• BBŽ - BJELOVARSKO BILOGORSKA Županija

BBŽ Županijske vijesti

2020.
Lipanj
5

ŽUPANIJSKIM OBRTNICIMA 150 TISUĆA KUNA POTPORA ZA OČUVANJE OBRTNIŠTVA I POTICANJE NJIHOVE KONKURENTNOSTI NA HRVATSKOM I EUROPSKOM TRŽIŠTU

Bjelovarsko-bilogorski župan Damir Bajs i predsjednik Obrtničke komore Bjelovarsko-bilogorske županije Goran Grgić potpisali su Sporazum o sufinanciranju projekata i aktivnosti Obrtničke komore BBŽ za 2020. godinu od strane Bjelovarsko-bilogorske županije.
Potpis Sporazuma o sufinanciranju projekata i aktivnosti Obrtničke komore BBŽ

Riječ je o izdvajanju Bjelovarsko-bilogorske županije u iznosu od 150 tisuća kuna, kojim Bjelovarsko-bilogorska županija omogućava očuvanje i promociju obrtništva, te potiče unapređenje i konkurentnost svojih obrtnika na tržištu Republike Hrvatske i Europske unije.

Potpisom ovog Sporazuma Bjelovarsko-bilogorska županija sudjeluje u sufinanciranju projekata kandidiranja na EU fondove, sufinanciranju troškova izlaganja proizvoda i usluga obrtnika s područja županije na gospodarskim i obrtničkim sajmovima,  stipendiranju naučnika u deficitarnim zanimanjima u našoj županiji, podupire očuvanje tradicijskih obrta, osnivanje novih obrta  te zapošljavanje u obrtništvu.

Dodijeljena sredstva osobito će obrtnicima biti značajna u ovo krizno vrijeme uzrokovano pandemijom koronavirusa koja je ostavila velike posljedice i u obrtničkom sektoru. Kako bi pomogla svojim obrtnicima i ublažila posljedice krize Bjelovarsko-bilogorska županija poduzela je niz mjera.

Naime, u takvoj  situaciji porast javnih investicija je ključan, a Bjelovarsko-bilogorska županija, iako je već sada najveći investitor na području županije, krenula je u novi investicijski ciklus.

Uz već postojeće radove na 15-ak gradilišta u županiji vrijedne 330 milijuna kuna, Bjelovarsko-bilogorska županija raspisat će natječaje za još 15-ak investicija vrijednih preko 100 milijuna kuna, a vezane uz graditeljstvo i popratne industrije.

Od izuzetnog je značaja da građevinski sektor, kojem pripada gotovo 20% zaposlenih u gospodarstvu i obrtništvu naše županije, nije stao s radom, a tome su doprinijele brojne investicije Bjelovarsko-bilogorske županije vezane uz energetsku obnovu, ali i gradnju novih objekata u zdravstvu i školstvu poput nove zgrade bolnice i glazbene škole u Bjelovaru.

Također, s ciljem maksimalne pomoći gospodarstvu, obrtništvu i poljoprivredi Bjelovarsko-bilogorska županija u proračunu je osigurala 5 milijuna kuna.

Uz potpisani Sporazum Bjelovarsko-bilogorska županija i putem drugih mjera pruža  potpore obrtnicima našega kraja, a riječ je o mjerama koje podrazumijevaju: sufinanciranje dokumentacije za prijavu obrtnika na EU fondove, potporu za nabavku strojeva i opreme, sufinanciranje nastupa na sajmovima, sufinanciranje uređenja poslovnih prostora, sufinanciranje otvaranja tradicijskih obrta.

Treba istaknuti i kako je interes naših obrtnika za županijskim mjerama sve veći, pa je tako u prošloj godini realizirano 1.5 milijuna kuna bespovratnih potpora, što je tri puta više nego što je to bilo 2018.godine.

Inače, Bjelovarsko-bilogorska županija trenutno broji 1177 obrta, što je za 5,47%, odnosno 61 obrt više u odnosu na godinu ranije.

