• BBŽ - BJELOVARSKO BILOGORSKA Županija

BBŽ Županijske vijesti

2020.
Kolovoz
12

U NOVOJ ŠKOLSKOJ GODINI UČENICI PODRUČNE ŠKOLE DRAGANEC I OSNOVNE ŠKOLE ČAZMA U POTPUNO OBNOVLJENIM ŠKOLSKIM ZGRADAMA

I dok su pripreme za novu školsku godinu u tijeku, radovi na europskim projektima energetskih obnova školskih zgrada diljem Bjelovarsko-bilogorske županije primiču se kraju
Posjet školama u Gornjem Dragancu i Čazmi

Učenici Područne škole Gornji Draganec i Osnovne škole Čazma novu će školsku godinu pohađati u potpuno obnovljenim školskim zgradama, a te dvije škole danas je posjetio župan Damir Bajs sa suradnicima.

Vrijednost projekta obnove škole u Gornjem Dragancu, koju pohađa 53 učenika i ima 5 zaposlenika, iznosi 1.6 milijuna kuna, a radovi su obuhvaćali zamjenu stolarije, izolaciju zidova, izolaciju podova, uređenje fasade, rekonstrukciju grijanja, novu led rasvjetu, gradnju pristupne rampe za invalide.

„Kako sada stoje stvari škola će u potpunosti biti spremna za početak nove školske godine. Treba se još izgraditi vanjska nadstrešnica nad ulazom, drugo sve je odrađeno. Kompletno su izmijenjeni sustavi grijanja, kanalizacijski i vodovodni. Postavljena je LED rasvjeta, stavljena vanjska ovojnica i novo krovište. Pristiže i novi namještaj tako da će sav prostor u kojem borave učenici biti spreman za novu školsku godinu“, rekla je ravnateljica Osnovne škole Čazma Lidija Osman.

„Svi se veselimo početku nove školske godine i da krenemo u novu školu. Škola je bila u dosta lošem stanju, no sada su svi problemi riješeni. Učenici, roditelji i mi učitelji jedva čekamo da se škola otvori i da krenemo u nove radne pobjede. Zahvaljujemo se Bjelovarsko-bilogorskoj županiji što nam je omogućila tako lijepi radni prostor“, istaknula je učiteljica Tamara Maturanec.

Završetkom radova uslijedit će i opremanje škole novim namještajem i potrebnom opremom za što će sredstva iz svog proračuna izdvojiti Bjelovarsko-bilogorska županija.

„Ako u što treba ulagati, tada su to obrazovanje, školstvo i naša djeca.  Bjelovarsko-bilogorska županija druga je po ulaganjima u Hrvatskoj u taj sektor i moram naglasiti da je pred početak nove školske godine desetak objekata pri kraju s radovima energetske obnove. Bjelovarsko-bilogorska županija je u ovu školu uložila oko 600 000 kuna svojih sredstava,a kada govorimo o školstvu na području grada Čazme dat ćemo preko 7 milijuna kuna u ova dva objekta, matičnu školu i školu u Gornjem Dragancu“, naglasio je župan Damir Bajs.

Cilj i jedan od prioriteta Bjelovarsko-bilogorske županije obnova je svih županijskih matičnih i područnih škola čime će se omogućiti da 90 posto učenika ide u potpuno obnovljene i novim namještajem opremljene škole.

Najveći županijski projekt u školstvu na području grada Čazme, ali i trenutno jedna od najvećih županijskih investicija čija vrijednost iznosi preko 12 milijuna kuna energetska je obnova Osnovne škole Čazma i pripadajuće dvorane.

Riječ je o objektu iz 1950-ih godina koji je zahtijevao puno dopunskih radova. Stoga, nakon što je već jedan aneks ugovoru u iznosu od 600 000 kuna potpisan, danas je potpisan i drugi u vrijednosti 1.8 milijuna kuna. Ulaganja su to koja nisu obuhvaćena projektom za što će sredstva izdvojiti Bjelovarsko-bilogorska županija.

„Bjelovarsko-bilogorska županija osigurava vlastita sredstva u iznosu od 2.5 milijuna kuna te  sveukupna vrijednost projekta energetske obnove Osnovne škole Čazma prelazi 12.5 milijuna kuna. Još jednom se u ime svih djelatnika, učenika i njihovih roditelja zahvaljujem županu Damiru Bajsu na uloženom trudu i novčanim sredstvima kojima je omogućio i osigurao bolje uvjete života i rada našim učenicima i djelatnicima. Učionice i ostali prostori u kojima borave učenici bit će spremni i sigurni za početak nove školske godine“, istaknula je prilikom potpisivanja aneksa ugovoru ravnateljica OŠ Čazma Lidija Osman.

Radovi na čazmanskoj školi obuhvaćaju zamjenu stolarije, obnovu krovišta, postavljanje nove termo ovojnice, obnovu stropova i podova, ugradnju nove led rasvjete kao i radove na dvorani.

„Standardne radove smo završili i oni nisu bili problem. Redovno ugovoreni radovi su više-manje gotovi, ostaju nam još radovi koji su posljedica starosti škole. Mislim da ćemo dalje imati sve pod kontrolom i da ćemo radove završiti prema ugovorenom roku“, izjavio je vlasnik tvrtke Kapitel d.o.o. Ivica Kušić.

Nakon što radovi budu završeni i škola opremljena novim namještajem 420 učenika i 80 zaposlenika imat će u novoj školskoj godini  znatno kvalitetnije uvjete za rad.

