• BBŽ - BJELOVARSKO BILOGORSKA Županija

BBŽ Županijske vijesti

2018.
Studeni
21

ŽUPAN BAJS PRIMIO POLAZNIKE 21.NARAŠTAJA RATNE ŠKOLE “BAN JOSIP JELAČIĆ”

Bjelovarsko-bilogorski župan Damir Bajs primio je polaznike 21.naraštaja Ratne škole „Ban Josip Jelačić“u sklopu njihovog studijskog putovanja u Zapadnu Slavoniju. Na prijemu je sudjelovalo 13 polaznika 21.naraštaja polaznika Ratne škole, a osim visokih časnika iz Oružanih snaga Republike Hrvatske, prijemu su prisustvovali i visoki časnici iz Bosne i Hercegovine, Crne Gore i Makedonije, kao i djelatnik Ministarstva unutarnjih poslova Republike Hrvatske.
Prijem za polaznike 21. naraštaja Ratne škole „Ban Josip Jelačić“

 Nakon prijema kod župana Bajsa, polaznici 21.naraštaja Ratne škole „Ban Josip Jelačić“ prisustvovali su prezentaciji operacije „Otkos 10“ brigadira Đure Crkvenca. Nakon toga posjetili su i grad Daruvar gdje su, između ostaloga, sudjelovali na prezentaciji „Češka nacionalna manjina u RH s osvrtom na doprinos u Domovinskom ratu“i razgledavali Spomen sobu Domovinskog rata u Dvorcu grofa Jankovića.

Inače, Ratna škola „Ban Josip Jelačić“ ustrojena je odlukom Predsjednika Republike i vrhovnog zapovjednika Oružanih snaga Republike Hrvatske 25.lipnja 1998.godine. Najviša je to vojna škola u kojoj se školuju i osposobljavaju visoki časnici i državni službenici iz Republike Hrvatske i inozemstva za sudjelovanje u procesu donošenja strategijskih odluka u području obrambenih i sigurnosnih poslova na nacionalnoj i međunarodnoj razini.

Prijem za polaznike Ratne škole „Ban Josip Jelačić“ bila je prilika da se prisjetimo kako je u Domovinskom ratu jedna trećina naše Bjelovarsko-bilogorske županije bila okupirana. Upravo operacija „Otkos 10“ o kojoj se govorilo prilikom boravka polaznika Ratne škole u Bjelovarsko-bilogorskoj županiji bila je jedna od prvih oslobodilačkih operacija Hrvatske vojske kojom je oslobođeno oko 300 četvornih kilometara našeg prostora.  Osim operacije „Otkos 10“, na području naše županije izvedene su i operacije „Orkan 91“ i „Papuk 91“ zahvaljujući kojima je oslobođeno preko 2200 četvornih kilometara hrvatskog prostora, točnije 130 sela i zaseoka.

Podsjetimo, navedene operacije bile su tema dvodnevnog okruglog stola „Zapadna Slavonija u Domovinskom ratu 1991.godine“ održanog krajem ožujka ove godine u ŠRC Kukavica. Tom prilikom državni i vojni vrh te hrvatski aktivni i umirovljeni generali složili su se kako se prve pobjedničke operacije u Domovinskom ratu „ Otkos 10“, „Papuk 91“ i „Orkan 91“ trebaju valorizirati i dati im  mjesto u povijesti koje im pripada. Svi događaji vezani uz oslobođenje Zapadne Slavonije 1991.godine bit će objedinjeni u znanstvenoj publikaciji koja bi uskoro trebala ugledati svjetlo dana.

Bjelovarsko-bilogorska županija je u Domovinskom ratu dala veliki broj postrojbi koje su sudjelovale u ratu. Najveća od njih, s najvećim brojem pripadnika, bila je 105.brigada koja je bila aktivna u svim ratnim događanjima ne samo na području županije nego i ukupnosti Hrvatske. Ratni put 105.brigade bit će i znanstveno prikazan i obrađen i to u Monografiji  „Ratni put 105.brigade Hrvatske vojske“ čija bi izrada uskoro trebala biti završena, a čije je izdavanje financijski pokrila Bjelovarsko-bilogorska županija s 50 tisuća kuna.

