• BBŽ - BJELOVARSKO BILOGORSKA Županija

BBŽ Županijske vijesti

2021.
Ožujak
16

OTVOREN NOVODOGRAĐENI DIO ČEŠKE OSNOVNE ŠKOLE J.A.KOMENSKOG I ČEŠKOG DJEČJEG VRTIĆA FERDE MRAVENCA U DARUVARU

U gradu Daruvaru svečano je otvoren dograđeni dio Češke osnovne škole Jana Amosa Komenskog i Češkog dječjeg vrtića Ferde Mravenca. Riječ je o projektu kojeg su vodili Češka osnovna škola i Bjelovarsko-bilogorska županija, a u suradnji sa Savezom Čeha u Republici Hrvatskoj, gradom Daruvarom te Vladama Republike Hrvatske i Republike Češke uz potporu saborskog zastupnika za češku i slovačku nacionalnu manjinu Vladimira Bileka.
Otvaranje dograđenog dijela Češke osnovne škole Jana Amosa Komenskog i Češkog dječjeg vrtića Ferde Mravenca

Ovo je jedan od pedeset projekata obnove, dogradnje ili gradnje novih škola u Bjelovarsko-bilogorskoj županiji, a poseban je po tome što je u partnerskom odnosu okupio mnoge s konačnim ciljem omogućavanja boljeg standarda za 400- ak učenika i polaznika vrtića u te dvije odgojno - obrazovne ustanove.

„Ovdje govorimo o suradnji Republike Češke i Republike Hrvatske i meni je drago da se to vidi na nizu projekata, a meni možda najljepši se može vidjeti danas u Daruvaru gdje imamo potporu i financiranje s jedne strane dječjeg vrtića, ali i naše osnovne škole od Vlade Republike Češke, Vlade Republike Hrvatske, Grada Daruvara te naše Bjelovarsko-bilogorske županije. Naša škola, ali i Bjelovarsko-bilogorska županija vodili su projekt gdje je na početku trebalo uskladiti imovinsko pravne odnose, a sada je najvažnije da imamo novi standard za učenike, ali i polaznike našeg vrtića. U našoj županiji postoji izvrsna suradnja s češkom nacionalnom manjinom, tu je i duga tradicija i oni su sastavni dio identiteta ukupnosti našega društva. Naša županija ima niz prijateljskih veza sa županijama u Češkoj i imamo jednu vrlo aktivnu razmjenu posebice na školskom nivou, ali imamo i jedan veliki europrojekt, uz potporu Vladimira Bileka našeg saborskog zastupnika, a vezan uz Tkon gdje želimo napraviti jedno odmaralište u kojeg bi se uključile i češke županije, Bjelovarsko-bilogorska županija, a naravno i naše škole iz Republike Češke i Republike Hrvatske“, naglasio je župan Damir Bajs.

Otvorenju dograđene češke škole i vrtića prisustvovali su brojni uzvanici među kojima i ministar vanjskih poslova Republike Češke Tomáš Petříček te predsjednik Vlade Republike Hrvatske Andrej Plenković.

„Drago mi je da unatoč situaciji u kojoj se sad Češka, ali i čitav svijet nalaze mogu biti danas ovdje s vama kako bismo zajednički simbolično rezanjem vrpce dovršili projekt nadogradnje Češke osnovne škole i vrtića. Vrijednost ovog projekta ni izdaleka nije sadržajna isključivo u financijskim sredstvima koje su za njega izdvojile hrvatska i češka Vlada te Bjelovarsko-bilogorska županija. Proširena škola i vrtić moći će još bolje ispunjavati sve funkcije. Doprinijet će očuvanju češkog kulturnog nasljeđa, daljnjem razvoju Daruvara i otvorit će još više prostora za susretanje hrvatskog i češkog elementa. Smatram da je suživot Čeha i Hrvata u Daruvaru, Bjelovarsko-bilogorskoj županiji i čitavoj Hrvatskoj, idealan primjer da se može očuvati nacionalna specifičnost, a istovremeno biti integralni dio društva kao cjeline. Zahvalan sam na svoj financijskoj i nefinancijskoj potpori koju hrvatska Vlada, Bjelovarsko-bilogorska županija i Grad Daruvar su dali ovom modelu i dugoročno pružaju, a također zahvalan sam svim učiteljima, odgajateljima, učenicima i djeci iz vrtića kojima želim da u novim prostorima bude još bolje učiti i igrati se“, naglasio je Tomáš Petříček, ministar vanjskih poslova Republike Češke.

„Hrvatska Vlada respektira, uvažava i podupire sve nacionalne manjine koje žive u Republici Hrvatskoj, jednako tako kao što podupiremo sve Hrvate koji žive van domovine. Posebno podupiremo u ovom kontekstu, Hrvate koji žive u Češkoj, Južnoj Moravskoj, kojih ima oko 1500 i nastojimo našim projektima i zajedničkim aktivnostima njegovati njihov identitet i povezanost s domovinom Hrvatskom. Najbolji put podupiranja manjina je štititi njihov identitet, a ključ za identitet su jezik, kultura i obrazovanje. Tako ovi projekti omogućuju pripadnicima češke nacionalne manjine da od najranijih dana budu svjesni da žive u Hrvatskoj kao jednakopravni građani, a da pritom njeguju svoju posebnost i češki identitet“, istaknuo je Andrej Plenković, predsjednik Vlade Republike Hrvatske.

