• BBŽ - BJELOVARSKO BILOGORSKA Županija

BBŽ Županijske vijesti

2018.
Listopad
2

SURADNJA BJELOVARSKO-BILOGORSKE, MEĐIMURSKE I VARAŽDINSKE ŽUPANIJE KAO POTICAJ DALJNJIH POZITIVNIH POMAKA U GOSPODARSTVU

Bjelovarsko-bilogorski župan Damir Bajs sa suradnicima sudjelovao je na okruglom stolu na temu „Demografski izazovi iz županijske perspektive“ koji je održan u sklopu projekta „Povećanje efikasnosti i održivosti rada gospodarsko-socijalnih vijeća Bjelovarsko-bilogorske, Međimurske i Varaždinske županije.
Okrugli stol „Demografski izazovi iz županijske perspektive“

Cilj ovoga projekta, pa tako i okruglog stola, je unaprijediti kakvoću socijalnog dijaloga kroz razvoj i jačanje administrativnih i stručnih sposobnosti socijalnih partnera, a postiže se pojačanom razmjenom iskustava te kroz primjenu novostečenih vještina.

Na okruglom stolu raspravljalo se o negativnom trendu iseljavanja stanovništva iz Hrvatske i kako ga zaustaviti, utjecaju tržišta rada na demografsku sliku, a između ostaloga bilo je riječi o tome mogu li i kako mjere obiteljske politike potaknuti rast fertiliteta.

Također, raspravljalo se i održivosti dvohraniteljskog modela ( u kojemu oba roditelja rade, s time da je uloga žene da skrbi za kućanstvo)  kao i o tome može li se istovremeno povećati zaposlenost žena i povećati fertilitet.

„Hrvatska se nalazi u vrlo teškoj demografskoj situaciji. Tek odnedavno čujemo da nedostaje radne snage. To se znalo sedamdesetih godina što će se dogoditi ovih godina. Naravno, taj se problem u neku ruku kao odgađao. Sužavao se prostor razvoja. Čak ni danas Hrvatska nema cjelovitu demografsku politiku. Nažalost, Hrvatska se suočila s velikim problemom,a sve veći problem će biti jer ulaze malobrojni naraštaji na tržište rada, a ujedno su velika iseljavanja. Svake godine se na desetke osnovnih škola zatvara. To znači da nema ljudi koji ulaze u sustav obrazovanja koji će donijeti nova znanja“, rekao je panelist na okruglom stolu prof. dr.sc. Anđelko Akrap.

„Bjelovarsko-bilogorska županija spada u županije s manjim brojem iseljenih u odnosu na druge županije u Hrvatskoj. Ona je negdje 4-5% stanovništva izgubila u odnosu na 2011.godinu. Pogrešno je uvriježeno mišljenje da će poljoprivreda ili OPG-ovi donijeti zadržavanje stanovništva. Treba forsirati one grane djelatnosti koje imaju što mi u ekonomiji zovemo višu dodanu vrijednost“, naglasio je panelist Krešimir Ivanda, s Ekonomskog fakulteta u Zagrebu.

Naime, Hrvatska pa tako i Bjelovarsko-bilogorska županija već se niz godina suočava s negativnim demografskim pokazateljima. Osim starenja stanovništva, veliki problem predstavlja niska stopa nataliteta i iseljavanje mladih ljudi. 

Projekt „Povećanje efikasnosti i održivosti rada gospodarsko-socijalnih vijeća Bjelovarsko-bilogorske, Međimurske i Varaždinske županije“, u sklopu kojega je i održan okrugli stol,  vrijedan je 962.987,25 kuna i u potpunosti je financiran europskim novcem. Provodi se 18 mjeseci, a nositelj je Bjelovarsko-bilogorska županija.

U konačnici, provedba ovakvih projekata jedan je od oblika suradnje socijalnih partnera koji treba dati daljnji poticaj nastavku pozitivnih brojki, u ovom slučaju i bjelovarsko-bilogorskog gospodarstva, koje bilježi trend rasta u zapošljavanju u realnom sektoru u kojemu je lani radilo 659 osoba više u odnosu na godinu ranije. Prihodi poduzetnika, dobit, ali i investicije u gospodarstvu rastu, a na dvogodišnjoj razini, prema posljednjim dostupnim podacima, u našoj županiji BDP je rastao za 7,6%, što je u odnosu na državni prosjek rast veći za dva puta.

Treba istaknuti da je u Bjelovarsko-bilogorskoj županiji u 2018.godini zabilježen pad nezaposlenosti od 27.8% u odnosu na godinu ranije i po tome je naša županija treća u Hrvatskoj. Naša županija smjestila se i na četvrto mjesto u Hrvatskoj od svih županija po rastu investicija u gospodarstvu pri čemu su investicije rasle s 2016. na 2017. za 46,3%. U istom razdoblju izvoz nam je rastao za 21% pri čemu smo po trendu rasta peta županija u Hrvatskoj.

„Bjelovarsko-bilogorska županija je na 13.mjestu po broju ljudi koji odlaze iz Hrvatske. Drago mi je da smo na začelju hrvatske ljestvice županija, ali to ne znači da ljudi ne odlaze.  Ono što je ključno je dati socijalni okvir, to je pitanje obiteljske politike, pomoći majci i obitelji, ali to je pitanje i dugoročne budućnosti. Kada govorimo o tome moramo govoriti o činjenici da kroz zapošljavanje ljudi gledaju da li će ostati u nekom kraju.  Na nama je da napravimo mogućnost da ljudi vide radno mjesto upravo kod nas.  Gledajući brojke i podatke naša Županija je pri vrhu ukupnosti porasta u gospodarstvu, po porastu investicija, zaposlenosti i smanjenju nezaposlenosti nalazimo se među prve četiri županije Hrvatske. Veseli me i porast plaće. Naime, naša Županija ima jedan od najvećih porasta plaće u Hrvatskoj, a to znači da ljudi i kroz onaj dio koji se tiče kućnog budžeta,a koji se ostvaruje kroz posao, mogu računati na nešto bolja vremena koja su ispred nas“, istaknuo je na okruglom stolu bjelovarsko-bilogorski župan Damir Bajs.

  Galerija fotografija - klikni na sliku za povećanje
Okrugli stol „Demografski izazovi iz županijske perspektive“
Okrugli stol „Demografski izazovi iz županijske perspektive“
Okrugli stol „Demografski izazovi iz županijske perspektive“
Okrugli stol „Demografski izazovi iz županijske perspektive“
Okrugli stol „Demografski izazovi iz županijske perspektive“
Okrugli stol „Demografski izazovi iz županijske perspektive“
Okrugli stol „Demografski izazovi iz županijske perspektive“
Okrugli stol „Demografski izazovi iz županijske perspektive“
Okrugli stol „Demografski izazovi iz županijske perspektive“
Okrugli stol „Demografski izazovi iz županijske perspektive“
Okrugli stol „Demografski izazovi iz županijske perspektive“
Okrugli stol „Demografski izazovi iz županijske perspektive“
Okrugli stol „Demografski izazovi iz županijske perspektive“
Okrugli stol „Demografski izazovi iz županijske perspektive“
Okrugli stol „Demografski izazovi iz županijske perspektive“
Okrugli stol „Demografski izazovi iz županijske perspektive“
Okrugli stol „Demografski izazovi iz županijske perspektive“
Okrugli stol „Demografski izazovi iz županijske perspektive“
Okrugli stol „Demografski izazovi iz županijske perspektive“
   Povratak na sve Vijesti BBŽ-a