„Zapadna Slavonija poprište je niza ratnih operacija u Domovinskom ratu. U Domovinskom ratu jedna trećina naše županije bila je okupirana i šest mjeseci izvan nadležnosti suvereniteta Republike Hrvatske. Operacija „Otkos 10“ bila je presudna ne samo za nas ovdje u ovom dijelu Hrvatske nego je bila ključna jer je prvi put Hrvatska iz obrane prešla u napad i oslobodila dio svog područja. Kada govorimo o tome da ste vi polaznici Ratne škole „Ban Josip Jelačić“, to znači da ste vi oni na koje Hrvatska vojska računa, a to znači da ste se pokazali u prošlosti i da se na vas računa u budućnosti. Zadovoljstvo mi je da ste došli ovdje i lijepo je vidjeti da Hrvatska vojska brine ne samo o sadašnjosti nego i o budućnosti,a Ratna škola je ključna za to“, istaknuo je na prijemu župan Damir Bajs.

„Poseban naglasak u Ratnoj školi daje se na razvoj polaznika kao karakternih strateških lidera. Sukladno nastavnom planu i programu temeljni cilj je sistematizacija i povećanje postojećih te razvoj novih kompetencija polaznika. Jedan od tih segmenata svakako jest i spoznaja ekonomskih, društvenih, gospodarskih i drugih vrijednosti u Republici Hrvatskoj. Čast nam je što je župan bio pripadnik postrojbi Hrvatske vojske od prvih dana i to je jedan segment našeg dolaska. Samu Ratnu školu do danas je završilo 275 polaznika“,  rekao je brigadir Jasenko Krovinović, voditelj studijskog putovanja zahvalivši županu Bajsu na prijemu.

„U ime polaznika 21.naraštaja Ratne škole „Ban Josip Jelačić“ zahvaljujem se na toploj dobrodošlici Bjelovarsko-bilogorskoj županiji. Izuzetno smo ponosni što smo danas ovdje. Mi u Ratnoj školi poučavamo razne predmete, od geopolitike, geostrategije, međunarodnih odnosa. Međutim, najdraži i najzanimljiviji dio su upravo ova studijska putovanja gdje obilazimo čitavu Republiku Hrvatsku i autentične lokacije iz Domovinskog rata. Kruna svakog vojnika je da dođe u Ratnu školu i da s jedne više razine, s jednim vremenskim odmakom, malo više sazna o Domovinskom ratu i akcijama koje su se ovdje vodile“, naglasio je brigadir Darko Vondra.
 

  Galerija fotografija - klikni na sliku za povećanje
Prijem za polaznike 21. naraštaja Ratne škole „Ban Josip Jelačić“
Prijem za polaznike 21. naraštaja Ratne škole „Ban Josip Jelačić“
Prijem za polaznike 21. naraštaja Ratne škole „Ban Josip Jelačić“
Prijem za polaznike 21. naraštaja Ratne škole „Ban Josip Jelačić“
Prijem za polaznike 21. naraštaja Ratne škole „Ban Josip Jelačić“
Prijem za polaznike 21. naraštaja Ratne škole „Ban Josip Jelačić“
Prijem za polaznike 21. naraštaja Ratne škole „Ban Josip Jelačić“
Prijem za polaznike 21. naraštaja Ratne škole „Ban Josip Jelačić“
Prijem za polaznike 21. naraštaja Ratne škole „Ban Josip Jelačić“
Prijem za polaznike 21. naraštaja Ratne škole „Ban Josip Jelačić“
Prijem za polaznike 21. naraštaja Ratne škole „Ban Josip Jelačić“
Prijem za polaznike 21. naraštaja Ratne škole „Ban Josip Jelačić“
Prijem za polaznike 21. naraštaja Ratne škole „Ban Josip Jelačić“
Prijem za polaznike 21. naraštaja Ratne škole „Ban Josip Jelačić“
Prijem za polaznike 21. naraštaja Ratne škole „Ban Josip Jelačić“
   Povratak na sve Vijesti BBŽ-a