• BBŽ - BJELOVARSKO BILOGORSKA Županija

BBŽ Županijske vijesti

2019.
Studeni
9

SVEČANO OTVORENA MODERNIZIRANA PROMETNICA BABINAC-GORNJA PETRIČKA

Bjelovarsko-bilogorski župan Damir Bajs i načelnik Općine Ivanska Željko Mavrin otvorili su novoasfaltiranu prometnicu Babinac-Gornja Petrička u dužini od 1100 metara i vrijednosti radova 880 000 kuna koje je s 50% iznosa financirala Županijska uprava za ceste, a s 50% Općina Ivanska.
Obilazak ceste u Samarici i otvorenje prometnice Babinac-Gornja Petrička

Prometnica je to čija je modernizacija razveselila mještane ovih dvaju naselja, ali i stanovnike općine Ivanske te koja će doprinijeti još boljoj prometnoj povezanosti mjesta Babinac i Gornja Petrička.

„Ovu smo prometnicu čekali jako dugo, dobrih 16 godina. Mještana ovdje ima stotinjak. Cesta nam je vrlo bitna. Moramo se zahvaliti našem županu i načelniku“, rekao je mještanin Josip Brajković.

Podsjetimo, nastavak je to ulaganja u cestogradnju na području općine Ivanska nakon što je modernizirana prometnica na dionici Donja Petrička-Samarica u dužini 2.6 kilometara Radovi su bili vrijedni 2.5 milijuna kuna i u stopostotnom iznosu ih je financirala Županijska uprava za ceste Bjelovarsko-bilogorske županije.

Naime, Bjelovarsko-bilogorska županija ulaže u cestogradnju na području svih naših općina pa tako i općine Ivanska. Podsjetimo,  prošle godine obnovljena je prometnica u mjestu Srijedska u dužini 1860 m i vrijednosti radova 1.5 milijuna kuna.

Također, izgrađeno je parkiralište u naselju Ivanska u vrijednosti pola milijuna kuna, a treba spomenuti i popravak kolnika u opasnim zavojima, također u vrijednosti pola milijuna kuna. Sve su to radovi koje je u stopostotnom iznosu financirala Županijska uprava za ceste.

U konačnici, ukupna ulaganja u cestogradnju na području Općine Ivanska u proteklih godinu dana iznose 6 milijuna kuna.

„Najviše se zahvaljujem županu Bajsu, bez kojeg ovoga ne bi bilo. Ove godine smo na području općine stavili oko šest kilometara asfalta, nešto u omjeru pola – pola, nešto zahvaljujući Županiji, dio je išao preko Općine putem fondova. Ako nastavimo ovim tempom, mislim da ćemo kroz nekoliko godina omogućiti izlaz na asfalt svima, da se više ne ide po prašini“, naglasio je načelnik Općine Ivanska Željko Mavrin.

Podsjetimo, Županijska uprava za ceste je od 2016. počela intenzivnije ulagati u obnovu županijskih cesta.  Svake godine broj kilometara asfaltiranih prometnica raste, a prošle godine modernizirano je 25 kilometara na području naše županije.

Novi ubrzani investicijski ciklus omogućen je i uvođenjem  modela  financiranja u dogovoru s jedinicama lokalne samouprave u omjeru pola-pola  njegujući prvenstveno partnerski odnos kojeg zagovara Bjelovarsko-bilogorska županija. To se ostvaruje putem Javnog poziva koji je Županijska uprava za ceste objavila 2016. prema našim Općinama i Gradovima koji omogućuje takav način financiranja i koji je polučio veliki uspjeh.

Županijska uprava za ceste, uz model pola-pola, i svojim sredstvima obnavlja dio županijskih prometnica, a kriteriji kojima se vode su da u obnovu ulaze prometnice koje nisu asfaltirane, one koje prolaze kroz naseljena mjesta, povezuju dva naselja ili naše općine i gradove, te prometnice koje imaju veći intenzitet prometa.

