• BBŽ - BJELOVARSKO BILOGORSKA Županija

BBŽ Županijske vijesti

2016.
Srpanj
21

ŽUPAN BAJS POTPISAO UGOVOR S UDRUGOM UMIROVLJENIKA GAREŠNICA

Bjelovarsko-bilogorski župan Damir Bajs potpisao je ugovor o financiranju projekta „Umirovljenici zajedno“ s predsjednicom Udruge umirovljenika Garešnica, Jeronimom Bakarić.

U zadnje tri godine Županija je pokrenula niz programa vezanih uz umirovljenike. Prvo treba naglasiti je petina stanovništva iznad 65 godina i shodno tome moramo imati programe koji će poduprijeti njihovu treću životnu dob. Mi imamo programe Pomoć u kući, europski projekt Pletenica života, ali i programe koji se oslanjaju na naše udruge. Njima je najvažnije da kroz programe koji najbolje odgovaraju njihovim članovima promoviraju aktivnosti za treću životnu dob. Od 2013. godine mi dajemo godišnje oko pola milijuna kuna za naše umirovljenike. Kada govorimo o ovoj udruzi ona je vrlo aktivna, ima niz programa, a prepoznati su i po broju članova koje imaju. Specifičnost ovog ugovora je vezana uz člana Gorana Popovića, gdje će Udruga pomoći svojem članu, baš kao i što druge udruge pomažu svojim članovima. Očekujemo da novce koje ćete dobiti potrošite onako kako smo se i dogovorili. Ali, moram naglasiti da s udrugama umirovljenika nemamo problema, dobivene novce uvijek potroše namjenski i opravdaju. I za kraj, moram napomenuti da smo mi županija koja izdvaja najviše sredstava za umirovljenike u Republici Hrvatskoj, jer uz europske projekte potpore iznose iznad 2 milijuna kuna, rekao je župan Bajs.

Udruga umirovljenika Garešnica javila se na županijski Javni poziv koji je išao prema umirovljeničkim udrugama i kandidirala je projekt „Umirovljenici zajedno“ – nabava računala, stola, stolica, klima uređaja, jednodnevni izlet, odlazak na kazališne predstave, edukativna predavanja o zdravoj prehrani, dijabetesu, organizirani medicinski pregledi sluha i vida, druženje umirovljenika dva puta tjedno i povodom Dana umirovljenika u suradnji s Dječjim vrtićem „Maslačak“ organizacija druženja pod nazivom „ I mi smo nekada bili mali“.  Osim toga, dio sredstava namijenit će za pomoć svom članu.

Projekt vrijedan 30 000 kuna je odobren i samim time našli su se u društvu 21 županijske udruge umirovljenika, koje će dobiti 335 000 kuna sredstava za svoje projekte, a kojima je cilj podizanje kvalitete života građana treće životne dobi.

Drago mi je što smo dobili ova sredstva jer nas ima puno, imamo 330 članova. To je ta dob kada se čini da nas smatraju otpisanim, ali mi želimo dokazati našim radom da mi dajemo dosta ovom društvom. Našim ponašanjem i skupljanjem želimo te dane uljepšati da ne budu tako crni kako se čine. Posebno mi je drago što smo dobili opet sredstva koje ćemo iskoristiti korisno. Mi smo već kupili laptope, ljudi su bili na edukaciji, a uskoro će i drugi dio članova ići. Zato sam sada i predložila da koristimo sredstva za zabavni život, kako bi naši članovi upoznali našu domovinu, ali da se družimo i zabavimo. Mislim da ćemo ovaj put moći i tu utrošiti dio sredstava. Zahvaljujem županu na svemu, ali i gradonačelniku što nam omogućava prostor, izjavila je predsjednica Udruge Jeronima Bakarić.

Kao potpredsjednik Odbora za umirovljenike pri Županijskoj skupštini, zahvaljujem se županu i gradonačelniku. Danas je teško naći partnera kao što je Županija, da održi obećanje i svojom empatijom pokaže kako brine o umirovljenicima. Rezultati toga su vidljivi tako da se na maticama umirovljenika danas sastaje po 20 - 25 predsjednika udruge. Ljudi su se aktivirali sa svih strana županije i rade, rekao je Siniša Glavaš.

Ova Udruga je zaista aktivna i jedna od brojnijih koja ima tjedne aktivnosti. Uključeni su u javni život, vrlo često sa svojim inicijativama. Drago mi je da je to i Županija prepoznala i da naše umirovljenike, kojih ima puno, prati na ovaj način i omogućuje im dobivanje sredstava što im olakšava rad, zaključio je gradonačelnik Garešnice, Velimir Žunac.

  Galerija fotografija - klikni na sliku za povećanje
   Povratak na sve Vijesti BBŽ-a