• BBŽ - BJELOVARSKO BILOGORSKA Županija

BBŽ Županijske vijesti

2021.
Travanj
23

OBNOVA MJESNOG DOMA U ROGOŽI

Zamjenici bjelovarsko-bilogorskog župana Neven Alić i Saša Lukić obišli su radove na adaptaciji i dogradnji Mjesnog doma u Rogoži nedaleko od Garešnice koji će služiti za potrebe Srpskog kulturnog društva „Prosvjeta“ pododbor Garešnica, Vijeća srpske nacionalne manjine grada Garešnice, ali i svih zainteresiranih udruga, ali i tamošnjeg Mjesnog odbora
Obilazak radova na adaptaciji i dogradnji Mjesnog doma u Rogoži nedaleko od Garešnice

Ukupan projekt uređenja Mjesnog doma u Rogoži vrijedan je 1,6 milijuna kuna i radi se u etapama. Sada je u tijeku uređenje prve faze odnosno donjeg dijela objekta za što je osigurano gotovo 800 tisuća kuna.  Partneri u projektu su grad Garešnica kao vlasnik objekta, Bjelovarsko-bilogorska županija, Srpsko narodno vijeće te Srpsko kulturno društvo „Prosvjeta“ Garešnica.

Srpsko kulturno društvo „Prosvjeta“ iz Garešnice već više od 20 godina aktivno radi i posebno je prepoznato po radu s najmlađima. Dugi niz godina domaćini su međunarodne manifestacije „Smotra dječjeg kulturnog stvaralaštva“ kao i tradicionalnih „Susreta u Moslavini“.

„Ovaj prostor puno će nam koristiti u našem radu jer ćemo njime dobiti mogućnost da se naše aktivnosti odvijaju na jednom mjestu, a moći ćemo održavati i nastupe. Imamo 35 aktivnih članova u folklornoj i muzičkoj sekciji, a sveukupno „Prosvjeta“ ima 93 člana. Nedostaju nam nastupi i druženja koja se zbog epidemiološke situacije ne mogu održavati, no nadamo se da će se pandemija smiriti i da ćemo moći normalno nastaviti sa svojim radom“, rekao je predsjednik Srpskog kulturnog društva „Prosvjeta“ Zoran Blanuša.

„Srpsko kulturno društvo „Prosvjeta“ vrlo je aktivno i radi na očuvanju svoje kulturne baštine i svojih običaja. Naša želja je da im budemo podrška u njihovom radu. Imamo dobru suradnju. Ovaj dom kada se uredi moći će koristiti i svi mještani naselja Rogoža“, naglasio je gradonačelnik Grada Garešnice Josip Bilandžija.

Inače, u proteklom četverogodišnjem  periodu srpska zajednica je uz financijsku podršku Bjelovarsko bilogorske županije i lokalnih samouprava te Srpskog narodnog vijeća uspjela otvoriti i opremiti Srpske kulturne centre u Bjelovaru, Grubišnom Polju i Daruvaru te urediti prostorije za aktivnosti u Garešnici, Goveđem Polju (općina Dežanovac),Miljanovcu (općina Sirač), Batinjanima (općina Đulovac) te Imsovcu (općina Končanica).

„Veseli me što smo prije 4 godine započeli s uređivanjem srpskih kulturnih centara, u Bjelovaru je prije 4 godine Srpski kulturni centar uređen, opremljen i otvoren, a prije godinu  dana značajna sredstva investirana su u Srpski kulturni centar Isidor Dobrović. Ovaj projekt uređenja kulturnog centra na području grada Garešnice nam je najveći i najznačajniji projekt. U suradnji s Gradom Garešnicom i Bjelovarsko-bilogorska županija financijski će doprinijeti u opremanju ovog prostora. Tako će se Bjelovarsko-bilogorska županija u opremanje i gradnju objekta uključiti s 200 000 kuna. Također smo u proteklom periodu u suradnji s nizom naših općinskih vijeća opremili prostore koje su oni tražili. S ovim prostorom zaokružujemo priču gdje će sva naša općinska i gradska vijeća imati adekvatne prostore za rad“, naglasio je zamjenik župana iz redova srpske nacionalne manjine Saša Lukić.

Bjelovarsko-bilogorska županija ima partnerski odnos i dobru suradnju sa svim manjinama na području županije, a putem Koordinacije vijeća i predstavnika nacionalnih manjina.

Aktivnosti Koordinacije vijeća i predstavnika nacionalnih manjina Bjelovarsko-bilogorske županije u ovoj godini podrazumijevaju, između ostalog,  obilježavanje značajnijih datuma, rad na očuvanju jezika, pisma i kulture, zaštitu i brigu o pravima pripadnika nacionalnih manjina, informiranje pripadnika nacionalnih manjina o njihovim pravima, održavanje Smotre manjinskog stvaralaštva Bjelovarsko-bilogorske županije.

Aktivnosti su to koje bi bilo teško provedive bez potpore Bjelovarsko-bilogorske županije. Bez obzira na izazove koje je donijela prošla godina i krizu uzrokovanu pandemijom koronavirusa, županijska sredstva za nacionalne manjine nisu se smanjivala, te će i u ovoj godini iznositi 600 tisuća kuna.

  Galerija fotografija - klikni na sliku za povećanje
Obilazak radova na adaptaciji i dogradnji Mjesnog doma u Rogoži nedaleko od Garešnice
Obilazak radova na adaptaciji i dogradnji Mjesnog doma u Rogoži nedaleko od Garešnice
Obilazak radova na adaptaciji i dogradnji Mjesnog doma u Rogoži nedaleko od Garešnice
Obilazak radova na adaptaciji i dogradnji Mjesnog doma u Rogoži nedaleko od Garešnice
Obilazak radova na adaptaciji i dogradnji Mjesnog doma u Rogoži nedaleko od Garešnice
Obilazak radova na adaptaciji i dogradnji Mjesnog doma u Rogoži nedaleko od Garešnice
Obilazak radova na adaptaciji i dogradnji Mjesnog doma u Rogoži nedaleko od Garešnice
Obilazak radova na adaptaciji i dogradnji Mjesnog doma u Rogoži nedaleko od Garešnice
Obilazak radova na adaptaciji i dogradnji Mjesnog doma u Rogoži nedaleko od Garešnice
Obilazak radova na adaptaciji i dogradnji Mjesnog doma u Rogoži nedaleko od Garešnice
Obilazak radova na adaptaciji i dogradnji Mjesnog doma u Rogoži nedaleko od Garešnice
Obilazak radova na adaptaciji i dogradnji Mjesnog doma u Rogoži nedaleko od Garešnice
Obilazak radova na adaptaciji i dogradnji Mjesnog doma u Rogoži nedaleko od Garešnice
Obilazak radova na adaptaciji i dogradnji Mjesnog doma u Rogoži nedaleko od Garešnice
Obilazak radova na adaptaciji i dogradnji Mjesnog doma u Rogoži nedaleko od Garešnice
Obilazak radova na adaptaciji i dogradnji Mjesnog doma u Rogoži nedaleko od Garešnice
Obilazak radova na adaptaciji i dogradnji Mjesnog doma u Rogoži nedaleko od Garešnice
Obilazak radova na adaptaciji i dogradnji Mjesnog doma u Rogoži nedaleko od Garešnice
   Povratak na sve Vijesti BBŽ-a