• BBŽ - BJELOVARSKO BILOGORSKA Županija

BBŽ Županijske vijesti

2021.
Ožujak
2

TEMELJITOM OBNOVOM STROJARSKO-PROMETNIH PRAKTIKUMA TEHNIČKE ŠKOLE DARUVAR VRIJEDNIH 5 MILIJUNA KUNA DO NOVOG STANDARDA I JEDNOSMJENSKE NASTAVE

Bjelovarsko-bilogorska županija u građevinskom je investicijskom boomu u gradu Daruvaru vrijednom preko 40 milijuna kuna ulaganja u školstvo, a sredstva se ulažu u standard obrazovanja i pretvaraju županijske osnovne i srednje škole u škole 21. stoljeća.
Posjet Tehničkoj školi Daruvar

Jedna od investicija je i energetska obnova Tehničke škole Daruvar strojarsko prometnog praktikuma. Projekt je priveden kraju, a budući kako je riječ o europskom projektu za isti je održana završna konferencija.
Projekt energetske obnove vrijedan je 1,7 milijuna kuna, no budući kako Bjelovarsko-bilogorska županija kada obnavlja škole ulaže i u dodatne radove koji ne ulaze u energetsku obnovu, ali i opremanje škole i u praktikum Tehničke škole uloženo je dodatnih 623 tisuće kuna – u konačnici ukupno 2,3 milijuna kuna. Upravo dodatna sredstva omogućila su između ostalog i šest novih učionica, a time i uvjete za jednosmjenski rad.
No, tu priča ide dalje, jer dok je jedna zgrada praktikuma završena na drugoj su započeli radovi vrijedni 2,6 milijuna kuna. I ona će dobiti novo ruho, a za sveobuhvatne projekte obnove Praktikuma daruvarske Tehničke škole Bjelovarsko-bilogorska županija osigurala je gotovo 5 milijuna kuna.
Na taj način 478 učenika ove daruvarske škole, kao i njeni zaposlenici, nastavu će pohađati i raditi u znatno boljim i  kvalitetnijim uvjetima, budući da neke zgrade u kojima se obavljaju praktikumi datiraju s kraja 19. stoljeća, a obnovom su dobili standard 21. stoljeća.
„U ovoj zgradi naši učenici rade svoju praktičnu nastavu. Jedan dio prostora godinama se nije koristio za nastavu nego smo ga imali u najmu. Međutim, sada smo ušli u taj prostor gdje ćemo dobiti šest novih prostorija i od jeseni krećemo s nastavom u jednoj smjeni. Svi se zahvaljujemo na ovome jer mislim da će to biti preporod i za učenike, nastavnike i cijelu regiju“, rekla je ravnateljica Tehničke škole Daruvar Sanja Klubička.

„Jako mi je drago što je projekt priveden kraju. Škola ovime puno dobiva, prvenstveno obnovljeni prostor koji je godinama korišten, a ono što je najvažnije je da od iduće školske godine krećemo u prvoj smjeni što prije nije bilo moguće zbog manjka prostora. Mislim da će i učenicima biti lakše“, naglasila je Libuška Klubičko-Palatinuš, predsjednica Školskog odbora Tehničke škole Daruvar.
„Mogu reći da sam ponosan što možemo biti ovdje na završnoj konferenciji prilikom završetka obnove ove zgrade. Kao učenik Tehničke škole Daruvar sudjelovao sam u izvođenju praktične nastave. Želim zahvaliti cijelom kolektivu koji se uključio i u sami rad, ali prije svega kvalitetnom kolektivu što na ovakav divan način radi s našom djecom. Želim se zahvaliti županu Damiru Bajsu, svima koji su radili na ovom projektu. Veliki doprinos upravo je mogućnost prelaska na jednosmjensku nastavu, zahvaljujem i čestitam na prekrasnim novouređenim prostorima“, naglasio je zamjenik gradonačelnika Grada Daruvara i saborski zastupnik za češku i slovačku nacionalnu manjinu Vladimir Bilek.

BJELOVARSKO-BILOGORSKA ŽUPANIJA OPREMILA TEHNIČKU ŠKOLU DARUVAR I NOVIM KAMIONOM VRIJEDNIM 670 TISUĆA KUNA

Bjelovarsko-bilogorski župan Damir Bajs prilikom posjeta Tehničkoj školi Daruvar uručio je i ključeve novog kamiona ravnateljici Sanji Klubičkoj.
Naime,  svake godine Tehnička škola Daruvar upisuje razred i pol učenika, odnosno trideset učenika za zanimanje vozač motornog vozila. U trećem razredu jedan od nastavnih predmeta je i Upravljanje motornim vozilom C kategorije i svaki učenik je dužan voziti najmanje 45 sati kako bi se stekli uvjeti za polaganje ispita.
A budući kako je postojeći kamion na kojem se vršilo osposobljavanje učenika poslužio svrsi bilo je potrebno nabaviti novi te se Tehnička škola Daruvar obratila za pomoć Bjelovarsko-bilogorskoj županiji. Županija kao osnivač škole priskočila je u pomoć i pomogla kupnju novog kamiona za osposobljavanje učenika u vrijednosti od 667.250,00 kuna.
Jer u konačnici nabavljeno vozila je zapravo nastavno sredstvo bez kojeg u Tehničkoj školi Daruvar ne bi mogli realizirati nastavni plan i program zanimanja vozač motornog vozila koje je danas vrlo traženo.

