• BBŽ - BJELOVARSKO BILOGORSKA Županija

BBŽ Županijske vijesti

2018.
Studeni
16

ŽUPAN BAJS PRIMIO NAJUSPJEŠNIJE UČENIKE NA TESTU ZNANJA “ZNAJUĆI PROŠLOST U SIGURNIJU BUDUĆNOST”

Bjelovarsko-bilogorski župan Damir Bajs sa suradnicima primio je učenike koji su postigli najbolji rezultat na testu znanja „Znajući prošlost u sigurniju budućnost“. Riječ je o učenicima 2.h razreda Ekonomske i turističke škole Daruvar. Osim učenika, na prijemu kod župana Bajsa bile su i njihove nastavnice te predstavnici UHDDR-a BBŽ koja već četrnaestu godinu provodi ovo vrijedno natjecanje koje od prvog dana ima potporu i Bjelovarsko-bilogorske županije.
Prijem za najuspješnije učenike na testu znanja „Znajući prošlost u sigurniju budućnost“

Učenici 2.h razreda daruvarske Ekonomske i turističke škole jedini su na testu ostvarili rezultat od 100 % te na taj način, kao nagradu, dobili studijsko putovanje u Vukovar. Osim njih, put Vukovara će i ostali najbolji razredi iz drugih županijskih gradova. Riječ je o  2.a razredu Medicinske škole Bjelovar, 2.c razredu Srednje škole Bartola Kašića Grubišno Polje , 2.c razredu Srednje škole Čazma te 2.g razredu Srednje škole Augusta Šenoe iz Garešnice. Sveukupno je to 250 učenika koji će sudjelovati u Koloni sjećanja i posjetiti Memorijalno groblje žrtava Domovinskog rata, Spomen dom Ovčara, mjesto ekshumacije Ovčara te u povratku spomen obilježje na Trpinjskoj cesti.

Kroz dosadašnjih četrnaest godina provođenja projekta „Znajući prošlost u sigurniju budućnost“,  koji se održava pod pokroviteljstvom Ministarstva hrvatskih branitelja i Bjelovarsko-bilogorske županije, test znanja o Domovinskom ratu pisalo je preko 29 000 učenika drugih razreda srednjih škola, a put Vukovara kao nagradu za najbolje rezultate išlo je njih preko 5700.

Time se u konačnici i ispunjava osnovni cilj provođenja projekta, očuvanje istine i digniteta na Domovinski rat, ali i približavanje učenicima najvažnijih zbivanja vezanih uz povijest nastanka neovisne i suverene Republike Hrvatske.

„Iznimno  smo ponosni i zadovoljni što smo u suradnji sa svim drugim razredima srednjih škola u ovom testu obuhvatili 55 razrednih odjeljenja , što imamo potporu svih čimbenika, profesora, ravnatelja, Županije, Ministarstva hrvatskih branitelja. Ova tema je iznimno važna za sve nas, za našu prošlost i za budućnost.  Naša županije je bila dijelom okupirana i prva oslobođena tijekom Domovinskog rata. Grad Daruvar je bio okupiran jedno određeno vrijeme, a bio je i pod stalnim utjecajem ratnih okolnosti 1991.godine. Drago mi je da ste vi iz Daruvara sa svojim znanjem, svojom homogenošću kao cjelina, uspjeli polučiti najbolji rezultat i siguran sam da na ovakav način, ovakvim pristupom u ovom projektu, a i svima ostalima, da ćete zajedno sa svojim profesorima doći do toga da jednog dana zrelo, odgovorno i kvalitetno zauzmete pozicije koje vas čekaju u društvu, u onim zanimanjima za koje se školujete.  Hvala Županiji koja nas 14 godina podupire u ovome projektu“, rekao je na prijemu Stipe Šola, predsjednik UHDDR-a BBŽ.  

