• BBŽ - BJELOVARSKO BILOGORSKA Županija

BBŽ Županijske vijesti

2020.
Siječanj
14

MINISTRICA ZNANOSTI I OBRAZOVANJA BLAŽENKA DIVJAK U POSJETI BJELOVARSKO-BILOGORSKOJ ŽUPANIJI, DRUGOJ U HRVATSKOJ PO ULAGANJU U OBRAZOVANJE

Ministrica znanosti i obrazovanja Blaženka Divjak boravila je u Bjelovarsko-bilogorskoj županiji u sklopu turneje Razgovori o promjenama u okviru koje će obići osnovne i srednje škole diljem Hrvatske.
Posjet ministrice znanosti i obrazovanja Blaženke Divjak Bjelovarsko-bilogorskoj županiji

Tom prilikom susrela se sa županom Damirom Bajsom i održala sastanke s učiteljima na kojima se razgovaralo o  provedbi kurikularne reforme „Škola za život“ koja je od 9. rujna prošle godine ušla u sve hrvatske osnovne i srednje škole, promjenama koje je reforma donijela te kako su one utjecale na učenike i učitelje.

„Iskoristila bih priliku i pohvalila osnivača škola, Bjelovarsko-bilogorsku županiju, s obzirom da se vidi da se vodi briga o školama te da je Županija u samom vrhu u Hrvatskoj po ulaganjima u infrastrukturu i u škole, što nama znatno olakšava daljnji rad. Također, to mi ulijeva povjerenje da se o školama, učiteljima, profesorima i djeci ovdje brine što nam stavlja dobru materijalnu bazu da ova reforma može uspjeti jer teško možete govoriti o uspješnoj reformi ako imate osnivača koji ne osigurava ono najnužnije da bi škole uopće mogle raditi u primjerenim uvjetima, tako da pohvale Bjelovarsko-bilogorskoj županiji. Također, Medicinska škola Bjelovar jedna je od 25 Centara kompetentnosti diljem Hrvatske. Veseli da su programi pripremljeni te čestitam i osnivaču i Medicinskoj školi na projektu“, rekla je ministrica znanosti i obrazovanja Blaženka Divjak.

„Upravo taj partnerski odnos između osnivača, ministarstva i onih koji rade u školama može doprinijeti kvaliteti koju svi očekujemo. Kada govorimo o županiji, ovoga trenutka svaki peti učenik ide u kompletno obnovljene škole i mislim da ćemo do kraja 2021. godine imati situaciju da će više od 90% učenika ići u takve škole. Istaknut ću da je naša politika jasna, mi ulažemo i u matične i područne škole. Svi moraju imati jednak standard“, naglasio je župan Damir Bajs.

Inače, kada je ulaganje u obrazovanje u pitanju Bjelovarsko-bilogorska županija među najboljima je u Hrvatskoj, točnije nalazi se na drugom mjestu ljestvice hrvatskih županija. Najveći dio sredstava odlazi na projekte energetske obnove županijskih osnovnih i srednjih škola u sklopu kojih se obnavljaju 44 školske zgrade, a vrijednost ulaganja iznosi 160 milijuna kuna.

Također, Bjelovarsko-bilogorska županija na drugom je mjestu u Hrvatskoj i kada je riječ o povlačenju europskih sredstava putem Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost.

Time se ostvaruje i  zacrtani cilj Bjelovarsko-bilogorske županije, a to je obnova svih matičnih i područnih škola koja podrazumijeva i opremanje škola potrebnim namještajem i opremom za što sredstva iz svog proračuna izdvaja sama Županija.

No, osim energetskih obnova školskih zgrada, Bjelovarsko-bilogorska županija gradi i nove škole. Od iznimnog je značaja projekt gradnje nove Glazbene škole u Bjelovaru,  jedne od rijetkih novih Glazbenih škola u Hrvatskoj, čija će se izgradnja financirati isključivo sredstvima županijskog proračuna, a za što je osigurano 20 milijuna kuna.

Treba istaknuti i projekt dogradnje Osnovne škole u Velikom Trojstvu kao i projekte dovršetka školsko-sportskih dvorana u Hercegovcu i Velikoj Pisanici.

No, osim ulaganja u  materijalne uvjete, Bjelovarsko-bilogorska županija značajna sredstva izdvaja i za programe namijenjene unaprjeđenju znanja naših učenika među kojima se ističe pokretanje Centra kompetentnosti pri Medicinskoj školi Bjelovar u kojem kreću ulaganja i opremanje u vrijednosti 33 milijuna kuna.

