Od prošloga petka osam studenata kiparstva s Akademije likovnih umjetnosti Sveučilišta u Zagrebu izrađuje četiri skulpture od hrastovine koje će biti postavljene uz prometnicu u Velikom Trojstvu. Nastavak je to davno započetog projekta „ Svijetle pruge“ koji je nakon trogodišnje stanke uzrokovane pandemijom covida-19 sada ponovno pokrenut.
Skulpture će biti postavljene na mjestu onih već dotrajalih koje su vremenski uvjeti i neodržavanje potpuno uništili. Iako se o tome, kako stoji u ugovoru o suradnji svih uključenih strana, trebala brinuti Županija, bivša županijska vlast tu se nije iskazala što je i rezultiralo lošim stanjem postojećih skulptura. Ali sada će biti drukčije.
U lugarnici „Rogović kut“ gdje nastaju nova djela studente je posjetio župan Marko Marušić.
- Drago mi je da nastavljamo s ovim projektom. Svatko od partnera dao je svoj doprinos pri čemu su, očekivano najviše potegnule Hrvatske šume koje su osigurale prostor za rad studenata, sirovinu, strojeve i smještaj. Ja im na tome zahvaljujem. Jedinstvena je ovo izložba skulptura na otvorenom postavljenih uz prometnicu. One imaju umjetničku vrijednost i pridonose atraktivnosti turističke ponude naše županije i općine Veliko Trojstvo. Drago mi je da nastavljamo tradiciju započetu još prije dva desetljeća i želim zahvaliti studentima i njihovom mentoru prof. Biliću na svemu što rade i nadam se da ćemo se vidjeti i dogodine - kazao je Marušić.
Način odabira studenata čije će skulpture biti izložene pojasnio je njihov mentor profesor Neven Bilić.
- Radimo interni natječaj među studentima. Nakon organiziranog izleta na kojem obiđemo lokacije oni daju svoje prijedloge o tome što bi izrađivali, a mi profesori od 15-tak prijedloga odaberemo četiri. Svaki od studenata koji je izabran bira svog suradnika među kolegama i oni čine tim - kazao je Bilić.
Novost je da će se o održavanju skulptura ubuduće više brinuti općina Veliko Trojstvo što je potvrdio načelnik Marko Kutanjac.
- Općina preuzima održavanje skulptura u suradnji s Hrvatskim šumama, ali i Akademijom likovnih umjetnosti. Dogovorili smo s profesorom Bilićem da on i studenti dođu još jednom na terensku nastavu i s djelatnicima općine obiđu lokacije na kojima će skulpture biti postavljene - kazao je Kutanjac.
Hrvatske šume osigurale su drvni materijal, prijevoz i mehanizaciju potrebnu za izradu, montažu i postavu skulptura te smještaj za studente što je istaknuo upravitelj Uprave šuma Bjelovar Ivan Cug.
- Drago mi je da smo nastavili ovaj projekt. Hrvatske šume sudjeluju u njemu jer se njime promovira drvo kao prirodni materijal iz naših šuma i uvijek ćemo podupirati ovakve projekte - kazao je Cug.