• BBŽ - BJELOVARSKO BILOGORSKA Županija

BBŽ Županijske vijesti

2019.
Svibanj
8

PRIJEM POVODOM MEĐUNARODNOG DANA SESTRINSTVA

Bjelovarsko-bilogorski župan Damir Bajs sa suradnicima povodom Međunarodnog dana sestrinstva primio je predstavnice i predstavnike medicinskih sestara i tehničara Doma zdravlja BBŽ, Opće bolnice Bjelovar, Zavoda za hitnu medicinu BBŽ, Hrvatske komore medicinskih sestara te Lige protiv raka BBŽ.
PRIJEM POVODOM MEĐUNARODNOG DANA SESTRINSTVA

Međunarodni dan sestrinstva medicinske sestre i tehničari cijelog svijeta obilježavaju 12. svibnja, u spomen na rođenje Florence Nightingele – začetnice modernog sestrinstva. Svijet sestrinstva obiluje izazovima i otvoren je za sve koji žele sudjelovati u izgrađivanju spoznaja o najplemenitijoj profesiji u svijetu.
Ovogodišnja poruka Međunarodnog vijeća medicinskih sestara glasi „Medicinske sestre - glas koji vodi“, a upravo Međunarodni dan sestrinstva je prilika da se zahvalimo svim medicinskim sestrama i tehničarima na brizi za bolesne, ali i zaštiti zdravih ljudi.


Naime, u zdravstvenom sustavu sestrinstvo je neizostavna karika u lancu učinkovite zdravstvene zaštite.
Upravo zbog toga, ali i svjesna situacije vezane uz zdravstveni kadar, ne samo u našoj županiji nego i Hrvatskoj, Bjelovarsko-bilogorska županija kako bi zadržala postojeći liječnički kadar, ali i privukla nove liječnike i medicinsko osoblje provodi program „Za najveću vrijednost zdravstvenog sustava - liječnike i medicinsko osoblje“, za čiju je provedbu u tri godine osigurano 3.000.000,00 kuna.


Naime, naša Županija kao jedina Županija u Hrvatskoj provodi sveobuhvatne trajne poticajne mjere za naše liječnike, ali i medicinsko osoblje, a medicinskim sestrama i tehničarima sufinancira njihovo stručno usavršavanje.
Ulaganjem u liječnike i medicinsko osoblje poboljšavaju  se uvjeti zdravstvene zaštite na području Bjelovarsko-bilogorske županije, ali i smanjuje nejednakost u mogućnosti pristupa zdravstvenim uslugama.
U to zasigurno ulazi i sveobuhvatna obnova i opremanje naših ambulanti primarne zdravstvene zaštite te Domova zdravlja, a Bjelovarsko-bilogorska županija sa svojom najvećom zdravstvenom ustanovom Općom bolnicom Bjelovar je i u energetskoj obnovi bjelovarske bolnice, ali i gradnji nove zgrade bolnice. Sve su to projekti vrijedni preko 200 milijuna kuna putem kojih se uspješno koriste europska sredstva.
Međunarodni Dan sestrinstva svim medicinskim sestrama i tehničarima čestitao je bjelovarsko-bilogorski župan Damir Bajs zahvalivši im na predanom poslu koji rade.


„Biti medicinska sestra ili tehničar je jedan životni poziv, a Bjelovarsko-bilogorska županija osjeća posebnu odgovornost prema zdravstvenoj zaštiti jer je upravo  zdravstvena skrb  jedna od temelja kvalitetnog života. Nadam se da je Županija, u okviru programa koje ima, dala naglasak na zdravstvo.  Napravili smo niz mjera i aktivnosti kroz europske projekte ili projekte same Županije, kao što su projekti obnova naših ambulanti, pred nama je i energetska obnova zgrade bolnice kao i gradnja nove zgrade bolnice, ali tu je i ono što je najvažnije  ulaganje u ljude. Bjelovarsko-bilogorska županija jedina je županija u Hrvatskoj ima trajne mjere potpore vezane uz zdravstveno osoblje. Uskoro ćemo imati potpisanih 70 ugovora u tri predviđene mjere te su to jedine mjere u RH koje idu i prema sestrinstvu koje ćemo i dalje podupirati“, naglasio je župan Bajs.


„Ovogodišnja poruka Svjetskog vijeća sestara je vrlo jasna. Medicinske sestre diljem svijeta svakodnevno zagovaraju zdravstvo koje mora biti dostupno svima u najzahtjevnijim okolnostima s ograničenim resursima za pružanje zdravstvene skrbi onima kojima je najpotrebnija. Međunarodni dan sestrinstva usmjeren na tri važne poruke za medicinske sestre i kreatore politika koje glase - medicinske sestre su te koje spašavaju i poboljšavaju živote, štite i promiču zdravlje i dobrobit. One su vitalna prisutna točka 0 do 24 sata, od rođenja do smrti i one su temelj visokokvalitetne, pristupačne i dostupne skrbi.  Što se pak sestara i medicinskih tehničara u našoj bjelovarskoj bolnici tiče, trenutno ih je zaposleno 360, odnosno oko 45 posto zaposlenih u bolnici, a problem predstavlja to što još uvijek nemamo dovoljan broj priznatih prvostupnika“, rekao je pomoćnik ravnatelja za sestrinstvo Opće bolnice Bjelovar Hrvoje Pokos. 