„Županija kroz niz godina podupire rad obrtništva i Komore. Ugovor koji potpisujemo namijenjen je svemu onome što pridonosi tome da obrtnici budu jedan od temelja ekonomije i gospodarstva Hrvatske i županije. Bjelovarsko-bilogorska županija je i u prošlim godinama imala niz natječaja namijenjenih gospodarstvenicima i obrtnicima. Kada govorimo o mjerama za 2019. godinu, uveli smo i nove bespovratne potpore prema obrtništvu, tada je realizirano gotovo 1,5 milijuna bespovratnih potpora, uz još skoro 15-ak drugih mjera.  Županija je potpuno svjesna trenutne situacije i već smo reagirali tako da smo kroz nekoliko mjera poduprli naše gospodarstvenike i poljoprivrednike. Kada govorimo o krizi, znamo da je ona uzrokovala manjak poslova za izvjesne grane. Jedna od posebno pogođenih grana jest građevina i popratne djelatnosti. To je gotovo 30 posto ukupnosti gospodarstva naše županije i ja kao župan zauzeo sam stav koji je drugačiji od državnog i od onog mojih kolega u regionalnoj politici, a to je da mi nećemo stati s projektima nego ćemo ih i pojačati. U dogovoru s Komorama trenutno smo u raspisu 15 novih natječaja. Na nama je da zadržimo naše gospodarstvo i obrtništvo i mi ćemo se u tome truditi“, istaknuo je župan Damir Bajs.

„Mi smo i u ova nenormalna, nikad zabilježena vremena, nastavili sve aktivnosti uz suradnju i punu podršku Županije. Učinili smo sve što smo mogli, čak i više, za ovu situaciju, bili smo na otvorenju novog programa građevinskih zanimanja, usuglasili smo potpore za obrtnike. Mislim da sve ide svojim tijekom, a ovaj ugovor je simbol niza godina uspješne suradnje koja je u obostranom interesu i uz puno uvažavanje, bar za vrijeme mandata ovog župana, ta suradnja je svake godine sve bolja. Obrt je više od posla, to je način života jedne obitelji i drago mi je da smo naišli na podršku župana Bajsa i pročelnika. Pogotovo u ovoj godini ova potpora bit će nam neophodna da održimo sve aktivnosti“, naglasio je predsjednik Obrtničke komore BBŽ Goran Grgić.

  Galerija fotografija - klikni na sliku za povećanje
Potpis Sporazuma o sufinanciranju projekata i aktivnosti Obrtničke komore BBŽ
Potpis Sporazuma o sufinanciranju projekata i aktivnosti Obrtničke komore BBŽ
Potpis Sporazuma o sufinanciranju projekata i aktivnosti Obrtničke komore BBŽ
Potpis Sporazuma o sufinanciranju projekata i aktivnosti Obrtničke komore BBŽ
Potpis Sporazuma o sufinanciranju projekata i aktivnosti Obrtničke komore BBŽ
Potpis Sporazuma o sufinanciranju projekata i aktivnosti Obrtničke komore BBŽ
Potpis Sporazuma o sufinanciranju projekata i aktivnosti Obrtničke komore BBŽ
Potpis Sporazuma o sufinanciranju projekata i aktivnosti Obrtničke komore BBŽ
Potpis Sporazuma o sufinanciranju projekata i aktivnosti Obrtničke komore BBŽ
Potpis Sporazuma o sufinanciranju projekata i aktivnosti Obrtničke komore BBŽ
Potpis Sporazuma o sufinanciranju projekata i aktivnosti Obrtničke komore BBŽ
Potpis Sporazuma o sufinanciranju projekata i aktivnosti Obrtničke komore BBŽ
Potpis Sporazuma o sufinanciranju projekata i aktivnosti Obrtničke komore BBŽ
Potpis Sporazuma o sufinanciranju projekata i aktivnosti Obrtničke komore BBŽ
Potpis Sporazuma o sufinanciranju projekata i aktivnosti Obrtničke komore BBŽ
Potpis Sporazuma o sufinanciranju projekata i aktivnosti Obrtničke komore BBŽ
Potpis Sporazuma o sufinanciranju projekata i aktivnosti Obrtničke komore BBŽ
Potpis Sporazuma o sufinanciranju projekata i aktivnosti Obrtničke komore BBŽ
   Povratak na sve Vijesti BBŽ-a