Nakon svečanosti otvorenja dograđene češke škole i vrtića u gradu Daruvaru položeni su vijenci i zapaljene su svijeće za žrtve Češke manjine u Ivanovom Selu za vrijeme Domovinskog rata.

  Galerija fotografija - klikni na sliku za povećanje
Otvaranje dograđenog dijela Češke osnovne škole Jana Amosa Komenskog i Češkog dječjeg vrtića Ferde Mravenca
Otvaranje dograđenog dijela Češke osnovne škole Jana Amosa Komenskog i Češkog dječjeg vrtića Ferde Mravenca
Otvaranje dograđenog dijela Češke osnovne škole Jana Amosa Komenskog i Češkog dječjeg vrtića Ferde Mravenca
Otvaranje dograđenog dijela Češke osnovne škole Jana Amosa Komenskog i Češkog dječjeg vrtića Ferde Mravenca
Otvaranje dograđenog dijela Češke osnovne škole Jana Amosa Komenskog i Češkog dječjeg vrtića Ferde Mravenca
Otvaranje dograđenog dijela Češke osnovne škole Jana Amosa Komenskog i Češkog dječjeg vrtića Ferde Mravenca
Otvaranje dograđenog dijela Češke osnovne škole Jana Amosa Komenskog i Češkog dječjeg vrtića Ferde Mravenca
Otvaranje dograđenog dijela Češke osnovne škole Jana Amosa Komenskog i Češkog dječjeg vrtića Ferde Mravenca
Otvaranje dograđenog dijela Češke osnovne škole Jana Amosa Komenskog i Češkog dječjeg vrtića Ferde Mravenca
Otvaranje dograđenog dijela Češke osnovne škole Jana Amosa Komenskog i Češkog dječjeg vrtića Ferde Mravenca
Otvaranje dograđenog dijela Češke osnovne škole Jana Amosa Komenskog i Češkog dječjeg vrtića Ferde Mravenca
Otvaranje dograđenog dijela Češke osnovne škole Jana Amosa Komenskog i Češkog dječjeg vrtića Ferde Mravenca
Otvaranje dograđenog dijela Češke osnovne škole Jana Amosa Komenskog i Češkog dječjeg vrtića Ferde Mravenca
Otvaranje dograđenog dijela Češke osnovne škole Jana Amosa Komenskog i Češkog dječjeg vrtića Ferde Mravenca
Otvaranje dograđenog dijela Češke osnovne škole Jana Amosa Komenskog i Češkog dječjeg vrtića Ferde Mravenca
Otvaranje dograđenog dijela Češke osnovne škole Jana Amosa Komenskog i Češkog dječjeg vrtića Ferde Mravenca
Otvaranje dograđenog dijela Češke osnovne škole Jana Amosa Komenskog i Češkog dječjeg vrtića Ferde Mravenca
Otvaranje dograđenog dijela Češke osnovne škole Jana Amosa Komenskog i Češkog dječjeg vrtića Ferde Mravenca
Otvaranje dograđenog dijela Češke osnovne škole Jana Amosa Komenskog i Češkog dječjeg vrtića Ferde Mravenca
Otvaranje dograđenog dijela Češke osnovne škole Jana Amosa Komenskog i Češkog dječjeg vrtića Ferde Mravenca
Otvaranje dograđenog dijela Češke osnovne škole Jana Amosa Komenskog i Češkog dječjeg vrtića Ferde Mravenca
Otvaranje dograđenog dijela Češke osnovne škole Jana Amosa Komenskog i Češkog dječjeg vrtića Ferde Mravenca
Otvaranje dograđenog dijela Češke osnovne škole Jana Amosa Komenskog i Češkog dječjeg vrtića Ferde Mravenca
Otvaranje dograđenog dijela Češke osnovne škole Jana Amosa Komenskog i Češkog dječjeg vrtića Ferde Mravenca
Otvaranje dograđenog dijela Češke osnovne škole Jana Amosa Komenskog i Češkog dječjeg vrtića Ferde Mravenca
Otvaranje dograđenog dijela Češke osnovne škole Jana Amosa Komenskog i Češkog dječjeg vrtića Ferde Mravenca
Otvaranje dograđenog dijela Češke osnovne škole Jana Amosa Komenskog i Češkog dječjeg vrtića Ferde Mravenca
Otvaranje dograđenog dijela Češke osnovne škole Jana Amosa Komenskog i Češkog dječjeg vrtića Ferde Mravenca
Otvaranje dograđenog dijela Češke osnovne škole Jana Amosa Komenskog i Češkog dječjeg vrtića Ferde Mravenca
Otvaranje dograđenog dijela Češke osnovne škole Jana Amosa Komenskog i Češkog dječjeg vrtića Ferde Mravenca
Otvaranje dograđenog dijela Češke osnovne škole Jana Amosa Komenskog i Češkog dječjeg vrtića Ferde Mravenca
Otvaranje dograđenog dijela Češke osnovne škole Jana Amosa Komenskog i Češkog dječjeg vrtića Ferde Mravenca
Otvaranje dograđenog dijela Češke osnovne škole Jana Amosa Komenskog i Češkog dječjeg vrtića Ferde Mravenca
Otvaranje dograđenog dijela Češke osnovne škole Jana Amosa Komenskog i Češkog dječjeg vrtića Ferde Mravenca
   Povratak na sve Vijesti BBŽ-a