• BBŽ - BJELOVARSKO BILOGORSKA Županija

BBŽ Županijske vijesti

2019.
Studeni
5

PETNAESTA GODINA PROVEDBE PROJEKTA „ZNAJUĆI PROŠLOST U SIGURNIJU BUDUĆNOST“

Bjelovarsko-bilogorski župan Damir Bajs sa suradnicima i predsjednik UHDDR-a BBŽ Stipe Šola posjetili su učenike Medicinske škole Bjelovar koji su pisali test znanja o Domovinskom ratu u sklopu projekta „Znajući prošlost u sigurniju budućnost“.
Posjet učenicima Medicinske škole Bjelovar u sklopu projekta „Znajući prošlost u sigurniju budućnost“

Naime, Udruga hrvatskih dragovoljaca Domovinskog rata Bjelovarsko-bilogorske županije pod pokroviteljstvom Bjelovarsko-bilogorske županije već petnaestu godinu provodi projekt „Znajući prošlost u sigurniju budućnost“ koji obuhvaća učenike svih drugih razreda županijskih srednjih škola. Razredi koji postignu najbolje rezultate na testu znanja bit će nagrađeni putovanjem u Vukovar povodom Dana sjećanja na vukovarsku tragediju 18.studenog.

Kroz dosadašnjih četrnaest godina provođenja projekta test znanja o Domovinskom ratu pisalo je preko 29 000 učenika, a put Vukovara kao nagradu za najbolje rezultate išlo je njih gotovo 6000.

Time se u konačnici i ispunjava osnovni cilj provođenja projekta, očuvanje istine i digniteta na Domovinski rat, ali i približavanje učenicima najvažnijih zbivanja vezanih uz povijest nastanka neovisne i suverene Republike Hrvatske.

Osim navedenog, UHDDR BBŽ provodi još jedan projekt namijenjen našim učenicima. Riječ je o programu terenske nastave pod nazivom „Putevima bjelovarskih branitelja“ u kojem sudjeluju učenici sedmih razreda osnovnih škola. Projekti su to za koje veliki interes pokazuju učenici i nastavnici, a koje je UHDDR BBŽ i pokrenula kako bi naše mlade generacije dobile pravu i istinitu informaciju o događajima iz Domovinskog rata.

„Za ispit smo se pripremali iz brošura koje smo dobili. Mogu reći da sam dosta toga već znala jer smo o Domovinskom ratu učili u osnovnoj školi i prvom razredu srednje škole. Mislim da bi svi trebali znati o prošlosti Hrvatske“, rekla je učenica 2. b razreda Medicinske škole Bjelovar Lana Jagetić.

„Učio sam marljivo za ovaj ispit. Dobili smo brošure u kojima su navedeni najvažniji događaji vezani uz Domovinski rat. Najvažnije je da znamo što se događalo tih godina i da ne zaboravimo činjenice“, istaknuo je učenik 2.b razreda Medicinske škole Bjelovar  Jan Valpotić.

„Izuzetno je važno da mladi ljudi znaju o povijesti svoje domovine i svemu onome što se zbivalo i što je prethodilo ostvarenju sna hrvatskog naroda, a to je stvaranje samostalne i suverene Republike Hrvatske u kojoj danas žive i imaju priliku da svoj život izgrađuju. Uvijek je veliki interes naših učenika za ovim projektom, a iz Vukovara se vraćaju puni dojmova jer sudjelovanje u Koloni sjećanja je neopisivo i neizbrisivo iz sjećanja svakog onoga tko je bio 18.11. u Vukovaru“, izjavio je Stipe Šola, predsjednik UHDDR-a BBŽ.

„Danas je Republika Hrvatska u Europskoj uniji i NATO savezu i rekao bih da smo dio suvremenog zapadnog svijeta. Međutim, ne treba nikada zaboraviti iz čega je sve nastalo, a to je Domovinski rat koji se odvijao na području Hrvatske, ali i naše Bjelovarsko-bilogorske županije. 29 000 učenika pisalo je ove testove, a njih gotovo 6000 bilo je u Vukovaru u Koloni sjećanja. Ključno je da mlade generacije znaju na koji način su dobili slobodu, kako se to odrazilo na ukupnost Hrvatske i da to, nažalost, nije bilo bez žrtava. Kada razgovaram s učenicima po njihovom povratku iz Vukovara, tada ti mladi ljudi kažu kako sada drugačije gledaju na sva ta događanja o kojima su prije imali priliku čitati ili gledati na televiziji“, istaknuo je župan Damir Bajs.

  Galerija fotografija - klikni na sliku za povećanje
Posjet učenicima Medicinske škole Bjelovar u sklopu projekta „Znajući prošlost u sigurniju budućnost“
Posjet učenicima Medicinske škole Bjelovar u sklopu projekta „Znajući prošlost u sigurniju budućnost“
Posjet učenicima Medicinske škole Bjelovar u sklopu projekta „Znajući prošlost u sigurniju budućnost“
Posjet učenicima Medicinske škole Bjelovar u sklopu projekta „Znajući prošlost u sigurniju budućnost“
Posjet učenicima Medicinske škole Bjelovar u sklopu projekta „Znajući prošlost u sigurniju budućnost“
Posjet učenicima Medicinske škole Bjelovar u sklopu projekta „Znajući prošlost u sigurniju budućnost“
Posjet učenicima Medicinske škole Bjelovar u sklopu projekta „Znajući prošlost u sigurniju budućnost“
Posjet učenicima Medicinske škole Bjelovar u sklopu projekta „Znajući prošlost u sigurniju budućnost“
Posjet učenicima Medicinske škole Bjelovar u sklopu projekta „Znajući prošlost u sigurniju budućnost“
Posjet učenicima Medicinske škole Bjelovar u sklopu projekta „Znajući prošlost u sigurniju budućnost“
Posjet učenicima Medicinske škole Bjelovar u sklopu projekta „Znajući prošlost u sigurniju budućnost“
Posjet učenicima Medicinske škole Bjelovar u sklopu projekta „Znajući prošlost u sigurniju budućnost“
Posjet učenicima Medicinske škole Bjelovar u sklopu projekta „Znajući prošlost u sigurniju budućnost“
Posjet učenicima Medicinske škole Bjelovar u sklopu projekta „Znajući prošlost u sigurniju budućnost“
Posjet učenicima Medicinske škole Bjelovar u sklopu projekta „Znajući prošlost u sigurniju budućnost“
Posjet učenicima Medicinske škole Bjelovar u sklopu projekta „Znajući prošlost u sigurniju budućnost“
Posjet učenicima Medicinske škole Bjelovar u sklopu projekta „Znajući prošlost u sigurniju budućnost“
Posjet učenicima Medicinske škole Bjelovar u sklopu projekta „Znajući prošlost u sigurniju budućnost“
   Povratak na sve Vijesti BBŽ-a