• BBŽ - BJELOVARSKO BILOGORSKA Županija

BBŽ Županijske vijesti

2019.
Lipanj
11

NAKON PROGLAŠENJA ELEMENTARNE NEPOGODE OD TUČE ZA PODRUČJE OPĆINE NOVA RAČA ŽUPAN BAJS OBIŠAO IMANJE OBITELJI MLINAR U DAUTANU

Bjelovarsko-bilogorski župan Damir Bajs je 10.lipnja proglasio elementarnu nepogodu od tuče za područje općine Nova Rača, na zahtjev Općine Nova Rača.
Župan Bajs u općini Nova Rača

Naime, 5.lipnja ove godine područje općine Nova Rača zahvatilo je olujno nevrijeme praćeno jakim vjetrom i tučom,a najizraženije je bilo u naseljima Dautan i Nevinac gdje su nastale velike štete na poljoprivrednim ratarskim kulturama.

Jedno od imanja na kojem je nevrijeme prouzrokovalo štete veće i od 70%  je i ono obitelji Mlinar u Dautanu koje je obišao župan Bajs sa suradnicima. Na imanju obitelji Mlinar najveću štetu pretrpjeli su usjevi zobi.

Osim zobi, obitelj Mlinar obrađuje i poljoprivredne površine zasađene kukuruzom i lucernom, a osim ratarstvom bavi se i stočarstvom, konkretno uzgojem krava, konja, svinja i ovaca.

„Dugo nije bilo takve tuče. Sve je plivalo u vodi. U dva navrata je padao led. Najveće štete pretrpjela je zob, ali velike štete su i na kukuruzu“, rekao je poljoprivrednik Ivo Mlinar.

„Nevrijeme je zahvatilo dva naselja općine, Dautan i Nevinac. Štete su na pšenici, kukuruzu, zobi, ali osim na ratarskim led je prouzrokovao i velike štete na povrtlarskim kulturama. Zahvaljujem se županu što je na naš zahtjev proglasio elementarnu nepogodu“, istaknuo je načelnik Općine Nova Rača Darko Knežić.

Prva je to proglašena elementarna nepogoda na području naše županije ove godine.

„ Nakon što Općinsko povjerenstvo utvrdi iznos štete, Županija će to proslijediti prema Državi. Moguće je da Država da određeni iznos sredstava, no s obzirom na mali obuhvat štete u Hrvatskoj od tuče teško je to očekivati. Županija već neko vrijeme financira dio naknade za premije osiguranja za elementarne nepogode gdje se pokazalo da je zadnjih deset godina na području naše županije bilo milijardu kuna štete od elementarnih nepogoda te da je osiguranje najbolji način da se riješi pitanje naknade štete“, naglasio je župan Damir Bajs prilikom obilaska imanja obitelji Mlinar.

Inače, u razdoblju od 2007.-2018. godine u Bjelovarsko-bilogorskoj županiji štete od elementarnih nepogoda (suša, mraz, poplava, tuča, odron zemljišta) iznosile su 1.077.155.900,28 kuna, a dodijeljeni iznos pomoći za to vremensko razdoblje iznosio je 35 milijuna kuna.

Kako bi što više naših poljoprivrednika osiguralo svoju proizvodnju,a samim time u slučaju elementarnih nepogoda dobili iznose koji zadovoljavaju razmjer pretrpljenih šteta, Bjelovarsko-bilogorska županija uvela je mjeru subvencije premije osiguranja. Prošle godine mjeru je koristilo 254 korisnika kojima su isplaćena sredstva u iznosu 362.565 kuna.

I ove godine za mjeru poticanja premije osiguranja poljoprivredne proizvodnje u županijskom proračunu  predviđeno je 700.000,00 kuna.

Nakon obilaska imanja obitelji Mlinar, župan Bajs pridružio se obilježavanju obljetnice rođenja Stjepana Radića polaganjem vijenca u parku u Novoj Rači.

  Galerija fotografija - klikni na sliku za povećanje
Župan Bajs u općini Nova Rača
Župan Bajs u općini Nova Rača
Župan Bajs u općini Nova Rača
Župan Bajs u općini Nova Rača
Župan Bajs u općini Nova Rača
Župan Bajs u općini Nova Rača
Župan Bajs u općini Nova Rača
Župan Bajs u općini Nova Rača
Župan Bajs u općini Nova Rača
Župan Bajs u općini Nova Rača
Župan Bajs u općini Nova Rača
Župan Bajs u općini Nova Rača
Župan Bajs u općini Nova Rača
Župan Bajs u općini Nova Rača
Župan Bajs u općini Nova Rača
Župan Bajs u općini Nova Rača
Župan Bajs u općini Nova Rača
Župan Bajs u općini Nova Rača
Župan Bajs u općini Nova Rača
Župan Bajs u općini Nova Rača
Župan Bajs u općini Nova Rača
Župan Bajs u općini Nova Rača
Župan Bajs u općini Nova Rača
Župan Bajs u općini Nova Rača
Župan Bajs u općini Nova Rača
Župan Bajs u općini Nova Rača
Župan Bajs u općini Nova Rača
Župan Bajs u općini Nova Rača
Župan Bajs u općini Nova Rača
   Povratak na sve Vijesti BBŽ-a