I kada zbrojimo energetske obnove i opremanje Praktikuma daruvarske Tehničke škole te nabavku novog kamiona za praktičnu nastavu samo u tu školu u nešto više od godinu dana Bjelovarsko-bilogorska županija ulaže gotovo 5,7 milijuna kuna.
„Danas ovdje završavamo jedan projekt, počinjemo drugi. Govorimo o temeljitoj obnovi Tehničke škole Daruvar, a to 478 učenika te brojni zaposlenici zaslužuju. Mislim da je to škola koja je svojom tradicijom, znanjem i kvalitetom bitna za sve nas u županiji pa i šire. Bjelovarsko-bilogorska županija druga je po povlačenju sredstava za energetsku obnovu, a dobar dio škola koje su obuhvaćene projektom energetske obnove na području su grada Daruvara. Ovoga trenutka imamo šest gradilišta koja su otvorena na području grada Daruvara, imamo i najskuplji projekt energetske obnove ovoga trenutka u Hrvatskoj, a riječ je o obnovi OŠ „Vladimira Nazora“ u Gajevoj. Kada je riječ o Tehničkoj školi Daruvar, ovdje ćemo kroz dopunske investicije same Županije riješiti još jedan problem, a to je prelazak na jednosmjenski rad. Vjerujem da će jednosmjenski rad krenuti i u OŠ Vladimira Nazora gdje smo u dogovorima za dopunske učionice u okviru energetske obnove. Time bi školu po školu pripremili za ono što želimo, a to je standard koji se očekuje. Jednosmjenski rad ima niz prednosti, kako za učenike tako i za nastavnike i profesore. Također, veseli me što ćemo danas ovdje predati kamion koji služi za obuku naših učenika, a time ćemo riješiti još jedan problem koji je postojao. Što se tiče druge zgrade Tehničke škole, ostali su samo zidovi i škola će obnovom biti dignuta na potpuno novu razinu. Ulaganjima u školstvo od strane Bjelovarsko-bilogorske županije grad Daruvar je jedan od vodećih u Hrvatskoj. Mislim da je to ono što želimo, a to je da školstvo i standard u školstvu ne može biti samo riječ. Da bi bili zemlja znanja moramo ulagati u uvjete i ljude“, zaključio je župan Damir Bajs.

  Galerija fotografija - klikni na sliku za povećanje
Posjet Tehničkoj školi Daruvar
Posjet Tehničkoj školi Daruvar
Posjet Tehničkoj školi Daruvar
Posjet Tehničkoj školi Daruvar
Posjet Tehničkoj školi Daruvar
Posjet Tehničkoj školi Daruvar
Posjet Tehničkoj školi Daruvar
Posjet Tehničkoj školi Daruvar
Posjet Tehničkoj školi Daruvar
Posjet Tehničkoj školi Daruvar
Posjet Tehničkoj školi Daruvar
Posjet Tehničkoj školi Daruvar
Posjet Tehničkoj školi Daruvar
Posjet Tehničkoj školi Daruvar
Posjet Tehničkoj školi Daruvar
Posjet Tehničkoj školi Daruvar
Posjet Tehničkoj školi Daruvar
Posjet Tehničkoj školi Daruvar
Posjet Tehničkoj školi Daruvar
Posjet Tehničkoj školi Daruvar
Posjet Tehničkoj školi Daruvar
Posjet Tehničkoj školi Daruvar
Posjet Tehničkoj školi Daruvar
Posjet Tehničkoj školi Daruvar
Posjet Tehničkoj školi Daruvar
Posjet Tehničkoj školi Daruvar
Posjet Tehničkoj školi Daruvar
Posjet Tehničkoj školi Daruvar
Posjet Tehničkoj školi Daruvar
Posjet Tehničkoj školi Daruvar
Posjet Tehničkoj školi Daruvar
Posjet Tehničkoj školi Daruvar
Posjet Tehničkoj školi Daruvar
Posjet Tehničkoj školi Daruvar
Posjet Tehničkoj školi Daruvar
Posjet Tehničkoj školi Daruvar
Posjet Tehničkoj školi Daruvar
Posjet Tehničkoj školi Daruvar
Posjet Tehničkoj školi Daruvar
Posjet Tehničkoj školi Daruvar
Posjet Tehničkoj školi Daruvar
Posjet Tehničkoj školi Daruvar
Posjet Tehničkoj školi Daruvar
Posjet Tehničkoj školi Daruvar
Posjet Tehničkoj školi Daruvar
Posjet Tehničkoj školi Daruvar
Posjet Tehničkoj školi Daruvar
Posjet Tehničkoj školi Daruvar
Posjet Tehničkoj školi Daruvar
Posjet Tehničkoj školi Daruvar
Posjet Tehničkoj školi Daruvar
Posjet Tehničkoj školi Daruvar
Posjet Tehničkoj školi Daruvar
Posjet Tehničkoj školi Daruvar
Posjet Tehničkoj školi Daruvar
Posjet Tehničkoj školi Daruvar
Posjet Tehničkoj školi Daruvar
Posjet Tehničkoj školi Daruvar
Posjet Tehničkoj školi Daruvar
Posjet Tehničkoj školi Daruvar
Posjet Tehničkoj školi Daruvar
Posjet Tehničkoj školi Daruvar
Posjet Tehničkoj školi Daruvar
Posjet Tehničkoj školi Daruvar
Posjet Tehničkoj školi Daruvar
Posjet Tehničkoj školi Daruvar
Posjet Tehničkoj školi Daruvar
Posjet Tehničkoj školi Daruvar
Posjet Tehničkoj školi Daruvar
Posjet Tehničkoj školi Daruvar
Posjet Tehničkoj školi Daruvar
Posjet Tehničkoj školi Daruvar
Posjet Tehničkoj školi Daruvar
Posjet Tehničkoj školi Daruvar
   Povratak na sve Vijesti BBŽ-a