„Obnova škole učiteljima i učiteljicama, roditeljima, djeci, značit će jako puno zato što je obnovom škole omogućena bolja kvaliteta nastave, lakša organizacija jer smo dobili nove učionice, bit će topliji, sigurniji i ljepši uvjeti rada. Obnova je bila neophodna, svi joj se veselimo i još se jednom u ime svih kolega zahvaljujem Županiji i našem županu Damiru Bajsu, kao i dožupanu Nevenu Aliću“, rekla je učiteljica Zorica Kučan Vrlac.

No, nisu to jedina ulaganja Bjelovarsko-bilogorske županije u školstvo na području grada Čazme. Naime, za energetsku obnovu Područne škole Dapci raspisan je natječaj za izvođača radova, a energetska obnova očekuje i školu u Gornjem Mikloušu. Tako će ukupna ulaganja u školstvo na području grada Čazme iznositi preko 20 milijuna kuna.

Treba istaknuti kako su na području Bjelovarsko-bilogorske županije europskim projektom energetske obnove obuhvaćene 44 školske zgrade u koje će ukupno biti uloženo 160 milijuna kuna.

„Ovoga trenutka Bjelovarsko-bilogorska županija treća je u Hrvatskoj po povlačenju europskih sredstava i druga po ulaganjima u školstvo u cijeloj Hrvatskoj. Osnovna škola Čazma jedan je od desetak objekata koji će dočekati novu školsku godinu u kompletno obnovljenoj školi. Ovo je jedan od najskupljih projekata ne samo u županiji, nego i u Republici Hrvatskoj. Osnovna škola u Čazmi je objekt s najvećim ulaganjem same županije. Mi ćemo u ove dvije škole dati 7 milijuna kuna sredstava iz županijskog proračuna uz sredstva države i iz EU fondova. Mi planiramo nedaleko odavde napraviti područnu školu. Za nju je već napravljena građevinska dozvola, u 2021. godini ćemo vidjeti možemo li dobiti iz EU sredstva za novo proračunsko razdoblje, hoće li biti omogućeno da se rade nove škole i ta područna škola koja će biti tek desetak metara od matične riješila bi pitanje jednosmjenske nastave i pitanje školstva na čazmanskom području za duže razdoblje. Projekt je to kojeg bi mogli provesti od 2021. godine nadalje, a idemo sada završiti ovo što smo počeli“, istaknuo je župan Damir Bajs.

  Galerija fotografija - klikni na sliku za povećanje
Posjet školama u Gornjem Dragancu i Čazmi
Posjet školama u Gornjem Dragancu i Čazmi
Posjet školama u Gornjem Dragancu i Čazmi
Posjet školama u Gornjem Dragancu i Čazmi
Posjet školama u Gornjem Dragancu i Čazmi
Posjet školama u Gornjem Dragancu i Čazmi
Posjet školama u Gornjem Dragancu i Čazmi
Posjet školama u Gornjem Dragancu i Čazmi
Posjet školama u Gornjem Dragancu i Čazmi
Posjet školama u Gornjem Dragancu i Čazmi
Posjet školama u Gornjem Dragancu i Čazmi
Posjet školama u Gornjem Dragancu i Čazmi
Posjet školama u Gornjem Dragancu i Čazmi
Posjet školama u Gornjem Dragancu i Čazmi
Posjet školama u Gornjem Dragancu i Čazmi
Posjet školama u Gornjem Dragancu i Čazmi
Posjet školama u Gornjem Dragancu i Čazmi
Posjet školama u Gornjem Dragancu i Čazmi
Posjet školama u Gornjem Dragancu i Čazmi
Posjet školama u Gornjem Dragancu i Čazmi
Posjet školama u Gornjem Dragancu i Čazmi
Posjet školama u Gornjem Dragancu i Čazmi
Posjet školama u Gornjem Dragancu i Čazmi
Posjet školama u Gornjem Dragancu i Čazmi
Posjet školama u Gornjem Dragancu i Čazmi
Posjet školama u Gornjem Dragancu i Čazmi
Posjet školama u Gornjem Dragancu i Čazmi
Posjet školama u Gornjem Dragancu i Čazmi
Posjet školama u Gornjem Dragancu i Čazmi
Posjet školama u Gornjem Dragancu i Čazmi
Posjet školama u Gornjem Dragancu i Čazmi
Posjet školama u Gornjem Dragancu i Čazmi
Posjet školama u Gornjem Dragancu i Čazmi
Posjet školama u Gornjem Dragancu i Čazmi
Posjet školama u Gornjem Dragancu i Čazmi
Posjet školama u Gornjem Dragancu i Čazmi
Posjet školama u Gornjem Dragancu i Čazmi
Posjet školama u Gornjem Dragancu i Čazmi
Posjet školama u Gornjem Dragancu i Čazmi
Posjet školama u Gornjem Dragancu i Čazmi
Posjet školama u Gornjem Dragancu i Čazmi
Posjet školama u Gornjem Dragancu i Čazmi
Posjet školama u Gornjem Dragancu i Čazmi
Posjet školama u Gornjem Dragancu i Čazmi
Posjet školama u Gornjem Dragancu i Čazmi
Posjet školama u Gornjem Dragancu i Čazmi
Posjet školama u Gornjem Dragancu i Čazmi
Posjet školama u Gornjem Dragancu i Čazmi
Posjet školama u Gornjem Dragancu i Čazmi
Posjet školama u Gornjem Dragancu i Čazmi
Posjet školama u Gornjem Dragancu i Čazmi
Posjet školama u Gornjem Dragancu i Čazmi
Posjet školama u Gornjem Dragancu i Čazmi
Posjet školama u Gornjem Dragancu i Čazmi
Posjet školama u Gornjem Dragancu i Čazmi
Posjet školama u Gornjem Dragancu i Čazmi
   Povratak na sve Vijesti BBŽ-a