Udruga „Za zdravo i sretno djetinjstvo“ i Koordinacijski odbor projekta „Bjelovarsko-bilogorska županija prijatelj dojenja“ u Boho parku u Bjelovaru organizirali su prigodno obilježavanje Međunarodnog tjedna dojenja, a u kojem je zajedno sa svojom obitelji sudjelovao i župan Marko Marušić.
-Drago mi je da je naša Bjelovarsko-bilogorska županija primjer dobre prakse kad je riječ o promoviranju i naglašavanju važnosti dojenja i zato čestitam dr. Čatipović i svima koji zajedno s njom već dugi niz godina rade i promiču dojenje. Svi znamo koliko je to važno pogotovo u današnje vrijeme kada su mnoge majke zbog zaposlenosti sve manje prisutne sa svojom djecom. I utoliko mi je drago da se naša županija može smatrati oglednim primjerom u promociji važnosti dojenja – kazao je župan dodajući da će Županija stoga i dalje podržavati ovaj projekt i akcije koje se organiziraju. Župan je još podsjetio da je Županija na početku ove godine, upravo na njegovu inicijativu, povećala naknade za novorođenčad sa 500 na tisuću kuna kako bi pomogli roditeljima.
O važnosti dojenja govorila je predsjednica Udruge „Za zdravo i sretno djetinjstvo“ idejna začetnica cjelokupnog projekta pedijatrica dr. Marija Čatipović.
-Jako je važno promicati dojenje jer je ono za dijete važno iz zdravstvenih i emotivnih razloga. Jako je važno da se zna da je majčino mlijeko najbolja i najzdravija hrana za dijete. Istraživanja su potvrdila da su dojena djeca rjeđe bolesna, a da majke koje doje rjeđe obolijevaju od raka dojke i jajnika te osteoporoze - kazala je dr. Čatipović dodajući da sustavan rad na promicanju važnosti dojenja donosi ohrabrujuće pomake.
-Prije 25 godina u BBŽ postotak dojene djece u dobi od mjesec dana bio je 60%, a danas iznosi 90%. Kad je riječ o dojenju djece u dobi od tri mjeseca prije 25 godina postotak je iznosio 40%, a danas je 70%. Jednako tako bilježimo i povećanje postotka kod dojene djece u dobi od šest mjeseci, gdje je sa 14% danas dosegnuo 50%, dok je kod dojene djece u dobi od godinu dana prije 25 godina postotak iznosio tek 1,5%, a danas iznosi 30% - istaknula je dr. Čatipović.