„Mi smo jedina Županija koja je prešla s riječi na dijela. Sve Županije i župani prime sestre, ali na kraju od djela ne bude ništa. Mi, kao Županija, jedini sufinanciramo usavršavanje medicinskih sestara i jedini smo u Hrvatskoj koji preveniramo nedostatak medicinskih sestara na našem području. Mislim da će ova mjera koju naša Županija provodi u budućnosti rezultirati da barem mi, kao Županija, ne dopustimo da se dovedemo u situaciju da imamo manjak medicinskih sestara“, naglasio je Mario Gazić, predsjednik Hrvatske komore medicinskih sestara BBŽ.


„Naš posao je stresan. Svi mi radimo s puno empatije, odricanja i požrtvovnosti da bismo svakom pacijentu pružili jednaku skrb, a ujedno i društvu pružili dovoljno edukacije da bude što manje bolesti. Također, kao što i medicina svakim danom sve više napreduje, tako se i mi moramo usavršavati da bismo mogli pratiti napredak i pružiti jednaku skrb svim pacijentima“, naglasila je Sendi Slamek pomoćnica ravnatelja za sestrinstvo Zavoda za hitnu medicinu BBŽ.
Đurđica Pavičić, pomoćnica ravnatelja za sestrinstvo Doma zdravlja BBŽ zahvalila je Bjelovarsko-bilogorskoj županiji na pomoći u poboljšanju rada u ordinacijama Doma zdravlja kroz projekte obnove, ali i opremanja istih.
„Za primarnu zdravstvenu zaštitu se uvijek kaže da je to početni dio zdravstvene zaštite, jer se pacijent prvo obrati nama za pomoć, a tek onda ide dalje. Stoga je sinergija između svih naših ustanova vrlo važna. Također, je ključna i edukacija pacijenata, zbog prevencije, gdje opet iznimno veliku ulogu ima primarna zaštita kroz patronažu, ali i Zavod za javno zdravstvo“,  istaknula je Pavičić.


„Nadam se da će se u Hrvatskoj konačno početi cijeniti kvalitetna medicinska sestra, a isto tako i visoko obrazovanje. Mi smo, što se tiče obrazovanja i priznavanja kadrova, zadnja država u Europskoj uniji. Što se medicinskih sestara u primarnoj zdravstvenoj zaštiti tiče, one su najmanje primijećene. Mi radimo čistu prevenciju i educiramo stanovništvo, provodimo nacionalne preventivne programe, ali naši rezultati se tek vide nakon deset do petanest godina“, rekao je Želimir Bertić zaposlenik Zavoda za javno zdravstvo BBŽ.

  Galerija fotografija - klikni na sliku za povećanje
PRIJEM POVODOM MEĐUNARODNOG DANA SESTRINSTVA
PRIJEM POVODOM MEĐUNARODNOG DANA SESTRINSTVA
PRIJEM POVODOM MEĐUNARODNOG DANA SESTRINSTVA
PRIJEM POVODOM MEĐUNARODNOG DANA SESTRINSTVA
PRIJEM POVODOM MEĐUNARODNOG DANA SESTRINSTVA
PRIJEM POVODOM MEĐUNARODNOG DANA SESTRINSTVA
PRIJEM POVODOM MEĐUNARODNOG DANA SESTRINSTVA
PRIJEM POVODOM MEĐUNARODNOG DANA SESTRINSTVA
PRIJEM POVODOM MEĐUNARODNOG DANA SESTRINSTVA
PRIJEM POVODOM MEĐUNARODNOG DANA SESTRINSTVA
PRIJEM POVODOM MEĐUNARODNOG DANA SESTRINSTVA
PRIJEM POVODOM MEĐUNARODNOG DANA SESTRINSTVA
PRIJEM POVODOM MEĐUNARODNOG DANA SESTRINSTVA
PRIJEM POVODOM MEĐUNARODNOG DANA SESTRINSTVA
PRIJEM POVODOM MEĐUNARODNOG DANA SESTRINSTVA
PRIJEM POVODOM MEĐUNARODNOG DANA SESTRINSTVA
PRIJEM POVODOM MEĐUNARODNOG DANA SESTRINSTVA
PRIJEM POVODOM MEĐUNARODNOG DANA SESTRINSTVA
PRIJEM POVODOM MEĐUNARODNOG DANA SESTRINSTVA
   Povratak na sve Vijesti BBŽ-a