• BBŽ - BJELOVARSKO BILOGORSKA Županija

BBŽ Županijske vijesti

2020.
Prosinac
9

OD 14. PROSINCA NA PRIJEDLOG VLADE RH ONLINE NASTAVA ZA UČENIKE SVIH SREDNJIH ŠKOLA

Bjelovarsko-bilogorski župan Damir Bajs, Nataša Vibiral voditeljica Županijskog stručnog vijeća ravnatelja srednjih škola i Ivana Haić voditeljica Županijskog stručnog vijeća ravnatelja osnovnih škola održali su konferenciju za medije na temu prijedloga Vlade Republike Hrvatske vezanog uz prelazak svih srednjih škola na online model nastave od 14. prosinca te stanje u županijskom školstvu u vrijeme pandemije koronavirusa.
Konferencija za medije na temu prelaska srednjih škola na online nastavu

Kada govorimo o online nastavi stav Bjelovarsko-bilogorske županije i županijskog Stožera civilne zaštite bio je potpuno jasan, a to je da je škola potrebita, da je online nastava samo slučaj nužde koji se ponekad mora primijeniti, ali ne i opća praksa koja je potrebna.

Taj ljudski kontakt, direktno predavanje ključ je za obrazovanje naših učenika. Do sada  Stožer civilne zaštite Bjelovarsko-bilogorske županije nije predložio zatvaranje niti jedne škole, kako osnovne tako ni srednje, a kada se prelazilo na online to je bilo temeljem epidemioloških uvjeta.

Bjelovarsko-bilogorska županija na 18. je mjestu po broju zaraženih učenika koronavirusom u Republici Hrvatskoj. Međutim, i kod nas se epidemiološka situacija pogoršava pa će stoga župan Damir Bajs temeljem prijedloga Vlade Republike Hrvatske, ali i mišljenja županijskih epidemiologa predložiti Stožeru civilne zaštite Bjelovarsko-bilogorske županije donošenje odluke da srednje škole u našoj županiji u potpunosti pređu na online model nastave od 14. prosinca.

To znači kako će 4 236 županijskih srednjoškolaca prijeći na online nastavu do kraja ovog polugodišta, odnosno kako se neće vratiti u školske klupe do najranije 18. siječnja do kada traju zimski praznici.

„Ja ću kao župan prihvatiti prijedlog Vlade, u konzultaciji s našim epidemiolozima, i predložiti Stožeru civilne zaštite BBŽ da od 14. prosinca naše srednje škole prijeđu na model C, odnosno online nastavu. S obzirom na činjenicu da nema potrebe, nećemo to predložiti za naše osnovne škole. Do sada nije bilo potrebe za time, međutim epidemiološka situacija u Hrvatskoj se pogoršava, pa tako i u našoj županiji. Ovakvim prelaskom napravit ćemo dopunske mjere zaštite kako učenika tako i naših nastavnika i profesora. To znači da će sve naše srednje škole prijeći na online nastavu. Zamolio bih da budemo svi odgovorni. Kao što znate, mi smo već bili u modelu C u prvom valu i pokazalo se da su naše škole dorasle izazovu i da je nastava, uz povećane napore onih koji predaju bila na onom nivou koji bi očekivali. Nije lako ni učiteljima, profesorima, roditeljima, niti učenicima. Mislim da je ovo najsigurnija varijanta“, istaknuo je župan Damir Bajs i dodao kako je trenutno od ukupno 12 537 učenika u našoj županiji koronavirusom zaraženo njih 46 te 28 zaposlenika. Trenutno su na online nastavi 3783 učenika.

„Jedan dio srednjih škola već radi po modelu C, unazad 2 tjedna, a od ponedjeljka će sve srednje škole nastavu održavati po modelu C. Što se tiče obučenosti nastavnika i tehničke spremnosti, podrške osnivača, spremni smo za model C. Trenutno su u tijeku kontrolna ispitivanja, ali sve se može obaviti i online. Sve će se nadoknaditi, zdravlje i život su na prvom mjestu“, istaknula je Nataša Vibiral voditeljica Županijskog stručnog vijeća ravnatelja srednjih škola.

„21 osnovna škola naše županije za sada vrlo dobro funkcionira. Nastava se održava. Znamo da će do 18.siječnja trajati zimski odmor, a onda ćemo dobiti konkretnije informacije. Oprema u vidu prijenosnih računala je dobivena, kako za učitelje tako i za učenike“, naglasila je Ivana Haić voditeljica Županijskog stručnog vijeća ravnatelja osnovnih škola.

Inače, Bjelovarsko-bilogorska županija među zadnjima je u Hrvatskoj kada govorimo o broju zaraženih na 100 tisuća stanovnika, odnosno na 18. mjestu od svih hrvatskih županija i grada Zagreba. Ukoliko bi situacija dozvoljavala stav Bjelovarsko-bilogorske županije je pozitivan u smislu početka redovite nastave kako u osnovnim tako i u srednjim školama nakon zimskih praznika, ali to naravno to će ovisiti o brojkama tog trena.

  Galerija fotografija - klikni na sliku za povećanje
Konferencija za medije na temu prelaska srednjih škola na online nastavu
Konferencija za medije na temu prelaska srednjih škola na online nastavu
Konferencija za medije na temu prelaska srednjih škola na online nastavu
Konferencija za medije na temu prelaska srednjih škola na online nastavu
Konferencija za medije na temu prelaska srednjih škola na online nastavu
Konferencija za medije na temu prelaska srednjih škola na online nastavu
Konferencija za medije na temu prelaska srednjih škola na online nastavu
Konferencija za medije na temu prelaska srednjih škola na online nastavu
Konferencija za medije na temu prelaska srednjih škola na online nastavu
Konferencija za medije na temu prelaska srednjih škola na online nastavu
Konferencija za medije na temu prelaska srednjih škola na online nastavu
Konferencija za medije na temu prelaska srednjih škola na online nastavu
Konferencija za medije na temu prelaska srednjih škola na online nastavu
Konferencija za medije na temu prelaska srednjih škola na online nastavu
Konferencija za medije na temu prelaska srednjih škola na online nastavu
Konferencija za medije na temu prelaska srednjih škola na online nastavu
Konferencija za medije na temu prelaska srednjih škola na online nastavu
Konferencija za medije na temu prelaska srednjih škola na online nastavu
   Povratak na sve Vijesti BBŽ-a