Tijekom proteklih nekoliko godina odlične rezultate ostvaruje i županijski projekt Centara izvrsnosti iz matematike, engleskog jezika, kemije i informatike zahvaljujući kojima naši učenici postižu sve bolje rezultate na državnim natjecanjima. 

Prilikom boravka u Bjelovarsko-bilogorskoj županiji ministrica znanosti i obrazovanja Blaženka Divjak posjetila je i Osnovnu školu Čazma. Škola je to koja se prije dvije godine našla u društvu 72 škole koje su ušle u eksperimentalni program Ministarstva znanosti i obrazovanja „Škola za život“. Ove školske godine programom je obuhvaćeno 207 učenika.

Kada je Osnovna škola Čazma u pitanju, Ministarstvo znanosti i obrazovanja je tijekom dosadašnje provedbe projekta osiguralo milijun kuna za opremanje kabineta, nabavu nastavnih sredstava i opremu za provedbu kurikuluma.

„Profesori i učitelji poručili su ministrici da su zadovoljni činjenicom što su ušli u eksperimentalni program i postali dio reforme koja se provodi na dobrobit svih nas. Iskazali su svoje zadovoljstvo novim metodama, oblicima i strategijama poučavanja, autonomijom učitelja gdje im se pruža mogućnost da samostalno kreiraju nastavni proces“, istaknula je ravnateljica OŠ Čazma Lidija Osman.

Treba istaknuti i da je čazmanska Osnovna škola bila  jedna od 20 škola u Republici Hrvatskoj koja je od 2015. godine uključena u pilot projekt „E-škole“.

Inače, programom „Škola za život“ ove je školske godine obuhvaćen gotovo svaki peti učenik u našoj županiji. U osnovnim školama provodi se u 1. i 5. razredima u svim predmetima, a  u 7. razredima iz biologije, kemije i fizike.

U srednjim školama „Škola za život“ primjenjuje se u svim predmetima u 1. razredima Gimnazije, a četverogodišnje strukovne škole uče po novom programu iz hrvatskog jezika, matematike te engleskog i njemačkog jezika.

„Ova škola dio je eksperimentalnoga programa „Škola za život“ i ja sam prije svega zahvalila ravnateljici i svim učiteljicama i učiteljima na tome što nam je eksperimentalni  program krenuo i da su oni ti koji su sudjelovali, sukreirali u tom programu. Sigurna sam da će tako biti i dalje i računam na njihovu podršku, a podršku Županije u svakom pogledu imamo, i u materijalnom opremanju i svim reformskim procesima“, rekla je ministrica znanosti i obrazovanja Blaženka Divjak prilikom posjeta OŠ Čazma.

Također, škola je to koja je obuhvaćena europskim projektom energetske obnove. „Vidimo da su radovi na energetskoj obnovi škole započeli. Kao i u drugim školama, mi ćemo napraviti i više od toga. Naime, imamo mogućnost da školu kompletno rekonstruiramo, ne samo energetski nego i na svaki drugi način. Kada dođemo do kraja rješavanja onoga što je ugovoreno tada ćemo utvrditi dodatne radove koje treba napraviti tako da će Županija osigurati i dopunska sredstva. Na kraju kada sve bude gotovo , promijenit ćemo i dio namještaja“, istaknuo je župan Damir Bajs.

