Na području Bjelovarsko-bilogorske županije broj prekršaja nasilja u obitelji u prvih osam mjeseci ove godine u odnosu na godinu prije u blagom je porastu, dok je broj kaznenih djela nasilja u obitelji u istom razdoblju porastao za čak 66 posto. Ovo su podaci koji su danas predstavljeni na sjednici Povjerenstva za ravnopravnost spolova Bjelovarsko-bilogorske županije koje se u proširenom sastavu sastalo kako bi obilježilo sutrašnji Nacionalni dan borbe protiv nasilja nad ženama. Prema podacima Hrvatskog zavoda za socijalni rad Područnog ureda Bjelovar na području naše županije u ovoj godini dosad je zabilježeno 186 nasilja u obitelji od čega na području Bjelovara njih 79.
- Kada se dogodi nasilje i mi dobijemo prijavu, protokoli su takvi da se odmah žurno reagira prema žrtvi. Odmah joj se nudi i smještaj u sigurnu kuću ali vrlo mali broj žrtava se odluči za smještaj u sigurnu kuću. Na našem području u ovom periodu bilo je samo šest smještaja u sigurnu kuću – istaknula je Danijela Popović, v.d. predstojnica HZCS Područnog ureda Bjelovar naglašavajući da se danas ipak puno češće prijavljuje nasilje što govori da smo kao društvo danas ipak senzibilniji nego prije kada je riječ o ovoj problematici.
Na sjednici Povjerenstva raspravljalo se i o ulozi institucija za koje se u javnosti, kada se dogodi nasilje, često čuje da su zakazale. Članovi povjerenstva s tom ocjenom se nikako nisu mogli složiti.
-Ljuti me to što, kada se dogodi nasilje često čujemo da su institucije zakazale u svom poslu. Mislim da su to samo paušalne ocjene koje u pravilu ne stoje – kazala je predsjednica povjerenstva Jasna Mikles Hodak. U raspravi koja je potom uslijedila i ostale članice Povjerenstva su se složile da su institucije često nemoćne. Zajednički je zaključak da kao društvo u cjelini trebamo puno više raditi na prevenciji nasilja i da je to zadatak svih, a ne samo institucija koje se izravno bave problemom nasilja.