• BBŽ - BJELOVARSKO BILOGORSKA Županija

BBŽ Županijske vijesti

2020.
Svibanj
14

OBRAZOVANJE KADROVA PRILAGOĐENO POTREBAMA TRŽIŠTA RADA – BJELOVARSKO-BILOGORSKA ŽUPANIJA PRATI POTREBE GOSPODARSTVA VEZANO UZ ŠKOLOVANJE MLADIH KADROVA

Bjelovarsko-bilogorska županija u suradnji sa svojim obrazovnim ustanovama i u partnerskom odnosu s Gospodarskom i Obrtničkom komorom brine da naše srednjoškolske obrazovne institucije školuju kadrove koji su potrebni tržištu rada. U skladu s tim od jeseni će se u bjelovarskoj Obrtničkoj školi kojoj je osnivač Bjelovarsko-bilogorska županija učenici moći obrazovati za dva nova zanimanja tesar i zidar.
Konferencija za medije u Obrtničkoj školi Bjelovar

Obrtnička škola Bjelovar poslala je zahtjev Ministarstvu znanosti i obrazovanja sa svom potrebnom dokumentacijom i uvjetima za izvođenje novog programa za zanimanja zidar i tesar no nadležno Ministarstvo po prvom zahtjevu nije izdalo rješenje da se predloženi programi uvrste u novi obrazovni kurikulum za iduću školsku godinu.

I ovoga puta dobra suradnja Bjelovarsko-bilogorske županije s Gospodarskom i Obrtničkom komorom polučila je rezultate, jer su obje komore reagirale na odbijenicu Ministarstva traživši da se udovolji zahtjevu Obrtničke škole Bjelovar za pokretanje novih smjerova, jer radi se o deficitarnim zanimanjima vezanim uz građevinski sektor na području Bjelovarsko-bilogorske županije.

„Inicijativa je krenula od naših poduzetnika i obrtnika građevinara koji trebaju taj kadar. Na inicijativu župana napravljen je prvi sastanak. Sada, nakon više od godinu dana, dobili smo odobrenje i moram istaknuti da je Bjelovarsko-bilogorska županija odigrala ključnu ulogu na čelu sa županom na čemu zahvaljujem. Riječ je o zanimanjima koja će biti smještena u jednom razrednom odjelu. Činjenica je da su obrtnička zanimanja deficitarna. Naši učenici primaju stipendije Ministarstva poduzetništva i obrta. U ovoj godini njih je 60 koji primaju stipendije koja iznosi 18 tisuća kuna godišnje. Mislim da je to dobar poticaj i da će to biti jedan od faktora koji će utjecati na upis naših tesara i zidara“, istaknuo je na današnjoj konferenciji za medije koja je održana u Obrtničkoj školi ravnatelj Branko Cvetković.

I zaključci sa sastanka članova Obrtničke i Gospodarske komore koji se bave građevinskom djelatnošću je upravo taj da su zanimanja tesar i zidar deficitarna i da je potrebno uvođenje obrazovanja za te buduće kadrove za tržište rada, a sami obrtnici i gospodarstvenici iskazali su interes i pomoć pri sudjelovanju u promociji navedenih zanimanja, ali i provođenju praktične nastave i mentorstvu za buduće zidare i tesare.

Zajednički stav Bjelovarsko-bilogorske županije, Gospodarske i Obrtničke komore i želja za školovanjem kadrova potrebnih tržištu rada urodio je plodom, jer jučer je iz Ministarstva znanosti i obrazovanja stiglo Rješenje koje odobrava Obrtničkoj školi Bjelovar uvođenje programa za tesare i zidare po kojemu se odobrava upis za 8 zidara i 4 tesara u školskoj godini 2020./2021.

Samim time poštuju se i preporuke Hrvatskog zavoda za zapošljavanje u kojima stoji potreba usklađivanja tržišta rada, odnosno umanjenje strukture neusklađenosti između ponude rada i potražnje za radom, što je jedan od glavnih dugoročnih problema hrvatskog tržišta rada.

Potrebno je spomenuti kako na području Bjelovarsko-bilogorske županije i danas krizom uzrokovanom pandemijom koronavirusa građevinski sektor nije stao s radom i dalje im je potrebna kvalificirana radna snaga, a tome su doprinijele i brojne investicije Bjelovarsko-bilogorske županije vezane uz energetsku obnovu, ali i gradnju novih objekata u zdravstvu i školstvu poput nove zgrade bolnice i glazbene škole u Bjelovaru.