  Galerija fotografija - klikni na sliku za povećanje
Posjet ministrice znanosti i obrazovanja Blaženke Divjak Bjelovarsko-bilogorskoj županiji
Posjet ministrice znanosti i obrazovanja Blaženke Divjak Bjelovarsko-bilogorskoj županiji
Posjet ministrice znanosti i obrazovanja Blaženke Divjak Bjelovarsko-bilogorskoj županiji
Posjet ministrice znanosti i obrazovanja Blaženke Divjak Bjelovarsko-bilogorskoj županiji
Posjet ministrice znanosti i obrazovanja Blaženke Divjak Bjelovarsko-bilogorskoj županiji
Posjet ministrice znanosti i obrazovanja Blaženke Divjak Bjelovarsko-bilogorskoj županiji
Posjet ministrice znanosti i obrazovanja Blaženke Divjak Bjelovarsko-bilogorskoj županiji
Posjet ministrice znanosti i obrazovanja Blaženke Divjak Bjelovarsko-bilogorskoj županiji
Posjet ministrice znanosti i obrazovanja Blaženke Divjak Bjelovarsko-bilogorskoj županiji
Posjet ministrice znanosti i obrazovanja Blaženke Divjak Bjelovarsko-bilogorskoj županiji
Posjet ministrice znanosti i obrazovanja Blaženke Divjak Bjelovarsko-bilogorskoj županiji
Posjet ministrice znanosti i obrazovanja Blaženke Divjak Bjelovarsko-bilogorskoj županiji
Posjet ministrice znanosti i obrazovanja Blaženke Divjak Bjelovarsko-bilogorskoj županiji
Posjet ministrice znanosti i obrazovanja Blaženke Divjak Bjelovarsko-bilogorskoj županiji
Posjet ministrice znanosti i obrazovanja Blaženke Divjak Bjelovarsko-bilogorskoj županiji
Posjet ministrice znanosti i obrazovanja Blaženke Divjak Bjelovarsko-bilogorskoj županiji
Posjet ministrice znanosti i obrazovanja Blaženke Divjak Bjelovarsko-bilogorskoj županiji
Posjet ministrice znanosti i obrazovanja Blaženke Divjak Bjelovarsko-bilogorskoj županiji
Posjet ministrice znanosti i obrazovanja Blaženke Divjak Bjelovarsko-bilogorskoj županiji
Posjet ministrice znanosti i obrazovanja Blaženke Divjak Bjelovarsko-bilogorskoj županiji
Posjet ministrice znanosti i obrazovanja Blaženke Divjak Bjelovarsko-bilogorskoj županiji
Posjet ministrice znanosti i obrazovanja Blaženke Divjak Bjelovarsko-bilogorskoj županiji
Posjet ministrice znanosti i obrazovanja Blaženke Divjak Bjelovarsko-bilogorskoj županiji
Posjet ministrice znanosti i obrazovanja Blaženke Divjak Bjelovarsko-bilogorskoj županiji
Posjet ministrice znanosti i obrazovanja Blaženke Divjak Bjelovarsko-bilogorskoj županiji
Posjet ministrice znanosti i obrazovanja Blaženke Divjak Bjelovarsko-bilogorskoj županiji
Posjet ministrice znanosti i obrazovanja Blaženke Divjak Bjelovarsko-bilogorskoj županiji
Posjet ministrice znanosti i obrazovanja Blaženke Divjak Bjelovarsko-bilogorskoj županiji
Posjet ministrice znanosti i obrazovanja Blaženke Divjak Bjelovarsko-bilogorskoj županiji
Posjet ministrice znanosti i obrazovanja Blaženke Divjak Bjelovarsko-bilogorskoj županiji
Posjet ministrice znanosti i obrazovanja Blaženke Divjak Bjelovarsko-bilogorskoj županiji
Posjet ministrice znanosti i obrazovanja Blaženke Divjak Bjelovarsko-bilogorskoj županiji
Posjet ministrice znanosti i obrazovanja Blaženke Divjak Bjelovarsko-bilogorskoj županiji
Posjet ministrice znanosti i obrazovanja Blaženke Divjak Bjelovarsko-bilogorskoj županiji
Posjet ministrice znanosti i obrazovanja Blaženke Divjak Bjelovarsko-bilogorskoj županiji
Posjet ministrice znanosti i obrazovanja Blaženke Divjak Bjelovarsko-bilogorskoj županiji
Posjet ministrice znanosti i obrazovanja Blaženke Divjak Bjelovarsko-bilogorskoj županiji
Posjet ministrice znanosti i obrazovanja Blaženke Divjak Bjelovarsko-bilogorskoj županiji
Posjet ministrice znanosti i obrazovanja Blaženke Divjak Bjelovarsko-bilogorskoj županiji
Posjet ministrice znanosti i obrazovanja Blaženke Divjak Bjelovarsko-bilogorskoj županiji
Posjet ministrice znanosti i obrazovanja Blaženke Divjak Bjelovarsko-bilogorskoj županiji
Posjet ministrice znanosti i obrazovanja Blaženke Divjak Bjelovarsko-bilogorskoj županiji
Posjet ministrice znanosti i obrazovanja Blaženke Divjak Bjelovarsko-bilogorskoj županiji
Posjet ministrice znanosti i obrazovanja Blaženke Divjak Bjelovarsko-bilogorskoj županiji
Posjet ministrice znanosti i obrazovanja Blaženke Divjak Bjelovarsko-bilogorskoj županiji
Posjet ministrice znanosti i obrazovanja Blaženke Divjak Bjelovarsko-bilogorskoj županiji
Posjet ministrice znanosti i obrazovanja Blaženke Divjak Bjelovarsko-bilogorskoj županiji
   Povratak na sve Vijesti BBŽ-a