• BBŽ - BJELOVARSKO BILOGORSKA Županija

BBŽ Županijske vijesti

2018.
Listopad
4

KREĆE OBNOVA BIJELE LABUDICE TRENUTNO NAJVEĆE INVESTICIJE U GRUBIŠNOM POLJU –ENERGETSKE OBNOVE OSNOVNE, SREDNJE ŠKOLE I DVORANE PROJEKT VRIJEDAN 11 MILIJUNA KUNA

Bjelovarsko-bilogorska županija nastavlja s aktivnostima na najvećoj obnovi svojih škola u županijskoj povijesti i u skladu s tim bjelovarsko-bilogorski župan Damir Bajs, uz prisustvo direktora Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost Dubravka Ponoša, potpisao je ugovor s izvođačima radova zajednicom ponuditelja H-GRAD d.o.o. i POMGRAD d.d. o izvođenju radova na kompletnoj obnovi grubišnopoljske Osnovne škole Ivana Nepomuka Jemeršića, Srednje škole Bartola Kašića te pripadajuće školsko-sportske dvorane – projekta vrijednog 10.754.006,53 kune.
Potpisan ugovor za energetsku obnovu osnovne i srednje škole te školsko-sportske dvorane u Grubišnom Polju

Za energetsku obnovu navedenih škola iz europskih fondova osigurano je gotovo 7 milijuna kuna, dok će preostalih 4 milijuna kuna osigurati Bjelovarsko-bilogorska županija. Najveća je to trenutno investicija na području grada Grubišnog Polja, ali i druga po vrijednosti radova u trenutnim projektima obnove u školstvu vrijednim 30 milijuna kuna na području županije odmah iza obnove garešničke Osnovne škole.

Grubišnopoljska Bijela labudica sagrađena je 1956. godine i u posljednjih 60 godina na njoj nisu izvođeni značajniji radovi, a sada će ona biti doslovno obnovljena od temelja do krova. Radovi, između ostalog, podrazumijevaju kompletnu obnovu krovišta, izmjenu stolarije, postavljanje nove termo ovojnice/fasade, izolaciju stropa podruma, izolaciju podova, izgradnju podizne platforme za osobe s invaliditetom, novi sanitarni čvor za invalide, ugradnju sustava prozračivanja u školsko-sportskoj dvorani i niz drugih radova.

Završetkom radova u potpunosti će biti obnovljene grubišnopoljske škole čime će se doći do ušteda većih od 50% , a učenici i nastavnici zbog kojih se cijeli projekt i radi imat će bolji standard i uvjete školovanja i rada u tim obrazovnim ustanovama u gradu Grubišnom Polju. Trenutno grubišnopoljsku Osnovnu i Srednju školu pohađa 600 učenika, a zaposleno je 120 djelatnika.

Kako se škole energetski obnavljaju samim time smanjuju se troškovi njihova održavanja, a na svojevrsni način ušteđena sredstva uz još dodatna sredstva Bjelovarsko-bilogorske županije uložit će se u opremanje škola koje nakon energetske obnove onda očekuje i opremanje novim namještajem i drugom potrebnom opremom.

Posebno treba istaknuti kako je na posljednjem natječaju Fonda za zaštiti okoliša i energetsku učinkovitost Bjelovarsko-bilogorska županija bila izuzetno uspješna, ne samo u kandidiranju projekata, kao druga županija u Hrvatskoj, već i po odobrenju istih. Naime, po tom natječaju Bjelovarsko-bilogorskoj županiji i njenim ustanovama odobreno je 27 projekata vrijednih  105 milijuna kuna. Samim time naša županija druga je u Hrvatskoj po prijavama, ali i povlačenju sredstava za energetsku obnovu.

I na području grada Grubišnog Polja u sklopu tog natječaja u obnovu će dvije područne škole i to u Ivanovom Selu i Velikim Zdencima projekti vrijedni 4,5 milijuna kuna za koje su osigurana sredstva.

Tako je naša županija postala jedno veliko gradilište, jer praktički neće biti niti jedne općine niti grada u kojemu Bjelovarsko-bilogorska županija neće voditi investicije energetske obnove uspješno koristeći europska sredstva.