„Zahvaljujem županu na prijemu i što nam je dao mogućnost da se predstavimo i kažemo koju riječ o čuvanju ovog djelića povijesti koji je iznimno značajan za sve nas. Koristim priliku da kažem da se Dan sjećanja na Vukovar u našoj školi obilježava već niz godina i da uvijek nastojimo ugostiti ljude koji su izravno bili sudionici događanja u Vukovaru.  Moramo čuvati ta sjećanja i nastojati da mlade generacije budu upoznate s njima i da ih prenose drugima te da se taj dio naše povijesti, na koji smo iznimno ponosni, ne smije zaboraviti“, istaknula je nastavnica 2.h razreda Ekonomske i turističke škole Daruvar Mirjana Bernat- Ružička.

„Nama je velika čast što smo danas ovdje. Jako  smo ponosni što smo baš mi razred koji je najbolje riješio test na nivou županije.  Za natjecanje smo se pripremali kroz brošure. Smatramo da je jako važno učiti o Domovinskom ratu jer je kroz njega stvorena samostalna i neovisna Hrvatska u kojoj danas živimo.  Čast nam je što ćemo biti dio Kolone sjećanja u nedjelju“, izjavila je učenica Ivona Karniš.

„Ja bih se htio zahvaliti na lijepom dočeku koji ste nam napravili. Mislim da je ovaj naš uspjeh produkt našeg teškog rada i zato što volimo povijest. Željeli smo ići u Vukovar zato što želimo biti dio Kolone sjećanja“, rekao je učenik Teo Talan.

Župan Damir Bajs čestitao je učenicima na ostvarenom uspjehu i naglasio:  „Cijeli program je zamišljen na jednostavan način, da se u okviru naših škola, a pored školskog programa, napravi test koji bi pobudio srednjoškolce da čitaju o temama iz Domovinskog rata. Kroz ovo vrijeme test znanja je pisao veliki broj učenika. Čestitam vam na uspjehu, nije tako  često  da se test riješi sa stopostotnim učinkom. Naglasit ću da sam razgovarao s učenicima prije nego su otišli u Vukovar i nakon što su se vratili. Knjige, povijest, televizija nas pripremaju na nešto, međutim svi oni koji su bili u koloni sjećanja i vidjeli Vukovar koji ima veliki dio ratnih rana, drugačije gledaju na taj dio naše povijesti.“, istaknuo je na prijemu župan Bajs i poželio učenicima da zapamte dan boravka u Vukovaru i da se sa novim saznanjima vrate u Daruvar.

  Galerija fotografija - klikni na sliku za povećanje
Prijem za najuspješnije učenike na testu znanja „Znajući prošlost u sigurniju budućnost“
Prijem za najuspješnije učenike na testu znanja „Znajući prošlost u sigurniju budućnost“
Prijem za najuspješnije učenike na testu znanja „Znajući prošlost u sigurniju budućnost“
Prijem za najuspješnije učenike na testu znanja „Znajući prošlost u sigurniju budućnost“
Prijem za najuspješnije učenike na testu znanja „Znajući prošlost u sigurniju budućnost“
Prijem za najuspješnije učenike na testu znanja „Znajući prošlost u sigurniju budućnost“
Prijem za najuspješnije učenike na testu znanja „Znajući prošlost u sigurniju budućnost“
Prijem za najuspješnije učenike na testu znanja „Znajući prošlost u sigurniju budućnost“
Prijem za najuspješnije učenike na testu znanja „Znajući prošlost u sigurniju budućnost“
Prijem za najuspješnije učenike na testu znanja „Znajući prošlost u sigurniju budućnost“
Prijem za najuspješnije učenike na testu znanja „Znajući prošlost u sigurniju budućnost“
Prijem za najuspješnije učenike na testu znanja „Znajući prošlost u sigurniju budućnost“
Prijem za najuspješnije učenike na testu znanja „Znajući prošlost u sigurniju budućnost“
Prijem za najuspješnije učenike na testu znanja „Znajući prošlost u sigurniju budućnost“
Prijem za najuspješnije učenike na testu znanja „Znajući prošlost u sigurniju budućnost“
   Povratak na sve Vijesti BBŽ-a