Samim time pravi je to smjer u osiguravanju trenutno deficitarnih zanimanja, a Bjelovarsko-bilogorska županija preuzet će na sebe ukupnost obveza koje proizlaze iz uvođenja novog smjera, odnosno materijalne troškove sa željom da u nove smjerove upišemo učenike i da oni prepoznaju novu mogućnost školovanja koja im donosi osigurano radno mjesto.

„Školstvo mora biti fleksibilno i raditi na obrazovanju kadrova koji će sutra biti zapošljivi i kvalificirani.  Inače, građevinski sektor nam je u zadnje vrijeme participirao u prihodu BDP-u županije vrlo značajno jer neki su se pomaci dogodili. Prvenstveno jer imamo veliki obim javnih investicija. Moramo na neki način pomoći građevinskom sektoru da se objedinjuju, da idu u zajedničke projekte i da participiraju u natječajima te da zaposle dobar dio ljudi u ovoj krizi. Građevinski sektor je cijelo ovo vrijeme radio i moram pozdraviti intenciju našeg župana što se nije stalo s investicijama tako da u tom kontekstu vidimo da građevinarstvo ima perspektivu i šansu da funkcionira i radi“, istaknuo je predsjednik HGK-Županijske komore Bjelovar Jakov Ćorić.

„Ovo danas je za nas povijesni datum. 1985. je maturirao posljednji zidar u našoj županiji i ovo je posljednji trenutak da se ponovno počnu školovati djeca za ta zanimanja. Dobili smo odbijenicu iako je projekt bio kao iz udžbenika napisan. Nema nijednog zidara na tržištu niti tesara, imamo Županiju koja preuzima svoj dio troškova, školu koja će to sve organizirati, imamo obrtnike i poduzetnike koji će svu tu djecu uzeti na praksu, i osim one stipendije od 2.500 kuna koje daje država za ta zanimanja, dodat će se još između 800 i 2000 kuna po godinama. Sve smo posložili  i dobili odbijenicu. Srećom, uključila se i Hrvatska obrtnička komora na čemu zahvaljujem, kao i Ministarstvu gospodarstva, nakon čega smo dobili potvrdu da se ova zanimanja mogu upisati. Danas su praktički sva obrtnička zanimanja deficitarna i mi jedva čekamo da se na tržištu pojavi kvalitetna radna snaga“, naglasio je predsjednik Obrtničke komore BBŽ Goran Grgić.

„Prije kratkog vremena riješili smo pitanje novih smjerova u Čazmi te sad imamo vozače koji se mogu školovati u našoj županiji. Međutim trebali smo napraviti i promjenu vezanu uz obrtništvo i građevinarstvo u ukupnosti. Mislim da je to pravi put i da se naš obrazovni sistem mora prilagoditi potrebama gospodarstva. Moramo školovati naše učenike sa što višim standardom znanja, ali i s onime što je zapošljivo. Svi koji se upišu imaju mogućnost odmah dobiti mentora i raditi s obrtnicima ili građevinarima. Isto tako, čim završe gotovo apsolutno imaju zagarantiran posao, ali i za vrijeme školovanja dobivaju stipendiju od 3.500 kuna mjesečno. To znači da će i njima i roditeljima vrijeme školovanja biti olakšano na taj način“, rekao je na konferenciji za medije župan Damir Bajs.

  Galerija fotografija - klikni na sliku za povećanje
Konferencija za medije u Obrtničkoj školi Bjelovar
Konferencija za medije u Obrtničkoj školi Bjelovar
Konferencija za medije u Obrtničkoj školi Bjelovar
Konferencija za medije u Obrtničkoj školi Bjelovar
Konferencija za medije u Obrtničkoj školi Bjelovar
Konferencija za medije u Obrtničkoj školi Bjelovar
Konferencija za medije u Obrtničkoj školi Bjelovar
Konferencija za medije u Obrtničkoj školi Bjelovar
Konferencija za medije u Obrtničkoj školi Bjelovar
Konferencija za medije u Obrtničkoj školi Bjelovar
Konferencija za medije u Obrtničkoj školi Bjelovar
Konferencija za medije u Obrtničkoj školi Bjelovar
Konferencija za medije u Obrtničkoj školi Bjelovar
Konferencija za medije u Obrtničkoj školi Bjelovar
Konferencija za medije u Obrtničkoj školi Bjelovar
Konferencija za medije u Obrtničkoj školi Bjelovar
Konferencija za medije u Obrtničkoj školi Bjelovar
   Povratak na sve Vijesti BBŽ-a