„Danas je za mene jedan posebno emotivan dan. Naša će se Bijela labudica, kako ju svi znamo, zaista kao u Andersenovoj bajci pretvoriti iz ružnog pačeta u pravu bijelu labudicu. Radovi u vrijednosti od preko 10 milijuna kuna, koji se odnose na osnovnu i srednju školu te školsko-sportsku dvoranu podrazumijevaju: postavljanje termo ovojnice, izmjenu krova, izmjenu stolarije, izmjenu podova u prizemlju, izolaciju stropa podruma, upuhivanje toplog zraka u dvoranu. Također, ugradnju dizala za invalide i sanitarni čvor. Koliko nam je tek ova činjenica važna potvrđuje podatak da imamo 12 pomoćnika u nastavi, zahvaljujući našem županu koji nam je to osigurao i možete zamisliti koliko nam je ova investicija vrijedna. Imamo dva učenika koja su u kolicima, a još nekoliko učenika ima znatne teškoće u kretanju. U ime svih učenika i djelatnika i svoje osobno ime od srca zahvaljujem Fondu za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost i direktoru Ponošu, Bjelovarsko-bilogorskoj županiji i županu Bajsu što ste nam omogućili da ova godina zlatnim slovima bude upisana u spomenicu naše škole“, rekla je ravnateljica OŠ Ivana Nepomuka Jemeršića Snježana Šeliš.

„Dopustite mi da u ime svih učenika i djelatnika Srednje škole Bartola Kašića zahvalim županu Damiru Bajsu, Bjelovarsko-bilogorskoj županiji, direktoru Fonda Dubravku Ponošu, da budemo dio ovog velikog projekta. Zgrada naše škole datira iz sedamdesetih,a mnoge sastavnice poput podova,stolarije, toliko su dotrajale da se s godinama stvorio veliki trošak grijanja. Ova energetska obnova nam puno znači. Omogućit će svim učenicima i djelatnicima naše škole normalne radne uvjete tijekom cijele godine. Veselimo se svemu onome što nam ova energetska obnova nosi“, istaknula je  Kristina Vrbicki, v.d.ravnateljica Srednje škole Bartola Kašića.

„Zahvaljujem se svim akterima na ovom velikom projektu koji je od velikog značaja i za Grubišno Polje. Projekt je to koji se izuzetno dobro uklapa u projekte povećanja standarda života i novih radnih mjesta u Grubišnom Polju. Ove škole su to zaslužile, vidjeli smo i po rezultatima koje ostvaruju“, kazao je Zlatko Mađeruh, gradonačelnik Grubišnog Polja. 

„Sa zadovoljstvom pristupamo današnjem činu potpisivanja i vrlo brzom pokretanju posla i vjerujem da ovakvi projekti u Republici Hrvatskoj čine krajnje pozitivnu vrijednost i pridonose rješavanju problema koje imamo“, rekao je prilikom potpisivanja Ugovora direktor tvrtke H-GRAD d.o.o Zagreb Berislav Trogrlić.

„Ja ću naglasiti da Bjelovarsko-bilogorska županija ovog trenutka ima prijavljenih ugovora u vrijednosti pola milijarde kuna.  Od tih pola milijarde, 400 milijuna kuna su potpisani ugovori ili su potvrđeni projekti. Ovaj projekt je financijski jedan od najvrjednijih na području županije, ali to je i jedan od najvećih projekata u Republici Hrvatskoj, gledajući sve škole koje su prijavljene na projekt. Bijela labudica će tako nakon 60 godina dobiti temeljitu obnovu. Sve je to kako bi se poboljšao standard gotovo 600 učenika i 120 zaposlenika ovih dviju škola. Kad se završi kompletna obnova ove škole, Bjelovarsko-bilogorska županija će o svom trošku obnoviti ukupnost namještaja i opreme koja je vezana uz ovu školu. Posebna zahvala ide direktoru Fonda Dubravku Ponošu. Osim škole, Županija u Grubišnom Polju obnavlja i Dom zdravlja koji je pri kraju, tu su i zajednički projekti s Gradom kao što je Program 50 plus, Županija plaća i asistente u nastavi nadstandardom jer nijedan učenik ne može biti bez asistenta u nastavi bez obzira na  promjene državne politike prema, ponekad, istim učenicima“, naglasio je župan Damir Bajs.

„Kada vidimo projekte iz Bjelovarsko-bilogorske županije, onda se svi ljudi u Fondu nasmiješe jer znaju da su ti projekti dobro strukturirani, da su dobro napravljeni, vi znate što i kako raditi, znate dobro pripremiti projekt i vi ste tu glavna karika. Mi vam stojimo na usluzi i pomažemo, međutim da su svi korisnici poput vas i mi bismo bili daleko uspješniji. U ovom trenutku prolaznost na projektima iz javnog zgradarstva je prešla 90%. To je ona bitna karakteristika što se tiče europskih fondova kada možemo reći da je Hrvatska konačno naučila kako prijaviti projekt i kako povući novac iz europskih fondova. Dobra vijest je da ste od zadnji put kada sam bio ovdje dobili još jedan projekt, trenutno smo na 27 projekata i 105 milijuna kuna“ zaključio je direktor Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost Dubravko Ponoš.

