U ponedjeljak, 28. travnja 2025. godine, u velikoj vijećnici Bjelovarsko-bilogorske županije u Bjelovaru održana je sjednica Koordinacijske radne skupine za primjenu propisa o zaštiti životinja na području Bjelovarsko-bilogorske županije. Sjednicom je predsjedavala predsjednica Koordinacijske skupine, Tanja Novotni Golubić.
Rad Koordinacijske radne skupine temelji se na članku 70., stavku 2. Zakona o zaštiti životinja (NN 102/17, 32/19, 78/24), prema kojem u njezinom sastavu moraju biti predstavnici jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave, skloništa za životinje, nevladinih organizacija za zaštitu životinja, nadležnih upravnih tijela za komunalno gospodarstvo, policije, Hrvatske veterinarske komore i veterinarskog inspektorata, a prema potrebi i drugih relevantnih pravnih i fizičkih osoba.
Koordinacijska radna skupina Bjelovarsko-bilogorske županije broji 12 članova, a sjednici su, uz članove, prisustvovali i dodatni predstavnici lokalnih samouprava koji u svojim sredinama obnašaju dužnosti vezane uz područje zaštite životinja.
U okviru sjednice raspravljalo se o aktualnim izazovima u primjeni propisa o zaštiti životinja. Članovi Skupine Kristina Krnjić (Državni inspektorat RH – ispostava Bjelovar) i Dario Pranjić (Policijska uprava Bjelovarsko-bilogorska) održali su kratka izlaganja, u kojima su istaknuli da su glavni izazovi nedovoljna informiranost građana o zakonskim obvezama te neodgovorno ponašanje vlasnika pasa – posebice u pogledu označavanja, napuštanja i cijepljenja životinja. Upozoreno je i na sve izraženiji problem nekontroliranog razmnožavanja mačaka.
Kao nužne mjere u prevenciji problema, predložene su intenzivnije informativne kampanje putem medija, izrada promotivnih materijala (letci, jumbo plakati), kao i edukacije građana o važnosti mikročipiranja i cijepljenja pasa.
Sudionicima sjednice obratio se i Danijel Mulc iz Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva, voditelj Službe za govedarstvo, ovčarstvo i kozarstvo, koji je predstavio Program Ministarstva usmjeren na pomoć jedinicama lokalne samouprave u području zbrinjavanja napuštenih životinja.
U završnom dijelu sjednice održana je konstruktivna rasprava, iz koje je proizišao zajednički zaključak o potrebi edukacije građanstva, podizanje svijesti o navedenim problemima i za jačanjem suradnje svih dionika – jedinica regionalne i lokalne samouprave, policije, Državnog inspektorata i Ministarstva – kako bi se kroz koordiniran pristup došlo do učinkovitijeg modela zaštite ljudi i životinja.