku za povećanje
Početna konferencija europskog projekta energetske obnove PŠ u Gornjem Dragancu i potpis ugovora s izvođačem radova
Početna konferencija europskog projekta energetske obnove PŠ u Gornjem Dragancu i potpis ugovora s izvođačem radova
Početna konferencija europskog projekta energetske obnove PŠ u Gornjem Dragancu i potpis ugovora s izvođačem radova
Početna konferencija europskog projekta energetske obnove PŠ u Gornjem Dragancu i potpis ugovora s izvođačem radova
Početna konferencija europskog projekta energetske obnove PŠ u Gornjem Dragancu i potpis ugovora s izvođačem radova
Početna konferencija europskog projekta energetske obnove PŠ u Gornjem Dragancu i potpis ugovora s izvođačem radova
Početna konferencija europskog projekta energetske obnove PŠ u Gornjem Dragancu i potpis ugovora s izvođačem radova
Početna konferencija europskog projekta energetske obnove PŠ u Gornjem Dragancu i potpis ugovora s izvođačem radova
Početna konferencija europskog projekta energetske obnove PŠ u Gornjem Dragancu i potpis ugovora s izvođačem radova
Početna konferencija europskog projekta energetske obnove PŠ u Gornjem Dragancu i potpis ugovora s izvođačem radova
Početna konferencija europskog projekta energetske obnove PŠ u Gornjem Dragancu i potpis ugovora s izvođačem radova
Početna konferencija europskog projekta energetske obnove PŠ u Gornjem Dragancu i potpis ugovora s izvođačem radova
Početna konferencija europskog projekta energetske obnove PŠ u Gornjem Dragancu i potpis ugovora s izvođačem radova
Početna konferencija europskog projekta energetske obnove PŠ u Gornjem Dragancu i potpis ugovora s izvođačem radova
Početna konferencija europskog projekta energetske obnove PŠ u Gornjem Dragancu i potpis ugovora s izvođačem radova
Početna konferencija europskog projekta energetske obnove PŠ u Gornjem Dragancu i potpis ugovora s izvođačem radova
Početna konferencija europskog projekta energetske obnove PŠ u Gornjem Dragancu i potpis ugovora s izvođačem radova
Početna konferencija europskog projekta energetske obnove PŠ u Gornjem Dragancu i potpis ugovora s izvođačem radova
Početna konferencija europskog projekta energetske obnove PŠ u Gornjem Dragancu i potpis ugovora s izvođačem radova
Početna konferencija europskog projekta energetske obnove PŠ u Gornjem Dragancu i potpis ugovora s izvođačem radova
Početna konferencija europskog projekta energetske obnove PŠ u Gornjem Dragancu i potpis ugovora s izvođačem radova
   Povratak na sve Vijesti BBŽ-a