  Galerija fotografija - klikni na sliku za povećanje
Potpisan ugovor za energetsku obnovu osnovne i srednje škole te školsko-sportske dvorane u Grubišnom Polju
Potpisan ugovor za energetsku obnovu osnovne i srednje škole te školsko-sportske dvorane u Grubišnom Polju
Potpisan ugovor za energetsku obnovu osnovne i srednje škole te školsko-sportske dvorane u Grubišnom Polju
Potpisan ugovor za energetsku obnovu osnovne i srednje škole te školsko-sportske dvorane u Grubišnom Polju
Potpisan ugovor za energetsku obnovu osnovne i srednje škole te školsko-sportske dvorane u Grubišnom Polju
Potpisan ugovor za energetsku obnovu osnovne i srednje škole te školsko-sportske dvorane u Grubišnom Polju
Potpisan ugovor za energetsku obnovu osnovne i srednje škole te školsko-sportske dvorane u Grubišnom Polju
Potpisan ugovor za energetsku obnovu osnovne i srednje škole te školsko-sportske dvorane u Grubišnom Polju
Potpisan ugovor za energetsku obnovu osnovne i srednje škole te školsko-sportske dvorane u Grubišnom Polju
Potpisan ugovor za energetsku obnovu osnovne i srednje škole te školsko-sportske dvorane u Grubišnom Polju
Potpisan ugovor za energetsku obnovu osnovne i srednje škole te školsko-sportske dvorane u Grubišnom Polju
Potpisan ugovor za energetsku obnovu osnovne i srednje škole te školsko-sportske dvorane u Grubišnom Polju
Potpisan ugovor za energetsku obnovu osnovne i srednje škole te školsko-sportske dvorane u Grubišnom Polju
Potpisan ugovor za energetsku obnovu osnovne i srednje škole te školsko-sportske dvorane u Grubišnom Polju
Potpisan ugovor za energetsku obnovu osnovne i srednje škole te školsko-sportske dvorane u Grubišnom Polju
Potpisan ugovor za energetsku obnovu osnovne i srednje škole te školsko-sportske dvorane u Grubišnom Polju
Potpisan ugovor za energetsku obnovu osnovne i srednje škole te školsko-sportske dvorane u Grubišnom Polju
Potpisan ugovor za energetsku obnovu osnovne i srednje škole te školsko-sportske dvorane u Grubišnom Polju
Potpisan ugovor za energetsku obnovu osnovne i srednje škole te školsko-sportske dvorane u Grubišnom Polju
Potpisan ugovor za energetsku obnovu osnovne i srednje škole te školsko-sportske dvorane u Grubišnom Polju
Potpisan ugovor za energetsku obnovu osnovne i srednje škole te školsko-sportske dvorane u Grubišnom Polju
Potpisan ugovor za energetsku obnovu osnovne i srednje škole te školsko-sportske dvorane u Grubišnom Polju
Potpisan ugovor za energetsku obnovu osnovne i srednje škole te školsko-sportske dvorane u Grubišnom Polju
Potpisan ugovor za energetsku obnovu osnovne i srednje škole te školsko-sportske dvorane u Grubišnom Polju
Potpisan ugovor za energetsku obnovu osnovne i srednje škole te školsko-sportske dvorane u Grubišnom Polju
Potpisan ugovor za energetsku obnovu osnovne i srednje škole te školsko-sportske dvorane u Grubišnom Polju
Potpisan ugovor za energetsku obnovu osnovne i srednje škole te školsko-sportske dvorane u Grubišnom Polju
Potpisan ugovor za energetsku obnovu osnovne i srednje škole te školsko-sportske dvorane u Grubišnom Polju
Potpisan ugovor za energetsku obnovu osnovne i srednje škole te školsko-sportske dvorane u Grubišnom Polju
Potpisan ugovor za energetsku obnovu osnovne i srednje škole te školsko-sportske dvorane u Grubišnom Polju
Potpisan ugovor za energetsku obnovu osnovne i srednje škole te školsko-sportske dvorane u Grubišnom Polju
Potpisan ugovor za energetsku obnovu osnovne i srednje škole te školsko-sportske dvorane u Grubišnom Polju
Potpisan ugovor za energetsku obnovu osnovne i srednje škole te školsko-sportske dvorane u Grubišnom Polju
Potpisan ugovor za energetsku obnovu osnovne i srednje škole te školsko-sportske dvorane u Grubišnom Polju
Potpisan ugovor za energetsku obnovu osnovne i srednje škole te školsko-sportske dvorane u Grubišnom Polju
Potpisan ugovor za energetsku obnovu osnovne i srednje škole te školsko-sportske dvorane u Grubišnom Polju
Potpisan ugovor za energetsku obnovu osnovne i srednje škole te školsko-sportske dvorane u Grubišnom Polju
Potpisan ugovor za energetsku obnovu osnovne i srednje škole te školsko-sportske dvorane u Grubišnom Polju
Potpisan ugovor za energetsku obnovu osnovne i srednje škole te školsko-sportske dvorane u Grubišnom Polju
   Povratak na sve Vijesti BBŽ-a