Naime, Bjelovarsko-bilogorska županija i njena Županijska uprava za ceste čine sve što je potrebno kako bi sve ceste na području naše županije bile asfaltirane, a one koje su u lošem stanju da se poprave. Cilj čelnog čovjeka župana Damira Bajsa je da svako naselje u našoj županiji ima asfaltiranu  prometnicu što je jedan od preduvjeta za kvalitetan život naših sugrađana.

„Od 2016. godine Županijska uprava za ceste počela je intenzivirati svoje aktivnosti, nakon rješavanja problema i dugova koji su postojali. Sada smo u mogućnosti da se intenzivnije radi na našim prometnicama. Znamo da velik broj prometnica u županiji nije u onakvom stanju, u kakvom bismo željeli da budu. Gotovo 25 kilometara se sada radi na obnovi i modernizaciji svake godine. Dio toga se financira od strane države, resornih ministarstava, Hrvatskih cesta, tu su i naša sredstva. Također, imamo i model u omjeru pola – pola, gdje pola daju Gradovi ili Općine, a pola Županijska uprava za ceste. U zadnje dvije godine je na području Općine Ivanska utrošeno šest milijuna kuna, kada govorimo o županijskim cestama. Danas, na otvaranju prometnice u smjeru Babinac – Gornja Petrička, vidjeli smo koliko se ljudi okupilo i koliko im obnovljena prometnica puno znači. Isto tako, danas smo obišli i drugu prometnicu, onu koja spaja Gornju Petričku sa Samaricom. Radi se o potezu koji je iznimno dugačak, a obzirom na troškove i jako skup. Temeljem nadzora nad zadnjim djelom prometnice, ŽUC nije bio zadovoljan kvalitetom izrade. Stoga smo dogovorili da se strojevi vrate na cestu, da se riješi tih 600 metara. Kada radimo, moramo raditi da to traje godinama. Vjerujem da ćemo krajem ovoga mjeseca omogućiti da se cesta pusti u promet“, istaknuo je župan Damir Bajs.

Prije otvorenja ceste Babinac-Gornja Petrička, župan Bajs obišao je i cestu u Samarici.

  Galerija fotografija - klikni na sliku za povećanje
Obilazak ceste u Samarici i otvorenje prometnice Babinac-Gornja Petrička
Obilazak ceste u Samarici i otvorenje prometnice Babinac-Gornja Petrička
Obilazak ceste u Samarici i otvorenje prometnice Babinac-Gornja Petrička
Obilazak ceste u Samarici i otvorenje prometnice Babinac-Gornja Petrička
Obilazak ceste u Samarici i otvorenje prometnice Babinac-Gornja Petrička
Obilazak ceste u Samarici i otvorenje prometnice Babinac-Gornja Petrička
Obilazak ceste u Samarici i otvorenje prometnice Babinac-Gornja Petrička
Obilazak ceste u Samarici i otvorenje prometnice Babinac-Gornja Petrička
Obilazak ceste u Samarici i otvorenje prometnice Babinac-Gornja Petrička
Obilazak ceste u Samarici i otvorenje prometnice Babinac-Gornja Petrička
Obilazak ceste u Samarici i otvorenje prometnice Babinac-Gornja Petrička
Obilazak ceste u Samarici i otvorenje prometnice Babinac-Gornja Petrička
Obilazak ceste u Samarici i otvorenje prometnice Babinac-Gornja Petrička
Obilazak ceste u Samarici i otvorenje prometnice Babinac-Gornja Petrička
Obilazak ceste u Samarici i otvorenje prometnice Babinac-Gornja Petrička
Obilazak ceste u Samarici i otvorenje prometnice Babinac-Gornja Petrička
Obilazak ceste u Samarici i otvorenje prometnice Babinac-Gornja Petrička
Obilazak ceste u Samarici i otvorenje prometnice Babinac-Gornja Petrička
Obilazak ceste u Samarici i otvorenje prometnice Babinac-Gornja Petrička
Obilazak ceste u Samarici i otvorenje prometnice Babinac-Gornja Petrička
Obilazak ceste u Samarici i otvorenje prometnice Babinac-Gornja Petrička
Obilazak ceste u Samarici i otvorenje prometnice Babinac-Gornja Petrička
   Povratak na sve Vijesti BBŽ-a